Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Tinuta in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5026)
-   -   ce grad de rudenie exista intre noi?:| (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7089)

roxicka 05.09.2009 00:06:22

ce grad de rudenie exista intre noi?:|
 
Buna.Am si eu o intrebare.Bunica unui baiat si cu bunicul meu sunt verisori ai treilea.eu si cu el ce grad de rudenie avem????


am cautat si pe alte site-uri dar nu pot sa intelg:D

Nevrednicul 06.09.2009 08:24:21

Verisor de-al 5-lea. Da nu stiu daca mai tine cineva cont de asa ceva... deja nu mai sunteti rude.

roxicka 07.09.2009 00:03:08

si de fapt gradu de rudenie e 8 nu?:D pe unele siteuri am citit........

sia 07.09.2009 14:17:53

Citat:

În prealabil postat de roxicka (Post 164535)
si de fapt gradu de rudenie e 8 nu?:D pe unele siteuri am citit........

Roxi , intre bunicul tau si bunica lui ,care sunt veri ,,de-al treilea ,, este gr 8 de rudenie. DECI : veri de-al treilea = Gr 8 de rudenie
Deja voi sunteti copiii ,copiilor celor doi veri de-al treilea..iar gr de rudenie dintre tine si el ,logic ,depaseste gr 8 !

p.s.
gradul IV (veri primari).
gradul VI (veri "de-al doilea")
gradul VIII (veri "de-al treilea").

lore86 07.09.2009 15:53:17

mai exact 12 grade de rudenie!:)

Ionelia Cristina 26.07.2012 11:15:49

ce grad de rudenie exista?
 
Buna, ce grad de rudenie exista intre cumnatul unchiului meu si mine? Va rog sa-mi raspundeti la intrebare. Va multumesc mult de tot.

lore86 26.07.2012 17:15:36

Citat:

În prealabil postat de Ionelia Cristina (Post 461302)
Buna, ce grad de rudenie exista intre cumnatul unchiului meu si mine? Va rog sa-mi raspundeti la intrebare. Va multumesc mult de tot.

Presupunand ca unchiul e fratele mamei/tatalui ta/tau iar cumnatul e fratele sotiei unchiului sunt 5 grade de rudenie.

Ionelia Cristina 27.07.2012 12:16:44

Da,intr-adevar,unchiul e fratele mamei mele,iar cumnatul e fratele matusii cu care s-a casatorit unchiul meu,ar putea fi vorba de o casatorie intre cumnatul unchiului si mine?multumesc mult :)

lore86 27.07.2012 19:04:26

Citat:

În prealabil postat de Ionelia Cristina (Post 461479)
Da,intr-adevar,unchiul e fratele mamei mele,iar cumnatul e fratele matusii cu care s-a casatorit unchiul meu,ar putea fi vorba de o casatorie intre cumnatul unchiului si mine?multumesc mult :)

Biserica interzice astfel de casatorii.
S-ar putea sa gasiti preoti care sa va cunune, dar din punctul de vedere al Bisericii casatoria voastra nu va fi legiuita.

Acum gandeste-te: o sa devi cumnata unchiului tau. Ti se pare firesc???

Laura19 29.07.2012 14:18:35

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 461582)
Biserica interzice astfel de casatorii.
S-ar putea sa gasiti preoti care sa va cunune, dar din punctul de vedere al Bisericii casatoria voastra nu va fi legiuita.

Acum gandeste-te: o sa devi cumnata unchiului tau. Ti se pare firesc???

Ce treaba imbarligata. E tare aiurea cand te indragostesti de o ruda mai departata.

off-topic. au mai fost cazuri in care fratii vitregi s-au luat, s-au cel putin au inceput o relatie, ei nestiind ca sunt frati, parintii ascunzandu-le treaba asta. ce fac tinerii aceia? ma gandesc doar ca e tare aiurea sa fi o perioada de timp cu cineva, sa incepi sa te atasezi etc. si cand vine vb de casatorie sa iti spuna mama/tatal: nu se poate caci e fratele vitreg. O.O


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:48:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.