Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2009, 19:01:15
alexaa alexaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Scoala de parinti

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Alexya, eu consider ca vinovati sunt, in primul rand, parintii care nu au grija de copii sau care ii rasfata prea mult, nu le asigura caldura sufleteasca si mijloacele materiale necesare, nu ii cresc in frica de Dumnezeu si ii lasa pe mana "strazii". uite, m-am uitat astazi putin la un reality-show, "Schimb de mame" parca... Era acolo un țânc de 5 ani despre care parintii spuneau ca il rasfata si ii fac toate poftele. Ei bine,copilul ala dadea cu pumnii in parinti, le zicea sa taca, deoarece il enerveaza, avea o iubita la gradinita (de la 5 ani,Doamne!) iar parintii tot se hlizeau pe acolo,mandri de micul tiran cu personalitate! Daca asta se cheama educatie, apai... Si pe urma tot ei: Cum de a ajuns copilul meu asa?!!
Cum sa ajutam? Cu tot ce ne sta in putere! Cu o vorba buna, cu un sfat, cu o rugaciune, cu un ban, cu dragoste... sa le fim exemplu prin comportarea noastra si sa aratam ca se poate si altfel!
Pacat ca nu exista o scoala de parinti, care se ne invete cum sa educam copiii, pentru cazul in care o sa ii avem, sau pentru cei ce ii au. Probabil ca s-ar evita multe greseli de educatie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2009, 19:29:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexaa Vezi mesajul
Pacat ca nu exista o scoala de parinti, care se ne invete cum sa educam copiii, pentru cazul in care o sa ii avem, sau pentru cei ce ii au. Probabil ca s-ar evita multe greseli de educatie.
Da, si asta e adevarat, din pacate. Parintii urmeaza calea parintilor lor si adesea un copil este educat asa cum a fost educat si parintele... e un lucru demonstrat psihologic.Cu alte cuvinte, parintii mananca agurida si fiilor li se strepezesc dintii... sau aschia nu sare departe de trunchi... daca parintele injura si fura, sa nu faca si odrasla la fel? Din fericire, are si scoala are un rol important si ne ofera modele de viata. ma intreba acum cateva saptamani o doamna profesoara foarte distinsa si rafinata, impresionata intrucatva de niste calitati pe care dumneai crede ca le-as avea: "De mult voiam sa te intreb... ce profesie au parintii tai?" nu ma mai intrebase nimeni asa ceva din generala si m-am rusinat foarte tare.... a ramas foarte uimita cand a aflat ca nu am parinti intelectuali, nici macar prea scoliti, ca pe maica-mea nu am mai vazut-o de mai mult de 10 ani si ca m-au crescut bunicii, care mi-au oferit tot ce au avut ei mai bun. Si asa,ex nihilo, am intalnit in cale oameni buni de la care am invatat o sumedenie de lucruri pe care nu le-am gasit in familie, care au pus o pietricica si mai pun inca la formarea caracterului meu. Sunt multi, multi, si eu sunt o ingrata ca nu imi amintesc de toti....

ergo... on topic - parintii ar trebui sa isi recunoasca limitele... si bunica mea, care imi este, practic, mama, imi zicea: "mama, fii atenta la cutare si la cutare si invata de la ei tot ce poti, ia notite,vezi cum se comporta, ca eu nu stiu / nu pot sa te invat ce stiu ei". Dar stie sa recunoasca binele de rau: "Da-l incolo pe cutare, ce daca a ajuns mare,daca nu stie cum sa se comporte?" In toate trebuie discernamant si un dram de credinta.Dar daca dragoste nu e,nimic nu e.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 20.12.2009 at 19:41:25.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2009, 20:17:27
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
si bunica mea, care imi este, practic, mama, imi zicea: "mama, fii atenta la cutare si la cutare si invata de la ei tot ce poti, ia notite,vezi cum se comporta, ca eu nu stiu / nu pot sa te invat ce stiu ei". .
Ce frumos..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.12.2009, 03:06:57
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefann Vezi mesajul
Daca fiecare copil ar primii o educatie foarte buna eu spun ca nu ar mai fi probleme totul pleaca din familie
Dar eu am cunoscut tineri crescuti frumos cu educatie aleasa si cind a venit timpul sa iasa si ei in lume sau stricat cica sa fie in rind cu ceilalti colegi si prieteni ca altfel sint luati niste ciudati si inapoiati asta e societatea in care traim.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.12.2009, 13:22:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Trebuie crez launtric! Dupa cum am aflat de pe acest forum, drumul de la urechi pana la inima e cel mai lung. Imi mai citez inca o data pe bunul domn Slusanschi, Dumnezeu sa-l ierte!

"Un om cu un crez lăuntric puternic nu se apucă de droguri, de afaceri veroase, nu o ia pe tot felul de alte căi ale întunericului spiritual, ci tânjește mereu după lumină, care izvorăște nu numai din cărți, ci și din icoană. Un copil care a fost învățat de mic să ridice o rugă plecată pentru binele altuia, mai mult decât pentru al său propriu, și să o închine la icoana sa de suflet are mai multe șanse să ajungă un om curat și cu respectul altuia. Oricât ar fi el de „contemporan“, un om de calitate nu poate să nu fi învățat să plece genunchiul dinaintea Celor de Sus. Smerenia și închinarea față de Bine sunt semnele omului cu suflet înalt, fie el și cel mai simplu truditor, nu numai un cărturar sau un mare învățat, hârșit în științele lumii. Din câte am văzut eu, disputa asupra icoanelor din școli a fost stârnită mai degrabă de o seamă de personaje care se tem ca tinerii, adesea chiar copiii lor, să nu ajungă să-i judece pentru faptele, vorbele, și, în general, comportamentul sau apucăturile lor. Diversele devieri de viață sexuală sau morală nasc o nespusă cerbicie în a-i învinui pe alții că îi acuză și, parcă, îi discriminează pe împricinați: trăim, vai, într-o lume perversă. Dar om și cetățean „ca lumea“ nu ești decât dacă, ajuns pe lume și între cei din jur, respecți poruncile de bază ale viețuirii omenești, și, mai cu seamă, cea de a unsprezecea poruncă, aceea a iubirii. Dacă ai înțeles adânc aceasta, nu te mai repezi să cauți cu lumânarea cum te „discriminează“ alții, față de care, de fapt, nu ai arătat nici un fel de considerație și cărora le-ai disprețuit însemnele, odoarele și credința. Spre exemplu, eu n-am văzut ca musulmanii din țara noastră să aibă, de-a lungul vremii, vreo repulsie față de legea noastră și față de icoanele ei.

Ce cuvânt de suflet i-ați da unui tânăr astăzi?

L-aș sfătui, poate, să nu se lase copleșit de răutățile dimprejur și de amăgirile vârstei, tinerețea putând fi, nu arareori, ademenită alături de drumul cel bun. Munca fără de preget, acel labor improbus de care vorbea cândva Virgiliu, nu are de așteptat, cât mai degrabă și mai mult, o răsplată materială concretă. Anii de trudă investiți cu drag îi ajută și pe cei de lângă tine, îți îmbogățesc și ție sufletul. N-are a face că-s destui nedestoinici care-și găsesc așa de repede un culcuș mai cald sau o răsplată mai bogată. Se bucură mai tare cine poate zâmbi mai apoi, cu conștiința curată a datoriei bine și temeinic împlinite. Iar cine caută un umăr de sprijin și un ajutor la vreme de necaz desigur că găsește, căci, spune Cartea: „Bate și ți se va deschide, cere și ți se va da !“.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.12.2009, 14:01:26
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

inainte de toate tre sa spun ca am consumat si eu odata droguri usoare...dar a fost prima si ultima oara...e tragic la ce s-a ajuns...de exemplu la facultatea mea la geografie sunt practic cei mai destrabalati studenti si profesori...in desele excursii care se fac, toata lumea bea pana nu mai poate sta in picioare, se fumeaza iarba, se fac practit toate tipurile de orgii...
dupa parerea mea, dorinta asta de a atinge o stare de extaz este indusa de anturaj, muzica, filme, jocuri video...practit toate lucrurile cu care tanarul obisnuit din ziua de azi isi umple timpul liber...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.12.2009, 00:00:34
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Cred ca trebuie nuantata problema.

Marijuana e un lucru, iar chestiile care se vand acum in magazinele care profita de un vid legislativ sunt cu totul alt lucru.

Citeam un articol acum cateva saptamani despre faptul ca marijuana e mult mai safe, pentru ca se foloseste de mult timp, si s-au facut tot felul de studii si se cam stie ce riscuri implica, pe cand toate chestiile astea care au aparut in magazine sunt chimice, nimeni nu stie ce e in ele, si nu sunt controlate in nici un fel.

E ironic, dar in acest moment daca esti prins cu o tigara cu marijuana la tine, cu toate ca e a ta si oentru tine, faci inchisoare pana la 3 ani. Daca te prind cu chimicale despre care nimeni nu stie mai nimic, e OK, ca avem un vid legislativ pe tema aia.

Parerea mea e ca drogurile usoare nu sunt o problema foarte mare, ele tin de teribilismul varstei in unele cazuri, si de consum constant, dar moderat si atent in alte cazuri. Am mers in Amsterdam acum un an si eram foarte curios sa vad cam ce fel de oameni vin in coffee shop-uri sa fumeze iarba. Am ramas surprins sa vad ca sunt oameni perfect normali, iesiti cu prietenii la o tigara dupa munca de birou in acelasi fel in care altii ar iesi la o bere. Totul tine de moderatie si de a face o alegere informata.

Flagelul Romaniei in acest moment este pe departe alcoolul, care face ravagii, mai ales in zonele rurale. Pe departe mult mai accesibil decat orice alt drog, e legal, si dependenta se instaleaza comod, pentru ca de multe ori, pana sa isi dea seama cei din jurul tau ca bei prea mult si sa te atentioneze, deja esti dependent.

Educatia este singura sansa pe care o avem, dar si pe aia o aruncam la gunoi, in cele mai multe cazuri. La fel si cu educatia sexuala, se prefera a nu se aduce vorba de droguri, din teama stupida ca daca le mentionezi cumva, copiii se vor apuca de curiozitate. De parca nu ii asteapta dealer-ul la coltul scolii, oricum.

Romania are o problema de ipocrizie si iresponsabilitate, dupa parerea mea, gasita in mai toate straturile sociale. Ipocrizie pentru ca avem probleme reale de educatie (sexuala la adolescenti, referitoare la droguri mai la orice varsta, civica din nou, cam pe peste tot) dar ne credem cei mai tari din Europa si credem ca putem da lectii la altii, si iresponsabilitate pentru ca, pana la urma, nu ne pasa. Nepasarea e prezenta la toate nivelurile, de la politician pana la maturator de strada.
Nu stiu daca e o mostenire din comunism, de suntem obisnuiti sa ne asteptam sa faca Statul chestii care tin de responsabilitate individuala, sau e o chestie care tine de caracterul balcanic. Imi place tara mea, si imi plac romanii (sau cel putin cei din jurul meu) dar tare ne-ar fi prins bine safim un pic mai ... nemtzi.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.12.2009, 12:59:14
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit Nu va suparati

Cred ca am inceput deja sa va plictisesc cu atatea parerei.Suportati-ma va rog inca o saptamana...
Cu permisiunea dumneavoastra,o sa sciu cate ceva despre droguri.Traiesc si muncesc in Spania,o tara minunata cu oameni minunati,tara care continua sa fie poarta de intrare a drogurilor in EU.Aici nici un canal de tv sau radio considera stire o captura de 200 kg de marijuana;stirea este- 0 tona de cocaina sau un vagon de hasis.Fumatul unei tigari de "maria" pe strada e ceva normal.Ceea ce va pot spune este ca marijuana este mai putin toxica decat tuica noastra,de exemplu,este un relaxant extraordinar si imbunatateste mult circulatia cerebrala pt cei care au probleme.Aici,mai exact in Barcelona,exista o clinica medicala ce se ocupa numai cu astfel de tratamente si publica de forma regulata rezultatele care,pe cinstite,sunt bune.Doua sunt problemele care se pun,si pe buna drepate:
-Consumul necontrolat;
-Marijuana deschide poarta spre drogurile tari:cocaina,lsd,opium...
Noua romanilor ne ste frica de tot,atat de frica incat asteptam ca prin rugaciune,si fara nici un alt efort,sa se rezolve tot.Problema nu o reprezinta drogul ci noi.Nu avem simtul bunei masuri,tindem spre o extrema sau alta.Daca ne uitam bine in carciumile tarii sunt pline si multi sunt beti...de ce? in realitate acesti oameni cauta fericirea.S-a ajuns la concluzia ca in general betivii sunt oamen f.sensibili de aici deducem ca suntem o natiune sensibila atat de sensibila ca uitam cat de bun este simtul masurii.Se spune ca dupa primele calatorii ale lui Marco Polo in Asia acesta a adus cu el opium.Consumul exagerat de catre bogatii din Europa a atras imbolnavirea acestora.Li s-au reprosat chinezilor ca i-au inveninat.Chinejii au raspuns:-Noi fumam opium de peste 2000 de ani,dar numai cat sa compunem poezii,cantece...
Pentru cei care nu stiu,marijuana si hasisul produce o stare de calm si bucurie, unica o stare in care consumatorul nu este capabil sa se supere si aici este pacalealea caci poate ajunge fumand regulat la o stare de beatitudine in care nu-si mai doreste nimic de la viata.In schimb cocaina senzatie de luciditate(amandoua in anumite cantitati) motiv pt care este preferata de studenti in preajma examenelor.Sfatul meu-cine nu are un caracter puternic sa nu probeze.Atentie se stie cu certitudine ca alcoolul tare lasa mai multe sechele decat marijuana-motiv pt care in vest se consuma mai mult bauturile usoare ca vinul,berea,livejul(care ar trebui sa se "reintoarca "si la noi e destul de sanatos) si alte asemenea.

Last edited by Langu; 30.12.2009 at 13:46:47.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.12.2009, 23:28:39
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

pACATUL PARINTILOR DE A NU SE OCUPA DE MANTUIREA COPIILOR,DE MICI.Nu uitati ca cine nu se ocupa de mantuirea familiei sale,NU SE MANTUIESTE.Eu mi-am dus de mic copilul la biserica,acum are 10 ani,dar e mai intelept decat un adult.Se spovedeste de la 7 ani dupa indreptar,posteste ,citeste rugaciunile ce i le-a dat preotul.Cei drept,si eu am umblat din preot in preot pana am gasit unul responsabil care ne tine in frau.Pe baiatul meu,l-am invatat de mic ca viata nu e o fericire,ci o cruce.Sa nu caute o fericire iluzorie ce nu exista aici,ci doar in rai.De aia se drogheaza tineriit ca nu se adapteaza la greutatile vietii,nu accepta o cruce de dus ci vor numai fericire,dezmat ,pofte de tot felul.Nu inteleg nimic din viata asta,nu au intelepciune si au vina si parintii,mare vina de ati arunca copilul in iad prin nepasare,rasfat exagerat.E greu sa suporti refuzul lor[pt unii],jignirile injuriile....ca doar vb necuratul prin gura lor.Iti trebuie multa rabdare,de aceea multi abandoneaza usor''munca de lamurire''.Pe multi aud zicand:faca bors,sparga-si capul,faca ce-o vrea.Multi dau pe mana necuratului copiii,dracuindu-i,afurisindu-i,blestemandu-i ca nu-i mai suporta.Exista o explicatie pt orice se intampla.Multi parinti nu se roaga pt copii sau o fac ocazional si ce rezultate sa ai?!Eu de dimineata ii zic copilului meu:sa fim pregatiti cu rugaciune pt orice incercare va fi in crucea zilei de azi.Il invat sa-si ceara intelepciune,bunatate,tarie si credinta in incercari si citeste rugaciunile diminetii-7.Orice i se intampla ,spre seara stam de vorba,ii explic,ii spun unde a gresit ce are de facut.vad unde s-a descurcat si unde nu.Are probleme cu colegii,ii zic sa se roage in gand pt fiecare sa-l trezeasca,intelepteasca cand a gresit fata de el,sa o faca si pt el cand a fost la randul lui o cruce grea pt altul gresindu-i.Conteaza si ce vede la parinti si ce se discuta in casa si ce preot duhovnic ai.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.12.2009, 23:59:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Cred ca am inceput deja sa va plictisesc cu atatea parerei.Suportati-ma va rog inca o saptamana...
Cu permisiunea dumneavoastra,o sa sciu cate ceva despre droguri.Traiesc si muncesc in Spania,o tara minunata cu oameni minunati,tara care continua sa fie poarta de intrare a drogurilor in EU.Aici nici un canal de tv sau radio considera stire o captura de 200 kg de marijuana;stirea este- 0 tona de cocaina sau un vagon de hasis.Fumatul unei tigari de "maria" pe strada e ceva normal.Ceea ce va pot spune este ca marijuana este mai putin toxica decat tuica noastra,de exemplu,este un relaxant extraordinar si imbunatateste mult circulatia cerebrala pt cei care au probleme.Aici,mai exact in Barcelona,exista o clinica medicala ce se ocupa numai cu astfel de tratamente si publica de forma regulata rezultatele care,pe cinstite,sunt bune.Doua sunt problemele care se pun,si pe buna drepate:
-Consumul necontrolat;
-Marijuana deschide poarta spre drogurile tari:cocaina,lsd,opium...
Noua romanilor ne ste frica de tot,atat de frica incat asteptam ca prin rugaciune,si fara nici un alt efort,sa se rezolve tot.Problema nu o reprezinta drogul ci noi.Nu avem simtul bunei masuri,tindem spre o extrema sau alta.Daca ne uitam bine in carciumile tarii sunt pline si multi sunt beti...de ce? in realitate acesti oameni cauta fericirea.S-a ajuns la concluzia ca in general betivii sunt oamen f.sensibili de aici deducem ca suntem o natiune sensibila atat de sensibila ca uitam cat de bun este simtul masurii.Se spune ca dupa primele calatorii ale lui Marco Polo in Asia acesta a adus cu el opium.Consumul exagerat de catre bogatii din Europa a atras imbolnavirea acestora.Li s-au reprosat chinezilor ca i-au inveninat.Chinejii au raspuns:-Noi fumam opium de peste 2000 de ani,dar numai cat sa compunem poezii,cantece...
Pentru cei care nu stiu,marijuana si hasisul produce o stare de calm si bucurie, unica o stare in care consumatorul nu este capabil sa se supere si aici este pacalealea caci poate ajunge fumand regulat la o stare de beatitudine in care nu-si mai doreste nimic de la viata.In schimb cocaina senzatie de luciditate(amandoua in anumite cantitati) motiv pt care este preferata de studenti in preajma examenelor.Sfatul meu-cine nu are un caracter puternic sa nu probeze.Atentie se stie cu certitudine ca alcoolul tare lasa mai multe sechele decat marijuana-motiv pt care in vest se consuma mai mult bauturile usoare ca vinul,berea,livejul(care ar trebui sa se "reintoarca "si la noi e destul de sanatos) si alte asemenea.
Eu consider ca am caracter puternic. Pot sa iau droguri?
Pai, ce facem, Lungu, reclama mascata la droguri, fie ele si usoare?!? Toata lumea se simte tare pana ia primul drog; problema e ca apoi unii nu se mai pot lasa, si asta nu tine de taria lor de caracter.
Nu cred ca e cazul sa recomandam masura in consumul de droguri; intr-o zi aceasta masura se pierde cu totul.
Si apoi, dragi prieteni, acum cu criza financiara, mai sunt bani pentru droguri?!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
Drumul spre schimbare ella87ella Pocainta 10 04.09.2009 15:31:59
Teama de schimbare sau... silverstar Generalitati 0 12.12.2008 08:30:18
ce facem asa verona Biserica Ortodoxa Romana 2 02.02.2007 19:12:09