Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   fotografia in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17251)

danni_ela 19.05.2014 11:20:18

fotografia in Biserica
 
Buna ziua,
Am nunta in toamna si am inceput sa caut fotografi pentru nunta - am o intrebare: este pacat sa faca poze in Biserica? Prietenii imi spun ca "sunt mai catolica decat Papa", evident ca fotografii imi vor spune ca fac poze peste tot, doar vor sa-si "vanda marfa", nu? Dar eu va intreb pe voi, cei care fac tot posibilul sa evite pacatele. E pacat sa mi se faca poze cand sunt mireasa, in Biserica? Intreb pentru ca intr-un tur al manastirilor, anul trecut, am vazut ca la unele scria "fotografiatul interzis"

DragosP 19.05.2014 11:23:11

Acolo fotografiatul e interzis din cu totul alte motive: cele financiare.
La pangarele mănăstirilor respective sigur găseai albume sau cărți poștale cu imagini de acolo.

casandra_r 19.05.2014 11:43:22

Eu am fost la peste 10 nunti si botezuri in viata mea (ceea ce nu e chiar mult, dar erau din orase diferite) si nicaieri nu am vazut vreun preot sa comenteze ca se fotografiaza sau se filmeaza in Biserica. La nunta mea am apelat la fotografii de la photosophia.ro si pozele au iesit foarte bine chiar si in locurile intunecate. La manastiri de obicei e taxa pentru fotografie, dar or fi si exceptii, cum sunt cele unde ai fost tu. Eu am vazut taxa pentru amatori si taxa pentru profesionisti. Cum isi dau calugarii seama de diferenta? Nu stiu - probabil cand vad echipamentele. Oricum, nu am vazut nunta sau botez fara fotografi, deci fii fara grija, nu incepi noua viata pacatuind. Iti zic de acum, Casa de piatra!

AlinB 19.05.2014 13:26:11

Citat:

În prealabil postat de casandra_r (Post 559511)
Cum isi dau calugarii seama de diferenta? Nu stiu - probabil cand vad echipamentele.

Aham.
Daca este cat o cutiuta de sapun, e amator, mai sarac, mai putin.
Daca e cam cat capul lor, amator sau nu, clar e un bastan cu bani.

Oricum, nu cred ca se uita multi pe pozele/filmarile de la nunta.
Personajul cheie din toata povestea e intotdeuna mult mai aproape.
Poate prea aproape de multe ori. :21:

Corinusha 19.05.2014 14:38:01

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 559522)
Aham.
Daca este cat o cutiuta de sapun, e amator, mai sarac, mai putin.
Daca e cam cat capul lor, amator sau nu, clar e un bastan cu bani.

Oricum, nu cred ca se uita multi pe pozele/filmarile de la nunta.
Personajul cheie din toata povestea e intotdeuna mult mai aproape.
Poate prea aproape de multe ori. :21:

Cum sa nu se uite la fotografiile si/sau filmarea de la nunta?
Eu cred ca am vizionat pozele de n ori si inca o mai fac; filmarea, e drept, nu m-au uitat de prea multe ori, ca dureaza 4 ore, dar tot am vazut-o de vreo 3 ori pana acum, iar nunta a fost cum jumatate de an :)

Am o prietena, are poze in biserica, ela nunta, si cu preotii; nu cred ca e pacat.

bluester 19.05.2014 14:41:25

La manastiri este interzis fotografiatul din cauza ca se foloseste blitzul , iar acesta dauneaza picturilor vechi.

AlinB 19.05.2014 15:30:15

Mai mult decat fumul de lumanare?

Hartford 20.05.2014 03:16:12

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 559535)
Mai mult decat fumul de lumanare?

Chiar asa fumul cred ca dauneaza mai mult.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:23:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.