Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   dezamagita (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13453)

cristina mioara 31.07.2011 13:04:27

dezamagita
 
indraznesc sa deschid un nou topic dar si ultimul..imi pare rau pentru ca eu imi expun punctele de vedere,viata mea si nepriceperile iar altii ma iau in ras si peste picior..astazi este ultima zi cand mai intru pe acest forum...vad ca nu sunt dorita de unii si ca se ia mereu de ceea ce spun....o zi buna!

Florin-Ionut 31.07.2011 13:17:06

Ăsta e scopul ultim vrăjmașului, să ne izoleze pe unii de ceilalți și pe toți de Dumnezeu. Trebuie să învățăm a răbda neputințele altora, poate mai slabi, care ne greșesc. Altfel, cum vom mai îndrăzni să spunem "și ne iartă nouă precum și noi iertăm"?

Doamne ajută!

cocacoc 31.07.2011 13:18:39

E un forum public . Asta e, ideile se ciocnesc, mai scapa si cate-o-njuratura sau jignire ...nu toata lumea e sfanta .

misteria 31.07.2011 13:19:51

Corect! Cui se supără îi tăiem năsucul!

GLAdoS 31.07.2011 13:46:19

Citat:

În prealabil postat de cocacoc (Post 384190)
E un forum public . Asta e, ideile se ciocnesc, mai scapa si cate-o-njuratura sau jignire ...nu toata lumea e sfanta .

De fapt toti se cred sfinti aici, pana raman fara argument si apeleaza la bine cunoscutele pasaje demotivationale. :)

dobrin7m 31.07.2011 14:37:41

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 384180)
indraznesc sa deschid un nou topic dar si ultimul..imi pare rau pentru ca eu imi expun punctele de vedere,viata mea si nepriceperile iar altii ma iau in ras si peste picior..astazi este ultima zi cand mai intru pe acest forum...vad ca nu sunt dorita de unii si ca se ia mereu de ceea ce spun....o zi buna!

"Spuneau unii despre avva Agathon că au venit unii la el, auzind că are duh al deosebirii, și vrând să-l încerce, i-au spus:
– Tu ești Agathon? Am auzit că ești curvar și îngâmfat.
– Da, așa e.
– Tu ești Agathon cel flecar și bârfitor?
– Eu sunt.
– Tu ești Agathon ereticul?
– Nu sunt eretic.
Și l-au întrebat: spune-ne, de ce ți-am zis atâtea, și le-ai primit, și cuvântul acesta nu l-ai răbdat? – Cu cele dintâi mă prihănesc singur, căci e spre binele sufletului meu; eretic înseamnă depărtarea de Dumnezeu, și nu vreau să mă îndepărtez de Dumnezeu."
Din Patericul egiptean

In viata multe primim de la semenii nostri. Si bune si rele.
Pe toate trebuie sa le primim si de toate sa dam Slava lui Dumnezeu. Daca cineva ne spune ceva de rau, sa primim: ca ori nu suntem asa si atunci e bine sa ne prihanim singuri spre dobandirea smereniei noastre ori suntem asa si atunci trebuie sa ne indreptam.
Slava lui Dumnezeu pentru toate.
Toti suntem pacatosi, ce ar insemna sa fugim unii de altii.
Doamne ajuta-ti!

claudiu-marius 31.07.2011 14:51:56

Citat:

În prealabil postat de cristina mioara (Post 384180)
indraznesc sa deschid un nou topic dar si ultimul..imi pare rau pentru ca eu imi expun punctele de vedere,viata mea si nepriceperile iar altii ma iau in ras si peste picior..astazi este ultima zi cand mai intru pe acest forum...vad ca nu sunt dorita de unii si ca se ia mereu de ceea ce spun....o zi buna!

Nu te lua dupa toata latratura de caine .... nu merita .Sunt si persoane care te pot sfatui si intelege ."Sfintisorii"de pe aici spun multe si nu aplica nici cat negru sub unghie din ceea ce spun.E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune :5: .Parerea mea e sa ramai pe forum

dobrin7m 31.07.2011 14:55:28

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 384198)
De fapt toti se cred sfinti aici, pana raman fara argument si apeleaza la bine cunoscutele pasaje demotivationale. :)

Unii cred despre altii ca se cred sfinti si acei altii cred despre ei ca sunt pacatosi. Oare cine greseste>?
Atunci cand intervine tacerea de multe ori cauza nu este lipsa argumentului ci fuga de sminteala (a lui insusi sau a altora) sau de contrazicere.

"intrebarea 48:
care sunt cele doua patimi cu deosebire daunatoare sufletului?
raspuns:
Toate patimile sunt rele si daunatoare sufletului, dar cele mai cumplite si daunatoare sunt indreptatirea de sine si iubirea pentru certuri. Tocmai de aceea diavolul ne sileste sa ii contrazicem pe ceilalti spre a ne indreptati pe noi caci stie ca, daca vom indura si nu ne vom indreptatii, vom fi indreptatiti de Dumnezeu." Arhim. Teofan Novoezerski
"1000 de intrebari si raspunsuri despre viata duhovniceasca"

Crestinul adevarat se retrage si tace, in certuri, tocmai pentru ca stie acestea pe care ti le-am citat mai sus.

GLAdoS 31.07.2011 15:08:15

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 384218)
Unii cred despre altii ca se cred sfinti si acei altii cred despre ei ca sunt pacatosi. Oare cine greseste>?
Atunci cand intervine tacerea de multe ori cauza nu este lipsa argumentului ci fuga de sminteala (a lui insusi sau a altora) sau de contrazicere.

Daca ar fi asa cum zici tu, dar lipsa de argumente nu e substituita cu tacere ci cu alt fel de raspunsuri aruncate pe geam (ex: tu scrii prostii sau tu nu intelegi, fara a veni sa explice de ce e asa)

dobrin7m 31.07.2011 15:16:41

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 384221)
Daca ar fi asa cum zici tu, dar lipsa de argumente nu e substituita cu tacere ci cu alt fel de raspunsuri aruncate pe geam (ex: tu scrii prostii sau tu nu intelegi, fara a veni sa explice de ce e asa)

Te inteleg, acu trebuie sa ne iertam slabiciunile unora altora. Nu? Eu tie, tu mie, noi altora. Altfel ar arata lumea atunci.
un singur lucru mai spun insa: atunci cand cautam Adevarul, doar pentru ca unii din jurul nostru nu stiu sa il explice asta nu inseamna ca adevarul nu exista sau ca nu exista totusi cineva care sa explice acest adevar. Si de asemenea nu trebuie sa tragem deja concluzii fara informatii complete si corecte.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:53:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.