Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Crezi în semne? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14387)

Lucian008 11.01.2012 21:29:36

Citat:

În prealabil postat de maria40 (Post 421554)
Ne iarta dar nepedespsit nimic nu lasa! Si asta nu pentru ca Dumnezeu e razbunator ci pentru ca e drept! Fiecare platim pentru ceea ce facem rau. Unii platesc mai tarziu iar altii mai devreme.
Ne iarta pacatul dar nu si pedeapsa!

Spuneti ca e parerea dvs. Va rog frumos nu mai sustineti lucruri ca si cum ar fi adevaruri de credinta cand de fapt sunt pareri personale. Iertatul presupune sa nu se mai ia nici o masura impotriva persoanei asupara careia s-a rasfrant iertarea.

maria40 11.01.2012 21:53:37

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 421558)
Spuneti ca e parerea dvs. Va rog frumos nu mai sustineti lucruri ca si cum ar fi adevaruri de credinta cand de fapt sunt pareri personale. Iertatul presupune sa nu se mai ia nici o masura impotriva persoanei asupara careia s-a rasfrant iertarea.

Sa inteleg ca un criminal daca se spovedeste este iertat si poate dupa aceea continua cu o alta crima?

Lucian008 11.01.2012 22:00:40

Citat:

În prealabil postat de maria40 (Post 421561)
Sa inteleg ca un criminal daca se spovedeste este iertat si poate dupa aceea continua cu o alta crima?

Ce legatura are ce face el dupa? Conteaza ce a facut pana in momentul respectiv. Conteaza ca in momentul in care se spovedeste se pocaieste. Si de aceea e iertat.
Conceptia ca cineva care a ucis o va face din nou, practic ca un pacatos nu se poate schimba nu e deloc crestineasca. Si oricum ca sa va raspund: Daca cineva ucide si se spovedeste, daca se caieste si este iertat nu mai este pedepsit si nu i se mai considera pacatul respectiv. Daca ucide ulterior i se considera acel pacat. Si se iarta si acela daca se pocaieste si se spovedeste.
Eu inteleg ca este un forum unde fiecare isi poate spune parerea, dar sa fie exprimata astfel incat fiecare sa poata intelege ca este doar o parere si nu o invatatura de credinta.

Petre. 21.01.2012 00:16:32

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 421496)
Cifra 666 aparuta din senin nu are nici o semnificatie.
Cat despre cat de mult rau putem face cuiva apropiat datorita unor pacate eu cred ca ,mai ales daca avem copii ,acestora le putem face mult rau .
Dar exista spovedania ,prin spovedanie Dumnezeu ne iarta pacatul si pedeapsa care vine ca o consecinta a lui.

Se pot ierta prin spovedanie pacatele parintilor, bunicilor, strabunicilor, etc ?

Mirela0110 21.01.2012 10:41:36

Citat:

În prealabil postat de AnnaKarenina90 (Post 421428)
Nu stiu insa ce va fi cand va invata latina, in clasa a VIII-a sau cand va ajung la adolescenta si va incepe sa aiba certuri cu parintii si sa nu se mai poata trezi duminica dimineata sa mearga la biserica. Poate ca dezastrul va fi evitat, daca tot se sfarseste lumea anul acesta.

Doamne-ajuta!

partea de final este pusa in ghilimele nu? sau nu inteleg eu? oricine poate avea probleme la adolescenta cu copiii, si asta nu este doar ca s-a nascut pe 6.06 ... in general adolescentii nu se trezesc prea usor si nici nu prea se duc la biserica ... cati oameni nu s-au nascut in ziua de 6.06??? si cati nu au trecut prin anul 2006 ? si ce asta inseamna ca sunt sub semnul aluia rau ??? e o prostie .... 6 e un numar ca toate celelelate ... chiar si in combinatia de nu stiu cati de 6 ...

imi amintesc odata cand am fost cu fata la o ecografie ... eram insarcinata in luna a 6-a, ma duceam a 6-a oara la control, am fost programata intr-o zi de vineri 6.06, si aveam si fix numarul 6 ... ei si care a fost problema? inseamna ca is eu sau fata sub semnul aluia rau?

semnele sunt doar in imaginatia noastra ... asa cum poate sunt si visele, nu trebuie sa ne luam dupa ele ... ce ni se intampla sau ni se va intampla, este doar o consecinta a faptelor noastre, si noi trebuie doar sa mergem cu speranta in Dumnezeu ca El ne va ghida drumul si ne va avea in grija, sa ne deschida ochii si sa ne lumineze calea, sa luam deciziile cele mai bune si mai corecte ...

Lucian008 21.01.2012 11:25:29

Citat:

În prealabil postat de Petre. (Post 423645)
Se pot ierta prin spovedanie pacatele parintilor, bunicilor, strabunicilor, etc ?

Nu am inteles daca este o intrebare care astepta raspuns sau daca este o intrebare retorica. Dar daca se astepta raspuns, acesta e clar nu. Tainele nu se aplica prin intermediari. Nu se iarta perin spovedanie pacatele altor persoane.

Mihai36 21.01.2012 12:03:00

Invatatura ortodoxa refertoare la pacat si ispasire ne arata ca iertarea are loc partial si ca ispasirea este si ea necesara in vederea indreptarii .

Eu vad lucrurile in felul in care ispasirea este totodata si o consecinta a lucrurilor dar si ca o datorie karmica fata de persoanele carora le-am gresit sau fata de noua insine.

Nu toate suferintele deasemena sint (doar) isipasiri ci uneori trebuie ca prin ele sa fim determinati sa cautam solutia buna in anumite privinte , ele au rostul de a ne ajuta sa ne facem mai bine introspectia si sa ne apropie de o anmita coduita si credinta.
multe persoane spun "Boala m-a apriopiat de Dumnezeu "

Lucian008 21.01.2012 12:46:00

Citat:

În prealabil postat de Mihai36 (Post 423693)
Invatatura ortodoxa refertoare la pacat si ispasire ne arata ca iertarea are loc partial si ca ispasirea este si ea necesara in vederea indreptarii .

Serios? Unde? Cred ca ati gresit invatarura de credinta. Aia cu satisfactia adusa lui Dumnezeu prin suferinta si ideea de Purgatoriu nu o gasiti in BO.

lore86 21.01.2012 13:01:08

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 423690)
Tainele nu se aplica prin intermediari. Nu se iarta perin spovedanie pacatele altor persoane.

Apropo de asta, imi aduc aminte de o povestioara zisa de un preot de la tara.
Vine soacra la spovedanie.Si incepe sa turuie:"Ca nora e asa, ca nora e asa..."
Pretoul asculta in liniste iar la gata ii spune soacrei:"Acum du-te acasa si spune-i la nora sa vina sa o dezleg".
Asta referitor la pacatele cui le spovedim....

lore86 21.01.2012 13:12:19

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 421558)
Spuneti ca e parerea dvs. Va rog frumos nu mai sustineti lucruri ca si cum ar fi adevaruri de credinta cand de fapt sunt pareri personale. Iertatul presupune sa nu se mai ia nici o masura impotriva persoanei asupara careia s-a rasfrant iertarea.

Poate ca exprimarea nu a fost cea mai potrivita.
Pacatul se iarta, dar consecintele pacatului se rasfrang asupra celui care le-a facut, precum si a urmasilor, percepandu-se uneori ca o pedeapsa.
Spre ex, fumatorul, chiar daca le lasa de pacat va sporta bolile pe care le presupune viciul: boli pulmonare, tbc etc.
Femeia care avorteza va suferii drame pshice, depresii, copii neascultatori.

nu poti spune ca cel care a comis pacate grave si se pocaieste...gata.Aici s-a incheiat tot. Nu e asa.
Spre ex: o femeie avorteaza, se pocaieste isi plange pacatul si i se iarta. Dar sangele nevinovat al pruncului nenacut striga la Dumnezeu, cerand dreptate. Si dreptatea lui Dumnezeu trebuie sa intervina.

Avem exemple de sfinti, imi scapa numele, care dupa ce au pacatuit grav, s-au spovedit si s-au retras in pustie, cerand un semn: atunci cand va inflori pomul acesta va fi semnul ca Domnul i-a iertat. Si pomul a inflori abia dupa 3 ani jumate de post, lacrimi si nevointa.

dar asta e doar parerea personala. Chiar o sa cercetez sa vad care e parerea Bisericii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:59:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.