Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   IPS Corneanu a fost iertat de Sf. Sinod (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4089)

partenie 09.07.2008 17:25:59

Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat in cadrul sedintei de miercuri, 9 iulie, sa ii ierte pe Mitropolitul Banatului, IPS Nicolae Corneanu, si pe Episcopul Oradei, Preasfintitul Parinte Sofronie, "pentru ca si-au recunoscut greselile si au afirmat ca regreta faptele pe care le-au facut" a declarat Episcopul Vicar Patriarhal, Vicentiu Ploiesteanu.

Membrii Sinodului au analizat gestul IPS Nicolae Corneanu care s-a impartasit duminica, 25 mai, in biserica greco-catolica din Timisoara, in prezenta Excelentei Sale Mons. Francisco Javier Lozano, Nuntiu Apostolic in Romania, a PS Alexandru Mesian, Episcop greco-catolic de Lugoj, a zeci de preoti romani si straini si a mii de credinciosi veniti din toata tara.

Evenimentul, care a avut loc cu prilejul sfintirii bisericii greco-catolice cu hramul "Sf. Maria - Regina Pacii si a Unitatii", a starnit diverse reactii. Martorii povestesc ca la momentul impartasaniei, IPS Nicolae Corneanu a plecat din mijlocul credinciosilor si a urcat la altar, unde a cerut permisiunea de a se impartasi. I-a fost inmanat potirul cu Sangele Domnului din care Inalt Preasfintia Sa Nicolae Corneanu s-a impartasit singur.

Gestul a fost interpretat de unii preoti ortodocsi, potrivit declaratiilor din presa, ca fiind un act de lepadare de ortodoxie, in conditiile in care Biserica Ortodoxa Romana nu este in comuniune cu greoco-catolicii sau cu romano-catolicii. In schimb, acelasi gest a fost considerat de greco-catolicii ca "o minune". Imediat dupa eveniment, Sinodul Permanent a hotarat ca problema va fi inscrisa pe ordinea de zi a proximei sedinte a Sfantului Sinod, spre dezbatere si decizie.

Cel de-al doilea caz discutat la Sinod l-a privit pe Episcopul Oradei, Preasfintitul Parinte Sofronie. La Oradea, Boboteaza a fost marcata, in acest an, printr-o slujba religioasa de sfintire a apei Crisului Repede oficiata impreuna de episcopii ortodox si greco-catolic, PS Sofronie si PS Virgil Bercea, care au sfintit impreuna crucea ce a fost aruncata in apa.

Ceremonia a fost planuita inca de la Craciun si a debutat la orele 13:00 in duminica de Boboteaza. Dupa oficierea serviciului liturgic de duminica, alaiurile celor doua confesiuni s-au intalnit in Piata Unirii si au traversat centrul Oradei pana la Podul Ferdinand, unde a avut loc ceremonia de sfintire a apelor Crisului Repede. Mai bine de 2.000 de enoriasi au participat la slujba de sfintire, la finalul careia PS Sofronie si PS Virgil Bercea au aruncat in Cris o cruce din busuioc, imprastiind cu aghiasma in toate directiile.

Potrivit unui articol publicat pe 12 iunie, in cotidianul Gardianul, la protopopiatul ortodox din Oradea s-a desfasurat o sedinta in care PS Sofronie ar fi cerut preotilor sa semneze o lista de adeziune, fata de modul in care Episcopul Oradei conduce problemele eparhiei. Preotii ar fi semnat, unii fara sa stie de ce, altii de frica, deoarece PS Sofronie nu ar fi acceptat votul secret, ci ar fi dorit ca adeziunile sa se faca in vazul sau. Ulterior preotii au aflat ca PS Sofronie a fost propus, de catre IPS Bartolomeu, Sfantului Sinod pentru retragere, deoarece a savarsit slujba agheasmei mari de Boboteaza impreuna cu episcopul greco-catolic de Oradea, Virgil Bercea, pe malul Crisului Repede.

Sfantul Sinod este cea mai inalta autoritate a Bisericii Ortodoxe Romane, in toate domeniile ei de activitate. Sfantul Sinod se compune din Patriarh si toti Mitropolitii, Arhiepiscopii, Episcopii eparhioti, Episcopii-vicari patriarhali, Episcopii-vicari si Arhiereii-vicari in functiune. Ierarhii in functie au indatorirea de a-si desfasura activitatea in cooperare sinodala, supunandu-se hotararilor Sfantului Sinod si prevederilor Statutului. Ierarhii retrasi din functie au indatorirea de a pastra disciplina canonica sinodala.

Presedinte al Sfantului Sinod este Patriarhul, iar in lipsa acestuia, functia revine, in ordine, Mitropolitului Moldovei si Bucovinei, Mitropolitului Ardealului, Mitropolitului Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, Mitropolitului Olteniei, Mitropolitului Banatului, ceilorlalti Mitropoliti, Arhiepiscopi sau episcopi in conformitate cu ordinea canonica a eparhiilor din Patriarhia Romana.

sursa: newsin

7th_Brigade_TzHL 09.07.2008 17:40:16

Matei 5:9. Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.

partenie 09.07.2008 18:03:44

Decizia Sfantului Sinod privind gesturile necanonice ale celor doi ierarhi: IPS Nicolae si PS Sofronie

7th_Brigade_TzHL 09.07.2008 18:53:40

Sfanta Scriptura ne invata:

1 Corinteni 8:13. De aceea, daca o mancare sminteste pe fratele meu, nu voi manca in veac carne, ca sa nu aduc sminteala fratelui meu.

ma bucur ca au fost iertati.. :-)

06dec 09.07.2008 20:12:19

Daca le pare rau pentru faptele ce au fost acuzati,din toata inima.Ce va fi in viitor,daca vor continua aceleasi greseli,asta numai Bunul Dumnezeu si preasfintiile lor stiu...

Grigorie 09.07.2008 21:28:45

S-a ales calea compromisului ... Trist! Cei doi ierarhi intruneau toate conditiile pentru a fi caterisiti si inlocuiti cu alti pastori mai vrednici. Sminteala trebuia inlaturata.

Despre pocainta celor doi am mari indoieli. Imi e greu sa cred ca mitropolitul Corneanu, care s-a impartasit la catolici in urma unui imbold launtric (dupa propria marturisire) si care in urma cu cativa ani declara ca papa trebuie recunoscut si de ortodocsi, a devenit peste noapte un bun ortodox.

Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.

Grigorie 09.07.2008 21:31:43

Citat:

În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Matei 5:9. Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.

Cine sunt facatorii de pace? Cei care produc sminteli? "Smintelile trebuie sa vina, dar vai de cei prin care vin smintelile!"

miha_str 09.07.2008 22:02:36

cand a zis ips nicolae corneanu ca i pare rau ptr ca s a impartasit la catolici?

seminaristul 09.07.2008 22:13:05

Citat:

În prealabil postat de miha_str
cand a zis ips nicolae corneanu ca i pare rau ptr ca s a impartasit la catolici?

o fi zis la sinod

achimovjan 09.07.2008 23:16:27

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
S-a ales calea compromisului ... Trist! Cei doi ierarhi intruneau toate conditiile pentru a fi caterisiti si inlocuiti cu alti pastori mai vrednici. Sminteala trebuia inlaturata.

Despre pocainta celor doi am mari indoieli. Imi e greu sa cred ca mitropolitul Corneanu, care s-a impartasit la catolici in urma unui imbold launtric (dupa propria marturisire) si care in urma cu cativa ani declara ca papa trebuie recunoscut si de ortodocsi, a devenit peste noapte un bun ortodox.

Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.

Imi place de voi.Cand va convine,ii dati cu Sf Sinod insus,cu Sf Sinod in jos,cu Sf Parinti,prea sfintiile lor,Sfintii Parinti,iertare dragoste.Cand nu va convine,deveniti repede libercugetarori.Mi-e sila de ipocrizia voastra.Mai bine ma duc si eu sa ma impartsesc la greco-catolici,ca macar mai au o urma de bun simt.

Grigorie 10.07.2008 01:07:59

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.

Partea buna este ca cei doi episcopi au admis formal ca au gresit si ca Sf. Sinod a afirmat clar ca nu este permisa comuniunea cu cei din afara Bisericii Ortodoxe. Ma asteptam la mai mult, dar sa vedem si reactiile unor Parinti duhovnicesti, a celorlalte Biserici Ortodoxe, a Sfantului Munte.

ioanhodean 10.07.2008 08:24:07

acu am vz ca io mustrat canonic umpic..
dar si trebe caterisiti si iertati..
ca PS varsanufie ce zicea la tv: nu sarim la gatu pacatosului si asteptam sa se intoarca...
dar noh..asta crek mai mult la mireni se refera
nu la INALTUL cler al BOR...
mnoh acu asta e....
unii zic ca so deschis o cutia a pandorei prin iertarea ierarhilor...si ca Romania va pati multe de Sus ...
...

7th_Brigade_TzHL 10.07.2008 10:54:05

Matei 6:12. Si ne iarta noua gresealele noastre, precum [color=green]si noi iertam gresitilor nostri;[/color]

Matei 18:35. Tot asa si Tatal Meu cel ceresc va va face voua, daca nu veti ierta - fiecare fratelui sau - [color=blue]din inimile[/color] voastre.

Matei 18
21. Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de cate ori va gresi fata de mine fratele meu si-i voi ierta lui? Oare pana de sapte ori?
22. Zis-a lui Iisus: Nu zic tie pana de sapte ori, ci [color=maroon]pana de saptezeci de ori cate sapte.[/color]

ioanhodean 10.07.2008 11:24:04

bine bine dar acu pe ce ne bazam?
ori pe ce o zis acu 7th brigade din NT ori pe canoane...
ori iertam ori caterisim.
:-/...

vsovi 10.07.2008 11:34:21

Citat:

În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Matei 6:12. Si ne iarta noua gresealele noastre, precum [color=green]si noi iertam gresitilor nostri;[/color]

Matei 18:35. Tot asa si Tatal Meu cel ceresc va va face voua, daca nu veti ierta - fiecare fratelui sau - [color=blue]din inimile[/color] voastre.

Matei 18
21. Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de cate ori va gresi fata de mine fratele meu si-i voi ierta lui? Oare pana de sapte ori?
22. Zis-a lui Iisus: Nu zic tie pana de sapte ori, ci [color=maroon]pana de saptezeci de ori cate sapte.[/color]

deci pana unde? pana la 70 cate 7 adica se intzelege shi cate 7 odata de zece ori dar shi de 490 de ori deci toata barfa bisericeasca... caci 4 este sa iei aminte ca sa cinsteshti iar 9 sa nu ridici marturie mincinoasa iar 10 este porunca sfintzeniei de lepadare de sine insutzi shi de gLumea gLumii... iar 7 este sa nu te desfranezi cu iertarea ta ci sa iertzi mereu impreuna cu Domnul in ascultarea poruncilor ca de aia este 70... shi sa nu te desfranezi... 42x???:(:(

achimovjan 10.07.2008 11:35:47

Citat:

În prealabil postat de ioanhodean
acu am vz ca io mustrat canonic umpic..
dar si trebe caterisiti si iertati..
ca PS varsanufie ce zicea la tv: nu sarim la gatu pacatosului si asteptam sa se intoarca...
dar noh..asta crek mai mult la mireni se refera
nu la INALTUL cler al BOR...
mnoh acu asta e....
unii zic ca so deschis o cutia a pandorei prin iertarea ierarhilor...si ca Romania va pati multe de Sus ...
...

O sa cada un meteorit peste Romania.Oricum,cele mai vizate de meteoriti,cu trimitere de sus sunt "sfintele asezaminte monahale",unde prea cuviosii si preacuvoioasele se ocupa anatemele,blestemele"sfintele canoane" si "tipicoane",bineinteles de la bordul unor saracacioase"carute" 4*4,printre doua slujbe de sfintire si caterisire.Asta daca nu mai leaga pe vreun bolnav de Cruce,ca sa-i vina mintea la cap,ca cine l-a pus sa se duca la asemenea nebuni.Daca nu cade totusi vreun meteorit,poate ne rugam de fratii iranieini sa ne trimita nsite rachetute.Eu am sa le dau coordonatel.

vsovi 10.07.2008 11:41:03

Citat:

În prealabil postat de achimovjan
Citat:

În prealabil postat de ioanhodean
acu am vz ca io mustrat canonic umpic..
dar si trebe caterisiti si iertati..
ca PS varsanufie ce zicea la tv: nu sarim la gatu pacatosului si asteptam sa se intoarca...
dar noh..asta crek mai mult la mireni se refera
nu la INALTUL cler al BOR...
mnoh acu asta e....
unii zic ca so deschis o cutia a pandorei prin iertarea ierarhilor...si ca Romania va pati multe de Sus ...
...

O sa cada un meteorit peste Romania.Oricum,cele mai vizate de meteoriti,cu trimitere de sus sunt "sfintele asezaminte monahale",unde prea cuviosii si preacuvoioasele se ocupa anatemele,blestemele"sfintele canoane" si "tipicoane",bineinteles de la bordul unor saracacioase"carute" 4*4,printre doua slujbe de sfintire si caterisire.Asta daca nu mai leaga pe vreun bolnav de Cruce,ca sa-i vina mintea la cap,ca cine l-a pus sa se duca la asemenea nebuni.Daca nu cade totusi vreun meteorit,poate ne rugam de fratii iranieini sa ne trimita nsite rachetute.Eu am sa le dau coordonatel.

tzi-am zis eu ca Teologia Pironica de la protestantzi ai facut-o dumneata... :dozingoff:???:( ... sau asta nu e ipocrizie? adica dragoste fatzarnica? l-ai iubit pe Hristos shi il slujeshti aratandu-te neipocrit dar cu otrava pe limba shi cu pironul in mana... unde vrei sa-l infigi? mai bine tzi-ai infige rugaciunea aia saraca shi care bate cuiul dragostei in pieptul tau... ce facultate de Teologie ai facut? ortodoxa? nu imi vine sa cred... :dontgetit:... deshi daca tu spui... paraca nu se vede...

achimovjan 10.07.2008 12:23:16

Citat:

În prealabil postat de vsovi
Citat:

În prealabil postat de achimovjan
Citat:

În prealabil postat de ioanhodean
acu am vz ca io mustrat canonic umpic..
dar si trebe caterisiti si iertati..
ca PS varsanufie ce zicea la tv: nu sarim la gatu pacatosului si asteptam sa se intoarca...
dar noh..asta crek mai mult la mireni se refera
nu la INALTUL cler al BOR...
mnoh acu asta e....
unii zic ca so deschis o cutia a pandorei prin iertarea ierarhilor...si ca Romania va pati multe de Sus ...
...

O sa cada un meteorit peste Romania.Oricum,cele mai vizate de meteoriti,cu trimitere de sus sunt "sfintele asezaminte monahale",unde prea cuviosii si preacuvoioasele se ocupa anatemele,blestemele"sfintele canoane" si "tipicoane",bineinteles de la bordul unor saracacioase"carute" 4*4,printre doua slujbe de sfintire si caterisire.Asta daca nu mai leaga pe vreun bolnav de Cruce,ca sa-i vina mintea la cap,ca cine l-a pus sa se duca la asemenea nebuni.Daca nu cade totusi vreun meteorit,poate ne rugam de fratii iranieini sa ne trimita nsite rachetute.Eu am sa le dau coordonatel.

tzi-am zis eu ca Teologia Pironica de la protestantzi ai facut-o dumneata... :dozingoff:???:( ... sau asta nu e ipocrizie? adica dragoste fatzarnica? l-ai iubit pe Hristos shi il slujeshti aratandu-te neipocrit dar cu otrava pe limba shi cu pironul in mana... unde vrei sa-l infigi? mai bine tzi-ai infige rugaciunea aia saraca shi care bate cuiul dragostei in pieptul tau... ce facultate de Teologie ai facut? ortodoxa? nu imi vine sa cred... :dontgetit:... deshi daca tu spui... paraca nu se vede...

Draga omule,protestantii sunt mult mai intregi la minte decta noi,"ortodocsii".Ei n-au avut 1000 si mai bine de ani niste Iude in sutana care sa-i umileasca.

7th_Brigade_TzHL 10.07.2008 12:44:53

Marea greseala a protestantismului e ca a luptat impotriva respectului de preoti, si de cele sfinte in general, desi Sfanta Scriptura le vorbea prin Matei 7:6 si alte pasaje.

Parintii lor inca mai stiau sa faca diferenta intre ce se cuvine a fi respectat si ce nu se cuvine a fi respectat... dar copii lor mai putin au ajuns sa faca diferenta... Si lucrul asta (lipsa respectului) a fost pentru copii lor ca o capcana si ca un cancer...

Asha se face ca a patruns si la noi o mentalitate din aceasta protestanta in care:
- copii nu isi mai respecta profesorii
- femeile nu isi mai respecta sotzii
- fetele isi bat joc de cei care merita si ii ridica in slavi pe shmecherashi
- copii nu isi respecta parintii
etc.

achimovjan 10.07.2008 14:13:06

Citat:

În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Marea greseala a protestantismului e ca a luptat impotriva respectului de preoti, si de cele sfinte in general, desi Sfanta Scriptura le vorbea prin Matei 7:6 si alte pasaje.

Parintii lor inca mai stiau sa faca diferenta intre ce se cuvine a fi respectat si ce nu se cuvine a fi respectat... dar copii lor mai putin au ajuns sa faca diferenta... Si lucrul asta (lipsa respectului) a fost pentru copii lor ca o capcana si ca un cancer...

Asha se face ca a patruns si la noi o mentalitate din aceasta protestanta in care:
- copii nu isi mai respecta profesorii
- femeile nu isi mai respecta sotzii
- fetele isi bat joc de cei care merita si ii ridica in slavi pe shmecherashi
- copii nu isi respecta parintii
etc.

Draga Omule,cum iti explica ca otara ca a noastra,"ortodoxa"are 1 mil de avorturi pe an,milioane de violuri,de crime,incest,divort.Avem faradelege cat toata Europa la un loc.Mai citeste si matele presa.Cine e de vina,popii antihristi,cu educatia lor idioata,antihristica.

7th_Brigade_TzHL 10.07.2008 14:44:12

Draga omule, cum se explica ca o tara protestanta ca si germania a comis cea mai oribila crima de la rastignirea Domnului Iisus Hristos incoace. Au ucis 6 milioane de evrei. Citeste istoria te rog.

Iar despre cei care isi bat joc de cele sfinte si de preoti, Domnul Iisus Hristos oare nu ii aseamana cu [color=red]cainii[/color] si [color=red]porcii[/color] in Matei 7:6 ?

Ideologia pe care o propaga omul, paradoxal il poate face ca in final sa se asemene cu un animal... De exemplu cei care propaga evolutionismul nici nu le trece prin cap ca in cele din urma pot ajunge ca un animal: ca o [color=red]maimuta[/color].

Nu vreau sa jignesc, vreau doar sa deschid ochii, sa nu se ajunga acolo.

achimovjan 10.07.2008 16:28:13

Citat:

În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Draga omule, cum se explica ca o tara protestanta ca si germania a comis cea mai oribila crima de la rastignirea Domnului Iisus Hristos incoace. Au ucis 6 milioane de evrei. Citeste istoria te rog.

Iar despre cei care isi bat joc de cele sfinte si de preoti, Domnul Iisus Hristos oare nu ii aseamana cu [color=red]cainii[/color] si [color=red]porcii[/color] in Matei 7:6 ?

Ideologia pe care o propaga omul, paradoxal il poate face ca in final sa se asemene cu un animal... De exemplu cei care propaga evolutionismul nici nu le trece prin cap ca in cele din urma pot ajunge ca un animal: ca o [color=red]maimuta[/color].

Nu vreau sa jignesc, vreau doar sa deschid ochii, sa nu se ajunga acolo.

Femeile romance,ortodoxe ucid un milion de prunci nevinovati pe an.Din 1990,sunt 18 miloane de prunci.si acesti copii nu s-au putut apara,n-au avut unde fugi,ca evreii din Germania.Asta este cea mai mare crima din istorie,facuta de "binecredinciosul","ortodoxul" popor roman.

7th_Brigade_TzHL 10.07.2008 17:23:05

Cea mai mare crima din istoria umanitatii este fara indoiala rastignirea Domnului Iisus Hristos.

Referitor la a doua crima in ordinea gravitatii, opiniile pot varia foarte mult si nu stiu daca este cazul sa stabilim noi. Eu cred ca a fost Holocaustul. Dar altii pot crede ca sclavia, altii ca a invazia mongola. Doar Dumnezeu stie...

Noi nu trebuie sa confundam si sa suprapunem femeile ortodoxe romane ce au savarsit avort ca fiind persoane care vor sta la dreapta mielului la judecata finala. Pentru ca este scris:

Matei 7
21. [color=green]Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne[/color], va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri.
22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu in numele Tau am proorocit si nu in numele Tau am scos demoni si nu in numele Tau minuni multe am facut?
23. Si atunci voi marturisi lor: Niciodata nu v-am cunoscut pe voi. Departati-va de la Mine cei ce lucrati faradelegea.

Romani 9:6. Dar nu asa ca ar fi cazut cuvantul lui Dumnezeu: caci [color=red]nu toti cei din Israel sunt si israeliti; [/color]

sofiaiuga 10.07.2008 20:13:00

pacatele sint la toate tarile ,asta cu avortul este mai frecvent la noi ..asa ca avem ierarhii pe care ii meritam !!.Noi nu ne lasam de pacate si ei...se lasa de canoanele ortodoxe...:)f.f.trist ..dar adevarat..Sminteala e doar la inceput si de acuma o sa vina si mai mari sminteli pe capul nostru ..daca vom continua sa fim calduti sau reci in credinta ..si daca nu inlaturam MINDRIA din judecatile noastre.Noi ca ortodocsi ar trebui sa judecam dupa canoane si zicerile sfintilor parinti ,prin care a vb DUHUL SFINT ,caci numai asa s-a perpetuat ortodoxia nealterata de 2000 ani!Daca vom recurge ca si SINODALII nostri la judecati omenesti si nu dupa canoane ,ne vom indeparta incet..sau mai repede ...dar sigur de ortodoxie ..in frunte cu dragii nostrii sinodali ,,care spera ,vorba Patriarhului ,la REDEFINIREA DOGMELOR.FEREASCA DUMNEZEU !de asa ceva ,ca asta inseamna indepartarea de ortodoxie si pierderea cirmei ADEVARULUI !SA NU FIE ,sa ne rugam la DUMEZEU SA NU NE LASE SA SE INTIMPLE CEEA CE A ZIS PATRIARHUL Daniel IERI ,ACEEA CA trebuie REDEFINITE CANOANELE ,adica tocmai acelea care au salvat ortodoxia .Si de ce sa le redefinim?? ca sa ne unim cu catolicii,zice domnia sa.Adica nu cumva tre sa se lase ei de ADAUGIRILE FACUTE ,ci tre sa mai adugam si noi oarece ca sa ne unim cu ei .Dar in fond si la urma urmei de sa ne unim cu ei ,ca noi nu vrem ,NU IN ACEST FEL ,si nici ei cica n-ar voi[poate doar decit sa domneasca papa si peste noi]:dozingoff:OARE CE NE MAI REZERVA VIITORUL??!!Indepartarea de credinta ,prin alterarea ei ar putea aduce minia lui Dumnezeu ,pina la dezmembrarea tarii!! SANU FIE.!!DUMNEZEU SI MILA SA SA FIE CU NOI MULT PACATOSII!

7th_Brigade_TzHL 10.07.2008 20:33:30

Canonul este canon, dar eu am dubii daca aceeasi pedeapsa care se cuvine pentru pacatul lui Arie si a lui Luther trebuie sa se aplice si pentru pacatul diferit si mult mai mic al unui credincios sau conducator dintr-o biserica istorica, apostolica, sora.

De aceea trebuie discernamant, si pedeapsa aplicata cu masura:

Cartea intelepciunii lui Solomon 12:2. Pentru aceea [color=red]pedepsesti cu masura[/color] pe cei care cad si, cand pacatuiesc, [color=blue]le deschizi ochii[/color] si-i [color=green]dojenesti[/color], ca sa se lase de rautatea lor si sa creada intru Tine, Doamne.

7th_Brigade_TzHL 10.07.2008 21:18:48

Romani 3
10. Dupa cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce intelege, nu este cel ce cauta pe Dumnezeu.
12. [color=red]Toti[/color] s-au abatut, impreuna, netrebnici s-au facut. Nu este cine sa faca binele, [color=red]nici macar unul[/color] nu este.


Toti suntem pacatosi... si dupa canoane cred ca toti ar trebui sa fim pusi pe viata la galere...

Nu canoanele salveaza ortodoxia, ci [color=red]iertarea[/color] Domnului Iisus Hristos, oferita prin cruce, tuturor care cred si a caror fapte dupa puterile lor confirma credinta lor.

sofiaiuga 10.07.2008 21:25:48

Citat:

În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Canonul este canon, dar eu am dubii daca aceeasi pedeapsa care se cuvine pentru pacatul lui Arie si a lui Luther trebuie sa se aplice si pentru pacatul diferit si mult mai mic al unui credincios sau conducator dintr-o biserica istorica, apostolica, sora.

De aceea trebuie discernamant, si pedeapsa aplicata cu masura:

Cartea intelepciunii lui Solomon 12:2. Pentru aceea [color=red]pedepsesti cu masura[/color] pe cei care cad si, cand pacatuiesc, [color=blue]le deschizi ochii[/color] si-i [color=green]dojenesti[/color], ca sa se lase de rautatea lor si sa creada intru Tine, Doamne.

LA ACEEASI VINA CA A LUI ARIE ,DE CE SA NU FIE ACELASI TRATAMENT!?
bA TOCMAI CA ACESTE CANOANE ,CARE SINT SCRISE SUB IMPULSUL DUHULUI SFINT ,au salvat ortodoxia pina acum de alte intinari,iar nerespectarea lor ar putea avea urmari grave!

ioanhodean 10.07.2008 22:04:45

....
sa zicem:
nime` nu i perfect.

Va_iubesc 10.07.2008 22:10:10

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Dezamagirea mea este mare cand ma gandesc ca numai IPS Bartolomeu a votat pentru inlaturarea celor doi. Cinste lui, este un ortodox cu convingeri puternice, vigilent, constient de pericolele ce ameninta ortodoxia. Era momentul potrivit pentru a marturisi prin fapte atasamentul fata de ortodoxie, dar majoritatea ierarhilor l-au ratat. Se pare ca in Sf. Sinod cancerul ecumenist este adanc inradacinat. Sau poate a contat faptul ca unii sinodali sunt santajabili, maine putand fi ei judecati pentru alte abateri. Nu-i asa, mai bine sa nu existe precedentul unor pedepse. O mana o spala pe alta.

Impartim aceeasi parere. Cu durere in suflet o spun privind la solutionarea gasita. Exista iertare pentru pacatos, dar nu cand se pun adevarurile de credinta in pericol, cand uitam de diferentele doctrinale dintre Ortodoxie si Catolicism, cand se fac astfel de gesturi care aduc sminteala celor din jur. Problema e ca toti ortodocsii sunt cu ochii pe noi si nu ne aflam departe de a fi pusi de Muntele Atos pe lista neagra. Si pe drept cuvant.

Pot sa spun slava Domnului ca ma aflu pe aici, desi ma doare sufletul pentru ce e acasa. Inaltul Iosif si PS Marc au cerut expres preotilor din Occident sa nu concelebreze si sa nu se imbrace in vesminte cand participa la o slujba catolica (evident doar ca observatori invitati pe principii politice), ceea ce e excelent. Evident ca problema impartasirii nici nu se putea pune, atat parea de aberanta. Si vad ca in tari care se mai numesc si ortodoxe, ca Romania, aberatia devine realitate. Of, "Doamne, cauta din cer si vezi!"

Sa ne rugam ca Domnul sa ne calauzeasca pasii spre El, fiindca preotii si ierarhii nostri ne pot arunca in prapastie! Dar sa nu confundam Ortodoxia cu ortodocsii! Ortodoxia e minunata si mai sunt si ortodocsi adevarati! Slava Domnului!

Elena



cosmin_lovin 10.07.2008 22:47:39

~Biserica Ortodoxa poate face orice fel de concesii dar nu in materie de dogma.
~Deci nu poate fi iertare daca aceasta inseamna compromis sau erezie in Biserica.
~Daca exista,greselile unor ierarhi ai nostri sunt si ale noastre,nu~i vorba de iertarea noastra, sa~L rugam pe Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute sa pastram credinta ortodoxa a parintilor nostri curata,neamestecata.

emanuel2007 10.07.2008 22:54:20

achimovjan , iti spun : esti demonizat si ai nevoie de exorcist ... pe bune , mai , tu esti " plecat " rau de tot ... tu spui ca avorturile sunt din vina bisericii ? frate iti spun pleaca-ti grumazul mandru ca ai sa o patesti rau de tot ... ai sa ajungi in mana satanei si o sa isi bata joc de tine de ai sa iti plangi in palme ... noi nu avem deloc faradelege mai multa decat alte tari din europa , iar daca avem anumite greseli mai mult decat alte tari asta este din pricina celor ca tine care s-au razvratit de biserica si din pricina coruptiei din justitie , politica si politie ... nu mai da vina pe ortodoxie ca te ia dracul in primire iti spun ... nu mai ataca ortodoxia ca e vai de tine ...

de unde ai scos tu mai taica " milioane de violuri,de crime,incest,divort " in romania ... hai ca bati campii rau de tot ... mai du-te si tu pe la psihiatri ca esti paranoic daca de preoti te-ai scarbit ...

mai taica nu mai ataca ortodoxia ca te ia dracul in primire ... de unde ai scos asta ca ortodocsii fac avorturi ? nu stii ca ortodoxia interzice avorturile ? si ca cei care le fac sunt pe buna dreptate opriti ca si criminali de la sf impartasanie pe 15 ani ? apoi afla daca nu stii ... si de ce nu tii cont ca avorturile nu vin de la noi ci de la fratii tai sectanti caci din tarile lor apostate vin si crimele si avorturile si violurile si toate rautatile ... uita-te la america tara faradelegilor ca aia e tara sectanta ... uita-te la anglia care a legalizat de mult si homosexualitatea si prostitutia ... uita-te la fratii tai catolici ca ei au facut inchizitia ... uita-te la asa nemti ca au facut razboaie mondiale si acuma au ca singur stapan banul ... daca te duci la ei nu ai sa vorbesti decat de bani si atata : cum sa mai faci bani ? uita-te la tara noanstra care spre deosebire de toate celelalte tari din europa nu a atacat niciodata alte popoare ... ai de grija ca esti demonizat ... ia si te pocaieste ca ajungi rau de tot ...

in plus asta este de stiut , ca odata cu iertarea mitr nicolae si ps sofronie , a caror pocainta este cam indoielnica ce-i drept , dar nu este al nostru a judeca aceasta , sf sinod a dat anatemei de acuma inainte PE TOTI ORTODOCSII MIRENI SAU PREOTI CARE AR MAI INDRAZNI SA SE MAI IMPARTASEASCA LA CATOLICI ...

iulyaan 10.07.2008 23:52:56

schimovjan,ai o problema mare.crezi tu ca biserica ortodoxa a trimis femeile la avort?asta este gandirea venita din asa-zisele tari democratici,sectante si catolice.nu-ti place?dute in alta tara si lasa ortodoxia in pace.din cauza unor oameni ca tine sa ajuns aici.Dumnezeu sa te ierte

Iustin32 11.07.2008 00:31:46

Scrisoare deschisa a Laicatului Ortodox Roman catre Sfantul Sinod al BOR
9/7/2008 8:03 am · Comentati (Nu sunt comentarii)

Printr-o epistolă memorabilă (prima de acest gen în istoria relațiilor cu Biserica Ortodoxă Română), adresată direct ierarhilor adunați ieri și astăzi în Sfântul Sinod, toți stareții mănăstirilor Sfântului Munte Athos declară fără echivoc tăierea oricărei comuniuni cu episcopii care se împărtășesc cu cei aflați în afara Bisericii Ortodoxe.

Scrisoarea oficială a conducerii Sfântului Munte a fost trimisă în contextul tulburărilor produse în ultima vreme de actele anticanonice a doi dintre ierarhii Bisericii Ortodoxe Române. Este vorba despre mitropolitul Nicolae Corneanu al Timișoarei (care s-a împărtășit cu greco-catolicii în cadrul unei ceremonii solemne în data de 25 mai 2008) și de episcopul Sofronie al Oradiei (care a litrughisit împreună cu un episcop unit la slujba Agheazmei celei mari, pe 6 ianuarie 2008, de Bobotează).

Părinții români din Sfântul Munte se adresaseră Sinodului și separat printr-un memoriu, în urmă cu două săptămâni, cerând cu stăruință să fie îndepărtate sminteala și confuzia din popor.

Cu doar trei zile în urmă, pe 5 iulie 2008, Patriarhia Ecumenică de la Constantinopol a emis un comunicat prin care își reafirma poziția față de uniții greco-catolici care nu se pot împărtăși împreună cu ortodocșii la Sfânta Liturghie. Actul precizează regula potrivit căreia comuniunea euharistică (împărtășirea) este imposibilă întrucât uniții fac parte dintre cei de altă credință.


Poziția Patriarhiei Ecumenice și a Sfântului Munte demonstrează cu claritate că o eventuală neaplicare a regulilor bisericești în cazul mitropolitului Nicolae Corneanu și al episcopului Sofronie al Oradiei va conduce la tensiuni grave, fără precedent, între Biserica Ortodoxă Română și celelalte Biserici Ortodoxe.

De asemenea, organizațiile membre ale Asociațiilor Laicatul Ortodox Român au reacționat printr-un gest de proporții uriașe, semnând un memoriu foarte documentat care va fi luat astăzi în discuție în Sfântul Sinod.

În doar șapte zile au subscris memoriului un număr impresionant de 160 de instituții reprezentative cu caracter specific ortodox din România (55 de asociații și fundații ale Laicatului Ortodox Român, precum și 105 mănăstiri și parohii), aceasta în condițiile în care Centrul de Presă Basilica al Patriarhiei a preferat să evite informarea publicului larg despre acest eveniment. Semnatarii memoriului adresează insistent rugămintea către membrii Sfântului Sinod de a fi respectate Sfintele Canoane în judecarea celor doi ierarhi apostați. Se cere totodată respingerea amestecului celor de altă credință în treburile interne ale Bisericii Ortodoxe Romane.

Epistolele Sfântului Munte Athos și memoriul semnat de membrii Asociațiilor Laicatului Ortodox Român au o semnificație istorică unică:

1. Este pentru prima dată în istorie când Conducerea Sfântului Munte se adresează Sfântului Sinod într-o asemenea împrejurare. Athoniții își motivează atitudinea astfel: „Considerăm că pentru aceste acțiuni anticanonice extreme suntem împreună răspunzători înaintea Domnului și aceia dintre noi care tăcem sau consimțim cu făptuitorii.”

2. Este pentru prima dată în istorie când părinții români din Grădina Maicii Domnului (Sfântul Munte) trimit un memoriu Sfântului Sinod al BOR.

3. Este pentru prima dată când un număr atât de mare de instituții ale societății civile și bisericești (laici, monahi și clerici) își dau mâna pentru a lua atitudine față de încălcarea flagrantă a învățăturii de credință ortodoxă de către niște înalte fețe bisericești.

Toate acestea încă o dată (dacă mai era nevoie) gravitatea nemaipomenită a faptelor săvârșite de cei doi ierarhi și, mai ales, importanța judecării cazurilor potrivit Sfintelor Canoanelor.

Nerespectarea acestora ar arunca serioase semne de întrebare asupra prestigiului proaspătului Statut de organizare și funcționare al Bisericii Ortodoxe Romane, care-și revendică autoritatea tocmai de la canoanele Bisericii. Consecințele practice ale ignorării propriilor rânduieli sunt incalculabile. Cutia Pandorei va rămâne astfel deschisă.

Se cuvine să nu dăm uitării faptul că sfinții mărturisitori și-au dat viața pentru apărarea Credinței Ortodoxe!

De la secretariatul ASOCIAȚIILOR LAICATULUI ORTODOX ROMÂN,
Prof. Cristian Constantinescu

—–
Scrisoare deschisa a Laicatului Ortodox Roman catre Sfantul Sinod al BOR

Prea Fericirea Voastră,

Înalt Prea Sfintiti Părinti Mitropoliti,
Prea Sfintiti Părinti Episcopi si Episcopi Vicari,

Majoritatea organizatiilor LAICATULUI ORTODOX ROMÂN (53 asociatii si fundatii), a schiturilor si a mănăstirilor din România (91), parte semnificativă si reprezentativă a trupului Bisericii Ortodoxe Române, am semnat Memoriul privind apostazia mitropolitului Nicolae Corneanu si a episcopului Sofronie Drincec. La actiunea de strângere a semnăturilor care s-a desfăsurat numai pe parcursul săptămânii trecute au răspuns prin semnăturile lor 157 de institutii cu specific ortodox din România, desi evenimentul nu a fost mediatizat deloc de Centrul de Presă BASILICA al Patriarhiei Române.

Această solidaritate unică în istoria României, născută si manifestată spontan prin intermediul credinciosilor simpli si al monahilor, îsi găseste explicatia în gravitatea evenimentelor pe care le parcurge Ortodoxia românească în aceste zile. Acest lucru este mărturisit de alte două premiere în istoria Bisericii noastre: epistola trimisă Sfântului Sinod al BOR de către monahii români din Sfântul Munte Athos si memoriul pe care însăsi Chinotita Sfântului Munte l-a înaintat către cancelaria Sfântului Sinod.

Viata românului care vrea să trăiască crestineste astăzi nu este deloc usoară: sărăcia si lipsurile, munca epuizantă, stresul si bolile, la care se adaugă nebunia unei culturi a violentei si a pornografiei, a avorturilor si a homosexualitătii, ne fac adeseori viata cu adevărat insuportabilă. Suntem înconjurati de coruptie si minciună, suntem supusi perversitătii unei permanente campanii anticrestine si antiortodoxe care ne slăbeste tot mai mult încrederea în noi însine si în viitor, văzând că nu mai este nimeni care să ne apere. În tot acest peisaj descurajant, Biserica, prin Sfintele slujbe si Sfintele Taine, prin cărtile Sfintilor Părinti si prin viata smerită lipsită de grijile pământesti, dar bogată duhovniceste, la care ne cheamă, este singura noastră scăpare si mângâiere, iar lucrul acesta îl simtim tot mai profund, pe măsură ce se intensifică presiunea duhului lumii asupra noastră.

Ne-am obisnuit să tăcem, văzând cum Biserica este atacată prin presă, cum suntem denigrati mai cu seamă prin atacuri necinstite la adresa ierarhilor si preotilor nostri. Tăcem si răbdăm, gândindu-ne că trebuie să ne întărim în credintă, căci, până la urmă, vrăjmasii Bisericii si ai lui Hristos nu împlinesc decât lucrarea tatălui lor, tatăl minciunii, cel dintru început ucigas de oameni. Nouă ne rămâne să ne fortificăm cetatea credintei în Hristos, să ne întărim prin viata în Biserică.

Apostazia de la dreapta credintă a celor doi ierarhi ne dezvăluie însă o nouă dimensiune a războiului pe care-l va avea de întâmpinat Ortodoxia în vremea noastră. Este vorba de războiul intern, în care este lovită însăsi credinta prin care putem să ne mântuim, si aceasta chiar de cei care ar fi trebuit să o apere. Mitropolitul Nicolae si episcopul Sofronie au surprins întreaga Biserică prin usurătatea cu care sfidează si batjocoresc Credinta Ortodoxă. Cei doi ierarhi vorbesc mult despre dragostea fată de cei de alte confesiuni si credinte, însă dovedesc prin faptele lor că nu-si iubesc deloc credinta pe care se pare că nici nu o trăiesc si nu o înteleg. Încă si mai mult, acestia arată că dispretuiesc parcă până la adversitate Biserica în care dăruiti prin Duhul Sfânt cu harul arhieriei.

Trădarea credintei si a intereselor Bisericii se vede cel mai bine în sustinerea pe care o primesc din partea eterodocsilor si a celor care, sistematic, în anii din urmă au pricinuit multă vătămare Bisericii Ortodoxe Române.

Având în vedere toate acestea, vă rugăm cu disperarea copilului care-si vede neputincios maica lovită si batjocorită să puneti capăt răului, judecându-i pe cei doi ierarhi potrivit Sfintelor Canoane, spre a aduce pacea în Biserică si în sufletele noastre. Vă rugăm să nu luați seama la cei din afara Bisericii, cei din afara episcopiilor și mitropoliilor pe care le păstoriți, căci noi, poporul dreptcredincios, turma cea cuvântătoare a Arhieriilor Voastre, care vă pomenim în toate sfintele slujbe și în rugăciunile personale, vă suntem alături.

Mărturisindu-vă această solidaritate a noastră, avem credința și nădejdea că glasurile eterodocșilor și ale acelora care îi susțin nu vor mai avea nici o relevanță în hotărârea pe care trebuie să o luați.

Cel mai mult ne îngrijorează amestecul în treburile interne ale Bisericii Ortodoxe Române venit din partea catolicilor în scopul realizării prin fortă a unei uniri sacramentale, prin eludarea dialogului teologic, un mijloc necinstit si nepermis la nivelul la care a ajuns dialogul cu acestia astăzi. În aceste conditii, noi, semnatarii memoriului afirmăm că, în cazul constatării faptului că strategiile de intimidare vor împiedica Sfântul Sinod al BOR să aplice canoanele Bisericii în judecarea celor doi ierarhi aflati în dublă culpă – teologică si disciplinară –, vom cere cu stăruintă tuturor Bisericilor Ortodoxe să întrerupă dialogul cu romano-catolicii, până când acestia nu vor renunta la miscările din culise, la mijloacele de corupere sau intimidare a ierarhilor ortodocsi.

Toate asociatiile si fundatiile, schiturile, mânăstirile si parohiile care au semnat Memoriul privind apostazia mitropolitului Nicolae Corneanu si a Episcopului Sofronie Drincec, marti 8 iulie 2008

cozia 11.07.2008 00:38:09

Daca are cineva, postati va rog comunicatul oficial al Patriarhiei BOR care i-a cercetat pe cei doi arhierei
Doamne Ajuta!

cozia 11.07.2008 01:47:55

multumesc, am gasit

7th_Brigade_TzHL 11.07.2008 10:09:38

Matei 6:9. Deci voi asa sa va rugati: Tatal nostru, Care esti in ceruri, [color=red]sfinteasca-se numele Tau[/color];

Orice pacat este un atentat la Sfintenia Numelui lui Dumnezeu... Barfirea ierarhilor sau a preotilor, desfranarea, furtul, minciuna, uciderile, razvratirea, neascultarea, etc...

Sa nu ajungem in situatia cand Dumnezeu ne iarta noua pacate care atenteaza la Sfintenia Numelui Lui, iar noi nu putem ierta faptul ca Biserica Ortodoxa a iertat un om care a pus in discutie unul din canoanele bisericii.

Negroponte 11.07.2008 11:48:14

Frate 7th_Brigade_TzHL,Ierarhii acuzati si dovediti vinovati,nu au pus in discutie vreun canon sau altul,ci au calcat deliberat mai multe canoane apostolice si ale sfintilor Parinti.Ti se pare putin lucru?Sunt dezamagit de hotararea luata de sinod asupra celor doi ierarhi,care nu au nici o parere de rau,de ceea ce au facut.Sa speram,ca totul va fi bine in cele din urma.Doamne ajuta!

ancah 11.07.2008 14:09:47

achimovjan: Avem faradelege cat toata Europa la un loc.

Acest lucru se datoreste lipsei catehezei la ortodocsi. Femeile nu cunosc urmarile avortului. Copiii nu stiu ce risca necinstindu-i pe parinti; tinerii nu stiu ce urmari are pacatul curviei; bogatul nu stie ca isi este singur piedica in mantuirea sa; etc.

achimovjan 11.07.2008 14:34:40

Citat:

În prealabil postat de emanuel2007
achimovjan , iti spun : esti demonizat si ai nevoie de exorcist ... pe bune , mai , tu esti " plecat " rau de tot ... tu spui ca avorturile sunt din vina bisericii ? frate iti spun pleaca-ti grumazul mandru ca ai sa o patesti rau de tot ... ai sa ajungi in mana satanei si o sa isi bata joc de tine de ai sa iti plangi in palme ... noi nu avem deloc faradelege mai multa decat alte tari din europa , iar daca avem anumite greseli mai mult decat alte tari asta este din pricina celor ca tine care s-au razvratit de biserica si din pricina coruptiei din justitie , politica si politie ... nu mai da vina pe ortodoxie ca te ia dracul in primire iti spun ... nu mai ataca ortodoxia ca e vai de tine ...

de unde ai scos tu mai taica " milioane de violuri,de crime,incest,divort " in romania ... hai ca bati campii rau de tot ... mai du-te si tu pe la psihiatri ca esti paranoic daca de preoti te-ai scarbit ...

mai taica nu mai ataca ortodoxia ca te ia dracul in primire ... de unde ai scos asta ca ortodocsii fac avorturi ? nu stii ca ortodoxia interzice avorturile ? si ca cei care le fac sunt pe buna dreptate opriti ca si criminali de la sf impartasanie pe 15 ani ? apoi afla daca nu stii ... si de ce nu tii cont ca avorturile nu vin de la noi ci de la fratii tai sectanti caci din tarile lor apostate vin si crimele si avorturile si violurile si toate rautatile ... uita-te la america tara faradelegilor ca aia e tara sectanta ... uita-te la anglia care a legalizat de mult si homosexualitatea si prostitutia ... uita-te la fratii tai catolici ca ei au facut inchizitia ... uita-te la asa nemti ca au facut razboaie mondiale si acuma au ca singur stapan banul ... daca te duci la ei nu ai sa vorbesti decat de bani si atata : cum sa mai faci bani ? uita-te la tara noanstra care spre deosebire de toate celelalte tari din europa nu a atacat niciodata alte popoare ... ai de grija ca esti demonizat ... ia si te pocaieste ca ajungi rau de tot ...

in plus asta este de stiut , ca odata cu iertarea mitr nicolae si ps sofronie , a caror pocainta este cam indoielnica ce-i drept , dar nu este al nostru a judeca aceasta , sf sinod a dat anatemei de acuma inainte PE TOTI ORTODOCSII MIRENI SAU PREOTI CARE AR MAI INDRAZNI SA SE MAI IMPARTASEASCA LA CATOLICI ...

Nene,matale esti plecat.Eu nu am zis ca avorturile sunt din vina Bisericii,Biserica este trupul lui Hristos,om nebun ce esti.Am zis ca o tara care se vrea ortodoxa are aproape 18 mil de avorturi.Este ceva statistic.Acesti copii mor fara a se putea para,pe englezi nimeni nu-i oblioga sa fie homosexuali,pe americani la fel.fiecare este liber sa fac ce vrea.Cat despre canonul legat de avort,tu singur ai pus punctul pe i.O femeie care face acets pacat,este aruncata si in deznadejde de "cerberii Sf Potir"."Vai voua,invatatorilor de lege!Ca impovarati pe oameni cu sarcini cu anevoie de purtat,iar voi nici nu atingeti sarcinile nici cel putin cu un deget".Si de Mantuitorul au zis fariseii"are demon si este nebun"daramite de un om slab ca mine.Oricum,iti arati adevara fata,si asta ma bucura.Cum zice intr-o cantare din Joia Mare despre Iuda"acum nu mai vinzi mirul desfranatei pe bani,ci pe Mirul cel fara de pret,il dai celor faradelege"

ancah 11.07.2008 14:45:57

Si acum la ce ne mai putem astepta? Eu una ma astept la reactia manastirilor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:44:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.