Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #4  
Vechi 27.06.2014, 12:25:09
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Stiti ce se intmpla? Pare ca duhovnicuk a vrut sa ne demonstreze ca fara ajutorul lui Dumnezeu nu putem face nimic, daca nu e voia Lui, iar sotul ar fi vrut si poate crede ca a reusit sa-mi demonstreze ca lui Dumnezeu nu-i pasa de soarta noastra individuala, indiferent cat ne rugam daca mergem sai nu la biserica sau daca suntem sau nu credinciosi ! Eu stiam ca nu va fi o lectie de pocainta pt el, ci ca daca nu va reusi ce si-a propus reactia lui va fi una de hula !
Pentru ca sotul tau si-a propus ceva, manat fiind de propria sa ambitie, de propriile sale socotinte omenesti.
Este pentru a nu stiu cata oara cand ma vad nevoit sa reiau acelasi dicurs catehetic:
Dumnezeu nu este un mare vrajitor care indeplineste dorinte celor ce-I intra in Gratie. Hristos s-a facut om ca sa faca pe Adam dumnezeu, ca sa te faca pe tine si pe sotul tau sa va puteti indeplini singuri toate gandurile cele curate, fara sa cautati vreo dadaca. Dumnezeu vrea sa-si vada fii ridicati si mergand singuri pe picioarele lor, nu doar de-abustelea, nu doar carati in spinare mereu.
"Femeie, mergi in pace; credinta TA te-a mantuit." Deci nu mai da vina pe sotul tau, care in mod vadit este cuprins de indoiala si de ganduri potrivnice. Cauta-ti pricina propriei tale necredinte, a propriilor tale indoieli.

"De este cineva lipsit de intelepciune sa o ceara de la Dumnezeu si i se va da lui. Sa ceara insa cu credinta, de nimic indoindu-se!"
"Va veni vreme cand va veti ruga Tatalui, si toate cate veti cere El va da voua. Si nu zic ca ma voi ruga eu pentru voi, caci insusi Tatal va iubeste..."
"Cand stati de va rugati, lasati toate cate aveti impotriva cuiva si crezand ca ati dobandit, toate cate veti cere le veti primi. Si nu va rugati ca paganii, care cred ca in multa lor vorbire sta rugaciunea ci numai ziceti : Tatal nostru...faca-se voia Ta! Tatal nostru...faca-se voia Ta! Tatal nostru...faca-se voia Ta! ..."
Reply With Quote