Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Ati auzit de Klaus Kenneth? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9409)

Daniel777 11.05.2010 12:30:12

Ati auzit de Klaus Kenneth?
 
Cine a auzit de acest mare marturisitor crestin si i-a citit si cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului,-il invit sa vina cu argumente,daca ii place de acest om si de aceasta carte sau nu;daca o considera importanta in contextul vremurilor de acum

costel 11.05.2010 13:05:09

Sunt cateva filme postate pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/tot/Klaus+Kenneth

Am fost si eu prezent la o conferinta, dar nu mi-a parut a fi un om patruns de duhul Ortodoxiei.

Mi-a parut ca nu a dezbracat intru totul haina protestantilor. Si cand spun asta ma refer la modul in care a sustinut conferinta. Poate nu sunt eu invatat cu acest mod si m-am grabit in afirmatii.

Daniel777 11.05.2010 13:15:47

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 246469)
Sunt cateva filme postate pe acest site:

http://video.crestinortodox.ro/tot/Klaus+Kenneth

Am fost si eu prezent la o conferinta, dar nu mi-a parut a fi un om patruns de duhul Ortodoxiei.

Mi-a parut ca nu a dezbracat intru totul haina protestantilor. Si cand spun asta ma refer la modul in care a sustinut conferinta. Poate nu sunt eu invatat cu acest mod si m-am grabit in afirmatii.

Citeste te rog cartea lui : Doua milioane de km in cautarea adevarului ,al carei epilog il poti citi de aici: http://unblogcrestin-ortodox.blogspo...kilometri.html
Cateva argumente: A fost botezat de parintele Sofronie,ucenicul Sfantului Siluan.Este bun prieten cu Rafail Noica,pe care,cu ocazia conferintei pe care ai postat-o,l-a vizitat si au stat impreuna de vorba trei zile,cate 10 ore/zi.Asta in conditiile in care Rafail Noica ,deocamdata nu primeste pe nimeni.

mihailt 11.05.2010 13:20:37

Eu am vazut un interviu cu Klaus Kenneth la Trinitas TV.
Si alte interviuri pe net.

Daniel777 11.05.2010 13:33:13

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 246484)
Eu am vazut un interviu cu Klaus Kenneth la Trinitas TV.
Si alte interviuri pe net.

Interviul de la Trinitas a fost exceptional,daca stie cineva unde il pot gasi.....Acolo face un rezumat foarte bun al cartii,si implicit a vietii lui agitate...

flyaway9112002 11.05.2010 14:41:13

O recomand !
 
Am citit cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului recent.E intr-adevar impresionant prin cate a putut trece omul acesta !
Eu cred ca e o carte importanta pentru cei in Vest, pentru ca el e unul dintre ei, si se pot raporta mai usor la el,si,prin el, apropia de Adevar.
Cat despre faptul ca destul de la sfarsitul cartii vorbeste despre Ortodoxie,cred ca pentru cei pentru care e scrisa cartea in primul rand,dupa parerea mea(adica cei care nu cred deloc,sau cum sunt majoritatea celor din Apus,cred ca e un Dumnezeu,undeva,dar mai mult nu vor,n-au timp sa aprofundeze) e in ordine.Mai ales ca arata foarte clar efectele "pozitive" ale practicarii Yoga si a altor practici orientale, care in Apus castiga popularitate pe zi ce trece!

Doamne ajuta !

Daniel777 11.05.2010 14:57:56

Citat:

În prealabil postat de flyaway9112002 (Post 246532)
Am citit cartea Doua milioane de km in cautarea adevarului recent.E intr-adevar impresionant prin cate a putut trece omul acesta !
Eu cred ca e o carte importanta pentru cei in Vest, pentru ca el e unul dintre ei, si se pot raporta mai usor la el,si,prin el, apropia de Adevar.
Cat despre faptul ca destul de la sfarsitul cartii vorbeste despre Ortodoxie,cred ca pentru cei pentru care e scrisa cartea in primul rand,dupa parerea mea(adica cei care nu cred deloc,sau cum sunt majoritatea celor din Apus,cred ca e un Dumnezeu,undeva,dar mai mult nu vor,n-au timp sa aprofundeze) e in ordine.Mai ales ca arata foarte clar efectele "pozitive" ale practicarii Yoga si a altor practici orientale, care in Apus castiga popularitate pe zi ce trece!

Doamne ajuta !

Cartea lui s-a vandut foarte bine si in Grecia,deci intr-o tara ortodoxa,si cred ca si la noi s-a vandut cat de cat.
Mesajul lui care poate fi receptat si de catre ortodocsi este trairea lui autentica,lucru CARE NOUA NE LIPSESTE.Insa nimeni nu are taria sau discernamantul sa recunoasca acest lucru,si de asta multi nu-l pot aprecia la adevarata lui dimensiune.Ne ingropam in citate de peste tot,dar nu mai traim autentic....

gabriela8 11.05.2010 16:13:23

Si eu am citit cartea in urma cu cativa ani buni... Stiu ca m-a impresionat foarte mult atunci si o consider un exemplu de viata a unui om care a dorit cu orice pret sa caute si sa gaseasca Adevarul...!

Miha-anca 11.05.2010 19:02:56

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 246547)
Cartea lui s-a vandut foarte bine si in Grecia,deci intr-o tara ortodoxa,si cred ca si la noi s-a vandut cat de cat.
Mesajul lui care poate fi receptat si de catre ortodocsi este trairea lui autentica,lucru CARE NOUA NE LIPSESTE.Insa nimeni nu are taria sau discernamantul sa recunoasca acest lucru,si de asta multi nu-l pot aprecia la adevarata lui dimensiune.Ne ingropam in citate de peste tot,dar nu mai traim autentic....

Ca sa nu ne ingropam in citate, cum spui, trebuie sa incercam sa le intelegem si sa le folosim ca intelepciune de viata, aplicandu-le in deciziile noastre de zi cu zi, de ora cu ora. Cine le foloseste doar ca minge in acest ping-pong verbal, nimic nu a facut. Fapte, nu vorbe!

Daniel777 11.05.2010 21:22:00

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 246685)
Ca sa nu ne ingropam in citate, cum spui, trebuie sa incercam sa le intelegem si sa le folosim ca intelepciune de viata, aplicandu-le in deciziile noastre de zi cu zi, de ora cu ora. Cine le foloseste doar ca minge in acest ping-pong verbal, nimic nu a facut. Fapte, nu vorbe!

Ma ierti,dar nu am inteles nimic din ce ai vrut sa spui.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:28:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.