Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Arta bisericeasca in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5042)
-   -   ce mi-a spus parintele.... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=733)

NiCcoleta 19.09.2006 02:06:10

Cind am fost ultima data la spovedit parintele meu duhovnic ma pus sa-mi ridic capul de sub epitrah si mia zis :"uite vezi icoana aceea?" .Zic :"da"(era o icoana cu Maica Domnului cu Pruncul si cu doi Sfinti care erau asezati unul la stinga si altul la dreapta scaunului unde sedea Fecioara).Zice:"Mia adus-o cineva care mi-a zis ca a primit-o in dar.Si e frumoasa mai ca e pictata bizantin.Insa aceea persoana nu o pus-o in casa ci mi-a adus-o mie pentru ca a zis ca de cind o are ii poarta ghinioan in casa "(:D).Apoi am zimbit amindoi (auzi cica ia purtat ghinion:D ) si mi-a facut dezlegarea.

florizarnovean 20.09.2006 00:37:59

Citat:

În prealabil postat de NiCcoleta
Cind am fost ultima data la spovedit parintele meu duhovnic ma pus sa-mi ridic capul de sub epitrah si mia zis :"uite vezi icoana aceea?" .Zic :"da"(era o icoana cu Maica Domnului cu Pruncul si cu doi Sfinti care erau asezati unul la stinga si altul la dreapta scaunului unde sedea Fecioara).Zice:"Mia adus-o cineva care mi-a zis ca a primit-o in dar.Si e frumoasa mai ca e pictata bizantin.Insa aceea persoana nu o pus-o in casa ci mi-a adus-o mie pentru ca a zis ca de cind o are ii poarta ghinioan in casa "(:D).Apoi am zimbit amindoi (auzi cica ia purtat ghinion:D ) si mi-a facut dezlegarea.

Da,mari figuri...Dar asa sunt oamenii.Zic ca sunt credinciosi dar cred si intr-o gramada de superstitii.Ori crezi in Dumnezeu,ori crezi in noroace,ghinioane si alte bazaconii.Nu merg amadoua.De aia nici icoana nu a stat unde nu era cinstita.:rolleyes:

26.09.2006 14:13:26

Citesc si recitesc prima postare a acestui top si ma intreb : eu ce trebuie sa fac acum?sa rad,sa ma mir,sa plang,sa meditez...etc...n-am inteles de ce a trebuit sa fie facut un top pt aceasta postare si la ce raspunsuri se asteapta autoarea din partea noastra.

theodor 27.09.2006 00:12:51

Citat:

În prealabil postat de Clausemi
Citesc si recitesc prima postare a acestui top si ma intreb : eu ce trebuie sa fac acum?sa rad,sa ma mir,sa plang,sa meditez...etc...n-am inteles de ce a trebuit sa fie facut un top pt aceasta postare si la ce raspunsuri se asteapta autoarea din partea noastra.

Mai era optiunea sa nu raspunzi, la fel cum puteam sa fac si eu daca ma gandesc mai bine. :satisfied:

27.09.2006 08:33:19

theodor
In cazul asta sa inteleg ca topurile se fac sa ne uitam la ele si s ne gandim ce idei au cate unii?
Pai ar da faliment patronii daca userii ar sta si s-ar admira din umbra ce destepti sunt;)

NiCcoleta 28.09.2006 05:56:27

daca credeti faptul ca topicl asta nu este folositor la nimica atunci am sa-l atentionez pe administartor ca sa-l stearga.


Doamne milueste!

28.09.2006 15:27:14

niccoleta
daca este bun sau nu poti si tu sa realizezi imaginandu-ti ca altcineva a facut un top si tu vrei sa dai un raspuns nescotand din calcul motivatia pt care facem niste topuri...adica venim cu idei si subiecte de dezbatut in vederea informarii si schimbului de opinii nu asa ca sa discutam discutii.
Deci,daca tu consideri ca este fain si se poate scrie ceva e ok,daca nu fa ce vrei.

Saurian 05.10.2006 10:34:31

Citat:

În prealabil postat de NiCcoleta
Cind am fost ultima data la spovedit parintele meu duhovnic ma pus sa-mi ridic capul de sub epitrah si mia zis :"uite vezi icoana aceea?" .Zic :"da"(era o icoana cu Maica Domnului cu Pruncul si cu doi Sfinti care erau asezati unul la stinga si altul la dreapta scaunului unde sedea Fecioara).Zice:"Mia adus-o cineva care mi-a zis ca a primit-o in dar.Si e frumoasa mai ca e pictata bizantin.Insa aceea persoana nu o pus-o in casa ci mi-a adus-o mie pentru ca a zis ca de cind o are ii poarta ghinioan in casa "(:D).Apoi am zimbit amindoi (auzi cica ia purtat ghinion:D ) si mi-a facut dezlegarea.

Ce frumoasa relatie este intre tine si duhovnicul tau.:)

getasart 05.10.2006 17:10:06

Cita rautate;cine sunteti voi de judecati?;sunteti demni de a pune mina pe piatra?

sovidiu 05.10.2006 17:53:38

asta-i buna sa-tzi trebuiasca demnitate sa pui mana pe piatra?! :D cred ca itzi trebuie demnitate sa o lashi din mana ;):satisfied: cu atat mai mult daca se numeste, onix, swarovski, safir, topaz, ametist, rubin, opal... :D, ca oricum suntem plini de pietre "pretzioase" prin sin, prin buzunare, prin cap, pe la rinichi... asha fel incat daca mai ai una in palma ce mai conteaza? ca doar ca sa scapi de ele trebuie sa te puna la "bombardament cu ultrasunete" :), deh tehnica moderna...


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:14:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.