Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Zi aliturgica in Biserica Ortodoxa (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8422)

Korina 09.02.2010 12:02:13

Zile aliturgice
 
\"Aceste zile sunt urmatoarele: Vinerea Patimilor, luni si marti din prima saptamana a Postului Pastelui, miercuri si vineri din Saptamana Branzei, vinerea dinaintea Craciunului si a Bobotezei, cand aceste praznice cad duminica sau lunea, cand se fac slujbele Ceasurilor si Vecernia. De regula, in aceste zile aliturgice se posteste cu ajunare deplina, si faptul ca nu se savarseste Sfanta Liturghie in aceste zile arata ca, in primul rand, acestea sunt zile de meditatie profunda, zile de rugaciune, zile de bucurie spirituala, si nu de tristete. \"
Intrebare: Daca in miercurea si vinerea din Saptamana Branzei se posteste, atunci de ce in calendar scrie \"dezlegare la oua, branza si peste\"?
Post cu ajunare, din ce stiu eu, inseamna sa nu mananci nimic pana seara.
In situatia aceasta nu stiu cum se procedeaza. Multumesc anticipat pt raspunsuri.

gabriela8 10.03.2010 17:09:27

Miercuri si vineri in sapatamana branzei nu se posteste, de unde spui asta?
Se consuma doar produse lactate.

A ajuna inseamna a nu bea si nu manca nimic cel putin o zi intreaga.

Marius22 10.03.2010 17:50:16

Citat:

Īn prealabil postat de Korina (Post 210054)
Intrebare: Daca in miercurea si vinerea din Saptamana Branzei se posteste, atunci de ce in calendar scrie \"dezlegare la oua, branza si peste"? Post cu ajunare, din ce stiu eu, inseamna sa nu mananci nimic pana seara. In situatia aceasta nu stiu cum se procedeaza. Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Nu este o contadictie intre ajunarea proprie zilelor aliturgice, si dezlegarea caracteristica Saptamanii Branzei. Ajunarea, chiar si in practica monahala, prevede sa nu consumi nimic pana la Ceasul IX, slujba prin care se incheie ziua liturgica respectiva. Deci, ajunarea trebuie sa dureze de obicei pana la orele 15.00-16.00, cand este oficiat acest ceas. Apoi, ne putem "bucura" de lapte, oua, peste etc.

geo.nektarios 10.03.2010 19:28:42

Citat:

Īn prealabil postat de Korina (Post 210054)
\"Aceste zile sunt urmatoarele: Vinerea Patimilor, luni si marti din prima saptamana a Postului Pastelui, miercuri si vineri din Saptamana Branzei, vinerea dinaintea Craciunului si a Bobotezei, cand aceste praznice cad duminica sau lunea, cand se fac slujbele Ceasurilor si Vecernia. De regula, in aceste zile aliturgice se posteste cu ajunare deplina, si faptul ca nu se savarseste Sfanta Liturghie in aceste zile arata ca, in primul rand, acestea sunt zile de meditatie profunda, zile de rugaciune, zile de bucurie spirituala, si nu de tristete. \"
Intrebare: Daca in miercurea si vinerea din Saptamana Branzei se posteste, atunci de ce in calendar scrie \"dezlegare la oua, branza si peste\"?
Post cu ajunare, din ce stiu eu, inseamna sa nu mananci nimic pana seara.
In situatia aceasta nu stiu cum se procedeaza. Multumesc anticipat pt raspunsuri.

In saptamana Branzei, este saptamana numai a lactatelor, fara a se tine post miercuri si vineri! Aceste zile devin ALITURGICE! NU SE MENTIONEAZA NICAIERI in cartile de cult sau randuielile Bisericesti ca in aceste zile se posteste! E un post partial, adica NU se mananca CARNE DELOC in aceasta saptamana!
De aceea sunt sapatamnile acestea numite pedagogice, ca sa ne pregateasca pt Sf.Post! Sa ne ia mai usor cu postirea, sa nu ne fie greu cu trecerea brusca de la carne la post aspru!
In spatamana aceasta NU se posteste decat de CARNE!!! Atata!
Deci si in aceste zile de MIERCURI SI VINERI este DEZLEGARE la oua, lapte, branza!

De ce? a fost o saptamana mai inainte cu dezlegare TOATA sapt numai cu carne si ce vrei sa mananci HARTI in toate zilele, a urmat una obisnuita, in care s-a postit miercuri si vineri, apoi a urmat iar o saptamana iar de HARTI in toate zilele, cu exceptia carnii!
Apoi s-a inceput postul!

De ce luni si marti zile aliturgice?
Este de retinut ca e un POST ASPRU! Si ca sa Il doresti mai tare pe Hristos, nu se savarseste Liturghie luni si Marti, iar miercuri se face Liturghia Darurilor, sa te poti impartasi!


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:28:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.