Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   Studiu biblic online (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17801)

coralina 21.03.2015 19:17:58

Studiu biblic online
 
Doamne ajuta!
Aveti stiinta despre un studiu biblic ortodox online? De preferinta in timp real, interactiv (cu posibilitatea de-a pune intrebari), eventual pe Skype?
Am cautat cu Google dar nu am gasit.
Multumesc.
Doamne ajuta!

AlinB 21.03.2015 21:32:41

Te intereseaza o parte sau un subiect anume pentru un scop anume?

Noul/Vechiul Testament?

Noul Testament poate fi citit ca atare nu e nevoie de cine stie ce "studiu".

De obicei ideea de "studiu" este invocata de cultele neoprotestante pentru a-si introduce ideile lor pe langa Scriptura, bravand cu "Sola Scriptura".

coralina 22.03.2015 11:07:30

Alin, ma intereseaza ambele, si Vechiul Testament si Noul Testament.
Mi-am propus de multa vreme sa le citesc aprofundat insa pana in prezent nu am reusit. M-ar ajuta foarte mult un curs organizat - m-ar disciplina + mi-ar oferi explicatii pentru lucrurile (multe) pe care le inteleg superficial.
Un studiu biblic combinat cu elemente patristice ar fi si mai potrivit.
Doamne ajuta!

DragosP 22.03.2015 12:44:12

Citește treptat omiliile Părinților. Se găsesc și pe net.
Studiu biblic mai bun n-ai să găsești.

Barsaumas 22.03.2015 15:35:05

Admirabil exprimat, Dragos; omiliile mai noi, asa-numite "neopatristice" sunt absolut perfecte pentru un studiu biblic serios.

Demetrius 23.03.2015 05:45:03

Foarte interesant titlu, dar planul este foarte pretentios, imposibil solitar(foarte periculos).

Am participat cativa ani la un studiu biblic, foarte frumos si bun, dar nu online, ci intr-o comunitate de cateheza pentru adulti sub indrumarea unui preot, din dispozitia episcopului, conform unei metodologii elaborate.

Studiu biblic online, prin insasi enuntul lui, este... virtual, adica inconsistent, fara suport; sigur ca e vorba de concepte, despre multe notiuni abstracte, dar se invata aprofundarea IUBIRII, ceea ce nu se poate realiza(dpmdv) decat fata la fata.

Iisus Hristos nu S-a intrupat virtual.
El a trimis pe apostoli, care au intronizat episcopi, care, la randul lor, au hirotonit preoti; astazi la fel, nimic virtual.

Barsaumas 23.03.2015 10:41:22

Staniloaie, Meyendorff, Moss, Schmemann, Ioan Maximovici, etc.

stefan florin 23.03.2015 12:52:48

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 585663)
CiteČ™te treptat omiliile PărinČ›ilor. Se găsesc Č™i pe net.
Studiu biblic mai bun n-ai să găseČ™ti.

ba da! Ti-l ofera martorii lui Iehova, si inca GRATIS la domiciliu!
ps: GLUMESC!

Barsaumas 23.03.2015 17:50:18

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 585836)
ba da! Ti-l ofera martorii lui iehova, si inca gratis la domiciliu!
Ps: Glumesc!

:31::31::31::31:

Barsaumas 23.03.2015 17:51:19

Chiar, pe Vladimir Moss de ce nu il citeaza nimeni pe acest forum? e ortodox, oameni buni.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:59:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.