Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Din Noul Testament (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5016)
-   -   Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10712)

lacrimi 18.09.2010 19:36:41

Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa?
 
A murit in trup si a inviat in Duh.....
A coborat in locuinta mortilor.... Este Iisus si Mantuitorul celor ce erau de mult adormiti la vremea venirii Sale?...

codana 18.09.2010 19:54:38

salut,lacrimi
 
Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 289530)
A murit in trup si a inviat in Duh.....
A coborat in locuinta mortilor.... Este Iisus si Mantuitorul celor ce erau de mult adormiti la vremea venirii Sale?...

iisus,este mantuitorul omenirii,este mantuitorul creatiei lui dumnezeu,iar in timpul acelor ore cat a fost mort,s-a odihnit in mormantul pus la dispozitia sa de iosif.parerea me.

andreicozia 18.09.2010 20:15:54

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 289541)
iisus,este mantuitorul omenirii,este mantuitorul creatiei lui dumnezeu,iar in timpul acelor ore cat a fost mort,s-a odihnit in mormantul pus la dispozitia sa de iosif.parerea me.

Tie nu ti-este teama ca-ti imputinezi sufletul afirmind aceste lucruri la care nu ai participat?
Mie imi este! de aceea nu afirm nimic DACA NU AM FOST ACOLO.

Citeam undeva ca daca minti prin a afirma ceva despre care nu stii sigur si nu ai habar, pacatuiesti, si te afunzi tot mai mult in mocirla existentei inferioare.

codana 18.09.2010 20:29:34

salut,andreicozia
 
Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 289556)
Tie nu ti-este teama ca-ti imputinezi sufletul afirmind aceste lucruri la care nu ai participat?
Mie imi este! de aceea nu afirm nimic DACA NU AM FOST ACOLO.

Citeam undeva ca daca minti prin a afirma ceva despre care nu stii sigur si nu ai habar, pacatuiesti, si te afunzi tot mai mult in mocirla existentei inferioare.

ceea ce am afirmat este urmare ca am citit undeva:18:.
ooof andrei,sceptic mai iesti.
deci,foarte multe nu le putem spune pen ca nu am fo acolo,ca urmare tre sa fim MUTI.

andreicozia 18.09.2010 20:57:30

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 289565)
ceea ce am afirmat este urmare ca am citit undeva:18:.
ooof andrei,sceptic mai iesti.
deci,foarte multe nu le putem spune pen ca nu am fo acolo,ca urmare tre sa fim MUTI.

Da, mai bine muti si pragmatici...pentru a da inainte in duhovnicie nu inapoi spre emotii negative.
Astfel macar nu NE mintim.

cristiboss56 18.09.2010 21:16:07

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 289565)
ceea ce am afirmat este urmare ca am citit undeva:18:.
ooof andrei,sceptic mai iesti.
deci,foarte multe nu le putem spune pen ca nu am fo acolo,ca urmare tre sa fim MUTI.

Este " noua strategie " ( religie ) a lui Andrei !

codana 18.09.2010 21:30:40

salut,cristiboss56
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 289599)
Este " noua strategie " ( religie ) a lui Andrei !

nu stiu ce strategie are,dar la orice afirmatie are vesnica intrebare,de ce.
intre afirmatia ca este ortodox si comentariile pe care le face este o mare discrepanta.ma gandesc ca nu este ortodox practicant,inca este in cautari.
oricum io ii doresc toate cele bune.

Doriana 18.09.2010 21:35:55

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 289584)
Da, mai bine muti si pragmatici...pentru a da inainte in duhovnicie nu inapoi spre emotii negative.
Astfel macar nu NE mintim.

Mor de curiozitate: Ce inseamna neo-ortodox? :22:

lacrimi 18.09.2010 21:48:20

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 289610)
nu stiu ce strategie are,dar la orice afirmatie are vesnica intrebare,de ce.
intre afirmatia ca este ortodox si comentariile pe care le face este o mare discrepanta.ma gandesc ca nu este ortodox practicant,inca este in cautari.
oricum io ii doresc toate cele bune.

Asa m-am gandit si eu de multe ori....

andreicozia 19.09.2010 00:04:17

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 289610)
,dar la orice afirmatie are vesnica intrebare,de ce.
.

Da DE CE NU?

Ce sa fac daca pe mine studiul biblic de multi ani m-a adus in acest punct..la vesnica intrebare a copiiilor >>DE CE?

Viata adica Dumnezeu m-a facut pragmatic!
Asa ca va fi in continuare un de ce permanent pina cind voi primi confirmari!..DIRECT DE LA SURSA!

asta inseamna NEO-ortodox


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:54:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.