Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2010, 12:55:27
eduard40 eduard40 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Casnicie pe cale de destramare

Buna,
Incep cu o scurta descriere :
Am 40 ani si sint casatorit de 14 ani , am o fetita de 9 ani , sotia mea e mai tanara ca si mine are 33 ani , casatoria noastra a fost ok , pina anul trecut cind au inceput problemele.
Nu mai este femeia care a fost nu o mai interesa casa si familia a inceput sa imi ocoleasca si familia mea ( aveam obiceiul sa iesim toti la plimbari si cumparaturi luam masa cu familia etc) mia spus ca sa saturat de batrani.Este mai tot timpul ocupata servici si scoala nu prea are timp de noi.Eu am intrebato ce sa intimplat de ce este asa.Am inceput sa ne certam ....respectul dinainte nu mai exista .Foarte mult negativism in ea doar de lucrurile mai putin frumoase imi aminteste de ele , tot ce era frumos intre noi nici nus mai aminteste.Din aceste certuri nu a iesit nimic bun acum imi spune ca este goala si nu mai simte nimic pentru mine.Imi mai spunea ca ma iubit enorm dar nu am apreciat asta.Eu imi iubesc sotia si copilul foarte mult si casatorie pentru mine e ceva sfint ( ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta).Am avut discutii de despartire si divort, recunosc ca si eu am gresit mult in comportamentul cu ea (SINT RAU DE GURA) in rest nu beau nu fumez, citesc biblia merg mai rar la biserica etc, imi vad de servici familie, am putini prieteni ( am o familie si asta e cel mai bun lucru din viata mea).
Daca as putea as da timpul inapoi si sa repar tot ce sa stricat intre noi.
M-am rugat mult pentru aceasta problema am tinut si postu .....parca ar fi o vraja mare ea este foarte rece parca are inima inghetata.Era o scumpa inainte femeie de casa, vesela,draguta.
Acum imi spune ca nu merit o femeie ca si ea ,ce imi place la ea , ca eu sint prea bun pentru ea.
M-am rugat mult dar nu sa intamplat nimic bun ....au fost 2 tentative de impacare dar dupa 2 zile isi amintea de certuri si era gata.
Sint un pacatos si recunosc din plin asta , imi doresc sa devin un baiat mai bun decit eram inainte.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi rugaciuni etc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2010, 14:38:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduard40 Vezi mesajul
Buna,
Incep cu o scurta descriere :
Am 40 ani si sint casatorit de 14 ani , am o fetita de 9 ani , sotia mea e mai tanara ca si mine are 33 ani , casatoria noastra a fost ok , pina anul trecut cind au inceput problemele.
Nu mai este femeia care a fost nu o mai interesa casa si familia a inceput sa imi ocoleasca si familia mea ( aveam obiceiul sa iesim toti la plimbari si cumparaturi luam masa cu familia etc) mia spus ca sa saturat de batrani.Este mai tot timpul ocupata servici si scoala nu prea are timp de noi.Eu am intrebato ce sa intimplat de ce este asa.Am inceput sa ne certam ....respectul dinainte nu mai exista .Foarte mult negativism in ea doar de lucrurile mai putin frumoase imi aminteste de ele , tot ce era frumos intre noi nici nus mai aminteste.Din aceste certuri nu a iesit nimic bun acum imi spune ca este goala si nu mai simte nimic pentru mine.Imi mai spunea ca ma iubit enorm dar nu am apreciat asta.Eu imi iubesc sotia si copilul foarte mult si casatorie pentru mine e ceva sfint ( ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta).Am avut discutii de despartire si divort, recunosc ca si eu am gresit mult in comportamentul cu ea (SINT RAU DE GURA) in rest nu beau nu fumez, citesc biblia merg mai rar la biserica etc, imi vad de servici familie, am putini prieteni ( am o familie si asta e cel mai bun lucru din viata mea).
Daca as putea as da timpul inapoi si sa repar tot ce sa stricat intre noi.
M-am rugat mult pentru aceasta problema am tinut si postu .....parca ar fi o vraja mare ea este foarte rece parca are inima inghetata.Era o scumpa inainte femeie de casa, vesela,draguta.
Acum imi spune ca nu merit o femeie ca si ea ,ce imi place la ea , ca eu sint prea bun pentru ea.
M-am rugat mult dar nu sa intamplat nimic bun ....au fost 2 tentative de impacare dar dupa 2 zile isi amintea de certuri si era gata.
Sint un pacatos si recunosc din plin asta , imi doresc sa devin un baiat mai bun decit eram inainte.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi rugaciuni etc.
Ed... da cum tu vrei asa peste noapte Dumnezeu sa ne implineasca cererile? Daca s-a racit are ea un motivul ei, or sa saturat de comportamentul tau or a gasit un alt barbat cu "calitati" si poate il vede ca pe Fat Frumos. Tu veziti de casa ca pina acum incearca sa-ti corectezi greselile care le-ai scris mai sus. Si nu uita Dumnezeu nu este obligat sa ne dea ce cerem noi, numai daca vrea si daca meritam tu roaga-te incontinu mergi la spovedanie si participa la slujbe si ai sa vezi ca atunci Doamne Doamne te aude si te vede.Vad ca esti in Rom acolo aveti biserici la tot pasul.
Doamne ajuta
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 06.01.2010 at 14:43:10.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2010, 15:58:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Spui ca problemele au inceput de 1 an...ce s-a intamplat mai exact atunci de a determinat-o sa isi schimbe atitudinea?
In certurile voastre ce anume iti reproseaza?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2010, 16:50:27
Dana-Elena's Avatar
Dana-Elena Dana-Elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2005
Locație: Bucuresti-Sector 2
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Daca esti cununat religios, crede in ce a unit HRISTOS!!!! Nu te lasa..... roaga-te si mai ales da acatiste .....odata la 3 manastiri ( cel putin 3 - dar odata toate). Si lupta cu pacatele tale - schimba-ti comportamentul - e fff. greu, dar daca iti iubesti cu adevarat familia....
Dumnezeu sa va apropie si sa va Binecuvinteze, iar Maica Domnului sa va fie grabnic ajutatoare!!!
__________________
" Mare esti Doamne si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu este deajuns spre lauda numelui Tau ! "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2010, 17:37:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduard40 Vezi mesajul
Sint un pacatos si recunosc din plin asta , imi doresc sa devin un baiat mai bun decit eram inainte.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi rugaciuni etc.
Ai devenit cumva de un an de zile mai rivnitor decit inainte, mai dedicat bisericii in detrimentul "pacatosilor" din familie care din cauza "pacatelor" nu pot tine pasul cu tine?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2010, 13:31:16
eduard40 eduard40 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ai devenit cumva de un an de zile mai rivnitor decit inainte, mai dedicat bisericii in detrimentul "pacatosilor" din familie care din cauza "pacatelor" nu pot tine pasul cu tine?
Nu sint eu in masura sa jutec pe altii, dar intradevar am inceput sa aprofundez ce scrie in Biblie si incercam sa imi invat si familia (ce e bine si ce e rau, doar exemple si citate din Biblie , acolo exista tot adevarul )
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.01.2010, 13:38:48
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduard40 Vezi mesajul
Nu sint eu in masura sa jutec pe altii, dar intradevar am inceput sa aprofundez ce scrie in Biblie si incercam sa imi invat si familia (ce e bine si ce e rau, doar exemple si citate din Biblie , acolo exista tot adevarul )
problemele in familie sunt frecvente in ziua de azi.Adevarul este in Biblie,dar primul lucru care trebuie sa-l faci este sa frecventezi Biserica.Sa participi la liturghie,chiar daca la inceput singur,sa te spovedesti ,sa citesti in afara de Noul Testament si carti folositoare scrise de Sfintii Parinti.Pe scurt ,cred ca trebuie sa te apropii mai mult de Hristos,si astfel ,cu rabdare lucrurile se vor rezolva

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.01.2010, 15:05:40
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Casnica,cazna=greutate.O casnicie se tine greu dar asta ne e crucea familiei.Poate trebuie sa schimbi si tu ceva din tine,poate e o incercare ce vi-o da Dumnezeu lasand vrajmasul sa va ispiteasca.Citeste acatistul''BUCURIE NEASTEPTATA'' A MAICII DOMNULUI unde e scris si despre problemele dintre soti[il gasesti si pe net],post,litii pt intelegere in casa,milostenii si RABDARE si o sa fie bine.O sa scriu si o pilda despre rabdare:un calugar se imbolnavise si se duse la un preot batran cu harisma sa ceara un sfat ,cum sa se mai roage.Acesta ii spuse sa zica rugaciunea lui IISUS f.des.Trecea timpul ,dar el mai bolnav era.S-a dus iar la preotul vazator sa-l intrebe ce sa mai faca .Acesta ,dupa ce intreba pe Domnul Iisus,Mantuitorul ii spuse sa-i zica ca inca nu s-a implinit numarul rugaciunilor,postului si milosteniilor ce le are de facut pt implinire.Deci,fa si tu in continuare ,caci nu ti s-a implinit nr rugaciunilor,....tale.Si oricum,Dumnezeu nu pune mana pe telecomanda sa ne implineasca pe loc.Probabil mai avem de tras si pacate de intarzaie ajutorul,dar asta nu e motiv de descurajare.Totul consta sa facem ce trebuie.Mie mi s-a intamplat sa nu mi se implineasca unele rugaciuni atunci cand lelaiam vorbe de rugaciune si am invatat de la un preot sa ma rog tare si de atunci nu mai am probleme chiar de mai am de trecut hopuri pana se implineste,nu ma descurajez .Rugaciunea cu plans ,post ,litii ,milostenii da roade.Roaga-te si la ingerul casniciei tale,caci la casatorie,Dumnezeu da ingeri pt familia[ingeri ai casatoriei].Nu trebuie sa faca nimeni pacatul a destrama o familie,caci ce Dumnezeu a unit,omul nu are voie sa desparta.Toata lumea are probleme in casnicie,vrajmasul isi baga coada ,mai ales cand vede ca e bine,dar astea sunt incercari pe care le avem de dus in crucea noastra.Dumnezeu sa va lumineze,sa va intelepteasca ,sa alunge pe vrajmasii mantuirii noaste si sa va aduca linistea.Apeleaza si la preotul duhovnic sa stea de vorba cu ea.

Last edited by iuly21; 08.01.2010 at 15:09:29.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2010, 15:31:42
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Casnicia e mare lucru in ziua de azi...sunt tentatii multe si e greu, dar daca te-ai luat, te-ai luat....mergi la biserica, te ajuti, dar ce sa mai facem, ca de cate ori auzim de casnicii, apare si un divort....e o loterie si asta, iar greutatile vietii te ating....e o societate dificila in care ne zbatem sa reusim......cred ca multi traim in singuratate, e trist dar adevarat.....si poate mai sigur...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2010, 16:54:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduard40 Vezi mesajul
Nu sint eu in masura sa jutec pe altii, dar intradevar am inceput sa aprofundez ce scrie in Biblie si incercam sa imi invat si familia (ce e bine si ce e rau, doar exemple si citate din Biblie , acolo exista tot adevarul )
Mai Eduard, inteleg ce spui, insa in acelasi timp sunt ingrijorat ca ai devenit implicat in preoblemele de religie mai mult decit ar trebui ca mirean.

Parerea mea, si sper sa nu-mi sara din nou UTC-istii astia in cap, este sa nu uiti ca LUCRAREA TA PRIORITARA a lui Dumnezeu data tie de EL este sa ai grija de familie si in mod special de sotia ta, nu de studiul Biblic.
Daca observi ca acest lucru o irita pina-n punctul deosebit de grav in care iti cere divortul, trebuie sa reevaluezi TOT CE FACI! si sa nu uiti, repet ca ea si copilul tau este LUCRAREA TA! si pentru ei trebuie sa lasi totul!

FAMILIA este Darul tau de la Dumnezeu!

Fii ponderat in tot ce faci inclusiv cititul scrierilor si a manifestarilor religioase in cadrul familiei mai ales daca ele produc o stare naplacuta sotiei tale.

Last edited by andreicozia; 08.01.2010 at 17:06:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume pe cale de disparitie costel Generalitati 45 26.02.2013 03:30:13
Papa este pe cale de a pescui un pește mare Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 17 13.02.2012 21:26:45
cale de mijloc Jamaica Generalitati 28 29.08.2010 00:47:51
Familia si migratia - un pas spre destramare? Tamara Generalitati 4 27.07.2009 13:08:42
Dificultati pe cale iosif Generalitati 39 01.04.2007 19:44:39