Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Reprezentantul Bisericii Greciei inchina Ortodoxia papalitatii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4745)

Anca-Miha 17.10.2008 00:36:32

Reprezentantul Bisericii Greciei inchina Ortodoxia papalitatii
 
“Sanctitatea voastra, societatea noastra este satula si bolnava. Cauta dar nu gaseste! Bea dar setea nu îi este satisfacuta. Societatea noastra are nevoie de noi crestinii - catolici, ortodocsi, protestanti, anglicani -, de o marturie comuna, de o voce unica. În aceasta sta responsabilitatea noastra de pastori ai Bisericilor în secolul XXI. În aceasta sta si responsabilitatea Primului Episcop al crestinismului, cel care prezida în caritate, si mai ales a unui Papa care este Magister Theologiae: sa fie semn vizibil si patern al unitatii si, sub calauzirea Duhului Sfant si dupa Sfanta Traditie, cu întelepciune, umilinta si dinamism, împreuna cu toti Episcopii lumii, succesori ai Apostolilor, sa conduca lumea întreaga la Cristos Rascumparatorul. Aceasta este dorinta profunda pe care o au aceia care tanjesc în inimile lor dupa Biserica nedivizata, `Una, Sancta, Catholica et Apostolica`. Dar este si dorinta celor care, si astazi, într-o lume care fara Cristos, repeta cu insistenta si cu încredere filiala cuvintele Apostolilor: `Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vietii vesnice!`”

mihailt 17.10.2008 01:03:03

Da serios?
Pai eu interpretez ce a zis respectivu arhimandrit ca o cerere ca biserica protestanta,cea catolica si cea anglicana sa revina la ortodoxie.
E asa greu sa vezi disperarea din vocea arhimandritului?
Uitati ce cere arhimandritul respectiv Papei pe care il numeste atentie primul episcop (dupa cum se stie Papa era considerat nu intaiul intre episcopi ci intaiul intre patriarhi -primus inter pares -inainte de despartirea BO de BC) si nu il numeste in niciun caz capul bisericii.
:
"sa fie semn vizibil si patern al unitatii si, sub calauzirea Duhului Sfant si dupa Sfanta Traditie, cu întelepciune, umilinta si dinamism, împreuna cu toti Episcopii lumii, succesori ai Apostolilor, sa conduca lumea întreaga la Cristos Rascumparatorul. "
Vedeti ca face apel la Sfanta Traditie si la calauzirea Duhului Sfant.

De unde si pana unde s-a scos ca a inchinat BO greaca BC?

???

Anca-Miha 17.10.2008 01:25:42

Doar am preluat stirea.
Dar spune-mi te rog, Mihaile, vezi cumva BC revenind la Ortodoxie? Daca stii ceva in acest sens, asteptam sa ne dai de veste. Bine ar fi sa fie precum zici tu. Doamne ajuta!

mihailt 17.10.2008 13:24:11

Dom-le ca BC revine deplin la dreapta-credinta adica sa se puna "sub calauzirea Duhului Sfant si dupa Sfanta Traditie" cum minunat defineste crestin-ortodoxia arhimandritul (adica daca arhierei BC o sa vrea sa faca asa ceva) eu de unde sa stiu?
Ca sufletul uman este adanc mult.
Numai Dumnezeu cunoaste sufletele oamenilor in intregime.

antoniap 17.10.2008 14:57:22

:rolleyes::confused:
Dupa asemenea vesti, as vrea sa fiu optimista, dar nu reusesc.

Grigorie 17.10.2008 23:05:26

discernamant
 
Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 96256)
:rolleyes::confused:
Dupa asemenea vesti, as vrea sa fiu optimista, dar nu reusesc.

E absolut normal si o dovada de discernamant duhovnicesc.
E o veste proasta, se vede de la o posta. Un alt episod din marea tradare care se pregateste. Unirea crestinilor sub conducerea papei se incadreaza in planul "Noii Ordini Mondiale".

Episcopul Romei a fost "prim episcop" pe vremea cand era ortodox. Acum papa este cazut de la dreapta credinta, iar acela dintre ortodocsi care il numeste drept "Primul Episcop al crestinismului" se face prin aceasta tradator al ortodoxiei.

ortodox4life 18.10.2008 01:49:25

Ecumenismul=erezia tuturor timpurilor
 
"Sunt trei caderi principale in istoria neamului omenesc:cea a lui Adam,cea a lui Iuda si cea a papei.Docma despre infabilitatea papala din veacul al XIX-lea nu este altceva decat renasterea idolatriei si politeismului"

Sfantul Iustin Popovici

http://pravaya.ru/files/2326/justin_popovic.jpg

geo.nektarios 18.10.2008 01:59:50

NU VA INJUGATI LA UN JUG CU NECREDINCIOSII!!! porunca hrostologica!

vsovi 20.10.2008 10:09:23

oare n-a judecat poporul aceasta dilema mai corect decat ne-am putea inchipui noi?

"decat sa ne stapaneasca ereticii mai bine sa ne stapaneasca paganii" asha spunea candva poporul... iar uneori glasul poporului este Glasul Domnului... caci mie mi se pare corecta shi dreapta aceasta judecata simpla.

andreeaC 20.10.2008 20:27:33

buna
 
dupa citirea acestui articol nu pot sa trag decat o singura concluzie, aceea ca ecumenismul se manifesta si in cele mai duhovnicesti cercuri, nu pot sa-i gasesc o scuza respectivului arhimandrit deoarece propriile lui afirmatii il incrimineaza.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:11:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.