Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   ce as putea sa fac... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8553)

anonimaf 20.02.2010 17:08:50

ce as putea sa fac...
 
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

dorinastoica14 20.02.2010 17:22:30

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

De ce il simti departe pe Dumnezeu?
Nu te-ai gandit ca toate acestea ti se intampla tocmai pentru ca Dumnezeu are un plan cu tine(cu voi?)
Suntem in postul Mare.Mergi la o biserica sau la o manastire,spovedeste-te crezi ca El te va salva.

Radu32 20.02.2010 18:35:08

solutie
 
io zic ca trebuie sa divortezi numaidecat,nici sa nu mai stai pe ganduri !
si cred ca de la inceput ti l-ai ales prost ,acuma numai tragi ponoasele !

anna21 20.02.2010 18:43:23

@Radu
 
3.Și s-au apropiat de El fariseii, ispitindu-L și zicând: Se cuvine, oare, omului să-și lase femeia sa, pentru orice pricină?
4. Răspunzând, El a zis: N-ați citit că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie?
5. Și a zis: Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup.
6. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.
7. Ei I-au zis Lui: Pentru ce, dar, Moise a poruncit să-i dea carte de despărțire și să o lase?
8. El le-a zis: Pentru învârtoșarea inimii voastre, v-a dat voie Moise să lăsați pe femeile voastre, dar din început nu a fost așa.
9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter. (Matei cap 19)

LapetiteMoc 20.02.2010 18:44:44

libertate
 
Pentru dependenta sotului tau nu este Dumnezeu vinovat. EL ne-a dat libertatea de a alege caile noastre in viata.

Cred ca ar trebui sa te linistesti si sa te apropii mai mult de EL. Dependenta sotului tau poate fi vindecata cu post si rugaciune. Impreuna.

In ceea ce priveste banii, cred ca nu trebuie sa pui la suflet. Sunt doar niste bani , obiecte fara valoare spirituala. Faptul ca i-ati pierdut este rezultatul faptelor voastre, nu a voii lui Dumnezeu. EL ne respecta deciziile si nu intervine in viata noastra daca nu IL chemam, daca nu Ii cerem sprijinul! Uita de ei si continua viata de familie. Casatoria in fata Domnului e mai de pret decat o mana de arginti.

anna21 20.02.2010 18:49:31

Si eu sunt de aceeasi parere cu LapetiteMoc: nu te supara pt bani!
Sotul tau are o patima.. roaga-te lui Dumnezeu sa-l ajute.
Dumnezeu va iubeste.. asa cheama catre El pe cei pe care-i iubeste: ii lasa sa-si vada pacatele si neputinta.
Ai incredere!

Ducutu 20.02.2010 18:51:36

Daca nu ati facut casatorie religioasa...restul e un contract civil. Civil s-a facut, civil se poate desface.

Daca va ganditi sa va casatoriti religios, sa va ganditi bine, sa va rugati si sa va cautati nasi crestini si practicanti.

Daca nu va ganditi sa va casatoriti religios, si astfel sa acceptati fiecare si partile bune si pe cele rele ale celuilalt, casatoria civila nu e suficienta pentru o viata de crestin, relatiile intime fiind considerate pacate, si pacate grele. Luati legatura cat mai curand cu preotul de la biserica de care apartineti, si dupa ce ii veti spune situatia, sunt sigur ca va va da sfat bun. Domnul sa va intareasca.

nobodyin 20.02.2010 19:02:14

Patima iubirii de arginti
 
Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

Sotul tau a picat in plasa vrasmasului si vad ca esti pe cale sa o faci si tu!DUMNEZEU TE IUBESTE TOT TIMPUL PT.CA ''DUMNEZEU E IUBIRE!!!DE RAZVRATIT SA TE RAZVATESTI PE VRASMAS CA EL LA BIRUIT PE SOTUL TAU CU PATIMA IUBIRII DE ARGINTI!!!ASA CA I-ATI SOTUL DA MANUTA SI FUGA FUGUTA DE CAUTATI UN DUHOVNIC.DA ITI INTELEG DUREREA SINT BANI MULTI, DAR ASTA NU E MOTIV DE DIVORT,ADICA CE BANI SINT MAI IMPORTANTI CA IUBIREA?SOTUL TAU A FACUT O MARE GRESEALA,DAR TU TREBUIE SA FII ALATURI DE EL,PUTEAI SA FII TU CEA CARE A GRESIT(sintem oameni failibili,adica supusi greseli)DACA DIVORTEZI FACI EXACT CE VREA DIAVOLUL(ASA CA SCOATE-TI DIN CAP IDEEA ASTA)PUTEREA SA O IEI DE LA CAPAT TI-O VA DA DUMNEZEU!!!!!!!!!!!!!!SIGUR CA ARE ROST DOAR IL IUBESTI,NU?MAINE DIMINEATA LA PRIMA ORA URGENT LA DUHOVNIC!!!NU DEJNADAJDUI!!!DOMNUL FIE CU VOI!!!

calyfa 20.02.2010 19:08:19

Daca, ar fi avut loc, Doamne fereste, un accident si toti banii aceia, ar fitrebuit sa-i dai prin doctori. ai fi stat pe ganduri? daca sotul tau ar fi innebunit din cauza stresului ai fi fost mai impacata? .....
Adu-ti aminte ca, ai spus ca puteati muta muntii.....iata-i...
Adu-ti aminte de puterea cu care i-l iubeai pana sa afli toate acestea si .... acum iubeste-l de zece ori mai mult, pt ca acum are cu adevarat nevoie de dragostea ta.
Arata-i cat de mult inseamna el pt tine, ocupa-i timpul cu iubirea voastra (nu neaparat tandreturi) cu lucruri mici pe care sa le faceti pt sufletul vostru, lucruri pe care daca ai fi avut banii pierduti si nu ti-ar fi folosit la nimic le-ai fi facut pur si simplu din placere.
El acum e "bolnav" si daca exista cineva in lumea asta care sa-l salveze, acea esti chiar tu. Deasemeni tot tu i-l si poti "ucide". Ce alegi?
Dumnezeu sa-ti de intelepciunea si puterea, pt ca orice ai alege, va urma un drum f greu si vei avea nevoie de multa munca si rabdare, trebuie doar sa vezi care i-ti va oferi la final si linistea sufleteasca.
Mult succes si Maica Domnului fie cu tine!

AndruscaCIM 20.02.2010 19:12:16

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

Doamne ajuta si multa nadejde in Dumnezeu!

As avea o intrebare; din momentul in care s-a intamplat primul incident de genul...acum 1 an, si pana acum cateva zile...chiar nimic nu ti-a dat de banuit referitor la aflarea vestii asteia?

Nu stiu, e o patima foaaaaarte grea asta cu jocurile de noroc, acum a avut bani de unde sa ia...insa acesti oameni de obicei ajung sa fure din casa, sa se imprumute, si foaaarte greu renunta.

Cred ca e foarte important sa fiti cu totii aproape de el, spune-le si parintilor tai despre aceasta problema!!! Nu numai el are nevoie sa ii fie cineva aproape, si tu ai nevoie de sprijin si de sfaturi...de cineva care sa fie langa tine!!!

Intr-adevar il iubesti, dar sunteti casatoriti doar civil...deci gandeste-te bine daca se merita sa mergi inainte cu el, discutati...si vezi ce e de facut!!!

Normal ca trebuie sa te rogi, sa fiti aproape la bine dar si la greu....dar e musai sa vezi ce insemnatate are pentru el casatoria voastra, si viitorul vostru!

nobodyin 20.02.2010 19:13:37

Citat:

În prealabil postat de radu32 (Post 214543)
io zic ca trebuie sa divortezi numaidecat,nici sa nu mai stai pe ganduri !
Si cred ca de la inceput ti l-ai ales prost ,acuma numai tragi ponoasele !

in cazul in care nu ai realizat inca tin sa te anunt ca esti pe un forum crestin ortodox,asa ca daca vrei sa dai sfaturi(desi eu unul te-as sfatui sa nu o faci)incearca sa dai sfaturi ortodoxe!!!

calyfa 20.02.2010 19:35:53

Daca ar fi avut loc un accident si toti banii aceia ar fi trebuit sa-i dai prin doctori ca sa-ti salvezi sotul ai fi stat pe ganduri?
Daca dupa toate cele sotul ar fi ramas cu o trauma psihica ai fi fost mai impacata?
Ai spus ca erati in stare sa mutati muntii?....IATA-I
Ai spus ca va iubeati? Acum e momentul sa-i arati cat de mult, pt ca e cazut la pamant si acum are cu adevarat nevoie de dragostea ta.....si.... daca exista cineva care sa-l poata ridica si salva acea esti TU. deasemeni tot tu poti sa-l si "ucizi" divortand.Tu trebuie sa alegi si ma rog, sa-ti dea Dumnezeu intelepciunea si puterea sa faci ceea ce trebuie, dar orice vei alege, va fi urmat de multa suferinta si munca,... vei avea nevoie de f multa rabdare si putere, va trebui sa daruiesti in orice chip, pt ca la final sa ai sufletul impacat.
ocupa-i timpul cu iubirea voastra (nu neaparat tandreturi) cu lucruri mici pe care vi le-ati dorit dar nu le-ati facut, ca sa strangeti acei bani. daca ai fi avut banii si nu ti-ar fi trebuit ce ai fi facut cu ei?.... fa-o acum si salvativa AMANDOI.
Maica Domnului, fie cu voi!

sergiu 20.02.2010 19:44:55

Sotul tau se va putea vindeca numai daca se va apropia de Dumnezeu. Adica va incepe sa creada, sa se roage ,sa tina posturi etc.
Altfel nu va avea sorti de izbanda! E bine ca tu te rogi si crezi dar e nevoie si de participarea lui pt ca altfel nu va reusi sa faca nimic.

AndruscaCIM 20.02.2010 19:45:28

Citat:

În prealabil postat de calyfa (Post 214569)
Daca ar fi avut loc un accident si toti banii aceia ar fi trebuit sa-i dai prin doctori ca sa-ti salvezi sotul ai fi stat pe ganduri?
Daca dupa toate cele sotul ar fi ramas cu o trauma psihica ai fi fost mai impacata?
Ai spus ca erati in stare sa mutati muntii?....IATA-I
Ai spus ca va iubeati? Acum e momentul sa-i arati cat de mult, pt ca e cazut la pamant si acum are cu adevarat nevoie de dragostea ta.....si.... daca exista cineva care sa-l poata ridica si salva acea esti TU. deasemeni tot tu poti sa-l si "ucizi" divortand.Tu trebuie sa alegi si ma rog, sa-ti dea Dumnezeu intelepciunea si puterea sa faci ceea ce trebuie, dar orice vei alege, va fi urmat de multa suferinta si munca,... vei avea nevoie de f multa rabdare si putere, va trebui sa daruiesti in orice chip, pt ca la final sa ai sufletul impacat.
ocupa-i timpul cu iubirea voastra (nu neaparat tandreturi) cu lucruri mici pe care vi le-ati dorit dar nu le-ati facut, ca sa strangeti acei bani. daca ai fi avut banii si nu ti-ar fi trebuit ce ai fi facut cu ei?.... fa-o acum si salvativa AMANDOI.
Maica Domnului, fie cu voi!

Nu cred ca e vorba de bani pur si simplu, e vorba de o directie in care ar trebui sa traga amandoi, iar el papa banii...asemenea unui copil mic, cu gandul sa nu afle mama!!

Deci nu e vorba de o punga cu bani, uitata in troleu...ci de minciuna, lipsa de responsabilitate, si de o patima care in genere...evolueaza foarte urat, ajungandu-se la furat din casa, datorii peste datorii...si deja lucrurile sunt scapate de sub control...de ceva timp, si asta in ciuda discutiilor si problemelor prin care au trecut candva!

sergiu 20.02.2010 19:53:45

Citat:

În prealabil postat de Radu32 (Post 214543)
io zic ca trebuie sa divortezi numaidecat,nici sa nu mai stai pe ganduri !
si cred ca de la inceput ti l-ai ales prost ,acuma numai tragi ponoasele !

Am mai vazut si alte postari ale tale. Du-te te rog pe alte forumuri, lasa-ne ca ne descurcam de minune si fara alde tine aici!
Dumnezeu sa te ierte, vad ca te sinucizi in fiecare secunda...

bmadalin 20.02.2010 20:28:37

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

inteleg ce simti. Dar gandeste-te ca si Dumnezeu sufera alaturi de tine.
Si sunt convins ca sufera cat tine adaugat cu suferinta sotului tau plus parintii lui, si toata suferinta lumii.

Dar gandeste-te putin, ce-ar putea sa faca?
Ce ar fi putut face?
Acolo unde toti dracii stau in jurul celor ce arunca zarurile si-si freaca mainile sa vina si El sa-i poarte barbatului tau noroc? Sa nu-l fi lasat sa se duca acolo. Pai crezi ca vocea constiintei (adica vocea lui Dumnezeu) in barbatul tau nu i-a spus sa nu faca aia? Nu i-a dat mustrari de constiinta? Dar daca el a tot trecut peste asta, si n-a vrut sa auda?

Sa-l traga de maneca? Eu sunt convins ca de multe ori face si asta, dar noi tragem si mai tare decat el si batem din picior. De cate ori nu potriveste Dumnezeu lucrurile sa nu se intample si noi mergem impotriva lor cum trage capra de lant?

Ce poate face Dumnezeu pentru a indrepta lucrurile atata timp cat noi cautam sa le strambam? Ca daca ne-ar paraliza cand am vrea sa facem o fapta rea si ne-ar vindeca cand ne iese din minte, sa vezi ce s-ar strange lumea ca la urs si ar iscodi minunea asta.
Si ar zice, asta nu e viata, ce suntem noi, papusile lui Dumnezeu? De ce ne-a mai facut?

Asa ca draga anonima, sunt convins ca te doare, si sigur mult mai tare decat ne inchipuim noi cu totii impreuna, dar sa stii ca nu te razvratesti pe cine trebuie. Ar trebui sa fiti apropiati ca durerea este de ambele parti si numai El ti-o stie cu adevarat.

cherub 20.02.2010 21:03:33

anonimaf, depasteste barierele psihologice
 
anonimaf, referitor la pb ta, cred ca ar exista cam 2 'solutii'/'posibilitati' - ori incepi sa mergi la bis. si sa te rogi insistent (cu post), cerand ajutorul lui Dumnezeu si al Sfintilor, pt. sotzul tau, ori... nu mai are rost sa te mai complaci intr-o astfel de situatie si gasesti puterea sa divortezi ('masura' cam drastica, totusi). Incepi printr-o spovedanie generala sincera, si discutie cu un duhovnic iscusit, cere sfat etc.

In loc sa te tot razvratesti degeaba, mai bine apuca-te si fa-ti o introspectzie mai serioasa si amanuntzita, recunoaste-ti greselile, mergi de le spovedeste, (si ai sa simti cum renasti spiritual, ulterior, si ai putea incepe sa vezi lucrurile intr-o alta lumina etc).

Gandul ca il simtzi departe pe Dumnezeu nu este decat o alta bariera psihologica (sau ispita draceasca - tot aia) care trebuie depasita cat mai curand posibil - incepi chiar de-acum!... Cu ajutorul lui Dumnezeu, se poate, curaj! 'Toate panzele sus!'

PS: Citeste 'Paraclisul Maicii Domnului', zilnic, daca poti (nu dureaza mai mult de 15-20 minute), caci ajuta F. mult, la necazuri grele (si in toate cele). Sa speram ca va va lumina mintile sa luati deciziile bune, corecte, dar, cel mai important, ca va aduce vindecarea sotzului, recuperarea completa. Oh, si tocmai mi-am amintit de 'Acatistul Sf. Mina' - care este un Sfant, ajutator si al celor cazuti in datorii grele, printre altele. N-ar strica sa citesti si acest acatist, tot zilnic, macar pt. o perioada (40 de zile etc). Sau 'Acatistul Sf. Nectarie' - Sfant cunoscut mai mult pt. vindecari miraculoase de cancer (diverse tipuri), dar ajuta si in multe alte prob. Mai sunt si alti Sfinti, precum Sf. Spiridon, Sf. Nicolae, Sf. Parascheva, Sf. Dimitrie s.a. - Sfinti mai cunoscuti/populari, care ajuta grabnic (depinde si de pacatele fiecaruia, gradul de pocaintza - parere de rau, intensitatea rugaciunii etc).

Marimira 20.02.2010 21:08:02

Daca cineva poate ajuta, atunci cu siguranta acel Cineva este nimeni altul decat Dzeu ...de El trebuie sa te apropii...pe El trebuie sa-L cauti...Lui trebuie sa-i spui totul...sa i te confesezi...sa-L rogi ...sa speri, sa incerci...unde Il poti gasi... in casa Lui prin slujbele care se fac..si in inima ta.
Insa de un indrumator ai nevoie, un preot-daca te-ai putea hotari sa te spovedesti...sa-ti cauti un duhovnic..acela te-ar putea ghida...mai bine decat noi...insa nu alerga la oricine..cauta un duhovnic bun...sporit ...cu experienta. Te rog nu dispera ..oamenii au probl.chiar mai mari decat aceasta..boli incurabile...lipa unei locuinte...copii multi..saracie...si multe altele tot greu de dus...dar Dzeu ii incearca pe cei pe care ii iubeste mai mult pt.ca sa si-i apropie.
Doamne ajuta!

Hartford 20.02.2010 21:17:25

dar daca
 
Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

Nu poti sa-ti pierzi casnicia pentru niste bani, si gindeste-te daca era invers tu sa suferi de boala asta..........si el se gindea sa divorteze de tine? Loteria asta intradevar e boala grea dar trebuie sa ai limite asa cum am eu :106:Incearca sa-l convigi cu frumosul nu cu amenintari ca altfel s-ar putea sa fie si mai rau.

AndruscaCIM 20.02.2010 21:30:53

Si totusi nu e vorba mai mult de modalitatea in care s-au pierdut acei bani, decat de bani in sine?

Fata e suparata din mai multe motive, nu doar pentru ca a pierdut niste bani; e vorba de socul in sine, de minciuna din partea sotului, de iresponsabilitatea lui, de dualism, de lipsa de consideratie pentru omul care iti este alaturi, si alaturi de care normal ar fi sa construiesti ceva, nu sa furi de la el...Doamneeee!!:40:

heaven 21.02.2010 08:16:48

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

Iarta-ma,dar nu Dumnezeu ti-a facut asa ceva,ci sotul tau,daca nu ma insel,corect?
Pe el il ierti pentru ca il iubesti,dar te razvratesti contra divinitatii?
Eu vad asta mai mult ca pe o fuga de a accepta realitatea.
Tot ceea ce vom pune mai presus de Dumnezeu vom pierde!
Sotul tau este un om bolnav,trebuie trimis la psihoterapie,va fi un procedeu de durata.
Ai de ales sa investesti rabdare si bani in acest procedeu (daca si el va accepta,evident) ori sa iti iei inima in dinti sa te separi de acest om.

getasart 21.02.2010 09:31:16

Ma iarta,ca-ti scriu ;am citit necazul tau;stiu ca-ti este greu;eu,am mincat 17 ani batai,nu gluma; am reactionatintr-un final nu prea ortodox; dar atunci,nu-l gasisem pe Dumenzue;Draga mea,nu renunta,nu face pe plac lui satana; te-as intreba,ai facut vreudata sfintire acolo,unde stai,la socri?ai facut macar de 2 ori pe an aghiazma mica in casa?;Nu uita,ce spune la sf.carte; satana v-a fi lepadat pe pamint si timp de 42 luni,i se v-a ingadui sa-l batjocoreasca pe dumenzeu,luindu-se de oameni;NU RENUNTA; nu face pe plac lui sanata; da pomelnice la manastri; mergi la un duhovnic,spune-i si inecarca sa-l duci si pe sotul tau; daca nu vrea,nu te supara; nu el este cel vinovat; satana a gasit un "loc caldut'in el si-l conduce; NUMAI TU poti sa faci lucrurile sa mearga bine; acum,in postul mare,da un pomelnic pentru casa ta,pentru sotul tau,sa-l ajute sa vada realitatea;
de und esti?;scrii aici daca vrei sa mai vorbim;--getasart@yahoo.com ---Stiu cum este viata in aceste situati;TE ROG,nu renunta; nu ceda in fata lui satana; roaga-te mereu;si cind faci treaba si cind maninci,gindul sa-ti fie la Maica Domnului; pe mine,m-a ajuta mereu; astept un semn de la tine;
Doamne ajuta!
Geta

Delirul 21.02.2010 13:23:09

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

Daca casatoria s-a facut numai civil, atunci cata-ti de treaba. Casatoria civila e numai pe hartie, din alte puncte de vedere nu-i nici cat o ceapa degerata, valoreaza ceva mai mult decat o logdna. Acuma daca 10 ani de zile ati stat impreuna fara a va casatori religios, ci doar civil, era de asteptat sa-si bage un pic coada si spurcatul, mai ales daca ati crezut ca puteti muta muntii numai voi doi lasandu-L la o parte pe Dumnezeu.

Sincer nu inteleg ce te mira, era de asteptat sa se intample asa. Daca nunta nu s-a facut si in Biserica inseamna caci casatoria voastra nu este binecuvantata de Dumnezeu si daca continuati astfel probabil ca au sa vina pt voi si vremuri mult mai grele. Cat despre rusinea pe care o simti pt parintii tai ce sa-ti spun, poate tocmai la ei este solutia dar trebuie un pic sa-ti calci pe orgolii. Parintii baiatului chiar daca il mai dojenesc pt greseli intotdeauna au sa-i tina partea, du-te si vorbeste cu parintii tai. De obicei raspunsul este tocmai la cei cu care ti-e rusine sa vorbesti.

Seraphim7 21.02.2010 13:40:57

,,Unde este comoara ta acolo este si inima ta'',zicea Domnul Iisus,daca ne legam cu inima de lucrurile materiale respectiv bani,ne mahnim cand ii pierdem,aduti aminte de Iov ca a pierdut totul si el zicea,,Domnul a dat, Domnul a luat,fie numele Domnului binecuvantat'',nu te intrista asa a vrut Dumnezeu sa te smeresca,si in privinta sotului tau,daca mai poti sprijinal si du-l la un preot sa se spovedeasca ,si rugaciune ...

dan. h. 21.02.2010 21:46:05

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

.....................................
pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

buna
Cautam ceva pe net si din intamplare am dat de site-ul asta.Am crezut ca la generalitati voi gasi un raspuns la nedumerirea mea (care cred ca pentru multi e un lucru banal), dar am descoperit ca la sectiunea 'Generalitati' apar si lucruri (situatii)mai complicate.

Da-mi voie sa postez si eu umila mea parere...
In cei 10 ani , tu si sotul ati trecut prin momente de fericire(mai mari sau mai mici) , cat si prin momente dificile(mai mult sau mai putin).IMPREUNA.Intot acest timp, Dumnezeu n-a fost nici departe , nici aproape.A fost in voi.
Spui ca erati fericiti si ca aveati CREDINTA (cel putin tu) ca puteati muta muntii impreuna. Erau munti ...de fericire (bucurii, iubire etc.) aia la care te refereai?!...sau credeai /credeati ca puteti da o rezolvare IMPREUNA la problemele ce or sa apara? Si singurii care o pot face sunteti tot VOI. Aveti un munte de probleme care trebuie sa-l mutati departe de voi. AMANDOI, nu de unul/a singur/a.
Ganditi-va cum s-a ajuns aici. Ce-l determina sa continue(dat fiind recidiva)? De ce petrece mai mult timp cu un aparat decat cu tine? Prin plata datoriei care a avut-o ...s-a platit datoria, dar nu s-a eliminat CAUZA.V-ati reluat viata obisnuita, fara sa dati (nici el nici tu) o importanta prea mare la ceea ce a determinat situatia in care ati ajuns.Fiti cinstiti cu sentimentele voastre si nu amestecati banii cand vorbiti de ele.Daca banii ar fi fost cheltuiti cu o amanta ce-ai fi simtit?Sau daca ar fi fost la mijloc doar amanta?Inainte de a observa transformarea celuilalt, aruncati o privire spre propria persoana.Viata te transforma fara sa-ti dai seama.
Tu te gandesti sa va despartiti, dar il iubesti...ai vrea sa continui , dar nu stii daca mai are rost...Dar el? Care e atitudinea lui? Ce isi doreste? Voi doi discutati pe tema asta(discutat , nu certuri, tipete etc.)? va mai spuneti unul altuia ce simtiti ?
Parte din banii pierduti, au fost facuti la jocuri de noroc? Nu.Fa-l sa inteleaga ca cel mai mare noroc din viata lui ai fost si esti tu. Arata-i asta si lui si tie. Se spune ca un om puternic e un om care poate suporta multe lovituri, nu un om care loveste mai mult.
Se mai spune ca o persoana inteligenta rezolva problemele....un geniu le evita.Sper sa gasiti impreuna resursele necesare sa va rezolvati problemele si pe viitor sa le evitati.




P.S. : In ce priveste banii pierduti...pot fi multi sau putini...ar putea fi mai usor sa-i faceti inapoi in doi. Incercati sa gasiti de lucru prin strainatate (stiu ca e greu dar nu-i imposibil) pe cat posibil amandoi...

AlinB 22.02.2010 11:23:19

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

Sigur ca are rost.
Greseala ta a fost ca nu ai realizat mai devreme ca este dependente de jocuri de noroc si gravitatea acestei probleme.

Chiar a reusit sa ascunda asa bine acest lucru si n-ai aflat ca este atat de pasionat de astea de cat atunci cand a pierdut sume asa mari sau ai observat dar ai preferat sa ignori problema crezand ca nu va lua proportii?

Ar fi trebuit ca tunci cand a gresit prima data trebuia sa nu-i mai dai sansa sa faca acelasi lucru a doua oara, mai exact sa nu aiba acces la acei bani din cont.
Nu cred ca ar fi ridicat obiectii, avand in vedere greseala imensa care o facuse.

Cu Dumnezeu care e problema?
Nu El l-a impins pe sotul tau la jocuri de noroc si nu El te-a pus sa ignori problema sotului tau.

Dar poate ca de aici pornesc problemele, pana cand sa se intample aceasta nenorocire te raportai cum trebuie la el?

Fara doar si poate trebuie un efort spiritual deosebit ca sa-l poti ierta dar pe de alta parte nu prea ai alternative..

Ce ai sa faci, ai sa divortezi incercand sa cauti pe altcineva? Crezi ca poti gasi asa usor o persoana fara vicii si fara probleme?

Daca el te iubeste totusi, in ciuda viciului lui, cred ca e un lucru bun si un punct de pornire pentru un nou inceput.
Dar nu fara Dumnezeu, de data asta..

AlinB 22.02.2010 11:27:11

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 214604)
Si totusi nu e vorba mai mult de modalitatea in care s-au pierdut acei bani, decat de bani in sine?

Fata e suparata din mai multe motive, nu doar pentru ca a pierdut niste bani; e vorba de socul in sine, de minciuna din partea sotului, de iresponsabilitatea lui, de dualism, de lipsa de consideratie pentru omul care iti este alaturi, si alaturi de care normal ar fi sa construiesti ceva, nu sa furi de la el...Doamneeee!!:40:

Bun, pe scurt, tu ai divorta?

anaana71 22.02.2010 12:21:04

sotului tau ii pare rau? vrea sa se indrepte? ca unul sa se lase de alcool, trebuie mai intai sa recunoasca faptul ca e alcoolic si pe urma sa vrea sa se lase. din pacate il facem pe Dumnezeu raspunzator de esecurile noastre, cand facem pacate nu plangem pentru ele, cand suntem fericiti nu-L chemam pe Dumnezeu sa fie langa noi, dar cand dam de greu El este singurul vionavat si ne aducem aminte ca si asa ne iubeste si nu trebuia sa ne lasa sa pacatuim, dar uitam ca dam cu pietre in El in fiecare zi.
acum esti la pamant, nu-i usor sa treci peste ce a facut sotul tau. este bine ca realizezi ca are o problema. acum depinde de amandoi cat de mult doriti sa mai fiti impreuna, si cat de mult te iubeste sotul tau, ca doar iubirea dintre voi si cea fata de Dumnezeu va mai poate tine impreuna. si daca veti hotari sa va dati inca o sansa unul altuia, porniti pe calea care trebuie cu casatorie religioasa, cu un preot duhovnic, si rugaciune, atat cat puteti, ideea este sa vreti.
Dumnezeu sa va aiba in grija si sa va lumineze. Doamne ajuta! :6:

philalex 22.02.2010 13:54:50

ce nasol....patima jocurilor de noroc.....eu zic sa il lasi, ce vrei sa platesti tu mai tarziu?....daca e asa....lasa-l....

AndruscaCIM 22.02.2010 14:23:27

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 215112)
Bun, pe scurt, tu ai divorta?

Alin, cand se intampla asemenea lucruri...o fi fiind de vina si ea ca s-a purtat de parca o asemenea patima se poate vindeca de pe o zi pe alta, si asta l-a si incurajat poate pe sot...dar eu as ramane socata sa aflu asa ceva, de prima oara...iar a 2 a nu mai spun!

Da, as lua absolut toate aspectele in considerare; m-as si ruga, as da si pomelnice, as avea credinta si optimism...dar m-as gandi si la suma cheltuita aiurea, la minciuna, la dispretul lui fata de mine, la viitorul cu un asemenea om, la ce s-ar putea ajunge, la faptul ca ar fi atat de iresponsabil...deci nu mi-as gasi pretexte si frici, ci as semana frica si teroare...de nu ar mai cheltui dupa nici un sfant fara sa ma consulte in toate!!!:62:

De divortat pe loc nu stiu, dar cu siguranta...nu as mai putea scoate un cuvant( nici piuit si nici urlat) si as iesi pe usa, si nu m-as mai intoarce decat daca ar veni in genunchi...si spunand ca a realizat ce a facut, si de asemenea, importanta relatiei si a mea in viata lui. Eu nu as accepta sa fiu tratata ca sora mai mare de care fuge...asta nu, iar daca s-ar intampla...as arata ca nu imi place deloc ceea ce se intampla...dar pe loc!

Oircum ar fi, cateodata daca lucrurile merg prost constant, si chiar din vina amandurora...unul din cei doi mai trebuie sa se trezeasca si sa scuture situatia...ca asa, e ca si cum ai fi bun de pelican...si de aceea avem cap, ca sa stim ce sa facem cu el!

In fine, la tambalaul pe care l-as face daca mi s-ar intampla asa ceva, sunt sigura ca nu ar mai fi nevoie sa se ajunga la divort, dar nici la al 3 lea soc pentru mine...si spun asta cunoscandu-ma...si fiind alintata de sot printre altele si " salbaticuta lui tata"...deci nu vorbesc vorbe! :39:

Nu stiu cum vad altii casatoria crestina, dar eu atata stiu...ca ambii soti crestini, mai putin...sau deloc, trebuie sa fie preocupati pe cat posibil sa nu se dezamageasca unul pe celalalt....si nu altfel!!!:4:

anaana71 22.02.2010 14:27:59

Citat:

În prealabil postat de philalex (Post 215167)
ce nasol....patima jocurilor de noroc.....eu zic sa il lasi, ce vrei sa platesti tu mai tarziu?....daca e asa....lasa-l....

"Nu este niciodată nimeni degeaba lângă tine. El este cu stiinta lui Dumnezeu, ca tu să-l ajuti sau să te folosesti. Te folosesti, că poate are o putere de duh mai mare. Sau îl ajuti tu, în sensul de-al suporta. Este o mare greseală atunci când certăm pe unul sau pe altul! Il rabdă Dumnezeu si pe acela, si de aceea l-a pus în calea ta, ca să-l rabzi si tu si să te încununezi!"

parintele Arsenie Papacioc

AndruscaCIM 22.02.2010 14:36:05

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 215180)
"Nu este niciodată nimeni degeaba lângă tine. El este cu stiinta lui Dumnezeu, ca tu să-l ajuti sau să te folosesti. Te folosesti, că poate are o putere de duh mai mare. Sau îl ajuti tu, în sensul de-al suporta. Este o mare greseală atunci când certăm pe unul sau pe altul! Il rabdă Dumnezeu si pe acela, si de aceea l-a pus în calea ta, ca să-l rabzi si tu si să te încununezi!"

parintele Arsenie Papacioc

Daca celui de alaturi nu ii esti de folos...eu cred ca nu ai facut nimic in viata, si nici in casnicie...sotii daca nu au ajuns un trup, atunci trebuie sa incerce sa devina...nu sa se separe prapastia dintre ei, dar asta o fi parerea mea!

Cel care are discermanatul sanatos, trebuie sa faca ceva si pentru cel al caruia a fost afectat din diverse motive..altfel tot asa, a 2 a zi poate sotul moare in patima aia, si ce a facut sotul ala incununat pentru sufletul sotului, dar el personal, cu indrazneala si ferm pe pozitie...nu pe dupa dulap, dar cu credinta cica?

costel 22.02.2010 14:45:53

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

Si eu daca privesc la vecini, observ ca ei se bucura de faptul ca au parintii in viata. Eu daca nu mai am tatal, ar trebui sa-i cer socoteala lui Dumnezeu pentru asta? Ar trebui sa-i intorc spatele? Cu siguranta ca nu. Dumnezeu revarsa neincetat daruri peste noi si cat de orbi suntem!

Asa ca nu este cazul sa te razvratesti.

Sotul tau nu trebuie incurajat in ceea ce face. Daca va continua asa, vei avea toate sansele sa stai cu chirie sau sa nu-ti mai gasesti unele lucruri. Trebuie trezit.

anaana71 22.02.2010 14:56:47

acum citind atatea, inteleg altfel lucrurile, si nu imi pierd repede credinta in Dumnezeu. pana asa ajungi la masuri extreme trebuie sa fi sigura ca ai incercat totul. multi, printre care si eu, cand au dat de greu au zis ca nu-i ajuta Dumnezeu, doar atunci isi aduc aminte de El.
lipsa iubirii fata de Dumnezeu in familie duce la astfel de probleme.
dar ea inca isi iubeste sotul, ceea ce este foarte important, deci mai poate lupta.:6:

AndruscaCIM 22.02.2010 15:15:01

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 215192)
acum citind atatea, inteleg altfel lucrurile, si nu imi pierd repede credinta in Dumnezeu. pana asa ajungi la masuri extreme trebuie sa fi sigura ca ai incercat totul. multi, printre care si eu, cand au dat de greu au zis ca nu-i ajuta Dumnezeu, doar atunci isi aduc aminte de El.
lipsa iubirii fata de Dumnezeu in familie duce la astfel de probleme.
dar ea inca isi iubeste sotul, ceea ce este foarte important, deci mai poate lupta.:6:

Pai oricum nu cred ca a incerca totul...inseamna a-ti pierde credinta in Dumnezeu, ba dimpotriva numai asa.:6:

costel 22.02.2010 15:16:54

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 215192)
dar ea inca isi iubeste sotul, ceea ce este foarte important, deci mai poate lupta.:6:

Asa este Ana, iubirea nu inseamna orbire, adica sa inchid ochii sau sa nu vad ca face ceva nepotrivit. Nu poti iubi un om mort, iar daca persoana respectiva nu se va opri din ceea ce face, va avea toate sansele sa ajunga un mort.

Iubirea ne face sa fim un trup. Atat timp cat cel cu care traiesc face lucruri nefiresti, e ceva asemanator cu a acepta sa-mi port bratul rupt. Cu un brat rupt nu mai poti face nimic, doar suferi. Asa si in cazul de fata, dupa cum alergi imediat sa-ti vindeci bratul, la fel trebuie sa faci tot ce-ti este cu putinta sa-ti vindeci sotul.

anaana71 22.02.2010 15:21:19

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 215197)
Pai oricum nu cred ca a incerca totul...inseamna a-ti pierde credinta in Dumnezeu, ba dimpotriva numai asa.:6:

pai asta spun si eu ca nu a incercat totul.

anaana71 22.02.2010 15:27:35

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 215198)
Asa este Ana, iubirea nu inseamna orbire, adica sa inchid ochii sau sa nu vad ca face ceva nepotrivit. Nu poti iubi un om mort, iar daca persoana respectiva nu se va opri din ceea ce face, va avea toate sansele sa ajunga un mort.

Iubirea ne face sa fim un trup. Atat timp cat cel cu care traiesc face lucruri nefiresti, e ceva asemanator cu a acepta sa-mi port bratul rupt. Cu un brat rupt nu mai poti face nimic, doar suferi. Asa si in cazul de fata, dupa cum alergi imediat sa-ti vindeci bratul, la fel trebuie sa faci tot ce-ti este cu putinta sa-ti vindeci sotul.

mai intai, fapul ca poate iubi, dupa un asemenea esec e mare lucru. multi si-ar lua talpasita si ar pleca. deocamdata inca nu ne-a spus daca sotul ei va juca incontinuare, inca nu stim daca el este "mort". nu spune nimeni sa traiesti asa si sa nu faci nimic, ci doar sa accepti. e ca si cum ai deveni complice. el trebuie ajutat si vazut daca si el doreste acest lucru... daca nu, sa ceara dezlegare sau sfat la preotul duhovnic. poate n-am inteles eu bine, dar in aceasta familie Dumnezeu nu apare, decat la aparitia problemei, dar s-ar putea sa ma insel. Doamne ajuta!

AndruscaCIM 22.02.2010 15:36:58

Citat:

În prealabil postat de anaana71 (Post 215202)
mai intai, fapul ca poate iubi, dupa un asemenea esec e mare lucru. multi si-ar lua talpasita si ar pleca. deocamdata inca nu ne-a spus daca sotul ei va juca incontinuare, inca nu stim daca el este "mort". nu spune nimeni sa traiesti asa si sa nu faci nimic, ci doar sa accepti. e ca si cum ai deveni complice. el trebuie ajutat si vazut daca si el doreste acest lucru... daca nu, sa ceara dezlegare sau sfat la preotul duhovnic. poate n-am inteles eu bine, dar in aceasta familie Dumnezeu nu apare, decat la aparitia problemei, dar s-ar putea sa ma insel. Doamne ajuta!

Pai nu stiu daca e mare lucru, oare nu pe asta se bazeaza si cei care isi bat joc fara sa le pese prea mult...si numai cand sunt prinsi " manifesta pareri de rau"?

Stii cum e, cand sotul nu cunoaste limitele sotiei...i le stabileste el, fara sa ii pese de ce e in sufletul ei de fapt...iar asta nu e ceva normal si nici crestinesc! Orice om trebuie sa stie ca celalalt poate fi si dezamgit si sa poata vedea lucrul asta...si nu sa il prosteasca cum are el chef, doar pentru ca vede ca e loc berechet!

bodo1222 22.02.2010 16:05:29

Citat:

În prealabil postat de anonimaf (Post 214537)
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...

Philalex si radu 32...astea nu sunt sfaturi fratilor...
E foarte periculoasa patima jocurilor de noroc si ce e mai rau ca duce la depresii si chiar la suicid daca nu are sustinere...acum,mai mult ca niciodata are nevoie de tine...iar tu...tu vezi banii ca pe un pilon de sustinere al vietii tael..si Dumnezeu ce este atunci?
Tu crezi ca s-a sfarsit lumea..ai pierdut aprox 60.000 RON..pe care ii aveai....corect?
Dar ce zici sa pierzi totul...casa,masini,bani si sa ramai si cu 50.000 datorii?DE EURO...Si vorbesc de cel mai bun prieten,deci sunt in cunostinta de cauza...si cu nevasta si cu copil mic si cu 50.000 Euro datorii...Si stii ce a facut datorita acestui necaz?s-a sinucis?
NU...SI-A DAT SEAMA CA ERA PIERDUT SI CA DUMNEZEU IL IUBESTE...a realizat ca nu mai stia de biserica(avea o firma mare de constructii),de familie de nimic...Si nevasta lui ce crezi ca a facut?a divortat?
NU..Au cautat o solutie sa isi acopere datoriile..adica in 2 aprox. 3,4 ani de munca...ea in Italia...el in tara..si s-au apropiat mai tare...dar ce e mai frumos este ca s-a apropiat foarte mult de Dumnezeu..am fost cu el pe Muntele Athos..a inceput sa mearga la biserica,la spovedanie...stii ce mi-a zis?Mi-a zis ca mai mare dragoste de la Dumnezeu nu este pentru ce i-a facut...i-a dat pur si simplu o palma sa se trezeasca din somnul cel de moarte in care era afundat..si ca nu are destul timp toata viata sa-i multumeasca lui Dumnezeu ca nu l-a dat pierzarii..si ca de pierdea de 10 ori mai mult..tot ar avea toata viata sa recuperze banii...dar mantuirea nu si-ar mai fi recuperat-o niciodata..
Sa-ti fie de folos aceasta sper..Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:47:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.