Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Postul si alimentatia pentru sportivi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12365)

elcipo 04.03.2011 20:16:19

Postul si alimentatia pentru sportivi
 
Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana). Pentru mentinerea si cresterea muschilor este nevoie de o cantitate mare de proteine asimilate de corp in fiecare zi. De obicei iau acestea din carne si produse animale. Chiar vreau sa tin post dar nu as vrea sa pierd muschi obtinuti cu greu de-a lungul anilor.Stiu ca o pauza de o luna poate trage nivelul de fitness inapoi cu mult la acest nivel. Credeti ca este posibil sa am macar 2 zile pe saptamana de mancare de dulce? Orice sfat este binevenit. Alti atleti pe forum, cum va descurcati? Sunt nou pe forum si destul de tanar, scuzati-mi nepriceperea.

Miha-anca 06.03.2011 01:46:47

Paste fainoase! Cel putin asta spunea ca manânca un ciclist din Italia, participant la Tour de France.

Christian 06.03.2011 08:45:40

de la un fost sportiv
 
Proteinele din 100gr carne le gasesti in aprox. 400gr banane:D , sportul de performanta se poate practica la fel de bine si in perioada postului, poate chiar mai bine, macaroane, nuci, alune etc; sa eviti produsele de soia, am inteles ca iti consuma calciul din organism. Pentru detalii mai multe intreaba pe nea Google, dar daca vrei sa ti postul tinel cu orice pret! Doamne ajuta.

cristiboss56 06.03.2011 22:54:13

Citat:

În prealabil postat de Christian (Post 345252)
Proteinele din 100gr carne le gasesti in aprox. 400gr banane:D , sportul de performanta se poate practica la fel de bine si in perioada postului, poate chiar mai bine, macaroane, nuci, alune etc; sa eviti produsele de soia, am inteles ca iti consuma calciul din organism. Pentru detalii mai multe intreaba pe nea Google, dar daca vrei sa ti postul tinel cu orice pret! Doamne ajuta.

Hm , nici soia nu-i buna ? ? ?:2:

Raoul 06.03.2011 23:14:56

Citat:

În prealabil postat de Christian (Post 345252)
Proteinele din 100gr carne le gasesti in aprox. 400gr banane:D

Da,da... sa i-o spui lu' mutu! Poate in 2 kg de banane,asa ar fi mai credibil! Din pacate e greu ca sportiv sa iti poti mentine performantele si musculatura prin alimentatie de post. Trebuie sa mananci mult,foarte mult,si risti sa se depuna! O alta varianta ar fi hidratarea artificiala din suplimente si alte prostii care sa nu contina lapte.

VladCat 07.03.2011 00:09:03

soia contine o groaza de proteine si e nasoala doar daca o iei din chestii precum cascaval de soia sau lapte de soia...dar e comercializata si in forme ok precum branza tofu sau altele...ce sport practici ? :)

AlinB 07.03.2011 15:04:53

Citat:

În prealabil postat de elcipo (Post 344818)
Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana). Pentru mentinerea si cresterea muschilor este nevoie de o cantitate mare de proteine asimilate de corp in fiecare zi. De obicei iau acestea din carne si produse animale. Chiar vreau sa tin post dar nu as vrea sa pierd muschi obtinuti cu greu de-a lungul anilor.Stiu ca o pauza de o luna poate trage nivelul de fitness inapoi cu mult la acest nivel. Credeti ca este posibil sa am macar 2 zile pe saptamana de mancare de dulce? Orice sfat este binevenit. Alti atleti pe forum, cum va descurcati? Sunt nou pe forum si destul de tanar, scuzati-mi nepriceperea.

Totusi..ce fel de sport practici mai exact?
Pentru ca raspunsul corect depinde f. mul de acest amanunt uitat..

Melissa 07.03.2011 15:11:36

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 345665)
Totusi..ce fel de sport practici mai exact?
Pentru ca raspunsul corect depinde f. mul de acest amanunt uitat..

Pai spune ca practica atletismul.

Citat:

În prealabil postat de elcipo (Post 344818)
Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana).


cristinadaciana 07.03.2011 15:12:23

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 345665)
Totusi..ce fel de sport practici mai exact?
Pentru ca raspunsul corect depinde f. mul de acest amanunt uitat..

..atletism ?

AlinB 07.03.2011 15:22:12

Atletism e un termen generic, include o diversitate de sporturi bazate pe competitie fizica (in principal).
Nu prea sunt multe forme care sa implice ca element principal "mentinerea si cresterea muschilor".

Ar fi bine ca "elcipo" sa-i spuna exact pe nume..

Melissa 07.03.2011 16:26:55

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 345670)
Atletism e un termen generic, include o diversitate de sporturi bazate pe competitie fizica (in principal).
Nu prea sunt multe forme care sa implice ca element principal "mentinerea si cresterea muschilor".

Ar fi bine ca "elcipo" sa-i spuna exact pe nume..

Ai dreptate.

Atletismul=competitii de alergari,sarituri,aruncari

Mie oricum mi s-a parut de la inceput "un pic" fortat mesajul cu muschii -postul- atletismul..

elcipo 08.03.2011 19:24:24

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 345665)
Totusi..ce fel de sport practici mai exact?
Pentru ca raspunsul corect depinde f. mul de acest amanunt uitat..

Practic arte martiale si ridic greutati, in mare. Incerc de asemenea sa cresc in greutate, ceea ce face postul dificil pentru ca trebuie sa mananc mai mult decat strictul necesar.Programul (si antrenamentul) este destul de strict si complicat, greu de inteles daca nu-l practici.

Melissa 08.03.2011 19:41:48

Citat:

În prealabil postat de elcipo (Post 346045)
Practic arte martiale si ridic greutati, in mare. Incerc de asemenea sa cresc in greutate, ceea ce face postul dificil pentru ca trebuie sa mananc mai mult decat strictul necesar.Programul (si antrenamentul) este destul de strict si complicat, greu de inteles daca nu-l practici.

Mai nou cineva care practica arte martiale se numeste atlet?

Artele martiale se refera la stilurile traditionale de lupta.Cam ce faceau ninja in evul mediu.Tu ce arte martiale practici? Sumo, de vrei sa cresti in greutate???

AlinB 08.03.2011 19:47:08

Nu stiu ce forma de arte martiale practici si daca mergi in competitii cu ele dar nu cred ca ar trebui sa conteze muschii atat de mult incat sa nu poti tine un post de 40 zile.

In ceea ce priveste culturismul e o alta poveste, e cumva vorba de culturism de competitie?

Crezi ca motivatia pe care o ai pentru a practica culturismul este mai important decat postul?

In ceea ce priveste alimentatia exista o multime de proteine de origine vegetala in fasole, naut, linte, soia, etc. in procente asemanatoare cu cele din carne sau chiar mai mare (soia).

Daca tii postul "ca la carte" fara ulei poti compesa eventuala lipsa de lipide cu seminte bogate in ulei (oleaginoase): nuci, alune, in, etc.

Exista chiar si concentrate proteice de soia, poate nu la fel de bune la gust ca cele pe baza de lapte si ou sau la fel de "performante", dar cum ziceam..e o chestie de motivatie la mijloc.

VladCat 10.03.2011 13:03:05

pai...chiar daca te antrenezi pt competitii de full contact nu se invarte totul in jurul masei nu ?....adica....in perioada postului lucreaza si tu mai mult tehnica, viteza si forta...daca iti doresti sa tii post ai timp sa pui masa dupa astea 40 de zile...plus ca sunt multe alimente cu proteine de post dar trebuie documentare

windorin 10.03.2011 13:20:41

Citat:

În prealabil postat de elcipo (Post 344818)
Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana).
Pentru mentinerea si cresterea muschilor este nevoie de o cantitate mare de proteine asimilate de corp in fiecare zi.

Este un mijloc de sustinere materiala (serviciu) sau o simpla pasiune personala (hobby) ?

Daca e o pasiune personala... consider ca nu aduce foloase sufletesti.
Daca este o sursa de venit, alta cale neexistand... cauta un parinte duhovnic si descopera altaturi de el calea pe care sa mergi.

Personal... privesc aproape transant "performantele" facute in domeniul "sport"... mai mult rau, decat bine.
Nu ma pronunt insa, in mod "oficial", ci las aceasta in seama celor mai incercati duhovniceste.

submihail 10.03.2011 15:25:44

Eu practic inot de ceva ani multi...

Mananca multe seminte, alune (nu conteaza de care), nuci, paste, paine, fasole, linte, soia etc. Mentionez ca sunt proteine vegetale. Se absorb excelent si se face foarte bine schimbul de energii in tesuturi (as putea spune ca mai bine decat proteinele animale).

Spor la sport.

PS: Am 1,95m si 90 si ceva de kilograme... nu am avut deficit de proteine. Incearca sa mananci ce ti-am zis.

elcipo 14.03.2011 21:32:01

Mutumesc
 
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Imi dau seama ca postul nu trebuie sa interfereze cu antrenamentele si ca pot sa diminuez intensitatea lor. Nu mi-am dat seama ca proteinele nu provin numai de la animale.Nu este sursa de venit financiar pentru cine a intrebat, mai mult o activitate cu care imi ocup majoritatea timpului liber.Numai bine!

AlinB 16.03.2011 12:22:47

Proteina de soia:

http://www.redis.ro/Web/Product.php?ProductId=154

Un program cu care poti sa vezi continutul in proteina a diverselor alimente (daca nu stii suficienta engleza cauti traducerea din romana pe google translate)

http://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles...arch/pcs23.exe

Continutul este afisat inclusiv pentru alimentul gatit sub diverse forme (fiert, prajit), important e sa cauti valorile pentru alimentul "raw", adica asa cum e el in stare naturala, in functie de cum il gatesti si cu ce il gatesti poti sa afli cu regula de trei simpla continutul proteic, caloric, etc. al mancarii finale.

Ajuta f. mult si pentru cei care tin o cura de slabire si vor sa isi limiteze aportul si tipul de calorii.

vsovivi 16.03.2011 13:55:14

Unii își fac bucurie din mîncarea asta omenească, din creiatina din creiatol ce e plină ochi de soluții... tot felul de soluții, de parcă ai avea competența de a da lecții...

adică copilomul ăsta mare ce se crește, el află de la gLume că trebe câte ceva, și imediat îi trebe și lui... tot felul de ''fericiri''... îi insuflă gLumea, îl sugestionează... îl face să creadă așa ca dintr-o superstiție neluată în seamă de credulul creludaș, care din pofte își dă seama că-i trebe și lui... ca un fel de morală... ca o fală... și asta face toată ziua ca într-un coșmar, cum apare dimineața, e fericit că are timp și e primăvară și crede că va împlini ce-i trebuie lui...

trebe papa, trebe bani, trebe, trebe... trebe să mă laud și să mă grozăvesc... trebe...

Domnul ne-a zis, nu vă faceți din mâncare o bucurie căci prin mâncare și femeie a căzut Adam și cu mîncare, neascultare, desfrânare e plin iadul.

Deci nu trebuie să te umpli de viselelele nălucifariferizante ale răzbunăriilor pentru poftele și bucuriile limbochiulhulului mâncărurilor prea alese... că o să capeți competența creativirii creiatinei în creiatolul tău semeț și gata, ai ajuns gischan.

mihailt 16.03.2011 14:43:37

Depinde ce iti suporta stomacul si buzunarul.
Cel mai ieftin mananci fasole cu usturoi,apoi sunt produsele din soia,sunt alunele (nu toti le suporta) nautul,lintea ciupercile,miezul de seminte de floarea soarelui,nucile (cam scumpe) , etc.

Eu stiu ca cei care practica sport de performanta mananca numai proteine animale usoare (carne de pui slaba sau carne de peste slab),asta sa stii pentru perioadele cand nu e post.

Christian 19.04.2011 01:20:38

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 346404)
Este un mijloc de sustinere materiala (serviciu) sau o simpla pasiune personala (hobby) ?

Daca e o pasiune personala... consider ca nu aduce foloase sufletesti.
Daca este o sursa de venit, alta cale neexistand... cauta un parinte duhovnic si descopera altaturi de el calea pe care sa mergi.

Personal... privesc aproape transant "performantele" facute in domeniul "sport"... mai mult rau, decat bine.
Nu ma pronunt insa, in mod "oficial", ci las aceasta in seama celor mai incercati duhovniceste.

Am pus odata intrebarea duhovnicului meu daca e pacat sa fac sport in timpul postului. Mi-a raspuns '' nu e pacat, mai eliberezi din energie '' Ma iertati daca am deranjat cu raspunsul meu. Doamne ajuta !

windorin 19.04.2011 09:51:59

Citat:

În prealabil postat de Christian (Post 355345)
Am pus odata intrebarea duhovnicului meu daca e pacat sa fac sport in timpul postului. Mi-a raspuns "nu e pacat, mai eliberezi din energie". Ma iertati daca am deranjat cu raspunsul meu. Doamne ajuta !

Adevarat, potrivit cuvantului parintelui tau, in acest caz sportul urmareste un scop bun.
Dar, in acest caz, sportul nu este un scop in sine, ca puternica pasiune sufleteasca.
Este numai o metoda, printre altele (mult mai duhovnicesti), de a consuma energia trupului, spre a nu impinge sufletul in patimi.

Pe zi ce trece ma intristez tot mai mult de cat de valoros a ajuns sa fie sportul in inima oamenilor.
Pentru un meci/stadion/poker/performanta, omul renunta la familie si la dragoste, renunta la o slujba, renunta la somn.
Fara a fi scandalos, ci folosindu'ma putin de imaginatie, spun: Sportul devine tot mai mult un modern templu pagan.

Nu e rau sa iti placa miscarea/sportul, ci e rau sa devina telul vietii si pasiunea principala a inimii. Multe rele ies de aici.

CelMandru 19.04.2011 10:15:06

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 355359)
Adevarat, potrivit cuvantului parintelui tau, in acest caz sportul urmareste un scop bun.
Dar, in acest caz, sportul nu este un scop in sine, ca puternica pasiune sufleteasca.
Este numai o metoda, printre altele (mult mai duhovnicesti), de a consuma energia trupului, spre a nu impinge sufletul in patimi.

Pe zi ce trece ma intristez tot mai mult de cat de valoros a ajuns sa fie sportul in inima oamenilor.
Pentru un meci/stadion/poker/performanta, omul renunta la familie si la dragoste, renunta la o slujba, renunta la somn.
Fara a fi scandalos, ci folosindu'ma putin de imaginatie, spun: Sportul devine tot mai mult un modern templu pagan.

Nu e rau sa iti placa miscarea/sportul, ci e rau sa devina telul vietii si pasiunea principala a inimii. Multe rele ies de aici.

De acord cu tine, frate Dorin. Hipermediatizarea acestui fenomen, face ca mulți tineri să renunțe la orice pentru performanță, uitând de tot, inclusiv de suflet. Pentru unii a ajuns un scop în viață, nu un mijloc de a consuma energia.

Petre. 05.01.2012 03:31:39

Si eu practic ridicarea de greutati si in zilele din post imi asigur proteinele din felii de soia. Ar mai fi buna si mazarea, fasolea, dar eu le cam evit ca au si multi carbo.

stefan florin 05.01.2012 11:08:59

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 355359)
Adevarat, potrivit cuvantului parintelui tau, in acest caz sportul urmareste un scop bun.
Dar, in acest caz, sportul nu este un scop in sine, ca puternica pasiune sufleteasca.
Este numai o metoda, printre altele (mult mai duhovnicesti), de a consuma energia trupului, spre a nu impinge sufletul in patimi.

Pe zi ce trece ma intristez tot mai mult de cat de valoros a ajuns sa fie sportul in inima oamenilor.
Pentru un meci/stadion/poker/performanta, omul renunta la familie si la dragoste, renunta la o slujba, renunta la somn.
Fara a fi scandalos, ci folosindu'ma putin de imaginatie, spun: Sportul devine tot mai mult un modern templu pagan.

Nu e rau sa iti placa miscarea/sportul, ci e rau sa devina telul vietii si pasiunea principala a inimii. Multe rele ies de aici.

Prietene ai MARE dreptate...din pacate. Doamne ajuta!

antoniap 10.01.2012 15:38:16

Sfantul Serafim de Sarov: Despre post si mancare

Dumitru73 10.01.2012 18:51:51

Citat:

În prealabil postat de Petre. (Post 420255)
Si eu practic ridicarea de greutati si in zilele din post imi asigur proteinele din felii de soia. Ar mai fi buna si mazarea, fasolea, dar eu le cam evit ca au si multi carbo.

exista suplimente proteice bazate exclusiv pe soia.
sunt folosite de sportivii de performanta, de obicei in combinatie cu cele de origine animala.
atentie, nu este vorba de substante anabolizante. este proteina pura.

ovidiu b. 10.01.2012 23:25:42

.....editat

ovidiu b. 10.01.2012 23:30:35

Citat:

În prealabil postat de elcipo (Post 344818)
Salut! Am o intrebare despre postul de Pasti.Sunt atlet la un nivel destul de avansat (m-a antrenez 6 zile pe saptamana). Pentru mentinerea si cresterea muschilor este nevoie de o cantitate mare de proteine asimilate de corp in fiecare zi. De obicei iau acestea din carne si produse animale. Chiar vreau sa tin post dar nu as vrea sa pierd muschi obtinuti cu greu de-a lungul anilor.Stiu ca o pauza de o luna poate trage nivelul de fitness inapoi cu mult la acest nivel. Credeti ca este posibil sa am macar 2 zile pe saptamana de mancare de dulce? Orice sfat este binevenit. Alti atleti pe forum, cum va descurcati? Sunt nou pe forum si destul de tanar, scuzati-mi nepriceperea.

Observ ca sunt pareri cum ar fi ca soia "decalcifiaza"...prostii. Bobul de soia este foarte sanatos...insa evita sa mananci mezeluri de soia pentru ca aceastea contin adivi si altele care pot dauna sanatatii.

Surse de proteinele vegetale complete: soia, orz, ovaz, quinoa, amarant, kamut, teff, spirulina (contin proteine complete datorita faptului ca ele contin toti aminoacizii esentali). Alte surse de proteine, considerate inlocuitori ai carnii datorita aportului de proteine vegetale de o calitate deosebita sunt: nautul, lintea, bobul sau hrisca. Se stie ca boabele de soia au cel mai ridicat potential nutritiv vegetal continand de doua ori mai multe proteine decat carnea de vaca. Una dintre prejudecatile puternice ale consumatorilor de carne este faptul ca, continutul proteinei rezultata din carne nu poate fi substituit cu cel vegetal, intrucat aceasta nu contine toti aminoacizii esentiali, indispensabili vietii. Orice nutritionist poate confirma insa ca soia contine absolut toti aminoacizii esentiali si in plus nu provoaca formarea acidului uric care se produce la consumarea carnii (in special carnii de porc), iar in ceea ce priveste mineralele soia contine de doua ori cantitatea continuta in legume, de trei ori mai multe decat pastele fainoase si de cinci ori mai multe decat carnea si ouale.

Acum ar trebui sa stii cateva lucruri despre carne:

Proteinele animale, se distrug prin procesare termica, deci pentru a beneficia de ele ar fi bine sa fiti gata sa mancati carne cruda. Tot in cosumul de carne cruda apare un alt dezavantaj si anume creste foarte mult riscul de transmitere a virusilor, microbilor, bacteriilor si a diferitelor boli animale (leucemie, astm bronsic, hepatita etc). Animalul are adrelanina indetica cu adrelina omului. Adrelania este semnalul biochimic al fricii. Cu cat mancam mai multa carne cu atat suntem mai fricosi.

Ideea ca proteinele se gasesc doar in produse animale este gresita. Exista proteine de origine animala si proteine de origine vegetala.

Proteinele animale au dezavantajul de a creste aciditatea organismului, se distrug la fierbere, si se absorb rapid in organism doar daca mananci carne cruda.

Proteinele vegetale, mentin bazicitatea organismului, contin fibre vegetale, ceea ce le face usor de digerat, nu constipa, se absorb lent in organism.

Cateva articole care te-ar putea juta gasesti aici:
Căteva lucuri bine de știut despre carne
Pentru ce fel de hrană este omul creat
Căteva lucuri bine de știut despre lapte

ps: pe site mai poti gasi articole care vorbesc mai detaliat de aceste surse de proteine vegetale

ovidiu b. 10.01.2012 23:38:13

O alata sursa bogata de proteine vegetale sunt Fulgii de drojdie uscată, inactivă

Petre. 20.01.2012 23:16:19

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 421255)
exista suplimente proteice bazate exclusiv pe soia.
sunt folosite de sportivii de performanta, de obicei in combinatie cu cele de origine animala.
atentie, nu este vorba de substante anabolizante. este proteina pura.

Am si izolat proteic din soia, insa prefer soia felii decat sa imi fac din praful acela bautura. E bine ca ai facut precizarea, multi cand aud de suplimente se gandesc direct la steroizi.

ana.cozma 31.07.2012 18:16:54

Cred ca in cazul acesta postul poate avea si o parte permisiva asa incat miercurea si vinerea ar putea fi zilele de post. Cred ca de restul te poti ocupa spiritual, postul include si acest aspect nu doar mancarea...

ovidiu b. 31.07.2012 19:46:13

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 345508)
Hm , nici soia nu-i buna ? ? ?:2:

Cum să nu fie bună...după unii nici Taina Sfântului Maslu nu e bună...dacă ne luăm după toate gurile le-am face pe toate invers. :1:

Ia și papă soia, dar ferește-te de mezeluri. Eu consum doar bobul de soia fiert sau produc lapte din boabele de soia. E un aparat foarte ușor de utilizat. Din boabe de soia și apă produci lapte. Din lapte apoi poți să-ți faci și iaurt care este chiar foarte bun la gust și benefic. Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.

Am întrebat un om mai exeprimentat căruia i-am pus problema că soia nu ar fi bună. S-a uitat la mine și a început să râdă și mi-a răspuns: "Uită-te la mine, de 30 de ani am o alimentașie bazată pe soia, cereale, legume și fructe, crezi că aș mai fi în viață dacă se confirmă toate cele spuse de tine?".

Aici este un aparat de făcut iaurt ieftin zic eu față de ce am mai gasit pe piață: http://www.kingstore.ro/iaurt-din-lapte-de-soia/
Aparat de făcut lapte de soia: http://www.kingstore.ro - îl recomand pe cel cu carcasă albă, cel mai scump...nu are sită ceea ce oferă un mare avantaj la spălare.

Yasmina 01.08.2012 00:12:33

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 462471)
Cum să nu fie bună...după unii nici Taina Sfântului Maslu nu e bună...dacă ne luăm după toate gurile le-am face pe toate invers. :1:

Ia și papă soia, dar ferește-te de mezeluri. Eu consum doar bobul de soia fiert sau produc lapte din boabele de soia. E un aparat foarte ușor de utilizat. Din boabe de soia și apă produci lapte. Din lapte apoi poți să-ți faci și iaurt care este chiar foarte bun la gust și benefic. Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.

Am întrebat un om mai exeprimentat căruia i-am pus problema că soia nu ar fi bună. S-a uitat la mine și a început să râdă și mi-a răspuns: "Uită-te la mine, de 30 de ani am o alimentașie bazată pe soia, cereale, legume și fructe, crezi că aș mai fi în viață dacă se confirmă toate cele spuse de tine?".

Aici este un aparat de făcut iaurt ieftin zic eu față de ce am mai gasit pe piață: http://www.kingstore.ro/iaurt-din-lapte-de-soia/
Aparat de făcut lapte de soia: http://www.kingstore.ro - îl recomand pe cel cu carcasă albă, cel mai scump...nu are sită ceea ce oferă un mare avantaj la spălare.

Foarte interesant!Imi place iartul de soia insa nu prea cumpar caci este f scump.
Poate daca-mi iau aparat mai merge,desi nu stiu de unde sa cumpar boabele de soia?!

Laura19 01.08.2012 11:20:26

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 462471)
Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.

Se poate face iaurt si fara aparat-cel putin cand vine vb. de iaurt facut din lapte-de vaca,capra,oaie etc. Mama face mereu si nu foloseste nici un aparat. Oricum, iaurtul facut in casa este mult mai bun decat cel din comert, si la gust si la calitate. La fel si branza, untul, casul se pot face in casa si sunt excelente.

Ptr. initiatorul topicului. Ar fi mai bine sa vb. cu duhovnicul tau, sa vezi ce spune el. Noi iti putem da sfaturi, insa dezlegarea o face duhovnicul, nu noi. Ce fel de sport faci, daca se poate? Proteinele le poti lua si din vegetale, nu doar din carne. Oricum, sfatul duhovnicului va fi cel mai bun in aceasta situatie.

ovidiu b. 01.08.2012 12:42:11

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 462518)
Foarte interesant!Imi place iartul de soia insa nu prea cumpar caci este f scump.
Poate daca-mi iau aparat mai merge,desi nu stiu de unde sa cumpar boabele de soia?!

Dacă erai în România îți dădem sursă bună de boabe de soia. Dar eu cred că nu e mare lucru să-ți timită...e 6 lei un KG....îți iei 10 kg și ai pace câteva luni...de unde am luat aparatul eu iau boabele...am un link mai sus cu aparatul de lapte de soia si iaurt.

ovidiu b. 01.08.2012 12:47:56

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 462561)
Se poate face iaurt si fara aparat-cel putin cand vine vb. de iaurt facut din lapte-de vaca,capra,oaie etc. Mama face mereu si nu foloseste nici un aparat. Oricum, iaurtul facut in casa este mult mai bun decat cel din comert, si la gust si la calitate. La fel si branza, untul, casul se pot face in casa si sunt excelente.

Așa este. Aparatul de care am amintit nu face decât să mențină o temperatură constantă a laptelui...e foarte simplu aparatul. Practic e un vas ca orice alt vas...care are o încalzire ușoară în el.

ovidiu b. 01.08.2012 12:52:35

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 462518)
Poate daca-mi iau aparat mai merge,desi nu stiu de unde sa cumpar boabele de soia?!

Dacă ești interesată să-mi spui și vedem cum putem face. Furnizorul respectiv are și germeni activi pentru iaurtul de soia. Se pune un plic la 1,5 l lapte de soia....și apoi 200 de ml de iaurt îl refolosești pentru următoarea șarjă. Poți face cam de 20 de ori iaurt...apoi trebuie să apelezi la un nou plic.

Steve Works 14.04.2016 09:32:16

Gasesti in orice magazin mare, la Kaufland au chiar preturi bune la alimente de post.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:55:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.