Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Rugaciuni - Poezii catre Sfinti + (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7365)

cristiboss56 18.10.2009 21:31:10

Rugaciuni - Poezii catre Sfinti +
 
Fie ca acest topic , să fie închinat Sfinților la care ne rugăm , în cuvinte sau în versuri ! Sunt sigur că fiecare dintre noi are unul sau mai mulți Sfinți dragi ce mijlocesc neâncetat pentru noi în fața Bunului Dumnezeu. Pentru că azi am fost la Mănăstirea Cernica , doresc să deschid acest Topic cu o Rugăciune în versuri către Sfântul Calinic de la Cernica : - Ai știut că ne vin vremuri grele , / O , Sfinte Părinte Calinic , / Și vărsata-i lacrimi pentru ele , / Ajutor să dai , oricât de mic. / Tu ne-ai dăruit minune mare , / Prin sfintele moaște de ierarh , / Pentru vremurile de-ncercare / Și pentru nenorociri , hotar. / Picură-ne , dar , și nouă lacrimi , / Din sufletele, blânde ploi de har , / Căci avem păcate, multe patimi / De care nici nu avem habar. . . / În foamete și în sărăcie / Nu ne lăsa azi , părinte drag , / Țara noastră , dulce Românie , / Îți așteaptă rugăciunile în prag ! // De la mănăstirea Cernica / Strălucirea ta ne-alungă frica !

cristiboss56 19.10.2009 22:41:43

Rugăciune către Sfântul Mare Mucenic Mina
 
Sfinte Mina , am pierdut / Bucuria să ajut / Pe aproapele sărac. / Că nu-l văd , eu mă prefac . / Sfinte Mina , nu găsesc / Fericirea să iubesc / Pe orice om din jur ; / Singur bucuria-mi fur. / Deci tu , care ne auzi , / Care vindeci muți și surzi , / Care afli pe tâlhari / Și cinstești pe gospodari , / Adu-mi ceea ce-am pierdut , / Întristatu-m-am prea mult . / Vino-n ajutor , călare , / Dându-mi bucurie mare . / Sfinte Mare Mucenice , / Ce ai fost bătut cu bice , / Pentru Domnul, chinuit , / Mulțumescu-ți însutit [ Mirela Ș. ]

cristiboss56 23.10.2009 19:26:07

Mărturii despre ultimele clipe ale vieții Sfântului Calinic :
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 174322)
Fie ca acest topic , să fie închinat Sfinților la care ne rugăm , în cuvinte sau în versuri ! Sunt sigur că fiecare dintre noi are unul sau mai mulți Sfinți dragi ce mijlocesc neâncetat pentru noi în fața Bunului Dumnezeu. Pentru că azi am fost la Mănăstirea Cernica , doresc să deschid acest Topic cu o Rugăciune în versuri către Sfântul Calinic de la Cernica : - Ai știut că ne vin vremuri grele , / O , Sfinte Părinte Calinic , / Și vărsata-i lacrimi pentru ele , / Ajutor să dai , oricât de mic. / Tu ne-ai dăruit minune mare , / Prin sfintele moaște de ierarh , / Pentru vremurile de-ncercare / Și pentru nenorociri , hotar. / Picură-ne , dar , și nouă lacrimi , / Din sufletele, blânde ploi de har , / Căci avem păcate, multe patimi / De care nici nu avem habar. . . / În foamete și în sărăcie / Nu ne lăsa azi , părinte drag , / Țara noastră , dulce Românie , / Îți așteaptă rugăciunile în prag ! // De la mănăstirea Cernica / Strălucirea ta ne-alungă frica !

Acest mare Sfânt și-a prevestit clipa morții sale ! Dar iată ultimele clipe ale vieții sale , consemnate în cronica vremii : < Dorind Sfântul Calinic să asculte ultima liturghie pe pământ și să se bucure de praznicul Învierii lui Hristos , în ziua de Paști a slujit un preot Sfânta Liturghie în paraclisul chiliei unde ședea, și s-a împărtășit pentru ultima dată cu Preacuratele Taine. Era ziua de 7 aprilie 1864. În joia luminată , adică 11 aprilie , se împlineau cele 14 zile prevăzute de Sfântul Calinic. Câteva zile mai înainte, a venit la el starețul mănăstirii, Arhimandritul Ștefan, pe care îl iubea foarte mult și i-a dat testamentul pentru înmormântare scris cu câteva vreme înainte. Apoi l-a mai învățat și ceva lucruri duhovnicești , vorbind amândoi multe ceasuri. În noaptea de 10 spre 11 aprilie a venit părintele Anastasie la Sfântul Calinic și i-a citit Utrenia. După optust au stat amândoi de vorbă, vorbind pentru mântuire și alte lucruri folositoare. Când se lumina de ziuă, părintele Anastasie s-a retras în chilia sa. Iar la orele cinci , dimineața , Sfântul Calinic , a chemat pe ucenicul Ghermano, ca să-l îmbrace în cămașa și hainele de îngropare. Pe toate celelalte le dăduse de pomană. Apoi singur s-a sculat, s-a spălat pe față, s-a pieptănat și a binecuvântat pe toți câți erau în casă. Spunea ucenicilor : "Au venit niste oameni mari în casă si vor să mă ia cu dânșii".
Cum stătea așa în picioare, a cerut o cruce. Apoi, ținând crucea în mână, s-a închinat ei, a sărutat-o și a zis : " Să ne vedem în fericirea din cealaltă lume ! ". Și rezemându-și capul pe pieptul lui Ghermano, a răsuflat adânc si si-a dat duhul în mâinile Domnului , fiind numărat în ceata Sfinților Ierarhi ai Bisericii lui Hristos . >

cristiboss56 09.11.2009 19:57:37

Sfântul Nectarie din Eghina +
 
O , Sfinte Nectarie, sprijin al celor care îl mărturisesc și îl vor mărturisi pe Hristos prin viața lor, răbdând felurite prigoane din partea văzuților și nevăzuților vrăjmași, ocrotește-i cu puterea ta pe toți creștinii , ușurându-le suferințele și întărindu-i în lupta duhovnicească, pentru ca să îi cânte împreună cu tine Dumnezeului celui Viu : Aliluia ! +
- Condacul al 13 - lea din Acatistul Sfântului Nectarie

cristiboss56 11.11.2009 17:48:03

Preasfinte și întru tot lăudate , Mare Mucenice Mina +
 
Preasfinte și întru tot lăudate , Mare Mucenice Mina , de minuni făcătorule , primește această rugăciune de la mine nevrednicul robul tău, căci către tine ca la un adevărat izvor de tămăduiri și folositor și ajutător preaminunat scap eu ticălosul și către sfânt chipul icoanei tale cu lacrimi fierbinți mă rog ție : vezi , sfinte paguma mea , vezi sărăcia și ticăloșia mea , vezi bubele și rănile trupului și sufletului meu și degrabă mă ajută și mă sprijinește în nevoile mele. Roagă-te pentru mine ca să fiu ajutat și miluit , din pagube și din necazuri izbăvit . Izbăvește-mă de boli și de primejdii , spre a cinsti pomenirea ta și a mărturisi minunile , pe care cu puterea darului Sfântului Duh, le faci nouă celor ce cu credință cântăm : Aliluia ! +

glykys 11.11.2009 18:59:26

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 180692)
Preasfinte și întru tot lăudate , Mare Mucenice Mina , de minuni făcătorule , primește această rugăciune de la mine nevrednicul robul tău, căci către tine ca la un adevărat izvor de tămăduiri și folositor și ajutător preaminunat scap eu ticălosul și către sfânt chipul icoanei tale cu lacrimi fierbinți mă rog ție : vezi , sfinte paguma mea , vezi sărăcia și ticăloșia mea , vezi bubele și rănile trupului și sufletului meu și degrabă mă ajută și mă sprijinește în nevoile mele. Roagă-te pentru mine ca să fiu ajutat și miluit , din pagube și din necazuri izbăvit . Izbăvește-mă de boli și de primejdii , spre a cinsti pomenirea ta și a mărturisi minunile , pe care cu puterea darului Sfântului Duh, le faci nouă celor ce cu credință cântăm : Aliluia ! +

Minunile si ajutorul tau m-au facut si pe mine, ticalosul si scarbitul, ca sa alerg la ajutorul tau. Am auzit de negutatorul acela din pamantul Isauriei, care venea la biserica ta spre rugaciuni, nu numai ca ai vadit pe ucigasul sau si l-ai scos din paguba lui dandu-i indarat punga cu galbeni; dar, o! minune, ca si din mort si taiat in bucati, tu l-ai vindecat si l-ai facut sanatos.

Asemenea si lui Eutropie, din mare i-ai scos sluga cu vasul cel de aur tinut in maini, fiindca il fagaduise bisericii tale. Tot asa si femeia Sofia, care venea spre inchinare in Sfant locasul tau, nu numai ca a fost izbavita de ostasul acela ce o silea spre pacat, dar si pe ostas dupa cuviinta l-ai certat. La fel si schiopul care venea la Sfanta biserica ta spre inchinare, cu rugaciunea indata l-ai tamaduit. Asemenea si femeii celei mute, i-ai deschis graiul si vorbea curat. De asemenea atunci cand iudeul daduse prietenului sau crestin o punga cu galbeni, pe care crestinul tagaduia ca a primit-o, jurand pentru aceasta chiar in biserica ta, tu, nu numai ca ai izbavit pe crestin de juramant, dar si evreul, vazand minunea ta, a crezut intru tine si a venit la credinta crestina. Aceste minuni ale tale, Sfinte, m-au facut pe mine a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si minunat. De ceea incredintat sunt ca tot cel ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si eu cred ca tu acelasi esti, Sfinte, ca atunci si astazi, ca oricine a alergat la tine nu s-a intors neajutat. Pentru aceasta si eu acum, fiind scarbit si in paguba, alerg catre tine cu credinta si cu lacrimi, ingenunchind, si ma rog tie, Sfinte si Mare Mucenice Mina, ca sa te rogi lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, pentru mine pagubasul si scarbitul, celui ce n-a trecut cu vederea rugaciunea ta cea muceniceasca, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri. Catre Acela roaga-te ca sa fiu si eu ajutat si miluit pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbavit, ca sa laud si bine sa cuvantez si sa slavesc intru tot laudatul si preaputernicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

cristiboss56 11.11.2009 20:23:39

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 180714)
Minunile si ajutorul tau m-au facut si pe mine, ticalosul si scarbitul, ca sa alerg la ajutorul tau. Am auzit de negutatorul acela din pamantul Isauriei, care venea la biserica ta spre rugaciuni, nu numai ca ai vadit pe ucigasul sau si l-ai scos din paguba lui dandu-i indarat punga cu galbeni; dar, o! minune, ca si din mort si taiat in bucati, tu l-ai vindecat si l-ai facut sanatos.

Asemenea si lui Eutropie, din mare i-ai scos sluga cu vasul cel de aur tinut in maini, fiindca il fagaduise bisericii tale. Tot asa si femeia Sofia, care venea spre inchinare in Sfant locasul tau, nu numai ca a fost izbavita de ostasul acela ce o silea spre pacat, dar si pe ostas dupa cuviinta l-ai certat. La fel si schiopul care venea la Sfanta biserica ta spre inchinare, cu rugaciunea indata l-ai tamaduit. Asemenea si femeii celei mute, i-ai deschis graiul si vorbea curat. De asemenea atunci cand iudeul daduse prietenului sau crestin o punga cu galbeni, pe care crestinul tagaduia ca a primit-o, jurand pentru aceasta chiar in biserica ta, tu, nu numai ca ai izbavit pe crestin de juramant, dar si evreul, vazand minunea ta, a crezut intru tine si a venit la credinta crestina. Aceste minuni ale tale, Sfinte, m-au facut pe mine a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si minunat. De ceea incredintat sunt ca tot cel ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si eu cred ca tu acelasi esti, Sfinte, ca atunci si astazi, ca oricine a alergat la tine nu s-a intors neajutat. Pentru aceasta si eu acum, fiind scarbit si in paguba, alerg catre tine cu credinta si cu lacrimi, ingenunchind, si ma rog tie, Sfinte si Mare Mucenice Mina, ca sa te rogi lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, pentru mine pagubasul si scarbitul, celui ce n-a trecut cu vederea rugaciunea ta cea muceniceasca, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri. Catre Acela roaga-te ca sa fiu si eu ajutat si miluit pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbavit, ca sa laud si bine sa cuvantez si sa slavesc intru tot laudatul si preaputernicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Sfinte Mina , am pierdut / Bucuria să ajut / Pe aproapele sărac. / Că nu-l văd eu mă prefac. / Sfinte Mina , nu găsesc / Fericirea să iubesc / Pe orice om din jur ; / Singur bucuria-mi fur. / Deci tu, care ne auzi , / Care vindeci muți și surzi , / Care afli pe tâlhari / Și cinstești pe gospodari , / Adu-mi ceea ce - am pierdut/ Întristatu-m-am prea mult . / Vino-n ajutor, călare , / Dându-mi bucurie mare . / Sfinte Mare Mucenice , / Că ai fost bătut cu bice , / Pentru Domnul , chinuit , / Mulțumescu-ți însutit ! Amin ! +

cristiboss56 11.11.2009 21:37:42

O replică celebră a Sfântului Mare Mucenic Mina
 
La întrebarea pusă de unul din cei ce-l chinuiau: "Oare nu știi că împărații romanilor se mânie asupra tuturor celor care mărturisesc numele lui Hristos și au poruncit să-i omoare pe dânșii ?" , Sfântul Mare Mucenic Mina a răspuns : " Domnul a împărățit , să se mânie popoarele. Dacă împărații voștri se mânie asupra lui Hristos și asupra creștinilor care mărturisesc numele Lui, ce-mi pasă mie ? Eu de acea mânie nu țin sama, fiind rob al Hristosului meu. Numai de aceasta am grijă , ca să petrec în mărturisirea Preasfântului Său Nume până la moarte și să mă îndulcesc de dragostea Lui, de care cine mă va putea despărți ? Necazul sau strâmtoarea, sau prigoana, sau foamea , sau nevoia, sau sabia ? Nimic nu mă va despărți pe mine de dragostea lui Hristos ! ".

piedonee 12.11.2009 02:26:01

stie cineva un sait cu rugaciuni citite si nu cantate
 
daca stiti cumva un sait cu rugaciunile diminetei,paraclisul,psaltirea,rugaciunile de seara,acatiste CITITE!

cristiboss56 25.11.2009 19:15:45

Sfântul Mare Mucenic Mercurie ( 25 Noiembrie ) - Rugăciune
 
Mulțumim ție , Sfinte Mare Mucenice Mercurie pentru binefacerile ce le revarsă prin tine Dumnezeu și Preasfânta Maica Sa . Nu suntem vrednici , ci mai vârtos cel care ți-a alcătuit aceste stihuri -eu , ticălosul , să privim sfântă icoana ta care revarsă nouă, păcătoșilor, darurile lui Dumnezeu din destul . Apără cu sfântă sabia ta credința ORTODOXĂ și sfânta noastră biserică și pe dreptcredincioșii creștini de toate năvălirile vrăjmașilor văzuți și nevăzuți. Tu ești lauda și întărirea mea . Ajută-mă să nu pier sub greutățile vieții , ci roagă-te lui Dumnezeu să îmi duc cu demnitate crucea până la sfârșit. Ajută celor obosiți și împovărați precum odinioară ți-a ajutat și ție Mântuitorul Hristos. Celor din războaie dă-le biruință și creștere sfintei noastre biserici, unire tuturor creștinilor , mântuirea sufletelor tuturor oamenilor de pe pământ și luminarea lor și sănătate trupurilor. Tuturor ce lucrează pe uscat , pe apă și pe sus și în cele din adâncuri , dă-le de la Hristos prin rugăciunile tale toate cele trebuitoare sufletelor și trupurilor și izbăvire de toate greutățile pe care le au. Ajută celor ce se luptă pentru dreptate și sunt izgoniți pe nedrept și nu lăsa pe urâtorul sufletelor să piardă omenirea . Iar mie , celui ce cu dragoste prăznuiesc pomenirea ta , celui ce m-am făcut pană de scriitor , te rog să mă pomenești în sfintele tale rugăciuni către Dumnezeu și către Preasfântă Maica Sa , care mi te-a trimis în ajutor când eram mai întristat. Fii mie mijlocitor în ceasul sfârșitului meu și mă învrednicește Împărăției cerești cu toți sfinții îngeri , care laudă neâncetat pe cel dorit sufletului meu , pe Hristos , Fiul lui Dumnezeu Tatăl Atotștiitorul împreună cu Duhul Sfânt , care din Tatăl purcede , acum si pururea și în vecii vecilor. Amin ! +

mary20 15.12.2009 23:23:07

Rugaciune catre Sfantul Ierarh Nectarie
 
O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni Nectarie, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robi, caci catre tine, ca de la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand, si catre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: Vezi, sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi ranile sufletelor si ale trupurilor noastre. Rugamu-ne tie, Nectarie Sfinte, sarguieste de ne ajuta cu neincetatele si sfintele tale rugaciuni, si ne sprijineste pre noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu trece cu vederea pre noi, ticalosii si scarbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos, dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi luminat vietuiesti intru imparatia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupre mutarea ta din viata aceasta trecatoare, cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s-a rugat, nu a ramas neajutat. Ca cine te-a chemat pre tine, de minuni facatorule, si trecutu-l-ai cu vederea? Sau cui, intru dureri fiind, si spre ajutorul tau alergand, nu i-ai usurat suferinta?

Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pre noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam intru ajutor. Auzit-am ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari intru noi credinta in inviere. Auzit-am si ca din dragoste pentru norodul credincios, mai apoi L-ai rugat pre Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. -tim, o, alesule ierarhe, de multimea tamaduirilor pre care le-ai savarsit, nou doctor fara de arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta si nici durere, pre care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre cari doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci si pre multi bolnavi i-ai ajutat a se intari intru credinta si intru rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.

Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pre noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pre tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pre cei cari au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, rugamu-ne tie, Sfinte Ierarhe Nectarie, sa te rogi pentru noi lui Hristos Fiul lui Dumnezeu, Cela ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit intru cerestile locasuri.

Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru tot laudatul si prea puternicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

mary20 15.12.2009 23:25:16

RUGACIUNE CATRE SF FANURIE

Catre tine, Sfinte Mucenice Fanurie, inltandu-ne gandurile, noi pacatosii cu umilinta si cu caldura te rugam: cauta dintru inaltimea cea plina de slava a cerurilor, unde, prin viata ta Sfanta si prin chinurile tale mucenicesti pentru Hristos, ti-ai dobandit salasluire vesnica, si te milostiveste de suferintele, durerile, patimirile, necazurile, amaraciunile si stramtorile noastre. Si te roaga cu indrazneala pe care ai agonisit-o, catre Stapanul tau ceresc si Dumnezeul nostru, sa ne ierte pacatele pe care cu stiinta si cu nestiinta, pururea, ca niste robi nevrednici savarsim, si sa nu se manie pe noi pana in sfarsit, pentru putinatatea dragostei noastre fata de El si fata de aproapele nostru; ci sa fie pururea plin de milostivire fata de noi si sa indeparteze de la noi toata suferinta si durerea, toate patimile si necazurile, toate amaraciunile si stramtorile, zidind in noi cuget curat, ca sa putem rupe cu viata noastra de pacat de pana acum, si privind la ceruri, sa ne inflacaram de dorul de a deveni si noi bineplacuti lui Dumnezeu. Asa, Sfinte Mucenice Fanurie, fii povatuitorul si indrumatorul nostru pe cararile cele necunoscute ale vietii, pentru ca urmand pilda credintei si a dragostei tale fata de Hristos, sa ne invrednicim de darurile tale, pentru iubirea de oameni si binecuvantarea Marelui nostru Dumnezeu; si trecand dintru aceasta viata pamanteasca, sa ne bucuram, laolalta cu tine si cu toti cei bineplacuti din veac ai Domnlui, de imparatia cea nesfarsita a cerurilor si de partea celor drepti, ca impreuna cu toti si inconjurati de cerestii ingeri, sa aducem slava, cinste si inchinaciune lui Dumnezeu Celui slavit in Treime, in vecii vecilor. Amin!

mary20 15.12.2009 23:33:19

Rugaciune catre sfanta ecaterina
 
O, Sfântă Muceniță frumoasă și-nțeleaptă,
Inelul de logodnă l-ai luat pe mâna dreaptă,
Ai vrut să ai drept Mire pe Domnul Iisus,
Uitat-ai bogăția, căci L-ai iubit nespus!

Tu n-ai știut ce-i frica de regi, de împărați,
Nu te-ai uitat la dânșii, că sunt încoronați,
Nu ți-ai lăsat credința, ci mult ai înmulțit-o,
Întărind și pe alții, fecioară mult-iubită!

Nu te-a-nfricoșat moartea ori chinul, ori durerea,
Pentru Hristos, bătaia, ți s-a părut ca mierea!
Deci tu, cu rugăciunea, ne umpli de nădejdi,
În dragostea ta mare, tu, să ne ocrotești!


Vrednicei de lauda mucenitei Ecaterina, care cu darul de la Dumnezeu si cu invatatura ei cea preainalta a uimit stiinta invatatilor de atunci si a intrecut limba ritorilor pagani prin buna ei cuvantare, sa-i aducem multumire de biruinita, ca prin ale ei rugaciuni sa ne izbavim de ispitele vrajmasilor si sa-i cantam: Bucura-te, Ecaterina, mare mucenita a lui Hristos!

cristiboss56 11.11.2010 12:20:23

Sfântul Mucenic Mina
 
Unul dintre sfinții la care mă rog și care mi-a fost și îmi este de mare folos și ajutor , este Sfântul Mucenic Mina, pe care îl prăznuim astăzi . Îți mulțumesc sfinte că în urmă cu niște ani , te-am descoperit și mai ales pentru ajutorul dat mie în clipele grele ale vieții acesteia . Te-am descoperit cam în același timp pe când un alt mare sfânt mucenic , Mucenicul Mercurie , m-a primit în noua Biserică construită și închinată lui ce se află în apropierea casei mele . Pe atunci mă întrebam dacă pot iubi în aceași măsură doi sau mai mult sfinți ! Da, se poate , căci sfintenia are acest dar de a se sălășui în inima noastră în egală măsură, căci toți sfinții sunt în egală măsură bine plăcuți lui Dumnezeu. Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru răbdarea și iubirea ta ! Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru potolirea gândurilor tulburi , ale celor ce ne urăsc și ne păgubesc pe noi ! Îți mulțumesc Sfinte Mina , că exiști ! SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE !+

Rodica50 11.11.2010 12:45:26

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 304532)
Unul dintre sfinții la care mă rog și care mi-a fost și îmi este de mare folos și ajutor , este Sfântul Mucenic Mina, pe care îl prăznuim astăzi . Îți mulțumesc sfinte că în urmă cu niște ani , te-am descoperit și mai ales pentru ajutorul dat mie în clipele grele ale vieții acesteia . Te-am descoperit cam în același timp pe când un alt mare sfânt mucenic , Mucenicul Mercurie , m-a primit în noua Biserică construită și închinată lui ce se află în apropierea casei mele . Pe atunci mă întrebam dacă pot iubi în aceași măsură doi sau mai mult sfinți ! Da, se poate , căci sfintenia are acest dar de a se sălășui în inima noastră în egală măsură, căci toți sfinții sunt în egală măsură bine plăcuți lui Dumnezeu. Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru răbdarea și iubirea ta ! Îți mulțumesc Sfinte Mina pentru potolirea gândurilor tulburi , ale celor ce ne urăsc și ne păgubesc pe noi ! Îți mulțumesc Sfinte Mina , că exiști ! SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE !+

Exista si un film foarte frumos despre Sfantul Mare Mucenic Mina.La noi, in oras, o superba biserica in stil maramuresan are acest hram.

cristiboss56 11.11.2010 13:10:46

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 304545)
Exista si un film foarte frumos despre Sfantul Mare Mucenic Mina.La noi, in oras, o superba biserica in stil maramuresan are acest hram.

Poate poți și reușești să postezi niște imagini spre bucuria ochilor noștrii . Doamne ajută !+

IOLANDA 11.11.2010 15:40:02

Pe acest Sfant Mina,l-am descoperit abia la sfarsitul anului trecut ,mai bine zis in ziua de 30 dec.2009.,cind am fost pradata in apartament ziua in amiaza mare.Am inceput sa pling ,sa ma necajesc foarte tare,punandu=mi intrebarea"de ce??""mie....pina cand, deodata mi-am amintit ca primisem de la Sfanta Manastire Rarau,niste sfaturi ,printre care era si aceala(la vreme de paguba a se citi Acatistul Sf.Mina).Am luat o carte de rugaciuni si am cautat acest Acatist si am inceput sa il citesc plingind,insa in adancul inimii mele ,parca nu credeam ca voi rezolva ceva.Vreau sa spun ca a doua zi am avut primul semn:cineva imi gasise numai buletinul meu si citeva acte.Atunci am inceput sa cred cu tarie in ajutorul Sf.Mina,continuind sa citesc Acatistul timp de 40 de zile ,cum vorbisem si cu preotul meu .In ziua de 18-ian.2010,tot ce se furase din casa mea,s-au intors....a fost prins hotul si a venit politia cu el in casa ptr,reconstituire.Din acea zi ,am promis ca voi spune tuturor ce minune s-a intimplat cu voia Sfantului Mina,il iubesc pe acest Sfant si il chem in rugaciune de cite ori am nevoie .Ii simt mana intinsa si ajutorul totdeauna(nu numai in cazul furturilor).Rugati-va acestui Mare Sfant si o sa-mi dati dreptate.O singura durere am in suflet ca nu este trecut in calendar cu cruce rosie ,asa cum ar merita.Doamne Ajuta!!!

cristiboss56 11.11.2010 19:58:05

Rugaiuni , minuni , viata . . .
 
http://www.agnos.ro/blog/2008/11/11/...-mucenic-mina/

Florin-Ionut 12.11.2010 09:33:44

Rugăciune

de Mihai Eminescu

Crăiasă alegându-te
Îngenunchem rugându-te,
Înalță-ne, ne mântuie
Din valul ce ne bântuie;
Fii scut de întărire
Și zid de mântuire,
Privirea-ți adorată
Asupra-ne coboară,
O, Maică prea curată
Și pururea Fecioară,
Marie!

Noi, ce din mila Sfântului
Umbră facem pământului,
Rugămu-ne-ndurărilor,
Luceafărului mărilor;
Ascult-a noastre plângeri,
Regină peste îngeri,
Din neguri te arată,
Lumină dulce clară,
O, Maică prea curată
Și pururea Fecioară,
Marie!

tigerAvalo9 12.11.2010 20:59:42

O, Măicuță, Preacurată!
Născătoare, dulce nume,
Mulțumesc încă odată,
Că ești alături de mine,
Mulțumesc că mă ajuți,
Că mă protejezi mereu,
Tu nicicând să nu mă uiți,
Roagă-Te la Dumnezeu.
Roagă-L, Sfântă Născătoare,
Pe Fiul Tău, Iisus,
Să mă-ndrepte spre cărare,
Pe calea spre ceruri, sus.
Roagă-L, Maică, să mă ierte,
Să aibă milă de mine,
Spre Tine să mă îndrepte,
Să ajung și eu la Tine.
Știu că nu sunt vrednică
Să Îți văd Preasfânta-Ți Față,
Dar Tu ești puternică,
Adu-mă, din nou, la viață.
Vreau să cad, Măicuță Sfântă,
La Preasfintele-Ți Picioare,
Să strig : Maică Preacurată,
Ajută –mă, Născătoare,
Să-Ți sărut, Măicuță Dulce,
Sfintele-Ți Tale Picioare,
Știind c-am dus a mea cruce
Și să vărs lacrimi amare.
Du–mi, Măicuță, rugăciunea
La Preaiubitul Tău Fiu,
Roagă- L să facă minunea
Din păcate să înviu.
Trandafir strălucitor,
Răsărit printe mulți spini,
Până când eu o să mor,
Durerile să-mi alini.
Crin ales dintre fecioare,
Cea mai pură dintre flori,
Ești, Preasfântă Născătoare,
Luminează-mă în zori,
Luminează–mi, Maică, viața,
Curățindu-mi sufletul,
Fă s-ascult mereu povața,
De-a fi una cu pământul,
Să pun strajă gurii mele,
De Fiul Tău să ascult,
Să nu mai fac fapte rele,
Pe Voi să Vă iubesc mult,
Să urmez calea cea bună,
Să învăț, să am răbdare,
Pentru a primi cunună,
De la Tine, Născătoare.
Știu, Măicuță, că nu merit,
Nimic în această viață,
Și nici în Cerul Iubit,
Dar, încă, mai am speranță,
Că Te vei milostivi,
De mine, o păcătoasă,
Să Vă pot și eu slăvi
Și să mă întorc acasă.
Nădăjduiesc, Născătoare,
Că Te vei ruga mereu,
Fii a mea ocrotitoare
Și du-mă la Dumnezeu,
În a Sa Împărăție,
Sus, în Cerul cel Divin,
Să fiu cu Voi pe vecie
Și Vouă să mă închin.
Măcar într-un colț să stau,
Să simt și eu bucurie,
Binecuvântări să iau,
Că sunt în Împărăție.
Poate că visez prea mult,
Dar cât pe pământ trăiesc,
Vreau mereu să Vă ascult
Și pe Voi să Vă slăvesc.
Iartă-mă c-am îndrăznit
Astfel eu, să Îți vorbesc,
Mulțumesc că m-ai primit,
Nu mă lăsa să greșesc.
Mulțumesc și pentru darul,
De-a putea scrie în versuri,
Știu că nu meritam Harul,
Dar Tu ai vrut să mă bucuri.
Și m-ai bucurat, Preasfântă,
Chiar dacă nu meritam,
Tu m-ai făcut fericită
Și-Ți datorez tot ce am.
Sunt, Măicuță, fericită,
Fericită în Hristos
Și de Tine ocrotită,
Crin ales cu sfânt miros.
Împărăteasă Preasfântă,
Mereu Ție mă închin,
Ție Îngerii Îți cântă,
Du-mă-n cer la Tine. Amin.


(Cristina Onoiu)












O Maica preacurata roaga-te lui Hristos pentru mine pacatosul pentru ca tu esti prima intre Sfinti si cea mai in masura,ajuta-ne sa primim iertare de la Dumnezeu si indura-te si de noi si nu inceta a ne ajuta,Maicuta lui Dumnezeu,Amin! ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

tigerAvalo9 20.11.2010 19:50:17

Catre Sfinti

Sunt mii de sfinți
Ce-au îndurat martiriu,
Chinuri cumplite ei au suferit,
Dar câți din oameni
Știu de-a lor durere,
Câți despre ei au auzit?
Avem mulți sfinți
Ce mijlocesc la Domnul
Pentru a noastră mântuire,
Să le aducem și noi astăzi
Prinos de mulțumire.
Să le urmăm credința neclinită
Și dragostea de Dumnezeu,
Să îi rugăm să ne ajute,
Căci drumul vieții este
Din zi în zi mai greu.

(Carmen,poezii ortodoxe)

glykys 21.11.2010 15:36:16

acatistul-intrarii-in-biserica-a-maicii-domnului
 
http://www.crestinortodox.ro/acatist...lui-67127.html

tigerAvalo9 22.11.2010 19:18:56

O, durere sufletească
Cu gust nici dulce, nici amar,
Ești suferința omenească
Și-mi stai în suflet în zadar.
Ce am pierdut, e o nimica,
Dumnezeu îmi poate da
De mii de ori pe-atâta,
Ce nimeni nu-mi poate lua.
Tu nu vezi că nu îmi pasă,
Tu nu vezi că te ignor,
Nădejdea mea e-Împărăteasa
Și numai Ei cer ajutor.
Privește suflete al meu
În trecut, în depărtare,
Când L-au răstignit pe Domnul,
Ce dureri îngrozitoare!
O, Preasfânta mea Măicuță,
Ce-aveai în inimă și-n gând
Când i-au hotărât moartea
Celui neprihănit și blând?
Ce ai simțit atunci Stăpână,
Când pe Fiul Tău iubit
L-ai văzut întins pe Cruce
Bătut, hulit și răstignit?
A fost Lumina pe pământ,
L-ai cunoscut că-i Fiul Tău,
Tu ai știut că este Bun și Sfânt,
Tu ai știut că-i Dumnezeu!
Dar n-ai putut să Îl ajuți,
Pentru că cei mari și tari
L-au răstignit precum au vrut,
L-au numărat între tâlhari.
În suflet iadul ți-a venit
Și vărsând lacrimi amare,
Cu El și Tu ai suferit
Dureri preaîngrozitoare.
Ai privit cu disperare
Spre întunecații nori,
A căzut pe Tine cerul
Și cu El ai vrut să mori.
Mă întreb, cuprins de frică,
Cum e oare cu putință
Un suflet atât de gingaș
Să rabde-atâta suferința?
Cum ai putut trăi momentul
Răstignirii și-ngropării,
Când s-au cutremurat și munții
Și adâncurile mării ?
Când pământu-a deschis gura
Primind în pântecele său
Cu mirare și cu teamă
Pe milostivul Dumnezeu?
Învață-mă Sfântă Stăpână
Să fiu plin de îndurare
Și celui care mi-a greșit,
Negreșit să-i dau iertare.
Învață-mă Sfântă Stăpână
Să fiu plin de-ngăduință
Și să trec ușor, cu Tine,
Peste orice suferință.
Iar suferința cea mai mare
Ce să o port în piept mereu,
Să fie, Preasfântă Născătoare,
Jertfa scump Fiului Tău.
Căci pentru mine a murit,
Să mă ducă-n nemurire,
Căci pentru mine S-a jertfit,
Să-mi dea eterna fericire.
Iar restul, toate-s praf în vânt
Și trec pe rând precum o boare,
Trecător sunt eu pe-acest pământ
Și toate-n lume-s trecătoare



(Luca Ionel Branislav,poezii ortodoxe)

tigerAvalo9 25.11.2010 16:12:26

Ingerașul meu preabun
Călător pe-același drum,
De la Tatăl ai venit,
Peste tot m-ai însoțit,
Ziua, seara-n dimineață,
Până-n clipa cea de față.
Eu acum smerit te rog
Du-mă la Hodoș-Bodrog,
Acea sfântă mânăstire
Unde am primit simțire,
Simțire sfântă creștinească
Și bucurie cerească.
Unde Iisus m-a mângâiat
Și pace sfântă am aflat
Unde har mult am primit
Și Preasfânta mi-a zâmbit.
Îți amintești, îngere bun,
Fiind obosit de pe drum,
Imediat cum ajungeam
M-aștepta starețul Iovan,
Cu creștinească urare,
Dându-mi binecuvântare.
Acest monah minunat
De Domnul binecuvântat
Cu multă, multă-nțelepciune
Ce nimenea nu poate spune;
Acest sfânt conducător,
Al sufletelor blând păstor.
Un alt părinte luminat
Pe care eu l-am aflat,
Este părintele Manase,
Un sfânt în carne și oase,
E un ocean de iubire,
Un munte de milostivire.
El mi-a fost mamă și tată,
Avea dragoste adevărată;
Înger în trup și smerit,
De toată lumea preaiubit.
El mi-a îndulcit amaruri
Și m-a copleșit cu daruri,
Daruri smerite și sfinte
De la un cuvios părinte.
Pe părintele Gherasim,
Frumos ca un Serafim,
Înțelept ca un Heruvim,
Îl fericim și îl iubim.
Noi cu toți prea bine-l știm
Cu glasul lui duios și lin
De la sfintele masluri divine;
Cel ce este pentru mine
Un minunat învățător,
Un bun povățuitor,
O pafta sfântă mi-a dat
Utrenia m-a învățat,
M-a sprijinit, m-a ajutat
Și m-a binecuvântat.
El la sfințenie te-mbie
Prin pildă și teologie,
Un monah-un paradis
Ce în cuvinte-a fi descris,
Pe cât este de vizibil
Pe atât de imposibil.
Toți monahii mi-erau frați,
Acești curați, nevinovați,
Lui Dumnezeu subordonați
Acești monahi adevărați
M-au cazat, m-au ospătat,
Pentru mine s-au rugat.
Oh, ce buni au fost cu mine
Și acele slujbe divine
Ce te înălțau la rai,
Domnului viața să-i dai!
Dar acuma sunt departe
De bucurii nu mai am parte,
Sunt o floare între spini
Un străin între străini.
Nicicând nu mă pot ierta,
Rănită e inima mea
Așa ușor i-am părăsit
Pe cei care m-au iubit
Și mă iubesc în continuare
Cât e luna, cât e soare.
Care-n pomelnicele lor
Mă pomenesc cuprinși de dor.
Dar și eu acușa mor
De dorul părinților,
De-ale lor blânde priviri
Și de-a sfintei mânăstiri.
O, iubiții mei părinți
Ce străluciți ca niște sfinți,
Trebuia să mă siliți
Și chiar să mă biciuiți
Că să nu mai plec departe,
Să stau acolo pân’ la moarte
Acolo, în mijlocul vostru,
Unde-i Dumnezeul nostru,
Unde de toate aveam
Ca în sânul lui Avraam.
Acum aș da averea-ntreagă
Să vin la voi cât mai degrabă,
Dar mă săgeată-un negru gând
Că n-am să vă mai văd nicicând
Și-am să adorm ca cei mișei,
Departe de părinții mei.
Și de-oi muri între străini
Precum floarea între spini,
Să știți că v-am iubit puțin
Dar sincer și cu suflet plin
Și a voastră mânăstire
Să înflorească-n veșnicie.
Dar poate într-o bună zi
Sus în cer ne-om întâlni,
În raiul Domnului preasfânt
Și vom privi spre-acest pământ,
Amintindu-ne de-această zi
Și pe Domnul vom slăvi,
Primindu-mă-n același cort
Pe mine cel îndepărtat și mort.
Îngerașul meu preabun
Scoate-mă din nou la drum,
Și du-mă la mânăstirea mea,
Că lumea-i falsă, lumea-i rea.
La icoane să mă-nchin,
Să mă-nalț în cânt divin,
Cu strana să cânt în cor
Să beau apa din izvor!
Du-mă îngere te rog
La mânăstirea Bodrog,
La al părinților sobor
De care mi-e atât de dor
Mi-e dor de toată sfințirea
Și de toată mănăstirea,
Care la cer m-a trimis,
Dar am fugit din paradis.
Acolo-i mănăstirea mea,
Acolo eu să mor aș vrea,
Între icoanele cu sfinți,
Lângă scumpii mei părinți.
Plâng și suspin mereu,
Acolo e sufletul meu,
Acolo mă gândesc mereu,
Acolo este Dumnezeu !!!



(Luca Ionel BRANISLAV ,Dor de manastire)

glykys 26.11.2010 23:12:29

Cuvioase Parinte Stelian, sprijinitorul si calauzitorul in rugaciunile noastre, patimile trupesti biruind si impreuna cu ingerii locuind, privesti neincetat marirea cea gatita sfintilor, de lumina cereasca umplandu-te. Acum, in slava cereasca vietuind si inaintea imparatului Hristos stand, nu uita pe credinciosii care cu indrazneala inalta rugaciuni si cer sprijinul tau. Cel ce de la sanul maicii tale ai fost sfintit, si vas ales al Duhului Sfant te-ai aratat, luand sub ocrotirea ta pe mame si pe copii, ferindu-i de intristare si de boala, arata-te grabnic vindecator al suferintelor si al bolilor sufletesti si trupesti ale celor ce te lauda pe tine. Cel ce din pustiul Paflagoniei ai facut loc de preamarire a Sfintei Treimi, fa si din pustiul inimilor noastre tarina bineplacuta a harului dumnezeiesc, in care sa infloreasca crinii cei mantuitori ai credintei si sa se inmulteasca roadele sfintitoare ale faptelor bune; ocroteste cu rugaciunile tale familiile si pe copiii nostri, cerand de la Milostivul Dumnezeu iertare de pacate, sanatate si mantuire, ca prin tine si impreuna cu tine sa laudam numele cel sfant al Tatalui si al Fiului si http://str.crestin-ortodox.ro/foto/9...ian02_w180.jpgal Sfantului Duh. Amin.

cristiboss56 27.11.2010 20:38:22

4 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 308011)
Cuvioase Parinte Stelian, sprijinitorul si calauzitorul in rugaciunile noastre, patimile trupesti biruind si impreuna cu ingerii locuind, privesti neincetat marirea cea gatita sfintilor, de lumina cereasca umplandu-te. Acum, in slava cereasca vietuind si inaintea imparatului Hristos stand, nu uita pe credinciosii care cu indrazneala inalta rugaciuni si cer sprijinul tau. Cel ce de la sanul maicii tale ai fost sfintit, si vas ales al Duhului Sfant te-ai aratat, luand sub ocrotirea ta pe mame si pe copii, ferindu-i de intristare si de boala, arata-te grabnic vindecator al suferintelor si al bolilor sufletesti si trupesti ale celor ce te lauda pe tine. Cel ce din pustiul Paflagoniei ai facut loc de preamarire a Sfintei Treimi, fa si din pustiul inimilor noastre tarina bineplacuta a harului dumnezeiesc, in care sa infloreasca crinii cei mantuitori ai credintei si sa se inmulteasca roadele sfintitoare ale faptelor bune; ocroteste cu rugaciunile tale familiile si pe copiii nostri, cerand de la Milostivul Dumnezeu iertare de pacate, sanatate si mantuire, ca prin tine si impreuna cu tine sa laudam numele cel sfant al Tatalui si al Fiului si http://str.crestin-ortodox.ro/foto/9...ian02_w180.jpgal Sfantului Duh. Amin.

http://www.lacasuriliterare.com/m/article-20953025.html

glykys 28.11.2010 15:38:00

Rugaciune Sf. Dimitrie Basarabov

Aparatorule al nostru din nevoi, pentru lucrarea de multe minuni laude de multumiri aducem tie, noi, nevrednicii; si ca cel ce esti minunat si preamilostiv, izbaveste-ne pe noi din toate nevoile ca sa cantam tie : bucura-te, facatorule de minuni, Sfinte Parinte Dimitrie ! Aliluia


Eu una am sa ii multumesc Sf. Dimitrie Basarabov, in fata carui moaste m-am rugat astazi, pentru bunicutul meu, Dumitru-Mihai, ca l-a facut sanatos. L-am lasat bolnav azi-dimineata si dupa ce ne-am intors la biserica, bause un ceai si, ca prin minune, ii disparuse durerea.

tigerAvalo9 03.12.2010 21:34:07

Fericit bărbatul care în Tine se încrede,
Care ziua și noaptea în mintea sa Te vede,
Ție se închină și mereu se roagă Ție,
Preasfântă, Preacurată Fecioară Marie!
Fericit bărbatul care Te are ca Ocrotitoare,
De nimeni nu se teme, în veac nimic nu-l doare,
Pururea e vesel și Îți cântă osanale,
Nădejde preaaleasă, Preasfântă Născătoare!
Fericit bărbatul ce are nădejdea toată
În ajutorul Tău, Preasfântă și Preanevinovată,
Căci Tu îl ocrotești și îl sprijini tot mereu,
Iar la sfârșitul vieții îl duci la Dumnezeu.
Te rog acum pe Tine, Preasfântă Născătoare,
Să-mi fii acum și mie Zid de apărare,
De boli și de necazuri mereu să mă ferești
Și ticălosul meu suflet de iad să-l mântuiești


Luca Ionel BRANISLAV

cristiboss56 27.12.2010 13:15:51

Iti multumesc Sfinte Arhidiacone Stefane !
 
Iti multumesc, Sfinte Arhidiacone Stefane , ca de cinzecisipatru de ani ma ocrortesi cu sfintele tale rugaciuni , si mijlocesti pentru mine neancetat ! Iti multumesc tie Doamne , ca ai ales sa-mi dai viata , si sa vad lumina zilei avand ca ocrotitor pe Sfantul Stefan ! Slava lui Dumnezeu pentru toate !+" Sfinte mare mucenice a lui Hristos Stefane , cel ce ai proslavit pe Dumnezeu intru madularele tale cele mucenicesti , nu ne trece cu vederea , pe noi , cei cuprinsi de nevoi si ispite ; ci te roaga pentru noi Preamilostivului Dumnezeu ca sa impace lumea , si sa departeze de la noi pe tot vrajmasul cel pornit asupra noastra , prin mania lui Dumnezeu pentru pacatele noastre . Roaga-te , sfinte a lui Dumnezeu cu aceasi caldura cu care te-ai rugat pentru ucigasii tai ; roaga-te sa departeze de la noi furia celor fara Dumnezeu si sa ne apere pe noi , poporul Sau cel nou ales , ca prin rugaciunile tale fiind mantuiti , sa laudam bunatatea lui Dumnezeu cea nespusa si pe tine sa te marim in vecii vecilor . Amin !+ "

cristiboss56 27.12.2010 17:16:47

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 316532)
Iti multumesc, Sfinte Arhidiacone Stefane , ca de cinzecisipatru de ani ma ocrortesi cu sfintele tale rugaciuni , si mijlocesti pentru mine neancetat ! Iti multumesc tie Doamne , ca ai ales sa-mi dai viata , si sa vad lumina zilei avand ca ocrotitor pe Sfantul Stefan ! Slava lui Dumnezeu pentru toate !+" Sfinte mare mucenice a lui Hristos Stefane , cel ce ai proslavit pe Dumnezeu intru madularele tale cele mucenicesti , nu ne trece cu vederea , pe noi , cei cuprinsi de nevoi si ispite ; ci te roaga pentru noi Preamilostivului Dumnezeu ca sa impace lumea , si sa departeze de la noi pe tot vrajmasul cel pornit asupra noastra , prin mania lui Dumnezeu pentru pacatele noastre . Roaga-te , sfinte a lui Dumnezeu cu aceasi caldura cu care te-ai rugat pentru ucigasii tai ; roaga-te sa departeze de la noi furia celor fara Dumnezeu si sa ne apere pe noi , poporul Sau cel nou ales , ca prin rugaciunile tale fiind mantuiti , sa laudam bunatatea lui Dumnezeu cea nespusa si pe tine sa te marim in vecii vecilor . Amin !+ "

Azi a nins ca-n povesti ! M-am bucurat ca un copil de fulgii de nea si de peisajul rupt parca din povesti . Numai Dumnezeu stie sa plamadeasca astfel de imagini , si sa coboare linistea pe pamant ! Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu , si ale Sfantului Arhidiacon Stefan , Doamne Iisuse Hristoase , miluieste-ma pe mine pacatosul !+ .:1:

cristiboss56 06.01.2011 21:20:41

Sfantului Ioan Botezatorul !
 
Sfinte care-ai aratat / Pe al lumii Imparat , / Zicand ca Hristos e El , / Te atinge si de noi , / Sa ne dai un bun altoi , / Sa ne-ndemni , sa ne inveti , / Sa ne certi si sa ne ierti , / Si sa nu fii suparat . . . / Caci lumea nu te-a uitat ; / Capul cand ti s-a taiat , / Tot iadul s-a speriat ! / Fii faclie pentru mine , / Arata-mi calea spre bine , / Da-mi mila lui Dumnezeu , / Sa nu mai fac nici un rau ! .

tigerAvalo9 07.01.2011 23:10:12

Parintelui Iustin


A fost un fapt real sau poate un vis,
Când pronia divină așa a făcut
Ca mâna dreaptă să-ți sărut,
Eu, leșul păcatelor de nedescris!
Cu jind așteptam binecuvântarea
Îngenuncheată la picioarele-ți sfinte,
Inima îmi era goală de cuvinte,
Iar privirea ta îmi tăia răsuflarea.
Aș fi stat părinte acolo o veșnicie
Cu o inima frântă, rugătoare,
Aș fi alungat și o rază de soare
Dacă aceasta nu-ți era trimisă ție.
Te priveam părinte ca pe o icoană
Copleșită de a ei frumusețe,
În chipul tău era atâta blândețe!
Ce taină ascundeai părinte, ce taină?
Părinte Iustin, îl rog pe Dumnezeu
Să-ți dea ani din anii mei,
Să ne înmiresmezi ca floarea de tei
Topind din lume al necredinței seu!


Autor:Maria-Lucia CORNEA

cristiboss56 23.01.2011 21:53:28

Troparul Sfintei Cuvioase Xenia ce maine , 24 ianuarie , o praznuim !+
 
1 atașament(e)
Iubind saracia lui Hristos acum te indulcesti de ospatul cel vesnic ; cu nebunia cea paruta ai rusinat nebunia acestei lumi , prin Smerenia Crucii ai primit puterea lui Dumnezeu . Pentru aceasta , dobandind darul ajutorarii prin minuni , Fericita Xenia , roaga pe Hristos Dumnezeu sa ne izbaveasca prin pocainta de tot raul . Amin !+

cristiboss56 24.01.2011 22:30:41

Sfantul Grigorie Teologul , pe care il praznuim maine 25 ianuarie !+
 
1 atașament(e)
Un Acatist de mare folos , dar din pacate mult prea putin cunoscut , oferit de site-ul de fata :http://www.crestinortodox.ro/acatist...gul-67204.html

cristian67 25.01.2011 14:52:44

Rugaciune
 
O, iarta-mi te rog Doamne, atatea rugaciuni
Prin care-Ti cer doar paine si paza si minuni
Caci am facut adesea din Tine robul meu
Nu eu sa ascult de Tine, ci Tu de ce spun eu
In loc sa vreau eu, Doamne, sa fie voia Ta
Iti cer, Iti cer intr-una sa faci Tu voia mea,
Iti cer sa alungi necazul, sa-mi lasi un loc in rai
Si sa-mi slujesti in toate sa-mi dai, sa-mi dai, sa-mi dai
Gindindu-ma ca daca Iti cint si Te slavesc
Am drept sa-Ti cer intr-una sa faci tot ce-mi doresc
O, iarta-mi felul acesta nebun de-a ma ruga
Si invata-ma ca altfel sa stau in fata Ta
Nu tot cerindu-Ti Tie sa fii tu robul meu
Ci Tu cerindu-mi mie, iar robul sa fiu eu
Sa inteleg ca felul cel bun de a ma ruga
E sa doresc ca-n toate sa fie voia Ta!

DOAMNE IARTA-NE!

cristian67 25.01.2011 15:25:49

TATAL NOSTRU

Sa nu spui" Tata" daca nu te comporti ca un fiu in fiecare zi!
Sa nu spui "Nostru" daca esti inchis in egoismul tau !
Sa nu spui" Care esti in ceruri" daca esti preocupat de lucrurile pamantesti !
Sa nu spui "Vie imparatia Ta" daca o confunzi cu succesul material !
Sa nu spui "Sfinteasca-se numele Tau" daca nu-L respecti !
Sa nu spui" Faca-se voia Ta" daca nu o accepti cand e dureroasa !
Sa nu spui" Painea noastra cea de toata zilele ,da-ne-o noua astazi "daca nu te gandesti la cei infometati!
Sa nu spui "Ne iarta noua greselile noastre" daca pastrezi ranchiuna pt fratele tau !
Sa nu spui" Nu ne duce pe noi in ispita" daca ai de gand sa pacatuiesti in continuare !
Sa nu spui" Amin" daca nu iei in serios cuvintele din Tatal nostru !!!
Domnul sa ne ajute!
AMIN. - http://ro.netlogstatic.com/p/oo/013/457/13457304.jpg

calator prin ploaie 25.01.2011 16:47:00

Minunate postarile tale ! Iti multumesc din suflet !

cristiboss56 28.01.2011 15:55:22

Efrem Sirul , pe care astazi il praznuim !+
 
1 atașament(e)
" Precuratului Tau chip ne inchinam , Bunule , cerand iertare gresealelor noastre , Hristoase Dumnezeule . Ca de voie ai binevoit a Te sui cu Trupul pe Cruce , ca sa izbavesti din robia vrajmasului pe cei care i-ai zidit . Pentru aceea , cu multumirew strigam Tie : Toate le-ai umplut de bucurie , Mantuitorul nostru , Cel ce ai venit sa mantuiesti lumea " .

sebastiana 10.02.2011 14:40:09

Maica domnului-ocrotitoarea crestinilor
 
Maică Sfântă,

Maică Sfântă,

De ce-i răutate multă,

Încât inima se-afundă?



- E mai multă bunătatea,

Acoperă nedreptatea.

Dar nu o puteți vedea,

De aveți inima rea.

Și nu o puteți simți,

Dacă nu veți pătimi.

Veniți toți la Fiul meu,

El vă mântuie de rău!

Vă deschide ochii vieții,

Spre vederea bunătății.

Mă rog pentru voi mereu,

Să v-ajute Dumnezeu.



Trebuie și ruga voastră,

Ca El să vă mântuiască.

Sub privirea de creștin

Apa se transformă-n vin,

Iar cel mai amar pelin

Capătă un gust divin.



Asta e menirea voastră:

Dragostea să prisosească,

Încât răutatea lumii

Și goliciunea minciunii

Să dispară, precum ceața

Se-mprăștie, dimineața.



Străluciți cu inimi calde

Și cu rugăciuni înalte.

Răspândiți roua dreptății;

Asta-i calea bunătății.





2.



- Maică Sfântă,

Maică Sfântă,

De ce inima nu cântă,

Dragostea nu ne-nfierbântă

La o viețuire sfântă?



- Lacrimile mele curg

Pentru cei ce nu ajung

Să-L vadă pe Fiul meu,

Iisus Hristos, Dumnezeu.

Cât trăiți pe astă lume

Este timp pentru minune,

Ca inima să tresalte

La viața cea fără moarte.

Nu vă deznădăjduiți,

Copiii mei mult-iubiți!

Nu vă uitați rugăciunea,

Cu toată amărăciunea;

Într-o zi, Domnul va da

Și inima va cânta:

Cântec îngeresc, curat,

Ce curge neîncetat.



Sfânt izvor de nemurire,

Ruga cea fără oprire.

Ea vă va fi apă vie,

Necurmată bucurie.

Eu mă rog să o primiți

Și nicicând să n-o opriți.



Fiul meu să dăruiască

Rugăciunea îngerească

Către firea omenească.





3.



- Maică Sfântă

Și Fecioară,

De ce grija ne-mpresoară

Ziua toată, -întreaga seară?

Cum uităm de tine, Sfântă,

Chiar de-avem durere multă?



- Voi uitați, eu nu vă uit,

Fii creștini de pe pământ!

Voi nu știți că, nevăzut,

Eu vă mângâi cu dor mult.

Ochiul vostru ostenit,

Al vostru obraz muncit,

Părul vostru-ncărunțit,

Sufletul vostru mâhnit,

Le învălui cu privirea

Și le-nfășor cu iubirea.

Nu vă temeți de nevoi,

Ci aveți frică de voi,

Ca să nu alunecați

În păcate, ci să stați

Treji în luptă și în rugă,

Căci mila o să v-ajungă.

Goniți grija cea lumească

Pentru pacea îngerească.



În case, s-aveți icoane,

Ce vă feresc de uitare.

Când priviți spre chipul meu

Și spre al lui Dumnezeu,

Amintiți-vă îndată

Că Dumnezeu vă e Tată,



Nu vă uită niciodată,

Ci de grijă El vă poartă.





4.



- Maică Sfântă,

Nenuntită,

Și cu haină aurită,

Cum ne putem feri fiii,

Toți urmașii, toți copiii,

De ispite necurate

Ce-s în lume presărate?



- Luați aminte, dragii mei,

Să nu faceți din prunci, zei.

Nu vă închinați la fii,

Chiar de-s ai voștri copii.

Ca s-aveți urmași curați,

La inimi nevinovați,

Cu blândețe-i îndreptați,

Calea bună le-arătați,

Calea Domnului Hristos,

A Pruncului luminos.

Mult mă rog pentru părinți,

Ca să aibă fii cuminți;

Să aibă înțelepciune,

Să știe cum să-i îndrume.



Mă rog pentru-nvățători,

Să fie luceferi, sori,

În drumul copiilor,

În viața tinerilor.



Slujbele Bisericii,

Întărirea creșterii.

Cuvântul dumnezeiesc,

Ajutor de sus, ceresc.

Adevărul învățați

Pe copiii luminați,

Și cum să-și înalțe ruga,

Ca la Domnul să ajungă.



Amintiți-le mereu

Cât de bun e Fiul meu,

Cât de mult îi ocrotește,

Cât de tare îi iubește!





5.



- Măicuță ocrotitoare,

Din icoană veghetoare,

De ce, Maică, pe de-o parte

Însetat-am de dreptate,

Dar mă port cu lașitate?



- Ai răbdare, fiu creștin,

Chiar dacă de dor ești plin.

Nu poți fi bun dintr-o dată

Și cu inima curată.

Roagă-te și te veghează,

Căci păcatul te-nnoptează.

Roagă-te și te căiește,

De tot ce te depășește.

Roagă-te și te silește

Și darul ți-l înmulțește.



Pic cu pic și strop cu strop,

Mai agale și-n galop,

Sufletul tău însetat

Va fi binecuvântat.



Ține-te pe calea dreaptă

Cu inimă înțeleaptă.

Nu te teme să fii bun,

Chiar de ești crezut nebun.



Lasă-ți dorul să doinească,

Inima să-ți gângurească

Spre luminarea cerească.





6.



- Măicuță mireasă

Și Împărăteasă,

Maica Domnului

Și a dorului,

Nu știu cui să spun

Durerea ce-adun.

În zile de iarnă

Vin sub a ta haină.

Că n-am șezătoare,

N-am vreo alinare,

Ca să povestesc,

Să mă liniștesc...

Stau închisă-n casă,

Frigul se revarsă

În oraș, în țară,

Bântuie pe-afară...

Stau și te privesc,

Nu mă dumiresc

Unde s-a dus satul;

...Orașul, stricatul

M-a strivit sub el

Ca pe un rebel.

Unde-s doinele,

Sărbătorile?

Casa unde este?

Dorul de poveste?

Hainele cusute

Cu flori de la munte...

Măicuță, să-mi spui

Taina cerului:

Cum mai pot trăi,

Fără a doini,

Cum pot respira

Fără a cânta?



- Vino-n rugăciune,

La Domnul, la mine,

Ruga ta-i doinire

Și despătimire;

Doina inimii,

Calea liniștii.

Și spune povești

Pruncilor ce-i crești;

Și ai șezătoare

Fără încetare.

Domnul e oriunde,

Iarna nu-L ascunde.

Frigul nu-L gonește,

Mereu ne iubește.

La oraș, la sat,

Unde e chemat,

Vine, luminează,

Răul depărtează.



Soare ne răsare,

Nu ne dă-n uitare.




Unii teologi cred că dacă din întâmplare toate cele nouă cete îngerești s-ar fi prăbușit din ceruri și s-ar fi făcut diavoli, dacă toți oamenii s-ar fi făcut răi și toți ar fi mers la munci, dacă toate zidirile s-ar fi ridicat asupra lui Dumnezeu, ar fi ieșit din rânduiala lor și s-ar fi prăbușit în neant, totuși, acestea puse în balanță cu sfințenia Născătoarei de Dumnezeu, nu puteau să-L întristeze pe Dumnezeu. Căci numai Doamna Născătoare de Dumnezeu putea a-L mulțumi în toate și pentru toate. Ea mai mult decât toate s-a supus voinței Lui.
(Sfântul Nicodim Aghioritul, Războiul nevăzut)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++
Ea L-a născut pe Fiul - Cel dinainte de veci, iar Fiul a născut și naște în fiecare ceas pe cei ce cred în El și păzesc poruncile Lui. Așa încât Maica Domnului este Maică și Împărăteasă a tuturor Sfinților, întrucât ei mănâncă trupul Lui, care este din ea.
(Sfântul Simeon Noul Teolog, Scrieri I)

cristiboss56 16.02.2011 22:53:58

Rugăciunea Sfântului Andrei
 
Doamne Dumnezeul nostru , Tu , Cel ce ai zis și s-a făcut făptura, nu întoarce dumnezeiasca Ta față de la noi cei păcătoși, ca să nu vină asupra-ne mânia cea groaznică și înfricoșătoare a durerilor, care este rodul păcatelor noastre pe care în toată ziua cu nesocotință în chip nenumărat le săvârșim. Noi suntem păcătoși și pătimași , netrebtnici și plini de răutate , iar Tu ești izvorul vieții și al milostivirii ; nu ne lăsa, Doamne ! Nu trece rugăciunea noastră a păcătoșilor , nici nu ne răsplăti nouă după nelegiuirile noastre, ci , pentru că nu suntem vrednici a câștiga prin sârguința cea de toate zilele milostivirea Ta , dăruiește-ne-o Tu , Doamne, ca un preamilostiv. Pentru rugăciunile apostolului Tău Andrei, dăruiește-ne nouă sănătate și viață ferită de toată răutatea . Amin !+


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:21:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.