Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 28.05.2011, 04:14:55
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Câte ceva despre ediția eretică a Bibliei pe care o are annajanette

În prealabil postat de annajanette
:)))TARE, MI-A PLACUT, DAR TOTUSI VAD CA NIMENI NU STIE EXACT, STITI DE CE MA FRAMANTA, AM O BIBLIE DIN 1890 PE CARE O IUBESC F MULT SI SCRIE Isus cu un singur i si duhovnicul meu de la manastirea radu voda mi-a zis ca este de sectanti facuta, ceea ce nu cred, ptr ca eu ma rog de o viata din acea biblie si ma simt perfect"
Până aici a fost annjanette .
1 Reg.15:22. A răspuns Samuel: “Au doară arderile de tot și jertfele sunt tot așa de plăcute Domnului, ca și ascultarea glasului Domnului? Ascultarea este mai bună decât jertfa și supunerea mai bună decât grăsimea berbecilor.
1 Reg.15:23. Căci nesupunerea este un păcat la fel cu vrăjitoria și împotrivirea este la fel cu închinarea la idoli. Pentru că ai lepădat cuvântul Domnului, și El te-a lepădat, ca să nu mai fii rege peste Israel”.
Filip.2:5. Gândul acesta să fie în voi care era și în Hristos Iisus,
Filip.2:6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,
Filip.2:7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om,
Filip.2:8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce.
Filip.2:9. Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume;
Filip.2:10. Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt.
Filip.2:11. Și să mărturisească toată limba că Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl.

Așadar ascultarea este taina creștinilor și puterea lor. Puterea numelui Iisus provine din și constă tocmai în ascultare iar nu în vreo ediție oarecare a Bibliei, chiar veche și care te face să o iubești, căci nu Biblia Mântuiește cum zic cei întunecați la minte care fac un idol din ea zicând Sola Scriptura,( = numai scriptura) ci numai Iisus Hristos prin Biserica Sa adică cea Ortodoxă.
Deci dacă vrei să te rogi cu sentimente autentic creștine și nu cu false bucurii ale răzvrătirii, căci rugăciunile nu sunt tot una cu citirile din Sfintele Scripturi, ascultă și tu de duhovnic precum și Iisus ascultă de Tatăl Său.
Dar ca să faci ascultare duhovnicească iar nu necondiționată, ce se cheamă de Sfinții Părinți dobitocească, să lămurim 2 aspecte.
1. Ereticii au istorie în prozelitism în România și deci de deformarea Bibliei în română mai veche decât Cornilescu.
Vezi
http://www.crestinul.ro/traduc.htm de unde citez
"Editia 1890 aceasta a fost cunoscuta ca Biblia de Iasi, sau tradurerea Nitulescu, si a fost folosita de baptisti pina in 1923. Credem ca a fost cea mai raspindita editie de Biblie romaneasca. Lucrarea a fost intreprinsa de Societatea Biblica Britanica, si este prima editie care are titluri pe sectiuni. Traducerea era aceea din Biblia din Iasi din 1874.[...]
Sfânta Scriptura, intr-o traducere noua făcuta de Dumitru Cornilescu, la București, in 1923. După ce s-a constatat tot mai mult ca Biblia de Iași din 1874 a rămas in urma cu expresivitatea limbii romane, prințesa Calimachi l-a angajat pe Dumitru Cornilescu, un tinar teolog ce abia a terminat studiile la Facultatea de Teologie din București, ca sa facă o noua traducere in limbajul romanesc la zi, Traducerea a fost terminată, si in 1923 ea a văzut lumina tiparului, fiind suportata de Societatea Biblica Britanica. Traducerea aceasta a fost adoptata de toate confesiunile evanghelice si este folosita si astăzi. Textul din traducerea aceasta a fost tipărit in nenumărate ediții, fie ca Biblie întreaga, fie in parți, adică separate Noul Testament sau Psalmi tec. Limba traducerii a fost si este cea literara, astfel ca poate fi inca folosita." Cornilescu a fost un ierodiacon răzvrătit neîncurajat în ambiția sa de a se preoți și doritor de dolari și femei de aceea a mers la acea prințesă care dorea prozelitism protestant și pentru traducerea lui hulitoare a primit bani și o femeie cu care s-a căsătorit în final. Grea este călugăria dar și mai grea smerenia. Canoanele spun ca la un călugăr ce apoi s-a căsătorit nici să-i mai zici Bună Ziua ci doar anatema! anatema! ca la eretici. De unde se și vede înrudirea lor.
Nu cumva cartea ta are ca editor tot societatea antiortodoxă numită Societatea Biblica Britanica? Dacă da și o iubești pe Maica Domnului să ști că de multe ori s-a arătat Ea și a spus că nu intră în casele cu traducerile acestei Societăți fiindcă sunt vrăjmașii Ei și ai Fiului Său pentru că alterează profund sensul prin trădarea gravă a traducerii în duh hulitor. Așadar grăbește de o aruncă pe foc.
Toate tâlcuirile ortodoxe fie în caractere chirilice fie în caractere latine au fost cu Iisus iar nu cu Isus.
În privința diferențelor filologice Iisus și isus cel mai documentat de pe net mi s-a părut ieromonahul Petru Pruteanu de pe adresahttp://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=26&t=190i
Dar vorba dvs. nu atât etimologia contează ci taina rugăciunii și a trăirii duhovnicești și de aceea adaug cele de mai jos care sunt mai importante decât filologia.
2.În ce privește taina Sfântului și dulcelui nume a lui Iisus, în fața căruia tot genunchiul să se plece, nu avem noi tăria duhovnicească să o tâlcuim. Dar mutilarea și ciumpăvirea numelui Său nu va rămânea nepedepsită.
"Apoc.22:19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta." cu atât mai mult de va mutila cineva numele cel Sfânt al Său.
Și pentru că ai pomenit de dulceața rugăciunii mai mult decât sărmanele mele cuvinte să-ți fie ție ca dascăl această experiență: închide-te în chilia ta, aprinde o lumânare în fața Crucii lui Hristos răstignit și zi rugăciunea cea prea dulce "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătoasa!" Simte dulceața ei. Și după ce ai simțit-o în inimă brusc încearcă și Doamne isuse cristoase.... așa repezit cu un singur i.
Dacă vrei să te îndulcești auzind cum spuneau sfinții această rugăciune în românește și grecește du-te la site-ul:
http://www.crestinortodox.ro/comunit...ANDRUANASTASIU
Și apoi după ce te-ai convins din experiență du-te la duhovnic și cere-i iertare că l-ai mâhnit pe Dumnezeu punând o carte mai presus de Părintele tău duhovnicesc care cu lacrimi se roagă dulcelui Iisus pentru mântuirea ta.
Sau măcar ai bărbăția duhovnicească și cere-i lămuriri lui când nu înțelegi o problemă iar nu te încrede mai degrabă într-un forum bântuit de tot felul de paraziți duhovnicești. Și în această problemă te rog du-te la el cu Biblia mincinoasă și cu una a Sfântului Sinod să-ți arate chiar el hulele și ruperile mutilante din text. Ce dacă este veche, satana nu e învechit în răutăți? Ce dacă este valoroasă la anticariat nu sunt valoroase și scrierile vrăjitorești egiptene ce-l hulesc pe Dumnezeu?
Faptul că iei ca etalon simțirea ta vis a vis de citirea Bibliei este primul pas spre înșelarea prin care sunt păcăliți sectarii. Ei zicând cu gura că Biblia este infailibilă în reclama comercială care și-o fac (Biblia este o carte ea nu poate să greșească sau să nu greșească ea rabdă orice pune tipograful și orice interpretare i-o dă omul) în inimă se mândresc de fapt în chip mârșav, pe ascuns, că ei sunt infailibili în interpretarea lor asupra bietei cărți mutilate tot de ei cu șmecheria că o corectează și făcându-se pe sine nici mai mult nici mai puțin decât papi infailibili - de a cărui infailibilitate tocmai se lăudau că au scăpat.
Deci pentru Numele cel dulce al lui Iisus, te rog, tu să nu pui preț pe infailibilitatea ta de a simți corect ce e cu acea Biblie că acesta este miezul și rădăcina înșelării și căderii de la dulcele Iisus. Numai El și Biserica Sa Ortodoxă, Trupul Său, sunt infailibili. În rest tot omul este mincinos.
Ps.115:2. Eu am zis întru uimirea mea: “Tot omul este mincinos!”

II.Petr.3:15. Și îndelunga-răbdare a Domnului nostru socotiți-o drept mântuire, precum v-a scris și iubitul nostru frate Pavel după înțelepciunea dată lui,
II.Petr.3:16. Cum vorbește despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.

I.Tim.3:15. Ca să știi, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului.


Te rog să primești acest cuvânt cu încredințarea că din dragoste duhovnicească ți l-am spus iar nicidecum din spirit de cicăleală, contradicție sau Doamne ferește! de dispreț.

Cu durere și dragoste, Alexandru
__________________
SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"
________________________________________
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
 

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17