Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Grecia prima tara crestina care legalizeaza casatoriile gay (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19983)

vic007rau 18.02.2024 14:18:24

Grecia prima tara crestina care legalizeaza casatoriile gay
 
cu tot athosul lor cu toata credinta lor prima tara crestina care legalizeaza mizeriile astea Doamne cat ne mai rabzi!!????

RappY 18.02.2024 17:14:32

E o rușine, s-a mai discutat și aici despre asta.

Un apel de trezire pentru cei ce așteaptă îndrumare de la greci. Exista mult ecumenism în Biserica greacă, în Constantinopol, în mitropoliile lor din afară. E o lovitură puternică împotriva întregii tradiții ortodoxe de acolo, practic statul grec declară că nu-i mai interesează ortodoxia, îi interesează să fie în pas cu occidentalismul.

Iorest 18.02.2024 21:24:10

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675872)
E o rușine, s-a mai discutat și aici despre asta.

Un apel de trezire pentru cei ce așteaptă îndrumare de la greci. Exista mult ecumenism în Biserica greacă, în Constantinopol, în mitropoliile lor din afară. E o lovitură puternică împotriva întregii tradiții ortodoxe de acolo, practic statul grec declară că nu-i mai interesează ortodoxia, îi interesează să fie în pas cu occidentalismul.

Trebuie gândit în perspectivă și în România s-ar putea întâmpla, referendumul pt familie și votul a 3.5 mil de oameni plus 3 mil de semnături a speriat partide mincinoase de tip PSD și PNL cărora le place să se vopsească în populism, că altfel se legifera de mult.

Acum problema e că se formează deja o masă critică de cetățeni pro lgbt care în timp ar putea schimba legislația, educația, filmografia și păcatul i-a îndoctrinat.

RappY 18.02.2024 21:28:03

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675912)
Trebuie gândit în perspectivă și în România s-ar putea întâmpla, referendumul pt familie și votul a 3.5 mil de oameni plus 3 mil de semnături a speriat partide mincinoase de tip PSD și PNL cărora le place să se vopsească în populism, că altfel se legifera de mult.

Acum problema e că se formează deja o masă critică de cetățeni pro lgbt care în timp ar putea schimba legislația, educația, filmografia și păcatul i-a îndoctrinat.

Românii nu sunt pentru așa ceva, asta o arată toate sondajele de opinie. În Grecia, toate sondajele de opinie arată că sunt pentru căsătoriile homosexuale. Doar pentru că s-a-ntâmplat în Grecia nu înseamnă că se întâmplă aici sau în alte țări ortodoxe. Nu există nicio masă critică de cetățeni pro LGBT.

Iorest 18.02.2024 21:59:16

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675913)
Românii nu sunt pentru așa ceva, asta o arată toate sondajele de opinie. În Grecia, toate sondajele de opinie arată că sunt pentru căsătoriile homosexuale. Doar pentru că s-a-ntâmplat în Grecia nu înseamnă că se întâmplă aici sau în alte țări ortodoxe. Nu există nicio masă critică de cetățeni pro LGBT.

E un curent critic prolgbt care se găsește cel mai mult în electoratele USR PNL și parte din P$D eu știu de la referendumul pt familie faza pe strângere semnături erau femei care refuzau să semneze că au cunoștințe lgbt.

Văd tot mai multe femei ținându-se de mână pe stradă, deja lesbianismul e în faza ostentativă de expunere, iar dacă te uiți la scandalul în care e implicat un apropiat al lui Boc fondator untold, are la bază relații homo.

Așa ceva era de neimaginat în anii 90, s-a urâțit mult și media românilor, altfel dacă era o națiune de cuminți USR nu trecea nici pragul electoral darămite să ajungă la 20% apoi la 15%.

RappY 18.02.2024 23:52:59

Ce mai e de reținut de la greci e că:
  • Ei deja legalizaseră „parteneriatul civil” între homosexuali, care bineînțeles nu e altceva decât un cal troian, o lege menită să faciliteze tranziția înspre „căsătoriile” homosexuale.
  • În al doilea rând, odată cu „căsătoriile” homosexuale, grecii au legalizat și adopția pentru aceste cupluri, împotriva voinței poporului (!). Sondajele într-adevăr arătau că în privința „căsătoriilor” homosexuale, majoritatea grecilor erau pentru. Însă doar o treime din greci erau pentru adopție, dar aceasta s-a legalizat la pachet cu căsătoriile, demonstrând falsul și frauda democrației moderne unde soarta copiilor este decisă de birocrați nu de popor.
  • Printre partidele cele mai opuse „căsătoriilor” homosexuale a fost partidul comunist. Nu pe temei religios, ci pe temei social: de vreme ce adopțiile afectează copiii, nu mai este vorba de „doi adulți făcând ceva consensual” ci de soarta copiilor, care privește întreaga societate.
Ultimul punct e deja departe de religie, dar demonstrează că și partidele „seculare” au motive să se ralieze împotriva acestor curente. Bineînțeles, partidele „seculare” de obicei nu au discernământ să vadă mai departe de 2 metri în față așa că de obicei nu pot gândi atât de departe.

Al doilea punct demonstrează încă o dată farsa democrației moderne. Prima dată a fost demonstrată prin imigrațiile în masă făcute fără niciun referendum, împotriva voinței popoarelor, începând cu anii 1960-1970 în Europa occidentală și cu mult înainte în America (1900-1910).

Primul punct demonstrează doar capcana „parteneriatului civil” care mai este propus și pe la noi de aceiași oameni care nu văd mai departe de 2 metri în față.

Iorest 19.02.2024 04:35:15

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675916)
Ce mai e de reținut de la greci e că:

Nici România nu e departe de Grecia, sunt aceleași premise,

- condamnare la CEDO care obligă la legiferearea unei forme de Parteneriat Civil,
- datorie publică imensă care poate duce la impuneri din partea bancherilor
- politicieni de cea mai joasă speță care ar vinde orice pentru o leafă de bugetar în administrația publică sau în Parlamentul U.E., vorbim de oameni de nimic de tipul Ciolacu, sau conducătoarea de PNL Tineret în PNL-PSD-USR, 90% dintre ei.

Barem statul a mai avut o tentativă să intre în Autoritatea Parentală cu Legea Familiei a Gabrielei Firea în care autoritatea publică primea prerogative mărite să ia copilul de sub autoritatea tutelară a părinților biologici.

Deci dacă se vor legifera adopții ușoare și România are o istorie neagră din anii 90 cu adopții internaționale, automat va fi nevoie de resursă umană și statul va deveni hingher de copii.

Deja în Bihor o familie e condamnată penal pt homeschooling - https://stirileprotv.ro/educatie/par...-expertii.html



Ministerul Educației le-a cerut inspectoratelor școlare să identifice elevii retrasi de părinți de la școală și să anunțe Poliția.

Solicitarea vine după ce doi părinți din Bihor au fost condamnați la patru luni de închisoare cu suspendare pentru că și-au retras cei patru copii de la cursuri și i-au educat acasă, însă experții au stabilit că cei mici aveau mari lacune.

__________

Deci dacă nu-ți lași copilul să fie îndoctrinat din școală cu materii toxice de tipul educație sexuală, istorie falsificată, pseudo-educație civică în care se face propagandă mascată pt U.E., diverse materii de analiză chipurile politică în care sunt tocați naționalismul și domnitorii sau personalitățile din perioada interbelică ești pasibil de dosar penal.

Totul într-un guvern PNL-PSD, la un minister al educației condus chipurile de un liberal , liberalismul real presupune stat minimal NU intervenționism, dirijism, instituții de forță.

Moroco 19.02.2024 09:30:39

Le da dreptul la drogati, la labari, muisti si gaozari sa infieze si sa creasca copii... adica le da dreptul sa fie si pedofili cu acte in regula, sa faca orgii drogomane cu copii!

La noi e de mult asa insa e tinut in ascuns, prin manastiri, prin case de copii, prin partide politice, prin scoli, prin biserici, prin armata, prin firme private, prin hoteluri si team buildinguri, prin cotloane si pivnitze... ipocrismul se legalizeaza la scara mondiala.

N-au decat, e lumea lor, io sa nu cad in astfel de intinari cu pofte si placeri trufase, erectice, diabolice, sateiste, ca atunci mi-am dat foc la valiza!

Ce e si ce va fi atunci in trupul si in sufletul omului?
Dar cu atatea filme si informatii lumesti pe toate canalele, cu atatea reclame deja suntem calitzi, nimic nu ne mai tulbura, viciile au ajuns sa ne fie prezentate ca libertatea, mantuirea si fericirea.

Insa partasia cu lumea k lumea e vrajmasie cu Dumnezeu!!!
Iar omul nu-si da seama cat de canalist lumesc este, e plin de porti largi prin care aduce si toarna lumi si iaduri, nu-si dau seama nici preotii, nici arhiereii, nici calugarii, toti mai marii ce lucreaza cu oamenii=lumea, atunci ce sa mai vorbim de credinciosi?

Iar porunca este: ”Biruiti lumea!”.. pentru ca Iisus si sfintii au biruit-o!
Nu cei ce o biruie pe desfranata sunt sectantii erectici ci cei ce o prolifereaza slujind sistemelor ei paralele!

Penticostalul Traditional 19.02.2024 09:46:23

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 675871)
cu tot athosul lor cu toata credinta lor prima tara crestina care legalizeaza mizeriile astea Doamne cat ne mai rabzi!!????

Dar alealalte tari care au legat mizeria ce fel de tari sunt, musulmane?
Voi cititi ce scrieti? Si ia mai gandeste un pic: o tara crestina legalizeaza mizeria?

Cat o sa te mai rabde Dumnezeu?

RappY 19.02.2024 13:22:25

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 675871)
cu tot athosul lor

Să nu uităm că Muntele Athos nu e al grecilor ci al Maicii Domnului. Chiar și administrativ, este o regiune autonomă care a intrat în cadrul Greciei prin Tratatul de la București din 1913, dar totuși ca republică independentă. Sfântul Paisie Aghioritul spunea:

Citat:

Când un om nu ascultă de o poruncă a Evangheliei, el singur este responsabil. Când, totuși, ceva care contrazice poruncile Evangheliei devine legea țării, atunci mânia lui Dumnezeu cade asupra întregului neam, pentru ca acesta să fie pedepsit.

Iorest 19.02.2024 16:18:22

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675930)
Să nu uităm că Muntele Athos nu e al grecilor ci al Maicii Domnului. Chiar și administrativ, este o regiune autonomă care a intrat în cadrul Greciei prin Tratatul de la București din 1913, dar totuși ca republică independentă. Sfântul Paisie Aghioritul spunea:

Totuși Athosul are un nr mai redus de monahi în prezent decât prin 1900, deși pelerini poate sunt 1 milion sau mai mult per an, oare cum se explică declinul ?

Athosul se roagă pt greci, cred că ar fi și mai rău pt ei fără rugăciunile de pe Athos, grecii mai au și Patriarhia Ierusalimului deci două mari obiective strategice din ortodoxie.

Problemele cu legalizarea parteneriatului țin de faptul că va apărea educație pro lgbt obligatorie în școli ca să susțină toată treaba asta și să îndoctrineze noile generații și curente agresive care vor face ideologie din asta, pe oamenii obișnuiți și liniștiți nu-i va afecta, dar pe copiii sau nepoții lor posibil da.

RappY 19.02.2024 16:34:37

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675934)
Totuși Athosul are un nr mai redus de monahi în prezent decât prin 1900, deși pelerini poate sunt 1 milion sau mai mult per an, oare cum se explică declinul ?

Păi nu au dat ei afară vreo 1.000 de călugări ruși când au preluat muntele? Războaiele mondiale au decimat populația de viețuitori, comunismul a dus și el la pustiirea mănăstirilor. Acum e în creștere numărul, s-a dublat față de 1970.

Oricum o influență scăzută a grecilor în Sfântul Munte poate să fie benefică Ortodoxiei, mulți se plâng de naționalismul grec, și românii ar vrea și ei o mănăstire acolo de multă vreme. De-aia și încerc să documentez pe OrthodoxWiki susținerea românilor pentru Athos să poată vedea oricine că avem temei pentru cerințele pe care le facem: https://ro.orthodoxwiki.org/Țăr..._Muntele_Athos

Citat:

Problemele cu legalizarea parteneriatului țin de faptul că va apărea educație pro lgbt obligatorie în școli ca să susțină toată treaba asta și să îndoctrineze noile generații și curente agresive care vor face ideologie din asta, pe oamenii obișnuiți și liniștiți nu-i va afecta, dar pe copiii sau nepoții lor posibil da.
Depinde de ei să aibă mărturisitori, e un prilej să dea un exemplu de rezistență sau să rămână un exemplu de rușine.

Iorest 19.02.2024 17:02:58

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675936)
Depinde de ei să aibă mărturisitori, e un prilej să dea un exemplu de rezistență sau să rămână un exemplu de rușine.

Grecii care s-au împotrivit și care-l vor da jos la vot pe Mitsotakis chiar nu văd ce vină au.

Cum nici eu, nici tu nu am avea vreo vină dacă mâine s-ar legifera parteneriatul civil în România, consider că mi-am făcut datoria față de această țară participând încă din faza de strângere de semnături și am mers și la vot pe 7 octombrie 2018.

Dacă prostimea a crezut că scapă Dragnea de pușcărie, că referendumul e pus de ziua lui Putin și e cadou pt el - manipulare aruncată de bot pe piață, că dragostea nu se votează eu îmi iau mâna de pe acești imbecili și nu fac parte din vulg și din masa de vite îndoctrinate de prostv și alte posturi.

Cum nu e vina mea că crapă vaccinații dacă eu nu m-am vaccinat și am dat un vot de blam contra politicilor PNL și Ludovic Orban, și contra alte partide care i-au ținut trena și au dispărut PMP, Pro RO etc.

RappY 19.02.2024 17:18:16

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675937)
Grecii care s-au împotrivit și care-l vor da jos la vot pe Mitsotakis chiar nu văd ce vină au.

Cum nici eu, nici tu nu am avea vreo vină dacă mâine s-ar legifera parteneriatul civil în România, consider că mi-am făcut datoria față de această țară participând încă din faza de strângere de semnături și am mers și la vot pe 7 octombrie 2018.

Dacă prostimea a crezut că scapă Dragnea de pușcărie, că referendumul e pus de ziua lui Putin și e cadou pt el - manipulare aruncată de bot pe piață, că dragostea nu se votează eu îmi iau mâna de pe acești imbecili și nu fac parte din vulg și din masa de vite îndoctrinate de prostv și alte posturi.

Cum nu e vina mea că crapă vaccinații dacă eu nu m-am vaccinat și am dat un vot de blam contra politicilor PNL și Ludovic Orban, și contra alte partide care i-au ținut trena și au dispărut PMP, Pro RO etc.

Nu e vorba de vina unui individ, dar e vorba de demnitatea neamului. Mai mulți Părinți au spus că fiecare neam are un înger și vom fi judecați și ca neamuri, nu doar ca indivizi. Plus că dacă urmașii noștri or să fie înstrăinați de Biserică, n-o să aibă cine să ne pomenească la Dumnezeiasca Liturghie și să se roage pentru noi. Dacă unui om îi mai sunt date zile, sigur nu sunt date degeaba, fiecare are prilej să mai dea din sine pentru credință.

Cum și când rămâne de văzut și pentru noi și pentru greci și restul.

Nietzsche 19.02.2024 17:48:01

Eu ma bucur ca s-a ales praful de religia si biserica emblemei voastre elene. Sper ca adevaratul Dumnezeu sa va puna in genunchi, sa va chinuiti rau de tot. Amin:)

RappY 19.02.2024 17:54:40

Citat:

În prealabil postat de Nietzsche (Post 675939)
Eu ma bucur ca s-a ales praful de religia si biserica emblemei voastre elene.

Să nu confundăm lucrurile, aici e vorba de o legiferare a statului, nu de vreo aprobare a Bisericii. Din contră, Biserica greacă s-a opus dar nu a biruit forța pământească de data asta. Și Israelul a căzut de multe ori în scopuri mântuitoare când s-a dovedit neascultătoare de Dumnezeu.

Citat:

În prealabil postat de Nietzsche (Post 675939)
Sper ca adevaratul Dumnezeu sa va puna in genunchi, sa va chinuiti rau de tot. Amin:)

Se vede că vorbești de satana și sub inspirație satanică dacă dorești suferința oamenilor cu zâmbetul pe buze.

Penticostalul Traditional 19.02.2024 18:54:57

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675940)
Să nu confundăm lucrurile, aici e vorba de o legiferare a statului, nu de vreo aprobare a Bisericii.

Pai statul asta nu era ortodox de peste 2000 de ani?
Nu este el mandria ortodoxiei, cu 99% crestini ortodocsi?
Aia care au legiferat poponarii erau musulmani, nu erau membri ai Bisericii Ortodoxe?

Iorest 19.02.2024 20:23:56

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675940)
Să nu confundăm lucrurile, aici e vorba de o legiferare a statului, nu de vreo aprobare a Bisericii. Din contră, Biserica greacă s-a opus dar nu a biruit forța pământească de data asta. Și Israelul a căzut de multe ori în scopuri mântuitoare când s-a dovedit neascultătoare de Dumnezeu.

Da așa e, există o pedagogie în evenimente, eu apreciez că mai există un frate Rappy sau alții care înțeleg miza, îmi pare rău că dezbinările și diferențele de mentalități din diferite regiuni ne împiedică să ridicăm ca popor o forță suveranistă care să se lupte rând pe rând cu tot ce e nociv de la nivel administrativ.

Tot răul se întâmplă și pt că electoratul creștin nu e atent ce votează, nu votează, anulează votul, fragmentează votul, e comod, îi lasă pe alții mai guralivi și plini de tupeu să sară în față, nu se asociază șamd.

Mitsotakis ăsta era unul ce se revendica din vechiile familii grecești ca un fel de neam nobil, era lăudat de papahagi, paleologu, baconschi, cam astea sunt roadele.

Faptul că nu a fost o opoziție reală și PMP și Pro Ro erau partide balama a dus la închiderea bisericilor de Paști și de Florii plus slujbe afară în timp ce păcănelele erau la liber în prima parte a anului 2020.

Dacă exista o forță de vreo 55 de parlamentari care să poată contesta la Curtea Constituțională deciziile demente ale lui Orban, poate se amâna decizia de interzicere până treceau sărbătorile și nu se ajungea la oameni în saci, izolete care nu se foloseau în alte țări șamd.

Nietzsche 19.02.2024 20:47:28

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675940)
Din contră, Biserica greacă s-a opus dar nu a biruit forța pământească de data asta. Și Israelul a căzut de multe ori în scopuri mântuitoare când s-a dovedit neascultătoare de Dumnezeu.

Nu a biruit? Hristosul vostru spune ca veti birui, ca portile iadului(ratatii astia vestici) nu vor triumfa. Sau poate nu ati fost cu adevarat "Biserica", doar o amagire, un alt inlocuitor al adevaratului Cristos. Un fiu nelegimi, autoinfiat. Mulți s-au autoproclam biserica desi nu erau ALESI, alesi spirituali, alesi datorita faptelor, alesi datorita sacrifiului, alesi datorita viziunii lui Dumnezeu!

RappY 19.02.2024 20:53:14

Citat:

În prealabil postat de Nietzsche (Post 675945)
Nu a biruit? Hristosul vostru spune ca veti birui, ca portile iadului(ratatii astia vestici) nu vor triumfa. Sau poate nu ati fost cu adevarat "Biserica", doar o amagire, un alt inlocuitor al adevaratului Cristos. Un fiu nelegimi, autoinfiat. Mulți s-au autoproclam biserica desi nu erau ALESI, alesi spirituali, alesi datorita faptelor, alesi datorita sacrifiului, alesi datorita viziunii lui Dumnezeu!

Nu știu la ce filme te uiți tu dar eu văd că Biserica încă e aici bine mersi, Duminică începe Triodul, ne pregătim de Postul Mare. Doamne ajută!

Nietzsche 19.02.2024 20:59:46

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675946)
Nu știu la ce filme te uiți tu dar eu văd că Biserica încă e aici bine mersi, Duminică începe Triodul, ne pregătim de Postul Mare. Doamne ajută!

Asa si broasca zice ca e bine cand apa doar e calda, dar sa vedem cand clocoteste cum reactioneaza. Antihristul conform evangheliilor era prenzent de pe vremea apostolilor. Deci nu puteti sa va deziceti de el. E în textele voastre sacre.

RappY 19.02.2024 21:04:16

Citat:

În prealabil postat de Nietzsche (Post 675947)
Asa si broasca zice ca e bine cand apa doar e calda, dar sa vedem cand clocoteste cum reactioneaza.

Cu mila lui Dumnezeu o să vedem și asta!

Iorest 19.02.2024 21:05:08

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675938)
Nu e vorba de vina unui individ, dar e vorba de demnitatea neamului. Mai mulți Părinți au spus că fiecare neam are un înger și vom fi judecați și ca neamuri, nu doar ca indivizi. Plus că dacă urmașii noștri or să fie înstrăinați de Biserică, n-o să aibă cine să ne pomenească la Dumnezeiasca Liturghie și să se roage pentru noi. Dacă unui om îi mai sunt date zile, sigur nu sunt date degeaba, fiecare are prilej să mai dea din sine pentru credință.

Cum și când rămâne de văzut și pentru noi și pentru greci și restul.

Asta zicea și biofizicianul Virgiliu Gheorghe că vremurile trăite sunt un prilej de mărturisire, dar cu toate astea poporul nu poate fi făcut bine cu forța.

La români până nu simt efectele deciziilor lor nu se trezesc, până nu simt durerea de a avea un copil măcinat de vicii, până nu-și pierd ei locuința pt că taxele sunt exorbitante, până nu se îmbolnăvesc de la un ser experimental, până când o guvernare locală USR nu-i stârpește fiscal din păcate dorm pe ei.

Nu există capacitate de a vedea în timp mai departe de momentul actual, ăsta e un mare defect să nu anticipezi pericolele sau să creezi pericole imaginare unde nu sunt.

Nietzsche 19.02.2024 21:10:26

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675948)
Cu mila lui Dumnezeu o să vedem și asta!

100% Părerea mea e ca sunteti falsi, nu sunteti alesi. Cei alesi sunt imprastiati prin lume. Sunt speciali si nu se supun legilor statului sau tarii. Dumnezeu nu e teritorialist.

RappY 19.02.2024 21:28:58

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 675949)
Asta zicea și biofizicianul Virgiliu Gheorghe că vremurile trăite sunt un prilej de mărturisire, dar cu toate astea poporul nu poate fi făcut bine cu forța.

La români până nu simt efectele deciziilor lor nu se trezesc, până nu simt durerea de a avea un copil măcinat de vicii, până nu-și pierd ei locuința pt că taxele sunt exorbitante, până nu se îmbolnăvesc de la un ser experimental, până când o guvernare locală USR nu-i stârpește fiscal din păcate dorm pe ei.

Nu există capacitate de a vedea în timp mai departe de momentul actual, ăsta e un mare defect să nu anticipezi pericolele sau să creezi pericole imaginare unde nu sunt.

Eu sunt optimist, întrevăd vremuri bune. Pelerinajul în țară e în creștere, se merge la biserică, avem prezență în Athos, se construiește o mișcare conservatoare, se începe canonizarea sfinților închisorilor, etc. Dar mai ales, au început vremuri de încercare și Ortodoxia deja este singura „religie” care a rămas în picioare. Cât timp avem credință, nădejde, și iubire, o să fie o perioadă frumoasă pentru creștinism, adică o perioadă de sfințenie pentru cine se pregătește duhovnicește.

Citat:

În prealabil postat de Nietzsche (Post 675950)
100% Părerea mea e ca sunteti falsi, nu sunteti alesi. Cei alesi sunt imprastiati prin lume. Sunt speciali si nu se supun legilor statului sau tarii. Dumnezeu nu e teritorialist.

Să fii sănătos.

Nietzsche 19.02.2024 21:50:04

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675952)
Să fii sănătos.

Multumesc. Sa dea Cel etern asemenea binecuvantarea.

Iorest 19.02.2024 22:59:35

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675952)
Eu sunt optimist, întrevăd vremuri bune. Pelerinajul în țară e în creștere, se merge la biserică, avem prezență în Athos, se construiește o mișcare conservatoare, se începe canonizarea sfinților închisorilor, etc.

Pelerinajul e în scădere de fapt, a scăzut numărul de locuitori cu câteva milioane față de 1990.
Să nu uităm că în anii 90 când nu aveai confortul personal al unei mașini cu încălzire în scaune moi ci stăteai cu orele prin frig în gări, Sihăstria și alte mănăstiri din Moldova erau luate cu asalt de sufletele în căutare de har și povață duhovnicească și la fiecare mănăstire primeai câte ceva de mâncare.

Acum unele mănăstiri văd vizita ca pe un concediu unde te cazezi și achiți, e clar că e scump să asiguri hrană și cazare dar mulți care au mers prin pelerinaje și au mai prins și debutul anilor 2000 mărturisesc că nu mai e ce a fost.

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675952)
Dar mai ales, au început vremuri de încercare și Ortodoxia deja este singura „religie” care a rămas în picioare. Cât timp avem credință, nădejde, și iubire, o să fie o perioadă frumoasă pentru creștinism, adică o perioadă de sfințenie pentru cine se pregătește duhovnicește.

Din păcate am căzut urât la examenul închiderii Bisericilor și frica de virus, la neîndeplinirea cvorumului de 30% pt referendumul pt familie.

Toate astea pt că nu ne-am îngrijit și am lăsat în mâna lui Vadim, Dan Diaconescu etc să monopolizeze mișcarea patriotică, naționalistă suveranistă, sau ne-am încrezut în conservatorismul de mucava a lui papahagi și paleologu care cauționau un partid balama de tipul PMP care nu s-a opus real la închiderea Bisericilor, la delapidările de miliarde din pandemie pe produse neconforme, la frica generată mediatic de Ludovic Orban, la amenzile nesimțite de 20 de milioane dacă te plimbai în oraș fără o foaie, la distrugerea micilor afaceri.

Adr.iu91 19.02.2024 23:48:11

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 675871)
prima tara crestina ....


Ce vrei sa insinuezi? Biserica intotdeauna e impotriva homosexualitatii si va fi mereu impotriva homosexualitatii.

Legile au fost date de parlamentari, nu de Biserica. Din ce am inteles chiar unul dintre ei, este homosexual (din parlamentul Greciei).

Mai bine ai sterge cuvantul "crestina" si inlocuieste cu prima tara din Sud-Estul Europei, pentru ca dai de gandit ca: "crestinii au aprobat asa ceva"....ceea ce nu e adevarat. Toti din Parlamentul lor se vad ca fac jocurile Occidentului.

Occidentul care e deja decazut, cum e? Protestantii au facut mariaj in bisericile lor in Olanda prima oara, apoi in SUA. In SUA sunt metodistii care chiar fac mariaje in biserici, aici in Grecia totul e civil, casatorii civile, nu ai sa vezi in bisericile ortodoxe Adam cu Adam.

Poate in astea protestante, gen metodisti, dar nu cred ca in Grecia sunt metodisti. Ei sunt cu LGBT, va dau linkuri sa vedeti, daca nu ma credeti de acesti protestanti care deja practica in "biserica" asa ceva.

Iorest 20.02.2024 00:21:57

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 675958)
Ce vrei sa insinuezi? Biserica intotdeauna e impotriva homosexualitatii si va fi mereu impotriva homosexualitatii.

Legile au fost date de parlamentari, nu de Biserica. Din ce am inteles chiar unul dintre ei, este homosexual (din parlamentul Greciei).

O parte a societății grecești e căzută, vorbim de o diasporă numeroasă care are contacte cu Statele Unite, ei nu au nevoie de viză să se stabilească în Canda, SUA, Elveția șamd, trebuie să recunoaștem că e un trend de decădere la ei, fiindcă susținătorii parteneriatelor civile gândesc precum susținătorii partidului democrat din SUA.

Totuși alegerile în Grecia sunt câștigate cu mai puține voturi decât la noi, deci e nevoie de un partid suveranist susținut de Biserică și creștinii practicanți și la ei.

Trebuie să ne mobilizăm masiv încă de la primele ore la vot în 9 iunie și la alegerile care vor urma, lecția Greciei e decisivă, trebuie să stopăm, să încetinim cât mai mult orice tendiță auto-destructivă.

Altfel tot ce vorbim aici e doar risipă de timp și energie.

Demetrius 20.02.2024 00:27:40

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675952)
Eu sunt optimist, întrevăd vremuri bune. Pelerinajul în țară e în creștere, se merge la biserică, avem prezență în Athos, se construiește o mișcare conservatoare, se începe canonizarea sfinților închisorilor, etc. Dar mai ales, au început vremuri de încercare și Ortodoxia deja este singura „religie” care a rămas în picioare. Cât timp avem credință, nădejde, și iubire, o să fie o perioadă frumoasă pentru creștinism, adică o perioadă de sfințenie pentru cine se pregătește duhovnicește.

Astea-s sfaturi pentru copiii de pana la prima spovada, care inca n-au vazut sangele lor.


1. De aceea și noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară și păcatul ce grabnic ne împresoară și să alergăm cu stăruință în lupta care ne stă înainte.
2. Cu ochii ațintiți asupra lui Iisus, începătorul și plinitorul credinței, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ținut seama de ocara ei și a șezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu.
3. Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre.
4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge.(Evrei12,1-4)

cozia 20.02.2024 02:14:30

Citat:

În prealabil postat de Adr.iu91 (Post 675958)
Ce vrei sa insinuezi? Biserica intotdeauna e impotriva homosexualitatii si va fi mereu impotriva homosexualitatii.

Adr.:
Eu unul am incetat sa ma agit. Avem prea multe pacate personale cu care trebuie luptat, lucru care ne ia mai tot timpul.
Totul se deruleaza dupa un plan prestabilit de Creator spre o lume unde nu vor mai fi "elite" politice parazitare, deputati, parlamentari, sefi, bani, propietati private toate generatoare continue de coruptie, agresiune si violenta permanenta.
Deja multora ne este clar ca nu cantitatea va conta ci calitatea turmei mici...peste tot in lume raspandite. Proorociile sfiintilor sunt intr-un fel suficiente.

cozia 20.02.2024 02:25:50

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 675963)
Astea-s sfaturi pentru copiii de pana la prima spovada, care inca n-au vazut sangele lor.


1. De aceea și noi, având împrejurul nostru atâta nor de mărturii, să lepădăm orice povară și păcatul ce grabnic ne împresoară și să alergăm cu stăruință în lupta care ne stă înainte.
2. Cu ochii ațintiți asupra lui Iisus, începătorul și plinitorul credinței, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ținut seama de ocara ei și a șezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu.
3. Luați aminte, dar, la Cel ce a răbdat de la păcătoși, asupra Sa, o atât de mare împotrivire, ca să nu vă lăsați osteniți, slăbind în sufletele voastre.
4. În lupta voastră cu păcatul, nu v-ați împotrivit încă până la sânge.(Evrei12,1-4)

Multumesc Demetrius pentru citat. Nu-l mai stiam, este cutremurator!

Cititind:
"Cu ochii ațintiți asupra lui Iisus," mi-am amintit sfatul profund dat de Eden, sotia lui Simon(Sf. Petru) la care tocmai ma gindeam zilele astea si care simtind gravitatea celor ce aveau loc odata cu aparitia lui Iisus in viata lor l-a tras pe Simon, barbat-su de-o parte si i-a spus din tot sufletul:
"Stai cu ochii atintiti pe El"...Nu-l scapa din ochi!!!..Soarbe-l din ochi..

RappY 21.02.2024 14:24:10

Citat:

France24: Aprobarea căsătoriei între homosexuali, un TEST pentru a vedea cât de progresistă este Grecia și dacă poate să stabilească un NOU STANDARD pentru LGBT în lumea creștin-ortodoxă

Într-o analiză realizată la mai puțin de o săptămână de când Grecia a legalizat căsătoriile LGBT, postul France24 spune că această măsură reprezintă „un pas înapoi pentru Biserica Ortodoxă”.

„După confruntările violente cu opoziția Bisericii și cu conservatorii pentru care căsătoria între persoane de același sex încalcă valorile tradiționale ale familiei, votul a fost un test pentru a vedea cât de deschisă și progresistă este Grecia și cât de bine poate să stabilească un nou standard în privința drepturilor LGBT în lumea creștină ortodoxă”, notează sursa citată.

Prof. Joëlle Dalègre spune că Biserica Ortodoxă din Grecia a primit mai multe lovituri în ultimii treizeci de ani.

„O schimbare a început în 1981, odată cu sosirea la putere a Pasok (Partidul politic grec de centru-stânga). În același an, Grecia a intrat în Uniunea Europeană. Încetul cu încetul, Biserica și-a pierdut privilegiile. Un fenomen legat în special de evoluția vieții în Grecia și de opinia publică. Grecii au dorit să abordeze modelul tradițional din Europa de Vest cu impresia că este modelul cultural de urmat pentru a fi un stat mare, dezvoltat și modern”, explică Joëlle Dalègre.

Potrivit acesteia, de atunci, Biserica s-a conformat mai multor reforme, printre care crearea căsătoriei civile și apoi a „pactului de viață comună” (echivalentul PACS-ului, creat în 2008 pentru cuplurile heterosexuale, apoi deschis cuplurilor homosexuale în 2015, după o condamnare a Greciei de către Curtea Europeană a Drepturilor Omului), sau să se pună mai puțin accent pe învățătura ortodoxă în școli.
https://www.rostonline.ro/2024/02/fr...stin-ortodoxa/

Nici nu se ascund că fac toate astea pentru a ataca și a slăbi credința Ortodoxă.

Articolul francez tradus automat în română aici.

Citat:

Cât despre România sau chiar Bulgaria , istoricul adaugă: „Față de drumul pe care îl parcurge Grecia în ceea ce privește religia, ei sunt cu cel puțin 40 de ani în urmă”, ceea ce, prin urmare, nu lasă în prealabil evoluții în această direcție, „cu excepția cazului în care vreo legislație europeană. îi obligă să facă acest lucru”.
I-auzi, noi suntem înapoiați și proști dacă nu cumva ne dă o mână de ajutor Europa să fim și noi în pas cu moda și deștepți ca occidentul care se prăbușește sub propria-și greutate în propria-și mizerie.

cozia 21.02.2024 17:59:17

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676022)
I-auzi, noi suntem înapoiați și proști dacă nu cumva ne dă o mână de ajutor Europa să fim și noi în pas cu moda și deștepți ca occidentul care se prăbușește sub propria-și greutate în propria-și mizerie.

Au dreptate!
In timp ce noi ridicam fabrici si uzine, platforme industriale si canalul Dunarea-Marea Neagra, scoteam tineretul analfabet din grajduri pline de balegar si ii trimiteam la facultati de medicina, fizica nucleara si drept, grecii dupa 1945 erau deja bagati in datorii sub obladuirea directa a lui MAMONA.
Pe noi socialismul(cu bune si rele) ne-a ferit de caderea la pamant in fata acestei bestii gretoase.
Noi de abia dupa 1989 l-am cunoscut in toata "splendoarea lui" si continuam sa ne minunam.
Deci are dreptate frantuzul ala ca suntem cam cu 40 de ani in urma.
Din nefericire insa acum a venit timpul secerisului in care noi suntem total in aceeasi oala cu ei.
Sa vedem daca va avea vre-un candidat curajul de a face ceva in privinta asta trista.

https://www.youtube.com/watch?v=1vuUNwYSq2A
Daca satanistii ar fi pus mana pe noi imediat dupa 1944 cu siguranta populatia noastra naiva de iobagi cu sufletul curat asa ar fi aratat. Dar n-a fost sa cadem in ghiarele si cultul mortii lor. Cu adevarat suntem o tara si un popor binecuvintat.

Iorest 21.02.2024 23:12:07

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 676026)
Au dreptate!
In timp ce noi ridicam fabrici si uzine, platforme industriale si canalul Dunarea-Marea Neagra, scoteam tineretul analfabet din grajduri pline de balegar si ii trimiteam la facultati de medicina, fizica nucleara si drept, grecii dupa 1945 erau deja bagati in datorii sub obladuirea directa a lui MAMONA.
Pe noi socialismul(cu bune si rele) ne-a ferit de caderea la pamant in fata acestei bestii gretoase.
Noi de abia dupa 1989 l-am cunoscut in toata "splendoarea lui" si continuam sa ne minunam.
Deci are dreptate frantuzul ala ca suntem cam cu 40 de ani in urma.
Din nefericire insa acum a venit timpul secerisului in care noi suntem total in aceeasi oala cu ei.
Sa vedem daca va avea vre-un candidat curajul de a face ceva in privinta asta trista.

https://www.youtube.com/watch?v=1vuUNwYSq2A
Daca satanistii ar fi pus mana pe noi imediat dupa 1944 cu siguranta populatia noastra naiva de iobagi cu sufletul curat asa ar fi aratat. Dar n-a fost sa cadem in ghiarele si cultul mortii lor. Cu adevarat suntem o tara si un popor binecuvintat.

Au fost fabrici și uzine și în perioada interbelică, exista o grijă pt producția industrială, faptul că după 1990 s-a stârpit orice urmă de suveranitate economică nu arată decât că acest regim PNL-PSD-FSN a fost cel mai criminal din istoria României.

Cine stă acasă la următoarele alegeri, fragmentează votul pe partide de 1%, anulează votul sau votează PNL-PSD e complice la tirania instaurată de partidul stat, în numele apărării democrației.

RappY 27.02.2024 02:08:59

Citat:

Tema homosexualilor: Au început bombardamentele în Grecia

Sunt preoți care i-au afurisit pe parlamentarii care au votat pentru această lege care nu ține seama de legea lui Dumnezeu, cum ar fi părintele Panagiotis Michas, parohul lăcașului Sfintei Kiriaki din Trikala sau părintele Pavlos Kallikas din insula Cythera.
Afurisirile arhierești

Mult mai grav decât aceste excomunicări, însă, sunt excomunicările (afurisirile) arhierești cum ar fi cele ale IPS Serafim, mitropolitul Cytheiron și IPS Serafim, mitropolit de Pireu care a scos un document oficial în Sinodul/Adunarea mitropolitană în acest scop.

Textul integral al afurisirii oficiale publicat de Mitropolia de Pireu îl găsiți mai jos.

Aceste acțiuni a deranjat serios pe politicieni care încearcă să se apere și să iasă de sub afurisire – care, dacă sunt îndreptățite, și în acest caz sunt cu vârf și îndesat, și mai ales dacă sunt arhierești, atunci acestea aduc urmări foarte neplăcute din punct de vedere duhovnicesc (mari atacuri demonice etc.) și li se periclitează mântuirea, dacă desigur nu se pocăiesc. Toți cei care au aruncat afurisirea au spus că dacă politicienii se pocăiesc practic prin anularea legii, vor ridica excomunicarea.
Răspuns de la politicieni. Viitor conflictual

D-na Domna Mihailidou, ministru al muncii și parlamentar de Pireu, l-a sunat pe Arhiepiscopul Ieronim de Atena și s-a plâns că parlamentarii susțin că suferă „bullying” – se simt îngroziți – și că „la sfârșitul zilei toți suntem creștini”. Arhiepiscopul Ieronim nu a comentat telefonul doamnei ministru.

Parlamentarii sunt neliniștiți mai ales că se așteaptă la noi întâmplări nedorite cu ocazia sărbătorilor. Amintim cititorilor noștri că ziua națională a Greciei este Buna Vestire (25 martie), zi în care în mod tradițional parlamentarii trebuie să fie prezenți la Biserică sau/și la manifestările religioase legate de această sărbătoare, lucru care acum este interzis în mod expres de afurisirile aruncate de către clerici (vedeți mai jos cea a Mitropoliei de Pireu).

Cei mai mulți se așteaptă la „episoade fierbinți” și politicienii se pregătesc să ia măsuri.

Pe de altă parte Mitropoliții dimpreună cu Sfântul Munte își exprimă adânca amărăciune și sunt foarte siguri că în clipa în care un politician va apărea, îl vor apostrofa public și vocal pentru această lege.

Mai jos aveți afurisirea oficială a Mitropoliei de Pireu.

Lectură cu folos!
Textul afurisirii pe https://www.chilieathonita.ro/2024/0...ele-in-grecia/

RappY 27.02.2024 02:15:02

Din afurisire:

Pentru ocrotirea slujirii noastre și respectarea răspunderii noastre în fața Sfântului Dumnezeu, în conformitate cu prevederile art. 4, paragraful 9 din Carta Bisericii Greciei (L. 590/1977- FEK A’ 146) excomunicăm/afurisim pe (rupem comuniunea cu) cei care au votat împotriva Legii divine, cu tot ceea ce presupune aceasta, inclusiv prin neinvitarea lor la oricare manifestările Parohiilor noastre,până la pocăința concretă a acestora prin anularea de către Parlamentul Național a acestei legislații rușinoase [legalizarea căsătoriilor cuplurilor de același sex – n.n.]

E bine, am auzit că și în America sunt preoți care nu dau voie la Sfânta Împărtățanie dacă ai votat pentru avort, ai fost la manifestări LGBT, ș.a.

Din păcate, cred că articolul exagerează efectele acestor afurisiri. Biserica greacă nu are așa multă putere, o știe toată lumea. Poate se agită câțiva acum, dar le trece. M-aș bucura să mă înșel.

Demetrius 27.02.2024 07:52:48

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676161)
Din afurisire:

Pentru ocrotirea slujirii noastre și respectarea răspunderii noastre în fața Sfântului Dumnezeu, în conformitate cu prevederile art. 4, paragraful 9 din Carta Bisericii Greciei (L. 590/1977- FEK A’ 146) excomunicăm/afurisim pe (rupem comuniunea cu) cei care au votat împotriva Legii divine, cu tot ceea ce presupune aceasta, inclusiv prin neinvitarea lor la oricare manifestările Parohiilor noastre,până la pocăința concretă a acestora prin anularea de către Parlamentul Național a acestei legislații rușinoase [legalizarea căsătoriilor cuplurilor de același sex – n.n.]

E bine, am auzit că și în America sunt preoți care nu dau voie la Sfânta Împărtățanie dacă ai votat pentru avort, ai fost la manifestări LGBT, ș.a.

Din păcate, cred că articolul exagerează efectele acestor afurisiri. Biserica greacă nu are așa multă putere, o știe toată lumea. Poate se agită câțiva acum, dar le trece. M-aș bucura să mă înșel.

”Bucură-te” (că te înșeli); din păcate nu e prima oara, mai ales că ieri ai postat ”academic” despre antinomie fără ca astăzi să o percepi, și mai mult, o minimalizezi.

Dar asta nu e așa de grav, ci faptul că nu înțelegi că legislatorii impun poporului să adopte și să respecte denigrarea Tatălui, a creației Sale și a propriei existențe, cu atât mai mult cu cât, printr-o asemenea lege(greșeală), ei înșiși se exclud din Biserică deoarece pacostea (legea) se rasfrânge catastrofal și asupra poporului:
”Prin urmare, ei se dovedesc complici vinovați ai „șarpelui primordial” în deteriorarea lucrării de mântuire și a mesajului evanghelic și după cum Părinții purtători de Dumnezeu proclamă, își pierd de bunăvoie identitatea creștină și dimpreună cu ei societatea este într-un mare pericol

În plus, când spui că Biserica Greciei nu e așa de puternică (cine mai știe asta în afară de tine?, eu nu știam) habar nu ai că te referi și la... Păstorul ei!

Iorest 27.02.2024 08:05:30

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 676161)

E bine, am auzit că și în America sunt preoți care nu dau voie la Sfânta Împărtățanie dacă ai votat pentru avort, ai fost la manifestări LGBT, ș.a.

Din păcate, cred că articolul exagerează efectele acestor afurisiri. Biserica greacă nu are așa multă putere, o știe toată lumea. Poate se agită câțiva acum, dar le trece. M-aș bucura să mă înșel.

Eu nu am auzit că se opresc cei care votează pro avort, am văzut că după ce a picat cvorumul la referendumul pt Familie, un preot din Târgoviște a vrut să oprească de la împărtășit pe cei care nu au fost la vot și au crezut mai mult televizorul decât pe păstorul lor duhovnicesc și a sărit toată presa ticăloasă.

Primul care ar trebui oprit ar fi Vasile Bănescu dacă e să o luăm așa, că omul are șopârle discursive periculoase.

stefan florin 27.02.2024 09:16:46

Citat:

În prealabil postat de RappY (Post 675872)
E o rușine, s-a mai discutat și aici despre asta.

Un apel de trezire pentru cei ce așteaptă îndrumare de la greci. Exista mult ecumenism în Biserica greacă, în Constantinopol, în mitropoliile lor din afară. E o lovitură puternică împotriva întregii tradiții ortodoxe de acolo, practic statul grec declară că nu-i mai interesează ortodoxia, îi interesează să fie în pas cu occidentalismul.

ordine de la "stapani". Urmeaza Bulgaria si Romania, alte doua colonii


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:32:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.