Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Am respins Crestinismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7522)

Razvan_Mihai 09.11.2009 14:52:26

Am respins Crestinismul
 
Buna ziua. Ma numesc Razvan si desi sunt crestin ortodox am avut si alte "religii" . Prima a fost una "diabolica" sa o numesc asa. Am fost o persoana negativa.Nu l-am negat niciodata pe Dumnezeu. Am crezut mereu intr-o "Fiinta Suprema" insa l-am respins pe Iisus ca divinitate si nu am trait dupa principiile crestine. Urmatoarea religie pe care am intentionat sa o imbratisez a fost Kabbalah. Am citit Kabbalah. Unele invataturi mi s-au parut foarte "rationale" , in raport cu unele ganduri si idei ale mele despre Dumnezeu, insa per total nu. Am contemplat si am ajuns la concluzia ca nu este pentru mine. Nu cred ca este f buna pentru umanitate in general. Nu am "simtit-o" si intr-un final am renuntat. Dupa o perioada de timp, interactionand cu oameni convertiti la Islam si interesandu-ma foarte mult despre aceasta religie am hotarat sa citesc Coranul. Am fost putin sceptic la inceput pentru ca inca aveam "esenta" de crestin in mine dar dupa un timp a inceput sa capete un sens. Am inceput sa il neg pe Iisus ca divinitate. Imi spuneam "a fost doar un om. un om bun care s-a sacrificat pentru ceea ce iubea" desi inca il iubeam pe acest "om" .Am si trait dupa anumite idei si principii musulmane. A venit o perioada in care am avut o inclinatie spre "stiinta" . Am inceput sa citesc multa filozofie. Egoismul meu luase proportii. Mi se parea prea "comuna" religia. Vroiam sa fiu "deosebit".Am fost atras de misticism. Nu dupa f mult timp, din diferite motive, am suferit o depresie. Nu sunt adeptul medicilor, anti-depresivelor etc. Am cautat alt "leac". Si am inceput sa citesc invataturile lui Buddha. Pot sa spun ca au avut sens pentru mine, insa nu mi s-au parut ceva "Divin" . Doar o chestie psihologica. Cred ca a fost mai mult ca o auto-sugestie. Dupa toate aceste "aventuri" am revenit la prima "religie". Negativismul. Acum am un sentiment de vinovatie. Nu sunt in pace cu mine insumi. M-am gandit f mult la asta si am constientizat ca am gresit f mult. In acelasi timp ma gandesc ca a fost ca un "test" si ma simt bine pentru ca in sinea mea stiu ca pana la urma nu am fost niciodata o "persoana rea", nu am avut intentii rele, si poate toate acestea s-au intamplat cu un motiv. Si asta mi se intampla in fiecare zi. Lupta asta permanenta. Cateodata simt ca innebunesc. E mai mult decat "un sentiment de vina". S-a tranformat in ceva f urat. Ganduri negative, diabolice, neliniste, stare de nervozitate, insomnie, ganduri de suicid... Probabil nu acesta e singurul motiv. E si stilul meu de viata, mediul in care traiesc. Dar joaca un rol f important.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Daca imi poate explica cineva....
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Multumesc.

eu-cristina83 09.11.2009 15:44:32

Intr-adevar ai incercat cam tot ce se poate in materie de religie, credinta, ca sa spun asa, dar vezi ca tot ortodoxia te atrage? Tu intrebi ce spune Iisus si Biblia despre ac. lucruri, dar mai este si Sf. Traditie. Mergi la un pr., spovedeste-te si incepe sa citesti vietile sfintilor. Incearca sa cunosti ortodoxia mai amanuntit cu ajutorul duhovnicului deoarece acolo unde iti apare o intrebare, o neclaritate, sa poti sa primesti raspuns imediat, nu mintea ta sa caute raspunsul dupa cum ii convine din alte religii. O carte pe care ti-as recomanda-o sa o citesti este Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt.

anna21 09.11.2009 16:08:08

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 179942)
Intr-adevar ai incercat cam tot ce se poate in materie de religie, credinta, ca sa spun asa, dar vezi ca tot ortodoxia te atrage? Tu intrebi ce spune Iisus si Biblia despre ac. lucruri, dar mai este si Sf. Traditie. Mergi la un pr., spovedeste-te si incepe sa citesti vietile sfintilor. Incearca sa cunosti ortodoxia mai amanuntit cu ajutorul duhovnicului deoarece acolo unde iti apare o intrebare, o neclaritate, sa poti sa primesti raspuns imediat, nu mintea ta sa caute raspunsul dupa cum ii convine din alte religii. O carte pe care ti-as recomanda-o sa o citesti este Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt.

El vorbeste despre "crestinism", nu despre ortodoxie, Cristina.
Este inca in cautare.

Florin-Ionut 09.11.2009 16:14:42

Citat:

În prealabil postat de eu-cristina83 (Post 179942)
Intr-adevar ai incercat cam tot ce se poate in materie de religie, credinta, ca sa spun asa, dar vezi ca tot ortodoxia te atrage? Tu intrebi ce spune Iisus si Biblia despre ac. lucruri, dar mai este si Sf. Traditie. Mergi la un pr., spovedeste-te si incepe sa citesti vietile sfintilor. Incearca sa cunosti ortodoxia mai amanuntit cu ajutorul duhovnicului deoarece acolo unde iti apare o intrebare, o neclaritate, sa poti sa primesti raspuns imediat, nu mintea ta sa caute raspunsul dupa cum ii convine din alte religii. O carte pe care ti-as recomanda-o sa o citesti este Jurnalul Fericirii de Nicolae Steinhardt.

Mai Cristina, cum sa se spovedeasca la preot un om care il respinge pe Iisus, care nu crede ca este Dumnezeu? Uite ca in schimb o face in public, sa se mai descarce de povara...

Razvan, cautarea e buna si Insusi Hristos o recomanda; si eu am citit scripturile orientale si nu m-au impresionat cu nimic. Cauta in mod sincer si vei gasi! Numai ca trebuie sa te grabesti, ca viata-i scurta si nu prindem neaparat batranetile. :)

Traditie1 09.11.2009 16:23:11

Eu nu am trecut prin asa ceva, dupa perioada de ignoranta din adolescenta am descoperit crestinismul, întâi prin cartea despre rugaciunea inimii Pelerinul Rus. Din ea am aflat de Biblie si de Filocalie pe care le-am devorat apoi.

Greseala ta e ca tu cauti un adevar exterior tie când de fapt adevarul se reveleaza singur în interior, nu pentru ca noi suntem adevarul, El e distinct de noi ca Fiinta ci fiindca El e atât de aproape de noi încât ne lumineaza si ispira direct, nu prin intermediul unei doctrine. E suficient sa ai atitudinea de a nu respinge si constiinta unui Dumnezeu viu, rational, personal, Care intervine în viata oamenilor.

Biblia trebui so citesti singur, dar doar Noul Testament (VT poti sa-l citesti mai târziu). NT e cam sigura învatatura care spune cauta si vei gasi, adica te îndeama sa cercetezi si sa te convingi singur cum stau lucrurile. Biblia e un început pentru cunoasterea personala, launtrica a realitatilor nevazute si ea reprezinta esenta învataturii crestine.

Multi nu patrund semnificatia si scopul acestor învataturi, chiar daca li se pare si daca fac mare caz de cunoasterea Bibliei. NT vorbeste despre Hristos ca Dumnezeu, Principiu al existentei si creator universal, despre natura vie si personala a lui Dumnezeu dupa modelul (chipul) caruia a fost creat omul, despre necesitatea de a ne dedica viata lui Dumnezeu pentru a ne mântui, despre mântuirea vazuta ca proces de cunoastere a lui Dumnezeu si unire cu El.

anna21 09.11.2009 16:24:09

Citat:

În prealabil postat de Razvan_Mihai (Post 179912)
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Multumesc.

Daca te supui experientelor spirituale ale altor religii, te deschizi singur "inrauririlor dracesti".
Fapt "firesc" si documentat (o sa-ti caut niste lecturi despre asta), daca respingi si hulesti pe Iisus ca sa TE AFIRMI PE TINE (uite asta mi se pare interesant: ca ti-ai descoperit singur mandria, faptul ca de fapt pe tine te "idolatrizezi"). Asta f pe scurt ca sunt grabita, revin m. tarziu.

eu-cristina83 09.11.2009 16:31:51

Eu am inteles foarte bine ce a spus el dar am vrut sa ii spun intr-un mod "elegant" si "diplomat" ca trebuie sa poarte o discutie cu un preot, acesta stiind cum sa il faca sa aleaga ortodoxia. Uitati-va si voi cat a cautat si inca mai cauta.........de multe ori fara ajutor nu ajungi acolo unde trebuie. El trebuie sa se intoarca la origini, el sg. spune ca este crestin ortodox, dar a avut si alte religii.

anna21 09.11.2009 18:19:16

Citat:

Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Uite ce spune: "Dar Duhul grăiește lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credință, luând aminte la duhurile cele înșelătoare și la învățăturile demonilor" (I Timotei 4:1)

Eu m-am intors la ortodoxie citind cartile parintelui Seraphim Rose. Poate-ti folosesc (deoarece analizeaza diferite curente spirituale din perspectiva ortodoxa).
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...gia-viitorului
http://carti.x6.ro/cartea/i/Ierom-Se...l/NIHILISM.DOC
Foarte foarte bune pentru cineva crescut in societatea de azi, cand toate religiile sunt considerate cai alternative de crestere spirituala.
Au fost foarte bune pt mine, deoarece deja intuiam ca adevarul, daca exista, este unul si intreg (adica nu exista adevar partial, relativ, franturi de adevar..).

andreicozia 09.11.2009 18:28:08

[quote=anna21;180005]

Eu m-am intors la ortodoxie citind cartile parintelui Seraphim Rose. Poate-ti folosesc (deoarece analizeaza diferite curente spirituale din perspectiva ortodoxa).
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...gia-viitorului
http://carti.x6.ro/cartea/i/Ierom-Se...l/NIHILISM.DOC
QUOTE]

hmmm, mda, in sfirsit inteleg de unde ti se trage felul prapastios, fundamentalist-habotnic in care abordezi problemele legate de crestinism.
Stilul sau apocaliptic, de groaza, amenintari si pedepsire, in general de a prezenta problemele legate de credinta sunt foarte asemanatoare felului in care ne vorbeste si Par Arsenie Boca. De aceea eu am incetat sa-l mai citesc. La mine acestia doi au un efect contrar.

anna21 09.11.2009 18:38:06

[quote=andreicozia;180009]
Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 180005)

Eu m-am intors la ortodoxie citind cartile parintelui Seraphim Rose. Poate-ti folosesc (deoarece analizeaza diferite curente spirituale din perspectiva ortodoxa).
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...gia-viitorului
http://carti.x6.ro/cartea/i/Ierom-Se...l/NIHILISM.DOC
QUOTE]

hmmm, mda, in sfirsit inteleg de unde ti se trage felul prapastios, fundamentalist-habotnic in care abordezi problemele legate de crestinism.
Stilul sau apocaliptic, de groaza, amenintari si pedepsire, in general de a prezenta problemele legate de credinta sunt foarte asemanatoare felului in care ne vorbeste si Par Arsenie Boca. De aceea eu am incetat sa-l mai citesc. La mine acestia doi au un efect contrar.

Tu stii un crestinism in care nu exista apocalipsa si pedeapsa? (Nu, nu-mi raspunde).
Ca sa gasesti asa ceva trebuie sa dai la o parte foarte multi traitori care te fac sa te simti "inconfortabil" in credinta ta.. Eventual o noua credinta croita doar pt bunastarea ta psihica.. ceva gen iubire fara frontiere..
Spune-mi ce citesti tu.. pot sa-ti aduc argumente cam din orice scriitor ortodox!
(cauta la pacate grele: cele impotriva Duhului Sfant - prea mare incredere in bunatatea lui Dumnezeu, care te face sa crezi ca pacatele iti sunt iertate fara sa te indrepti! Iadul exista, la fel apocalipsa.. pedeapsa este sigura si de neinlaturat, indiferent daca ne place gandul sau nu!)

Apreciez mult ca ai ridicat discutia de la nivelul pantofilor .. poate ajungem sa discutam si idei.. intr-o buna zi!

anna21 09.11.2009 19:04:16

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 180009)
hmmm, mda, in sfirsit inteleg de unde ti se trage felul prapastios, fundamentalist-habotnic in care abordezi problemele legate de crestinism.
Stilul sau apocaliptic, de groaza, amenintari si pedepsire, in general de a prezenta problemele legate de credinta sunt foarte asemanatoare felului in care ne vorbeste si Par Arsenie Boca. De aceea eu am incetat sa-l mai citesc. La mine acestia doi au un efect contrar.

Eu inteleg ca invatatura crestina subliniaza tragismul conditiei umane pe pamant.
http://www.youtube.com/watch?v=lgxyz...eature=related
"Tine mintea ta in iad si nu desnadajdui."

http://www.youtube.com/watch?v=EIitR...eature=related

MariS_ 09.11.2009 19:13:33

Citat:

În prealabil postat de Razvan_Mihai (Post 179912)
Buna ziua. Ma numesc Razvan si desi sunt crestin ortodox am avut si alte "religii" . Prima a fost una "diabolica" sa o numesc asa. Am fost o persoana negativa.Nu l-am negat niciodata pe Dumnezeu. Am crezut mereu intr-o "Fiinta Suprema" insa l-am respins pe Iisus ca divinitate si nu am trait dupa principiile crestine. Urmatoarea religie pe care am intentionat sa o imbratisez a fost Kabbalah. Am citit Kabbalah. Unele invataturi mi s-au parut foarte "rationale" , in raport cu unele ganduri si idei ale mele despre Dumnezeu, insa per total nu. Am contemplat si am ajuns la concluzia ca nu este pentru mine. Nu cred ca este f buna pentru umanitate in general. Nu am "simtit-o" si intr-un final am renuntat. Dupa o perioada de timp, interactionand cu oameni convertiti la Islam si interesandu-ma foarte mult despre aceasta religie am hotarat sa citesc Coranul. Am fost putin sceptic la inceput pentru ca inca aveam "esenta" de crestin in mine dar dupa un timp a inceput sa capete un sens. Am inceput sa il neg pe Iisus ca divinitate. Imi spuneam "a fost doar un om. un om bun care s-a sacrificat pentru ceea ce iubea" desi inca il iubeam pe acest "om" .Am si trait dupa anumite idei si principii musulmane. A venit o perioada in care am avut o inclinatie spre "stiinta" . Am inceput sa citesc multa filozofie. Egoismul meu luase proportii. Mi se parea prea "comuna" religia. Vroiam sa fiu "deosebit".Am fost atras de misticism. Nu dupa f mult timp, din diferite motive, am suferit o depresie. Nu sunt adeptul medicilor, anti-depresivelor etc. Am cautat alt "leac". Si am inceput sa citesc invataturile lui Buddha. Pot sa spun ca au avut sens pentru mine, insa nu mi s-au parut ceva "Divin" . Doar o chestie psihologica. Cred ca a fost mai mult ca o auto-sugestie. Dupa toate aceste "aventuri" am revenit la prima "religie". Negativismul. Acum am un sentiment de vinovatie. Nu sunt in pace cu mine insumi. M-am gandit f mult la asta si am constientizat ca am gresit f mult. In acelasi timp ma gandesc ca a fost ca un "test" si ma simt bine pentru ca in sinea mea stiu ca pana la urma nu am fost niciodata o "persoana rea", nu am avut intentii rele, si poate toate acestea s-au intamplat cu un motiv. Si asta mi se intampla in fiecare zi. Lupta asta permanenta. Cateodata simt ca innebunesc. E mai mult decat "un sentiment de vina". S-a tranformat in ceva f urat. Ganduri negative, diabolice, neliniste, stare de nervozitate, insomnie, ganduri de suicid... Probabil nu acesta e singurul motiv. E si stilul meu de viata, mediul in care traiesc. Dar joaca un rol f important.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Daca imi poate explica cineva....
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Multumesc.

Am sa-ti spun lucruri dure, dar sunt spre binele tau.
Ti-ai siluit constiinta prin egoism. Ea e cea care se zbate acum
ca sa se elibereze din chingile egoismului si egocentrismului tau.
Pana n-o vei elibera nu-ti va da pace. Cum o poti elibera? Lasa
lacrimile sa curga, roaga-te si reciteste Biblia (Noul Testament
in special), dar nu cu ochii ratiunii, ci cu ochii inimii. Si nu lasa
nici mersul la un duhovnic si discutia cu el.

laraG 09.11.2009 19:18:52

Razvan Mihai,iti recomand si eu sa citesti "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie"de Dyonysios Farasiotis.O experienta asemanatoare traieste si autorul.

Floar3 09.11.2009 19:30:20

Citat:

În prealabil postat de laraG (Post 180020)
Razvan Mihai,iti recomand si eu sa citesti "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie"de Dyonysios Farasiotis.O experienta asemanatoare traieste si autorul.

Da, este o carte foarte buna! Si eu ti-o recomand, Razvan :)

andreicozia 09.11.2009 19:58:06

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 180018)
Eu inteleg ca invatatura crestina subliniaza tragismul conditiei umane pe pamant.
http://www.youtube.com/watch?v=lgxyz...eature=related
"Tine mintea ta in iad si nu desnadajdui."

http://www.youtube.com/watch?v=EIitR...eature=related

Imi pare rau pentru tine...:((( si pentru cei carora le impartasesti aceasta stare negativa ERONATA DESPRE CRESTINISM

Ia uite sa vedem care este starea Sfintului Apostol Pavel in legatura cu "tragismul" conditiei omenesti!

"8. Mai departe, fraților, câte sunt adevărate, câte sunt de cinste, câte sunt drepte, câte sunt curate, câte sunt vrednice de iubit, câte sunt cu nume bun, orice virtute și orice laudă, la acestea să vă fie gândul. "

Ia uite fato ce zice sfintu', ca SURPRINZATOR viata nu este asa de tragica cum o vede prin prisma problemelor lui personale Par Serafim Rose sau Par Boca

hmmm, oare putea sa se insele Sf Pavel?...nu prea cred!

LA ACESTEA SA VA FIE GINDUL.!!!!!!! nu la prostii prapastioase! asa-ti mentii dragostea in suflet si nu cazi in deznadejde!... scrie-o Anno deasupra oglinzii de la intrare

Filipeni 4:8

deci auzi?...CITE SUNT!............ deci nenumarate!

ghemis 09.11.2009 20:24:11

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 179955)
Mai Cristina, cum sa se spovedeasca la preot un om care il respinge pe Iisus, care nu crede ca este Dumnezeu? Uite ca in schimb o face in public, sa se mai descarce de povara...

Razvan, cautarea e buna si Insusi Hristos o recomanda; si eu am citit scripturile orientale si nu m-au impresionat cu nimic. Cauta in mod sincer si vei gasi! Numai ca trebuie sa te grabesti, ca viata-i scurta si nu prindem neaparat batranetile. :)

Dupa cum vad eu tu esti un lup imbracat in haine de miel.Daca cumva esti crestin-ortodox sa stii ca te apropii cu pasi repezi de sectari.Asculta omule,primul lucru care trebuie sa-l faca baiatul asta este sa caute un preot bun si sa se spovedeasca,prin preot va primi si iertarea de pacatul savarsit,va primi si indrumarile necesare pentru aiesi din situatia asta.Rog si pe ceilalti forumisti sa nu mai recomande tot felul de carti,duhovnicul stie mai bine ce sa-i recomande.Trebuie sa-ti faci curaj frate Razvan si sa cauti un duhovnic ,cu siguranta vei iesi din impasul asta.

ghemis 09.11.2009 20:31:42

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 180034)
Imi pare rau pentru tine...:((( si pentru cei carora le impartasesti aceasta stare negativa ERONATA DESPRE CRESTINISM

Ia uite sa vedem care este starea Sfintului Apostol Pavel in legatura cu "tragismul" conditiei omenesti!

"8. Mai departe, fraților, câte sunt adevărate, câte sunt de cinste, câte sunt drepte, câte sunt curate, câte sunt vrednice de iubit, câte sunt cu nume bun, orice virtute și orice laudă, la acestea să vă fie gândul. "

Ia uite fato ce zice sfintu', ca SURPRINZATOR viata nu este asa de tragica cum o vede prin prisma problemelor lui personale Par Serafim Rose sau Par Boca

hmmm, oare putea sa se insele Sf Pavel?...nu prea cred!

LA ACESTEA SA VA FIE GINDUL.!!!!!!! nu la prostii prapastioase! asa-ti mentii dragostea in suflet si nu cazi in deznadejde!... scrie-o Anno deasupra oglinzii de la intrare

Filipeni 4:8

deci auzi?...CITE SUNT!............ deci nenumarate!

"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" ia zis Mantuitorul Sf.Siluan Atonitul,Tot sfintii parinti ne indeamna sa avem gandul la iad ca sa nu cadem in lenevire si sa ne pazim de pacat.Anulandu-i pe acesti traitori ai ortodoxiei putem spune ca usor, usor ne apropiem de sectari.Trebuie sa dam mai multa crezare sf.parinti domnu andrei ca ei au fost,sunt si vor fi mereu mai aproape de Dumnezeu.

anna21 09.11.2009 20:46:38

Citat:

În prealabil postat de ghemis (Post 180051)
Dupa cum vad eu tu esti un lup imbracat in haine de miel.Daca cumva esti crestin-ortodox sa stii ca te apropii cu pasi repezi de sectari.Asculta omule,primul lucru care trebuie sa-l faca baiatul asta este sa caute un preot bun si sa se spovedeasca,prin preot va primi si iertarea de pacatul savarsit,va primi si indrumarile necesare pentru aiesi din situatia asta.Rog si pe ceilalti forumisti sa nu mai recomande tot felul de carti,duhovnicul stie mai bine ce sa-i recomande.Trebuie sa-ti faci curaj frate Razvan si sa cauti un duhovnic ,cu siguranta vei iesi din impasul asta.

Da, Ghemis, duhovnicul ii va da cel mai bun sfat.
Dar asta daca ajunge acolo.. sfaturile au fost date aici de altii care au cautat si ei, la randul lor, in alte religii pana s-au lamurit ca doar ortodoxia este viata.
El nu a spus L-am respins pe Hristos, ci "am respins crestinismul", ceea ce inseamna ca are cunostinte minimale despre ortodoxie.
Poate ma insel, dar greu ajunge la duhovnic cineva care nu are credinta..
Cunosc si eu pe cineva care sufera si, exact ca si Razvan, spunea "simt ca innebunesc".. Dar nu ar merge la biserica deoarece se gandeste: "eu am 24 ani de studii, am facut aia si aia si am demostrat ca sunt cineva. Cum sa accept sfaturi de la cineva mai putin scolit decat mine?" Uite asa gandeste! Si-l doare rau, dar mandria nu-l lasa deloc! (Ca nu poate intelege omul lumesc ca Hristos ii vorbeste prin duhovnic.)
Asa ca si cartile pot fi bune..

andreicozia 09.11.2009 20:48:29

Citat:

În prealabil postat de ghemis (Post 180054)
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" ia zis Mantuitorul Sf.Siluan Atonitul,Tot sfintii parinti ne indeamna sa avem gandul la iad ca sa nu cadem in lenevire si sa ne pazim de pacat.Anulandu-i pe acesti traitori ai ortodoxiei putem spune ca usor, usor ne apropiem de sectari.Trebuie sa dam mai multa crezare sf.parinti domnu andrei ca ei au fost,sunt si vor fi mereu mai aproape de Dumnezeu.

Inteleg foarte bine ce spui insa eu respingind pe cei doi prapastiosi nu fac altceva decit sa ramin cu Sfintii Parinti blinzi si linistiti si echilibrati, care sunt foarte multi, ...zeci de traitori

anna21 09.11.2009 20:49:32

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 180065)
Inteleg foarte bine ce spui insa eu respingind pe cei doi prapastiosi nu fac altceva decit sa ramin cu Sfintii Parinti blinzi si linistiti si echilibrati, care sunt foarte multi, ...zeci de traitori

Dar numeste-i.. care sunt cei care te linistesc si echilibreaza, nevorbind despre iad?
Macar un nume.

(aa, eu am postat un video cu parintele Cleopa, nu Arsenie Boca.. )

Sau, in fine, mai bine tine astfel de invatatura pt tine.

ghemis 09.11.2009 20:56:02

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 180063)
Da, Ghemis, duhovnicul ii va da cel mai bun sfat.
Dar asta daca ajunge acolo.. sfaturile au fost date aici de altii care au cautat si ei, la randul lor, in alte religii pana s-au lamurit ca doar ortodoxia este viata.
El nu a spus L-am respins pe Hristos, ci "am respins crestinismul", ceea ce inseamna ca are cunostinte minimale despre ortodoxie.
Poate ma insel, dar greu ajunge la duhovnic cineva care nu are credinta..
Cunosc si eu pe cineva care sufera si, exact ca si Razvan, spunea "simt ca innebunesc".. Dar nu ar merge la biserica deoarece se gandeste: "eu am 24 ani de studii, am facut aia si aia si am demostrat ca sunt cineva. Cum sa accept sfaturi de la cineva mai putin scolit decat mine?" Uite asa gandeste! Si-l doare rau, dar mandria nu-l lasa deloc! (Ca nu poate intelege omul lumesc ca Hristos ii vorbeste prin duhovnic.)
Asa ca si cartile pot fi bune..

Razvan trecand prin atatea experiente vrajmasul ia incalcit atat de mult mintea ca numai duhovnicul il poate scapa,pe urma sa se apuce de citit.Chiar de citesti o carte ortodoxa,vrajmasul i-ti poate suci mintea si sa interpretezi eronat ceea ce scrie,Deci trebuie sa primeasca un ajutor de sus si asta se primeste dupa spovedanie,mintea se limpezeste,vrajmasul nu te mai tulbura,iar harul Duhului Sfant isi face lucrarea.

Floar3 09.11.2009 21:07:06

Nu sunt de acord cu tine Ghemis, eu am trecut printr-o experienta asemanatoare si desi ma spovedeam, asta nu ma schimba cu nimic. O carte scrisa de un om cu har, face mai mult decat o spovedanie... mai intai sa isi rezolve nelamuririle si apoi sa mearga pe calea credintei (practic ma refer). Daca nu stii in ce consta crestinismul, spovedania are efect 0, pentru ca mai intai trebuie sa inveti ce e aia parere de rau!

andreicozia 09.11.2009 21:19:31

Citat:

În prealabil postat de ghemis (Post 180068)
Deci trebuie sa primeasca un ajutor de sus si asta se primeste dupa spovedanie,mintea se limpezeste,vrajmasul nu te mai tulbura,iar harul Duhului Sfant isi face lucrarea.

Asa este, bine scris, cu putere duhovniceasca!

Razvan_Mihai 09.11.2009 22:07:09

Citat:

În prealabil postat de ghemis (Post 180068)
Razvan trecand prin atatea experiente vrajmasul ia incalcit atat de mult mintea ca numai duhovnicul il poate scapa,pe urma sa se apuce de citit.Chiar de citesti o carte ortodoxa,vrajmasul i-ti poate suci mintea si sa interpretezi eronat ceea ce scrie,Deci trebuie sa primeasca un ajutor de sus si asta se primeste dupa spovedanie,mintea se limpezeste,vrajmasul nu te mai tulbura,iar harul Duhului Sfant isi face lucrarea.



Da. Ai inteles. Vreau sa cred ceva(vreau sa fiu crestin)...o "simt", are ratiune, logica.ma regasesc. sunt "acasa" .. insa o gandesc si din alte puncte de vedere(alte religii,filozofi,iluminatzi etc) care la fel ..toate astea au un sens pt mn.. desi eu incerc sa le resping si sa simplific totul.. dar nu e usor. Nu e ceva ce pot controla. Sunt chestii care iti vin pur si simplu in minte.Iti dau o stare de neliniste. Iti pierzi increderea de sine. Uneori crezi ca innebunesti la propriu.Imi pierd echlibrul si contactul cu realitatea. Si asta se intampla in general cu viata mea.In tot ceea ce fac. Si nu am incredere in oameni. Mi-e frica sa cer ajutor. Mi-e frica pentru ca m-am rugat. Mi-e frica pentru ca am credinta. Si in mintea mea e ca si cum nu as avea incredere in Dumnezeu. ...

antoniap 09.11.2009 22:11:54

Citat:

În prealabil postat de Razvan_Mihai (Post 179912)
Buna ziua. Ma numesc Razvan si desi sunt crestin ortodox am avut si alte "religii" . Prima a fost una "diabolica" sa o numesc asa. Am fost o persoana negativa.Nu l-am negat niciodata pe Dumnezeu. Am crezut mereu intr-o "Fiinta Suprema" insa l-am respins pe Iisus ca divinitate si nu am trait dupa principiile crestine. Urmatoarea religie pe care am intentionat sa o imbratisez a fost Kabbalah. Am citit Kabbalah. Unele invataturi mi s-au parut foarte "rationale" , in raport cu unele ganduri si idei ale mele despre Dumnezeu, insa per total nu. Am contemplat si am ajuns la concluzia ca nu este pentru mine. Nu cred ca este f buna pentru umanitate in general. Nu am "simtit-o" si intr-un final am renuntat. Dupa o perioada de timp, interactionand cu oameni convertiti la Islam si interesandu-ma foarte mult despre aceasta religie am hotarat sa citesc Coranul. Am fost putin sceptic la inceput pentru ca inca aveam "esenta" de crestin in mine dar dupa un timp a inceput sa capete un sens. Am inceput sa il neg pe Iisus ca divinitate. Imi spuneam "a fost doar un om. un om bun care s-a sacrificat pentru ceea ce iubea" desi inca il iubeam pe acest "om" .Am si trait dupa anumite idei si principii musulmane. A venit o perioada in care am avut o inclinatie spre "stiinta" . Am inceput sa citesc multa filozofie. Egoismul meu luase proportii. Mi se parea prea "comuna" religia. Vroiam sa fiu "deosebit".Am fost atras de misticism. Nu dupa f mult timp, din diferite motive, am suferit o depresie. Nu sunt adeptul medicilor, anti-depresivelor etc. Am cautat alt "leac". Si am inceput sa citesc invataturile lui Buddha. Pot sa spun ca au avut sens pentru mine, insa nu mi s-au parut ceva "Divin" . Doar o chestie psihologica. Cred ca a fost mai mult ca o auto-sugestie. Dupa toate aceste "aventuri" am revenit la prima "religie". Negativismul. Acum am un sentiment de vinovatie. Nu sunt in pace cu mine insumi. M-am gandit f mult la asta si am constientizat ca am gresit f mult. In acelasi timp ma gandesc ca a fost ca un "test" si ma simt bine pentru ca in sinea mea stiu ca pana la urma nu am fost niciodata o "persoana rea", nu am avut intentii rele, si poate toate acestea s-au intamplat cu un motiv. Si asta mi se intampla in fiecare zi. Lupta asta permanenta. Cateodata simt ca innebunesc. E mai mult decat "un sentiment de vina". S-a tranformat in ceva f urat. Ganduri negative, diabolice, neliniste, stare de nervozitate, insomnie, ganduri de suicid... Probabil nu acesta e singurul motiv. E si stilul meu de viata, mediul in care traiesc. Dar joaca un rol f important.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Daca imi poate explica cineva....
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Multumesc.

Chiar daca nu am trecut prin toate aceste experiente, iti pot spune ca acestea pot fi leac sau otrava de acum incolo. Depinde de tine cum le vei utiliza. Daca vei face o intoarcere de 180 de grade si vei avea puterea sa cauti un duhovnic si sa te spovedesti, atunci poti sa-ti revii, poti sa pui inceput bun si sa fii un adevarat crestin. Sfantul Apostol Pavel mai intai i-a prigonit pe crestini.

Un alt exemplu este d-l Danion Vasile, actualmente scriitor si misionar crestin. Si dumnealui a trecut prin experiente asemanatoare, dar a avut puterea de a se desprinde de acestea si de a incepe un drum nou alaturi de Hristos. Daca vrei, poti sa-i adresezi chiar dumnealui intrebari. Daca nu, citeste-i cartile. Parintele Paisie Aghioritul de asemenea a scris o carte pe aceasta tema.

Daca nu venim de bunavoie la Dumnezeu, s-ar putea sa venim taras, sau sa ne aduca Dumnezeu tinandu-ne de urechi. Iar daca nici asa nu vrem, apoi de! Si in iad trebuie sa fie cineva. Dracii sa someze? Dar acum sa ne ingrijim de noi si sa vedem cum o scoatem la capat ca sa nu-i vedem totusi pe draci atunci cand sufletul ni se va desprinde de trup.

Cu gandurile negative trebuie luptat. Sa stii ca acestea nu sunt gandurile tale ci ganduri pe care dracii ti le vara in cap, ca sa te duca mai repede in iad si sa-si bata joc de tine in veci. Despre razboiul nevazut si despre modul cum se lupta demonii cu noi scrie foarte frumos Nicodim Aghioritul in cartea Razboiul nevazut.

Lupta pe viata si pe moarte alaturi de un duhovnic. Smereste-te si cere-i ajutor! Nu te fuduli, indiferent ce functie ai avea. Fa-ti canonul pe care ti-l va da, citeste carti duhovnicesti, alunga gandurile de mandrie si cere-i iertare lui Dumnezeu cu lacrimi. Cainta sincera te va ajuta enorm. Dumnezeu sa-ti ajute!

eu-cristina83 09.11.2009 22:18:26

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 180063)
Da, Ghemis, duhovnicul ii va da cel mai bun sfat.
Dar asta daca ajunge acolo.. sfaturile au fost date aici de altii care au cautat si ei, la randul lor, in alte religii pana s-au lamurit ca doar ortodoxia este viata.
El nu a spus L-am respins pe Hristos, ci "am respins crestinismul", ceea ce inseamna ca are cunostinte minimale despre ortodoxie.
Poate ma insel, dar greu ajunge la duhovnic cineva care nu are credinta..
Cunosc si eu pe cineva care sufera si, exact ca si Razvan, spunea "simt ca innebunesc".. Dar nu ar merge la biserica deoarece se gandeste: "eu am 24 ani de studii, am facut aia si aia si am demostrat ca sunt cineva. Cum sa accept sfaturi de la cineva mai putin scolit decat mine?" Uite asa gandeste! Si-l doare rau, dar mandria nu-l lasa deloc! (Ca nu poate intelege omul lumesc ca Hristos ii vorbeste prin duhovnic.)
Asa ca si cartile pot fi bune..

Da-o pe mana mea pe ac. persoana ca o duc la spovedit la persoana care are 2 doctorate, nu stiu cate diplome....si ti-o smereste imediat prin cunostintele pe care le are si prin simplitatea lui, desi este Ierarh.

eu-cristina83 09.11.2009 22:28:47

Citat:

În prealabil postat de Floar3 (Post 180073)
Nu sunt de acord cu tine Ghemis, eu am trecut printr-o experienta asemanatoare si desi ma spovedeam, asta nu ma schimba cu nimic. O carte scrisa de un om cu har, face mai mult decat o spovedanie... mai intai sa isi rezolve nelamuririle si apoi sa mearga pe calea credintei (practic ma refer). Daca nu stii in ce consta crestinismul, spovedania are efect 0, pentru ca mai intai trebuie sa inveti ce e aia parere de rau!

Tocmai spovedania te-a schimbat. Dumnezeu ti-a scos in cale ac. carte scrisa de un om cu har, dar care daca nu este pr. te asigur ca nu are asa mare harul. La scaunul de spovedanie Dumnezeu vb. prin duhovnic, care are harul preotiei. Plus ca el trebuie sa vb. cu un pr. deoarece ac. ii poate clarifica orice nelamurire are. La fiecare intrebare care nu ii da pace si careia el ii gaseste raspunsul in alta religie pr. duhovnic va stii ce carte sa ii recomande sa citeasca, asa noi toti doar ne dam cu parerea.

Nevrednicul 09.11.2009 22:28:47

Razvane,
 
Incerc si eu un sfat,plecand de la niste premise ipotetice 1.mintea constiinta sau cum vrei sa o numesti iti intoarce pragul de feedback al tridimensionaliatii ei(ai cerut o)2.sufletul nu iti mai accepta ratiunea pt ca te ai jucat cu asumarea Divinitatii(prin cautare)3.ultima sinapsa a mintii tale s a inchis pe ultimul gest inainte de pierdere al Duhului Sfant(scanteie dumnezeiasca pe care o porti in suflet) Concluzie:ai primejduit insasi ratiunea de a fi ! Sfat:fi calator! ia ti un timp de ragaz,cauta o manastire,locuieste in ea si priveste din afara!Lasa te 2 sau 3 zile in traire inertiala (crede ma ca vei fi observat,dar nu contactat)...si apoi vorbeste ! aici vei putea si vei fi ascultat,descarca te cu manie si blandete ...spala ti sufletul! plangi si fi barbat! dupa dialog vei fi mai ..curat! si apoi......ALEGE! cu cine iti este mai bine! Dumnezeu sa iti lumineze mintea si sa iti incalzeasca sufletul cu iubirea lui!

Razvan_Mihai 09.11.2009 22:34:34

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 180063)
Da, Ghemis, duhovnicul ii va da cel mai bun sfat.
Dar asta daca ajunge acolo.. sfaturile au fost date aici de altii care au cautat si ei, la randul lor, in alte religii pana s-au lamurit ca doar ortodoxia este viata.
El nu a spus L-am respins pe Hristos, ci "am respins crestinismul", ceea ce inseamna ca are cunostinte minimale despre ortodoxie.
Poate ma insel, dar greu ajunge la duhovnic cineva care nu are credinta..
Cunosc si eu pe cineva care sufera si, exact ca si Razvan, spunea "simt ca innebunesc".. Dar nu ar merge la biserica deoarece se gandeste: "eu am 24 ani de studii, am facut aia si aia si am demostrat ca sunt cineva. Cum sa accept sfaturi de la cineva mai putin scolit decat mine?" Uite asa gandeste! Si-l doare rau, dar mandria nu-l lasa deloc! (Ca nu poate intelege omul lumesc ca Hristos ii vorbeste prin duhovnic.)
Asa ca si cartile pot fi bune..


"El nu a spus L-am respins pe Hristos, ci "am respins crestinismul", ceea ce inseamna ca are cunostinte minimale despre ortodoxie." Nu stiu ce inseamna "minimal" sau "maximal". Deci .. Am fost botezat crestineste. Mama e crestin ortodox. Tatal meu este Ateu. Am citit cand eram mic despre Iisus. Am citit si o parte din Biblie. A fost ceva sentimental. Imi placea sa ma rog in singuratate. Imi placea sa imi imaginez ca ma vede. Imi placea sa cred ca sunt "special". Cand faceam o prostie sau eram suparat nu fugeam la nimeni. Ma rugam singur. Nu cred ca a fost o singura zi in viata mea in care sa nu imi fac cruce cand ma culc si daca imi era jena de cineva tot mi-o faceam in gand. In orice discutie cu orice fel de oameni am fost de partea lui Iisus si al lui Dumnezeu. Chiar si atunci cand il respingeam ca divinitate tot spuneam a fost un om cu suflet foarte bun care s-a sacrificat pentru ceva si ca este foarte important pentru lume si istorie. Cand regretam o fapta, aveam ca o dubla vinovatie. Si fata de mine si fata de Dumnezeu.
"eu am 24 ani de studii, am facut aia si aia si am demostrat ca sunt cineva. Cum sa accept sfaturi de la cineva mai putin scolit decat mine?" Uite asa gandeste! Si-l doare rau, dar mandria nu-l lasa deloc!"

F buna observatia. Am avut mici momente in care poate apreciam mai mult lucrarea unui filosof sa zicem decat Biblia sau altceva, insa chiar si atunci constientizam ca e mult mai importanta Biblia ca o carte de filozofie, si a facut mai multe pentru umanitate.

andreicozia 09.11.2009 22:37:22

Citat:

În prealabil postat de Razvan_Mihai (Post 180110)
"
"eu am 24 ani de studii, .

Sunt curios, cum de ai ramas de atitea ori repetent?

glykys 09.11.2009 22:45:04

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 180111)
Sunt curios, cum de ai ramas de atitea ori repetent?

12 ani (cl 1-12) + 4 ani (facultate pre-Bologna) + 2 ani (master) + 7 ani (doctorat pe sistemul pre-Bologna) = 25 ani :41:

hristofora 09.11.2009 22:56:16

mai Razvan
 
tu nu esti rau
. In noi,in fiecare,Domnul Dumnezeu a pus o farama de dumnezeire.TU ESTI INSA ,ACUM SUB IMPERIUL RAULUI.De aceea du-te la duhovnic
Roaga-o pe Maica Domnului nostru sa te aduca la duhovnicul care ti se potriveste,sigur te va ajuta.....esti un baiat destept,sunt sigura ,de aceea citeste"marii initiati ai Indie isi parintele Paisie".vei intelege multe lucruri,pana acum neclare tie.Nu te speria de diavol
.El nu are ce sa iti faca atata timp cat esti botezat... incearaca... citeste si "Jurnalul Fericirii"al monahului Nicolae de la Rohia.... ai sa afli adevarul si vei fi liber cu adevarat
.Incearca.. ai tineretea de partea ta.. nu iti pierde sufletul.. Doamne miluieste!

andreicozia 09.11.2009 22:59:11

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 180113)
12 ani (cl 1-12) + 4 ani (facultate pre-Bologna) + 2 ani (master) + 7 ani (doctorat pe sistemul pre-Bologna) = 25 ani :41:

Ai uitat sa pui Cresa+Gradi ( 3 ani Gr mica, mijlocie, mare)! Nu neglija acesti ani stiu ca nu sunt doctorate la mijloc, dar tot ce te reprezinta cu siguranta le-ai invatat in Gradi.

Pe de alta parte...
Saraca de tine, ai tras din greu!..acum banuiesc ca nu ai cum sa fi mai prejos decit un CEO . Te rog sa nu-mi spui ca lucrezi la un nivel mai inferior ca ramin profund dezamagit!
Mai bine spune-mi o minciuna!

glykys 09.11.2009 23:10:24

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 180118)
Ai uitat sa pui Cresa+Gradi ( 3 ani Gr mica, mijlocie, mare)! Nu neglija acesti ani stiu ca nu sunt doctorate la mijloc, dar tot ce te reprezinta cu siguranta le-ai invatat in Gradi.

Pe de alta parte...
Saraca de tine, ai tras din greu!..acum banuiesc ca nu ai cum sa fi mai prejos decit un CEO . Te rog sa nu-mi spui ca lucrezi la un nivel mai inferior ca ramin profund dezamagit!
Mai bine spune-mi o minciuna!

:21: Nu, nu! faceam un calcul! Eu nu am ajuns decat la master! :))))))) Deocamdata.:30: Doar ca stiu persoane care s-au scolit atatia ani. Tot respectul! :41: Lucrarea talantilor... Desi in ziua de azi se obtine asa de usor un doctorat! Cei care se scolesc mult nu fac asta neaparat pentru a avea un serviciu mai bun, ci pentru a sti mai multe. Non-valorile sunt promovate, iar oamenii scoliti sunt luati in deradere! Ca, deh, avem cel mai inalt exemplu - care nu a avut nevoie de scoala ca sa ajunga presedinte - el a zis-o!

Eu nu am mers la gradi, m-au dat direct la scoala! Poate era bine si la gradi! Aveam mai multi ani de studiu :21:.

Razvan_Mihai 10.11.2009 15:57:49

Citat:

În prealabil postat de Nevrednicul (Post 180107)
Incerc si eu un sfat,plecand de la niste premise ipotetice 1.mintea constiinta sau cum vrei sa o numesti iti intoarce pragul de feedback al tridimensionaliatii ei(ai cerut o)2.sufletul nu iti mai accepta ratiunea pt ca te ai jucat cu asumarea Divinitatii(prin cautare)3.ultima sinapsa a mintii tale s a inchis pe ultimul gest inainte de pierdere al Duhului Sfant(scanteie dumnezeiasca pe care o porti in suflet) Concluzie:ai primejduit insasi ratiunea de a fi ! Sfat:fi calator! ia ti un timp de ragaz,cauta o manastire,locuieste in ea si priveste din afara!Lasa te 2 sau 3 zile in traire inertiala (crede ma ca vei fi observat,dar nu contactat)...si apoi vorbeste ! aici vei putea si vei fi ascultat,descarca te cu manie si blandete ...spala ti sufletul! plangi si fi barbat! dupa dialog vei fi mai ..curat! si apoi......ALEGE! cu cine iti este mai bine! Dumnezeu sa iti lumineze mintea si sa iti incalzeasca sufletul cu iubirea lui!


multumesc mult ...

elizabeta 11.11.2009 21:22:10

Citat:

În prealabil postat de Razvan_Mihai (Post 179912)
Buna ziua. Ma numesc Razvan si desi sunt crestin ortodox am avut si alte "religii" . Prima a fost una "diabolica" sa o numesc asa. Am fost o persoana negativa.Nu l-am negat niciodata pe Dumnezeu. Am crezut mereu intr-o "Fiinta Suprema" insa l-am respins pe Iisus ca divinitate si nu am trait dupa principiile crestine. Urmatoarea religie pe care am intentionat sa o imbratisez a fost Kabbalah. Am citit Kabbalah. Unele invataturi mi s-au parut foarte "rationale" , in raport cu unele ganduri si idei ale mele despre Dumnezeu, insa per total nu. Am contemplat si am ajuns la concluzia ca nu este pentru mine. Nu cred ca este f buna pentru umanitate in general. Nu am "simtit-o" si intr-un final am renuntat. Dupa o perioada de timp, interactionand cu oameni convertiti la Islam si interesandu-ma foarte mult despre aceasta religie am hotarat sa citesc Coranul. Am fost putin sceptic la inceput pentru ca inca aveam "esenta" de crestin in mine dar dupa un timp a inceput sa capete un sens. Am inceput sa il neg pe Iisus ca divinitate. Imi spuneam "a fost doar un om. un om bun care s-a sacrificat pentru ceea ce iubea" desi inca il iubeam pe acest "om" .Am si trait dupa anumite idei si principii musulmane. A venit o perioada in care am avut o inclinatie spre "stiinta" . Am inceput sa citesc multa filozofie. Egoismul meu luase proportii. Mi se parea prea "comuna" religia. Vroiam sa fiu "deosebit".Am fost atras de misticism. Nu dupa f mult timp, din diferite motive, am suferit o depresie. Nu sunt adeptul medicilor, anti-depresivelor etc. Am cautat alt "leac". Si am inceput sa citesc invataturile lui Buddha. Pot sa spun ca au avut sens pentru mine, insa nu mi s-au parut ceva "Divin" . Doar o chestie psihologica. Cred ca a fost mai mult ca o auto-sugestie. Dupa toate aceste "aventuri" am revenit la prima "religie". Negativismul. Acum am un sentiment de vinovatie. Nu sunt in pace cu mine insumi. M-am gandit f mult la asta si am constientizat ca am gresit f mult. In acelasi timp ma gandesc ca a fost ca un "test" si ma simt bine pentru ca in sinea mea stiu ca pana la urma nu am fost niciodata o "persoana rea", nu am avut intentii rele, si poate toate acestea s-au intamplat cu un motiv. Si asta mi se intampla in fiecare zi. Lupta asta permanenta. Cateodata simt ca innebunesc. E mai mult decat "un sentiment de vina". S-a tranformat in ceva f urat. Ganduri negative, diabolice, neliniste, stare de nervozitate, insomnie, ganduri de suicid... Probabil nu acesta e singurul motiv. E si stilul meu de viata, mediul in care traiesc. Dar joaca un rol f important.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Daca imi poate explica cineva....
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Multumesc.

Adreseaza-te acestui ... "om bun care s-a sacrificat pentru ceea ce iubea".
Adreseaza-te acestui Dumnezeu in care nu crezi. Desi tu nu crezi in El, El crede in tine. Si Ii pasa. Spune-I ca nu te simti bine, si ca ai nevoie de ajutor.

florina_drossu 11.11.2009 21:44:58

Citat:

În prealabil postat de Razvan_Mihai (Post 179912)
A mai trecut cineva prin asa ceva? Daca imi poate explica cineva....

Da, Parintele Seraphim Rose a trecut prin mai multe religii pana cand a intrat intr-o biserica ortodoxa rusa si a simtit ca a ajuns acasa.

Si eu, pe la 18 ani, am avut perioade cumplite, cand, desi nu aveam niciun motiv exterior, ma simteam ingrozitor de deprimata si de batrana. Starile insa s-au risipit intr-o clipita cand m-am spovedit la Manastirea Sfantul Antim, la un parinte calugar care mi-a fost timp de 10 ani duhovnic, inainte de a pleca de acolo. Din proprie experienta deci, iti recomand spovedania.

iuly21 23.12.2009 16:08:38

o lamurire
 
Iti recomand ce a zis preotul PROCLU:daca nu esti sigur care religie e cea mantuitoare,roaga-te postind de ex 3 zile ,citeste acatistul MAICII DOMNULUI ''BUCURIE NEASTEPTATA'' IN CARE SCRIE'IN ORICE NEDUMERIRE INTELEPTESTE-MA'' SI AI SA PRIMESTI SEMN.aSA AM PROCEDAT CU O SECTARA CARE CAUTA SA MA LAMUREASCA CA A EI CREDINTA E BUNA.a VRUT SA NA RUGAM 6 LUNI SI EU AM CAZUT DE ACORD.dAR LA sfarsitul lunei a 6-a ea care ramase gravida a avut extrauterina,f.grav pt sanatatea ei.I-a aratat Dumnezeu care-i adevarata credinta.Exista ce scrie in Scriptura:un duh de ratacire,un diavol care intuneca mintea multora care nu se roaga atunci cand au o problema.Cat traim pe pamant,toti vedem mila lui Dumnezeu ,care din mila pt iadul unde mergem ne tine ,ne pune la dispozitie preoti,sfinti,carti din care sa ne documentam,dar dincolo e DREPTATEA.Dumnezeu ,aici pot sa nu cred in nimic si daca ii zic:''Doamne-ajuta-ma'',ma ajuta.Dar,daca din lene de citit sau alte pacate eu nu caut sa fiu credincios,atunci e vai de sufletul meu.Pt toate cultele care nu sunt crestine[desi ele asa se numesc]o sa le spun ca fac mare pacat sa inlature munca sf apostoli si sfinti, carora Dumnezeu prin Sfantul duh le-a vorbit si sa-si sustina noile idei ratacite aparute de acum 100 de ani ca ar fi adevarata credinta.E pacat ca se lasa inselati de diavoli si e pacat ca nu se roaga daca au o nedumerire si raspunsul le va veni numaidecat.Decat sa na contrazicem,mai bine ne rugam sa ne arate.E asa de simplku de procedat!

Langu 29.12.2009 13:36:23

din experienta
 
Razvan,iti spun din experienta.Primul pas este sa cauti un duhovnic bun si sa te spovedesti.Probabil esti un perfectionist si de aici tendinta ta de a cauta peste tot,in fond il cautai pe Dumnezeu.Eu am trecut printr-o experienta asemanatoare.Sunt nascut intr-un sat argesean,crescut in spirit pur crestin ortodox insa odata cu inceperea liceului au inceput marile framintari care au durat vreo 10 ani.Acum ma bucur ca s-a intimplat asa si vei intelege de ce.Am pornit initial cu Erich Dan Vonichen,urmat de Mahabharata(scuze pentru scrierea incorecta),am practicat 2 ani yoga,incepeam sedintele cu Tatal nostru,am citit Biblia Masonilor,a Mormonilor,cartile doamnei Whitesi cate altele...Si ma framintam la fel ca tine si nu stiam incotro sa ma indrept...Asa ca m-am dus la Manastire Slanic-Arges si m-am spovedit.Nu pot sa-ti spun ce traire am avut cand parintele duhovnic mi-a spus:-Vezi frate cum te-a plimbat Bunul Dumnezeu peste tot ca sa poti vedea unde-i Lumina?Te vei intreba probabil de ce nu am imbratisat alte confesiuni,raspunsul meu este:
-Nicaieri nu gasesti atata iubire ca in Domnul IIsus.Si cui nu-i place iubirea?
Sfatul meu este sa intrerupi de moment citirea oricaror carti,lasa ideile sa se decanteze si vei intinli pacea.La rugaciune incearca sa-ti concentrezi tot gandul si inima,am invatat asta din yoga,iar atunci cand dintr-odata te infurii fara motiv,spune-ti in gand rugaciunea Sf.Serafim "Doamne IIsuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu,Fie-ti mila de mine pacatosul"

Langu 29.12.2009 13:43:33

din experienta
 
Si sa nu crezi ca tot acest timp petrecut prin alte "taramuri" nu-ti va fi de folos,vei constata ca,odata ce sufletul se linisteste,abordezi lucrurile din alta prisma.Sper din tot sufletul sa-ti gasesti pacea interioara.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:20:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.