Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 31.01.2010, 22:39:33
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu te tulbura mai mult decât trebuie, important este să-ți găsești echilibrul și liniștea interioară prin rugăciune, multă rugăciune , după puterile tale, să cauți să-ți ocupi timpul liber, atât cât îl ai , cu lucruri frumoase, liniștitoare, cu muzică bună , cu plimbări în natură, și tot timpul să gândești pozitiv, vorba românului :"să faci haz de necaz", găsind câte o lecție și o pildă din fiece ispită, necaz ce vine asupra ta , pentru că toate se leagă în astă viață, iar nimic nu este întâmplător , chiar dacă nouă celor din astă lume multe ni se par stupide, nedrepte sau mai știu eu cum. Să te ajute Bunul Dumnezeu în toate și să -ți scoată în cale sfătuitorul cel mai bun ție! Credință, nădejde și multă speranță ! Doamne ajută !+


Iti multumesc din suflet pentru sfat. Dumnezeu sa te rasplateasca pentru simplitatea ta. Stiu ca esti un om intelept, ai putere sa dai multe sfaturi, dar pentru ca ai aceasta calitate, nu te crezi demn de asta. Asa sa te tina Dumnezeu
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.01.2010, 23:22:16
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Blestemul

A blestema este un pacat mare.Pr.Cleopa a scris o carticica despre blestem.U n sfant spunea ca atunci cand cineva a blestemat,mai ales copiii sai si se duc la moastele unui sfant,chiar de nu poate vedea,sfantul nu-i da binecuvantare din racla,se intoarce intr-o parte.Suntem prea pacatosi sa vedem asta ,dar trebuie sa credem ce scriu cartile sfinte.La sfantul Maslu ,chiar se zice:''DE AI BLESTEMAT SAU PE TINE TE-AI BLESTEMAT''...DECI NECAZUL CE-L AI POATE FI SI DE PE URMA UNUI BLESTEM.Exista si rugaciuni de dezlegare de blestem,de iertare cu pocainta.Cine are obiceiul sa blesteme nu are voie sa citeasca psalmul 108 ,caci cade pe el:acolo scrie sa-ti arda casa,copiii sa se nenoroceasca,etc.Daca la nervi ai zis un blestem,trebuie repede sa te rogi serios de iertare si sa te spovedesti .O cunostinta de a mea si-a blestemat baiatul ,la nervi,caci ea era batrana si el nu prea da pe la ea.Era credincioasa,dar a gresit.S-a dus a doua zi si s-a spovedit,i s-a dat canon de rugaciuni si a platit pacatul 7 luni:ataa a durat pana ce baiatul a venit pe la ea sa vada ce mai face.Chiar daca copiii se poarta urat ,nu trebuie blestemati.In blestem:jumatate cade pe cel ce a blestemat,jumatate cade pe cel blestemat,asta o explica si pr Cleopa.Am avut si eu acest prost obicei pacatos ca la nervi sa zic multe,dar m-am lecuit de mult,de cand am stat de vb cu preoti si am citit mult.Am patit multe in viata,dar cand esti tanar nu analizezi sa vezi din care pacate ti se intampla rele.Acum ma strange in spate cand aud pe cineva blestemand sau blestemandu-se,caci stiu ca SIGUR va pati ceva,candva,daca nu se caieste strasnic.Caut sa explic fiecaruia si ma bucur cand aud ca cineva a parasit acest pacat mare.Prin blestem,pui diavolul sa faca un rau tie sau altora si daca nu te caiesti,spovedesti,atunci el va pleca sa faca ce ai zis.Un preot mi-a zis odata cand l-am intrebat daca pot citi psaltirea pt un dusman de al meu,mi-a zis sa nu o citesc daca am ura pe el sau i-am facut si eu rau,cu vorba ,fapta caci va cade si pe mine,si pe el.Te poti ruga doar respectand porunca iubirii aproapelui:de luminarea si indreptarea lui.Nu poti zice:Doamne,bate-l!caci atunci te bate si pe tine ,ca nu ti-ai iubit aproapele,nu i-ai dorit pocainta.Chiar daca ne vine greu uneori sa suportam rautatile unora,daca am facut acest pacat sa ne caim repede ,si sa ne rugam de trezirea celor in cauza.Cunosc o gramada de exemple din viata mea si a prietenilor de efectul blestemelor necaite,dar nu-mi permite spatiul.Aveti grija si pocaiti-va de un asa pacat.Eu am facut-o de mult timp
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.02.2010, 23:51:34
MARIA23 MARIA23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit legare de cununii

Buna seara!

am si eu o intrebare: sunt de cativa ani singura, de fapt daca stau bine sa ma gandesc nu am avut niciodata un prieten adevarat. tot timpul se intampla ceva si ma desparteam dupa cateva zile/saptamani/luni, dar in ultimii 6 ani nu am mai mai avut niciun prieten stabil. nimeni nu pare sa se aporpie de mine. nu sunt o persoane nongrata, urata, antipatica cu suflet rau, dar pur si simplu nimeni nu se leaga se mine.

ma puteti sfatui ce ar trebui sa fac? stiu ca rabdarea e un raspuns, dar am asteptat atat de mult incat incep sa cred ca asa mi-a fost dat. sa am cumva legate cununiile? stiti cumva la ce biserica din bucuresti se dezleaga cununiile?

Va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 02.02.2010, 04:05:37
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIA23 Vezi mesajul
Buna seara!

am si eu o intrebare: sunt de cativa ani singura, de fapt daca stau bine sa ma gandesc nu am avut niciodata un prieten adevarat. tot timpul se intampla ceva si ma desparteam dupa cateva zile/saptamani/luni, dar in ultimii 6 ani nu am mai mai avut niciun prieten stabil. nimeni nu pare sa se aporpie de mine. nu sunt o persoane nongrata, urata, antipatica cu suflet rau, dar pur si simplu nimeni nu se leaga se mine.

ma puteti sfatui ce ar trebui sa fac? stiu ca rabdarea e un raspuns, dar am asteptat atat de mult incat incep sa cred ca asa mi-a fost dat. sa am cumva legate cununiile? stiti cumva la ce biserica din bucuresti se dezleaga cununiile?

Va multumesc anticipat!
Asta cu legarea cununei este superstitie eu te-as sfatui sa mergi des la Sf Maslu participa cu tot sufletul la slujbe si nu sta in casa iesi mai mult intre oameni. Ori poate esti prea selectiva in ale baietilor dech niciunul nu-i perfect.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 02.02.2010, 10:09:30
alina-ileana alina-ileana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Unhappy cred ca sunt in aceiasi oala cu tine!

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu vreau sa o sperii cu nimic,doar ca ceea ce a descris:sobolanii morti pe pragul casei aliniati exact dupa numarul membrilor familiei,dar si altele pe care le-a descris in postare sunt lucruri care chiar se folosesc pentru asa ceva si nu este prima persoana care a patit-o,am auzit de multe alte cazuri similare pentru ca,din pacate,inca sunt oameni pe lumea asta care n-au ce face si apeleaza la astfel de nenorociri.
Deci,repet,nu vreau sa o sperii cu nimic,dar trebuie sa se apropie de cele sfinte si sa caute ajutor pentru ea si familia ei,pentru ca atunci cand traiesti in afara lui Dumnezeu esti cel mai vulnerabil la astfel de mizerii.

nimic nu functioneaza in familia mea. de cand ma stiu, acasa la parintii mei nimic n-a functionat cum trebuie,cu toate ca sunt oameni gospodari. tot castigul....se duce pe apa sambetei, exista stare de neliniste vesnic...toti se imbolnavesc , vise urate (rau de tot),zgomote inexplicabile, ai mereu impresia ca cineva (nevazut) este prin preajma. eu locuiesc in italia,cu fiul meu de 2 ani si jumatate. partenerul meu, (ca si cand nu ar fi fost indeajuns),nu vrea sa se mai intoarca aici. este in romania ,acasa la mine. nu vrea sa ne despartim....dar nu stiu ce va iesi din asta. eu nu vreau sa ma intorc in romania,desi acolo e tot ce am(material si spirital),parca m-as duce la moarte!!!!am auzit ca am fi fost blestemati de cineva. se poate face asa ceva in biserica? pe a mei, nimeni nu-i suporta pt ca sunt gospodari si au chef de munca. mama a gasit diferite CHESTII prin curte, si a aflat ca cineva ne-ar face farmece. cat dureaza efectul farmecelor? daca aflii ceva, te rog spune-mi si mie. poate gasim o cale de a scapa de necazuri.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.02.2010, 10:37:12
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina-ileana Vezi mesajul
nimic nu functioneaza in familia mea. de cand ma stiu, acasa la parintii mei nimic n-a functionat cum trebuie,cu toate ca sunt oameni gospodari. tot castigul....se duce pe apa sambetei, exista stare de neliniste vesnic...toti se imbolnavesc , vise urate (rau de tot),zgomote inexplicabile, ai mereu impresia ca cineva (nevazut) este prin preajma. eu locuiesc in italia,cu fiul meu de 2 ani si jumatate. partenerul meu, (ca si cand nu ar fi fost indeajuns),nu vrea sa se mai intoarca aici. este in romania ,acasa la mine. nu vrea sa ne despartim....dar nu stiu ce va iesi din asta. eu nu vreau sa ma intorc in romania,desi acolo e tot ce am(material si spirital),parca m-as duce la moarte!!!!am auzit ca am fi fost blestemati de cineva. se poate face asa ceva in biserica? pe a mei, nimeni nu-i suporta pt ca sunt gospodari si au chef de munca. mama a gasit diferite CHESTII prin curte, si a aflat ca cineva ne-ar face farmece. cat dureaza efectul farmecelor? daca aflii ceva, te rog spune-mi si mie. poate gasim o cale de a scapa de necazuri.

Nu exista decit o singura cale: apropierea de biserica si de DUmnezeu. Se poate ca cineva sa faca vraji parintilor tai (de aceea gasesc tot felul de mosmoande) pt aceasta ei trebuie sa cheme preotul sa le faca sfestanie in casa, gospodarie. Vrajile se fac prin chemarea diavolilor de catre vrajitoare si trimiterea lor in diverse locuri . De asemenea ca ele sa se indeparteze trebuie sa va spovediti cu totii si sa tineti post. E tocmai un prilej bun ca incepe Postul Pastelui in curind. Apoi tu scrii "partenerul meu" sa inteleg ca nu sunteti cununati? Sa stii ca si in acest caz lucrurile astea se lipesc f usor....daca nu va cununati.
Citeste Paraclisul Maici Domnului ca sa te lumineze ce sa faci.
Uite mai jos un link, citeste predica despre existenta diavolului ca sa intelegi mai bine aceste lucruri
http://www.ierodiaconvisarion.ro/
Doamne ajuta si nu te descuraja, lucrurile se pot indrepta dar depinde de voi acest lucru!

Mai e ceva sa va abtineri sa "dracuiti", caci atunci chiar dai diavolului acel lucru sau fiinta si se intoarce si impotriva ta. Mai ales sa va feriti cit puteti sa va dati raului copiii, caci am vazut cazuri de copii indraciti din cauza faptului ca parintii ii injurau...

Last edited by vali99; 02.02.2010 at 10:43:35.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.02.2010, 13:54:00
Damax's Avatar
Damax Damax is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Locație: roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
Apoi tu scrii "partenerul meu" sa inteleg ca nu sunteti cununati? Sa stii ca si in acest caz lucrurile astea se lipesc f usor....daca nu va cununati.
Poti decripta un pic ideea asta? Sunt curios, tinand cont de tot contextul, care e legatura?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 21.02.2010, 17:38:06
Mariana10 Mariana10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2010
Mesaje: 2
Implicit Blestem

Am si eu un necaz...am un tata care mereu face scandal..care ne ameninta cu moartea...nu stiu c sa mai fac..mereu este in potriva mea,nu pot iesi cu un prieten sau o prietena ca e crima,ma aeninta ca daca mai ies cu prietenul meu il omoara...asa pur si simplu fara motiv...va rog sa ma credte ca nu mai suport..acest lucru nu este da acum este de cand eram copil..sunt credincioasa..in fiecare seara ma rog la Dumnezeu...dar pot sa spun ca am ajuns sa nu-mi mai vad tatal...vreau sa stiu si eu o chestie..cum poti blestema pe cineva..??vreau sa ma credeti ca nu mai suport acest chin de cel putin 15 ani...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 21.02.2010, 17:40:06
Mariana10 Mariana10 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

Am si eu un necaz...am un tata care mereu face scandal..care ne ameninta cu moartea...nu stiu c sa mai fac..mereu este impotriva mea,nu pot iesi cu un prieten sau o prietena ca e crima,ma ameninta ca daca mai ies cu prietenul meu il omoara...asa pur si simplu fara motiv...va rog sa ma credeti ca nu mai suport..acest lucru nu este da acum este de cand eram copil..sunt credincioasa..in fiecare seara ma rog la Dumnezeu...dar pot sa spun ca am ajuns sa nu mai vreau sa-mi vad tatal...vreau sa stiu si eu o chestie..cum poti blestema pe cineva..??vreau sa ma credeti ca nu mai suport acest chin de cel putin 15 ani...
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.02.2010, 16:33:53
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cat de puternic este blestemul si ce efecte poate avea asupra celui care blesteama si asupra celui blestemat. Cum se poate anihila efectele blestemului. Exista rugaciuni impotriva efectelor ce le provoaca blestemele. Iata cateva intrebari, framantari pe marginea acestui subiect, ce multi il ignora, cu toate ca efectele blestemului nu sunt deloc de neglijat. Astept cu interes parerea voastra.
Ce blestem omule ca doar ni sa spus ce sa facem.
Iubesteti dusmanul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 12:31:48
Blestemul uciderii de frate ! Radu32 Generalitati 20 21.09.2010 18:15:59
Blestemul liliana1 Intrebari utilizatori 3 23.04.2010 10:12:21