Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2009, 21:40:09
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit despre sectari

Este scris in Noul Testament ca va exista un duh de ratacire care va face pe oameni sa rataceasca.Am vb cu preoti batrani si intelepti care zic ca exista acum acel diavol care tulbura mintea multora.S-au jertfit sf apostoli,sfinti crestini pt Hristos si acum vin de prin 1800 unii care impun o religie dupa placul lor ,neadevarata .Dupa cum si noi trebuie sa luptam pt indreptarea celor pierduti,e cazul s-o facem ,sa dovedim ca suntem urmasi ai MANTUITORULUI.Cand aveti ocazia,procedati ca mine:cauta o sectara sa lamureasca o prietena de-a mea ca religia ei e cea mantuitoare.Prietena mea m-a intrebat :ce sa faca sa scape de ea ,iar eu ,care citisem cartea pr PROCLU i-am zis sa-i spuna sa se roage 3 zile postind,sa citeasca acatistul ''bucurie neasteptata''in care scrie :in orice nedumerire ne rugam sa ne intelepteasca.I-a zis aceleia,dar ea a spus sa se roage 6 luni amandoua sa li se dea semn care-i adevarata religie.Si a acceptat si s-au apucat de rugat.I-n a 6-a luna,sectara care ramasese gravida a avut extrauterina,a suferito grea interventie chirurgicala cu rele urmari.Am vb cu duhovnicul meu,i-am povestit ce s-a intamplat la sf lunii a 6-a de rugat cu sectara si a zis si el:uita-te cum i-a aratat Dumnezeu pe ce cale gresita este.De atunci ,ori de cate ori am discutie cu sectari le zic sa ne rugam impreuna sa ni se arate ADEVARUL LUI DUMNEZEU.Numai ca unii refuza,le este frica cu siguranta .Asa se vede ce ''crednta'' au....Unii mi-au zis ca nu se pun cu mine ca se vede ca umblu la biserica si-s citita.As vrea sa gasesc si eu un site de al lor ca sa le propun sa ma rog sa ni se arate adevarata credinta caci postesc cu placere pt o cauza dreapta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2009, 22:03:32
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuly21 Vezi mesajul
Este scris in Noul Testament ca va exista un duh de ratacire care va face pe oameni sa rataceasca.Am vb cu preoti batrani si intelepti care zic ca exista acum acel diavol care tulbura mintea multora.S-au jertfit sf apostoli,sfinti crestini pt Hristos si acum vin de prin 1800 unii care impun o religie dupa placul lor ,neadevarata .Dupa cum si noi trebuie sa luptam pt indreptarea celor pierduti,e cazul s-o facem ,sa dovedim ca suntem urmasi ai MANTUITORULUI.Cand aveti ocazia,procedati ca mine:cauta o sectara sa lamureasca o prietena de-a mea ca religia ei e cea mantuitoare.Prietena mea m-a intrebat :ce sa faca sa scape de ea ,iar eu ,care citisem cartea pr PROCLU i-am zis sa-i spuna sa se roage 3 zile postind,sa citeasca acatistul ''bucurie neasteptata''in care scrie :in orice nedumerire ne rugam sa ne intelepteasca.I-a zis aceleia,dar ea a spus sa se roage 6 luni amandoua sa li se dea semn care-i adevarata religie.Si a acceptat si s-au apucat de rugat.I-n a 6-a luna,sectara care ramasese gravida a avut extrauterina,a suferito grea interventie chirurgicala cu rele urmari.Am vb cu duhovnicul meu,i-am povestit ce s-a intamplat la sf lunii a 6-a de rugat cu sectara si a zis si el:uita-te cum i-a aratat Dumnezeu pe ce cale gresita este.De atunci ,ori de cate ori am discutie cu sectari le zic sa ne rugam impreuna sa ni se arate ADEVARUL LUI DUMNEZEU.Numai ca unii refuza,le este frica cu siguranta .Asa se vede ce ''crednta'' au....Unii mi-au zis ca nu se pun cu mine ca se vede ca umblu la biserica si-s citita.As vrea sa gasesc si eu un site de al lor ca sa le propun sa ma rog sa ni se arate adevarata credinta caci postesc cu placere pt o cauza dreapta.
draga mea eu mi-as permite sa te sfatuiesc sa nu intri pe nici un site de al lor ...la ce ai nevoie ? roaga-te lui D-zeu pentru ei ! eu asta fac pentru rudele sotului meu ,adventiste ,ma rog pentru ca stiu ca eu pe ei nu am cum sa ii aduc la ortodoxism ,iar ei pe mine la adventism ,nici atat ! asa ca ma rog la D-zeu pentru noi toti,indiferent de credinta ! sa stii ca sunt putin ortodocsii care cunosc Biblia bine ,de aceea ceilalti ne pot invarti pe degete cum vor ei ,insa daca noi ortodocsii am aprofunda Biblia am putea sa le raspundem cu aceeasi "moneda" .Dar atunci cum ramane cu :Crede si nu cerceta ?
Doamne ajuta !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2009, 22:48:03
hoinarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
sa stii ca sunt putin ortodocsii care cunosc Biblia bine ,de aceea ceilalti ne pot invarti pe degete cum vor ei ,insa daca noi ortodocsii am aprofunda Biblia am putea sa le raspundem cu aceeasi "moneda" .Dar atunci cum ramane cu :Crede si nu cerceta ?
Doamne ajuta !
De la cine vine invatatura "crede si nu cerceta"?

"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu"-spune Mantuitorul(Ioan 22:29)

Last edited by hoinarul; 30.12.2009 at 22:55:04.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.12.2009, 00:41:41
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hoinarul Vezi mesajul
De la cine vine invatatura "crede si nu cerceta"?

"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu"-spune Mantuitorul(Ioan 22:29)
nu te supara esti ortodox ? daca da ai inteles mesajul ! nu vroiam sa ma repet ,dar ...a stii Bibilia ca pe o poezie nu te aduce nici mai aproape de D-zeu ,nici nu iti cumpara mantuirea ! normal ca trebuie sa citesti macar o data in viata Biblia ,apoi sa citesti zilnic din ea ,INSA sa nu incepi sa desparti firul in patru ,sa tragi concluzii aiurea ,si apoi sa manipulezi persoanele slabe !
cred ca nu ai inteles ...ce am vrut sa scot in evidenta !
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29) -Biblia Ortodoxa
nu o stiu ca pe o poezie ,insa stiu sa imi apar CREDINTA ,atunci cand trebuie !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro

Last edited by elenavioletacocos; 31.12.2009 at 00:44:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic in Targoviste ginye55 Preotul 4 09.12.2013 16:20:29
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 19:15:50
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 16:52:29