Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Canoanele pentru spovedanie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9032)

sophia 07.04.2010 12:00:50

Citat:

În prealabil postat de Radu32 (Post 231055)
eu cred ca faptul spovedeaniei la preot e unul mai mult simbolic, in definitiv,...dumnezeu,prin binecuvatarea preotului ne iarta faptele rele, canonul e relativ...si de fapt trebuie sa-l inventam noi,pt noi...adica sa contrabalansam faptele rele prin fapte noi,bune, de data asta, cat mai felurite,si mai ales sa nu cadem iarasi in vechile fapte rele !
Dumnezeu ne iarta pe masura seriozitatii noastre si a dorintei de a ne apropia de el, dar si tiand cont de incercarile prin care trecem !!! Ca...totusi unii au o viata mai blanda, mai fericita, si altii...mai plina de incercari,de tot felul si de necazuri,altii la mijloc intre acestea doua...etc...
Deci eu cred ca D-zeu,tine cont de toate aceste aspecte in mod individual ,pt fiecare persoana in parte !

Eu te-am inteles si sunt de acord cu ceea ce spui. Dumnezeu ne stie pe fiecare in parte, cu bune si cu rele, cu greutati, limite si greseli. Noi trebuie sa facem ceva si El ne ajuta. Canonul...putem sa-l facem si noi (sa ne impunem ceva bun de facut: rugaciuni, acatiste, fapte bune, dar cu masura).
Dumnezeu nu ne cere sa facem lucruri care sa ne faca rau, sa ne imbolnavaeasca, omoare sau pierde... Am auzit de canoane care au dus oamenii la limita vietii sufletesti si fizice. Dumnezeu nu cere asa ceva.

cristiboss56 07.04.2010 12:26:06

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 232045)
Eu te-am inteles si sunt de acord cu ceea ce spui. Dumnezeu ne stie pe fiecare in parte, cu bune si cu rele, cu greutati, limite si greseli. Noi trebuie sa facem ceva si El ne ajuta. Canonul...putem sa-l facem si noi (sa ne impunem ceva bun de facut: rugaciuni, acatiste, fapte bune, dar cu masura).
Dumnezeu nu ne cere sa facem lucruri care sa ne faca rau, sa ne imbolnavaeasca, omoare sau pierde... Am auzit de canoane care au dus oamenii la limita vietii sufletesti si fizice. Dumnezeu nu cere asa ceva.

Sofia draga , Radu nu a vorbit de canoane nici pe departe , ci de iertarea pacatelor . Este vorba de Sfanta Spovedanie , Sofia draga si nimic mai mult !

:25:

sophia 07.04.2010 13:51:23

@Cristi -????
Nu mentioneaza "Sf. Spovedanie" dar ma rog. Vorbeste despre iertarea pacatelor si spune si "canonul e relativ..."
Eu asa am priceput, tu asa ai priceput...
Si multa lume leaga iertarea pacatelor de canon. Adica ieratrea fara canon nu se face. Aici este intrebarea de fapt. Cred eu...

cristiboss56 07.04.2010 14:50:40

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 232083)
@Cristi -????
Nu mentioneaza "Sf. Spovedanie" dar ma rog. Vorbeste despre iertarea pacatelor si spune si "canonul e relativ..."
Eu asa am priceput, tu asa ai priceput...
Si multa lume leaga iertarea pacatelor de canon. Adica ieratrea fara canon nu se face. Aici este intrebarea de fapt. Cred eu...

Nu se da obligatoriu canon , si apoi sa primesti canon o rugaciune , un psalm sa-l inveti pe dinafara , sunt lucruri bune si normale ! Nu facem din exceptii nedorite reguli !

Noesisaa 07.04.2010 15:00:52

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 232083)
Si multa lume leaga iertarea pacatelor de canon. Adica ieratrea fara canon nu se face. Aici este intrebarea de fapt. Cred eu...

Atunci multa lume greseste. Iertarea o primesti in mod gratuit ca urmare a marturisirii tale si a caintei tale. Nu poti sa platesti iertarea cu vreun canon asa cum jertfa lui Hristos pe cruce este atat de mare incat orice am face noi nu putem sa dam compensatie. Canonul este pentru indreptarea ta si pentru ca sa te ajute sa te vindeci. Sau, in cazul opririi temporare de la impartasanie, ca sa iti dai seama cu adevarat de gravitatea pacatului.

sophia 07.04.2010 16:49:24

@Cristi - tocmai. Nu toti dau/primesc canoane, deci iertare se poate si fara.
Dar uite ca unii nu concep asta.
Nu, nu este rau sa citesti un acatist, sa te rogi. O faci si din proprie initiativa. asta vreau sa spun. Eu o fac fara sa primesc canon.
Dar asta nu are nimic a face cu iertarea de la spovedanie. Asta vroiam sa spun.
De ce sa faci pedeapsa din a citi o rugaciune, sau un psalm?

cristiboss56 07.04.2010 20:26:28

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 232175)
@Cristi - tocmai. Nu toti dau/primesc canoane, deci iertare se poate si fara.
Dar uite ca unii nu concep asta.
Nu, nu este rau sa citesti un acatist, sa te rogi. O faci si din proprie initiativa. asta vreau sa spun. Eu o fac fara sa primesc canon.
Dar asta nu are nimic a face cu iertarea de la spovedanie. Asta vroiam sa spun.
De ce sa faci pedeapsa din a citi o rugaciune, sau un psalm?

Hai sa-i nu-i spunem pedeapsa ci " o tema pentru acasa " , caci toate sunt pana la urma spre binele nostru . Uite eu in trecut am primit "Tema pt. acasa " sa invat perfect Psalmul 50 , asta ca un exemplu ! Mi-a stricat ? in nici un caz ! Deci sa nu luam ca pedepse , ci , ca teme duhovnicesti pentru indreptarea si binele nostru pana la urma ! De am fost oprit de la Sf. Impartasanie din cauza fumatului , a fost rau ? Nu ! Biserica a mai castigat astfel un nefumator , si pot continua . . .:25:

georgeval 07.04.2010 22:14:02

Dincolo de aspectul etimologic, canonul nu este o pedeapsa, ci un exercitiu duhovnicesc- prin care incercam sa fortificam firea noastra in lupta impotriva patimilor.

camivero19 08.04.2010 09:13:54

La inceput am vazut canonul ca pe un fel de pedeapsa pe care am facut-o dintr-o oarecare ascultare pe care I-o promisesem lui Dumnezeu pentru un anumit timp. Acum il vad ca pe o declaratie de dragoste pe care mi-a facut-o Doamne si pe care i-o fac zilnic. E cordonul ombilical prin care ma hranesc zilnic cu Doamne. E rugaciunea care daca lipseste intr-o zi, acea zi parca nu am trait-o.

Pelerinul 08.04.2010 11:51:13

Am citit undeva referitor la canon: 'iti faci in lumea asta canonul ca sa nu il faci dincolo'. Dumnezeu te iarta dar nu fara pedeapsa sau un act de penitenta din partea ta. Cum a fost exemplul proorocului David: Dumnezeu l-a iertat pentru ce a savarsit, mai ales ca a compus si Psalmul 50, dar tot i-a murit copilul...


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:15:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.