Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2010, 12:03:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inteleg ce vrei a spune, insa rugaciunea oricat de prost facuta, tot rugaciune ramane !

Atunci cand omul vrea sa se roage, Dumnezeu priveste spre acea vointa, iar nu spre neputintele ivite.

Se cade insa a ne ruga din ce in ce mai asezat, cu liniste si fara imprastiere, insa aceasta este si un rod al harului Duhului Sfant.
Pana sa'l dobandim pe acesta, rugaciunea va fi un chin si o fortare.
Multi nu'l dobandesc niciodata in chip simtit, din intelepciunea lui Dumnezeu, insa pentru perseverenta lor se mantuiesc si ei.
Sunt întru totul deacord cu tine, dar mai puțin cu ultima ta idee , precum certitudinea mântuirii cuiva . Asta nu o știe nimeni, decât Bunul Dumnezeu , iar vrednicia în Mântuire nu o are nimeni ! Dumnezeu lucrează în fiecare, iar de răspunsul ce-l dăm fiecare în parte , la dragostea și milostivirea Lui, stă într un final șederea noastră în veșnicie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2010, 13:15:11
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt întru totul deacord cu tine, dar mai puțin cu ultima ta idee, precum certitudinea mântuirii cuiva.
Nu sustin ca omul ar putea avea certitudinea mantuirii.

Din ultima fraza trebuie sa se inteleaga cum ca sunt multi care fac tot ce pot si tot nu dobandesc pace sau asezare sufleteasca. Aceia sa nu deznadajduiasca, caci are Domnul grija de tot acela care il cauta neincetat si se nelinisteste de caderile sale, alergand neincetat spre El.

P.S. Parintele Teofil Paraianu se pronunta adesea cu certitudine asupra mantuirii lui.
Zicea ca asa il iubeste pe Dumnezeu si s'a straduit de mic sa nu il supere cu nimic, incat crede ca il va mantui si pe el Domnul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2010, 13:50:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu sustin ca omul ar putea avea certitudinea mantuirii.

Din ultima fraza trebuie sa se inteleaga cum ca sunt multi care fac tot ce pot si tot nu dobandesc pace sau asezare sufleteasca. Aceia sa nu deznadajduiasca, caci are Domnul grija de tot acela care il cauta neincetat si se nelinisteste de caderile sale, alergand neincetat spre El.

P.S. Parintele Teofil Paraianu se pronunta adesea cu certitudine asupra mantuirii lui.
Zicea ca asa il iubeste pe Dumnezeu si s'a straduit de mic sa nu il supere cu nimic, incat crede ca il va mantui si pe el Domnul.
Corect, dar asta înseamnă a susține că Dumnezeu este nedrept și judecățile Lui nu sunt bune. Pacea și liniștea sufletească o dobândim în măsura sincerității și umilinței noastre . Deci de nu o avem, problema e la noi, numai la noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2010, 19:37:56
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pace si liniste sufleteasca?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pacea și liniștea sufletească o dobândim în măsura sincerității și umilinței noastre . Deci de nu o avem, problema e la noi, numai la noi !
Nu stiu daca exista vreun suflet de crestin in pace si liniste. Cat timp exista ispita, exista gandul rau si cerinta de a fi responsabil de faptele tale cata pace poti simti? Eu simt mai mult viata ca o perpetua lupta cu pacatul. Tu cum o simti, cristiboss56 sau voi, cei care cititi mesajul acesta, aveti parte de pace sufleteasca?

Last edited by cred_cu_adevarat; 07.01.2010 at 19:41:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.01.2010, 11:55:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Cei care cititi mesajul acesta, aveti parte de pace sufleteasca?
Pacea sufleteasca este o "floare de mare pret" caci rasadul ei, nu il avem din lumea acesta, ci de la Hristos. El a semanat-o in fiecare dintre noi. Asemenea unui gradinar, trebuie sa grijim de ea. Hristos ne-a invatat cum sa facem aceasta si, mai mult, ne-a dat si "uneltele". Multa lucrare duhovniceasca trebuie sa avem pentru a ne bucura, macar pentru cateva clipe, de frumusetea ei.

In ceea ce ma priveste, foarte rar am parte de ea. Ma arat un gradinar cam lenes.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.01.2010, 10:41:46
nelu195 nelu195 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Mesaje: 4
Exclamation Va rog !!!!!!!!!!!

multumesc frumos p-t. urari si va rog sa va rugati pt sanatatea mea trec printr un moment mai dificil al existentei mele si mi ar fi de mare ajutor ruga voastra doamne ajuta IONEL
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2010, 19:17:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@Langu
Inteleg ca de fapt intrebarea ta este :de ce trebuie sa ne rugam cu atat de multe rugaciuni,cand Domnul a spus ca " sa nu folositi cuvinte multe ca neamurile." dar si ca "Tatal vostru stie dinainte ce aveti trebuinta"
Negresit ca daca a zis-o Domnul asa este .
Tatal stie ce e in sufletul fiecaruia,si de ce are cu adevarat nevoie. Ramane doar ca noi sa preluam cumva ,fie si prin gand,nevoia cea buna din sufletul nostru (nu nevoi inselatoare) ,si sa il rugam pe Dumnezeu sa o indeplineasca .
Caci daca observi,Dumnezeu stie ce e in sufletul fiecaruia,si ce nevoi are,si cel bun si cel rau,si cel care se roaga si cel care nu se roaga. Dar numai celui care I se roaga Lui ,doar aceluia ii sunt indeplinite nevoile.
Si in primul rand trebuie sa stim care sunt cu adevarat nevoile noastre (cele bune)
Ori aceasta,desi pare simplu,nu e asa simplu .Aici cred eu ca intervin rugaciunile citite ,cele ce vin din Traditie .
Problema mea nu este neaparat ca raman fara servici,ca m-a suparat cineva,sau altele care imi trec prin minte.Am nevoie atunci de oameni mule mai experimentati,de sfinti,ca sa ma ajute sa stiu care imi sunt cu adevarat problemele .
Si problemele adevarate imi sunt :Doamne in dura-te de pacatele mele .Apoi care sunt aceste pacate .Apoi care imi sunt neputintele in a-l sluji pe Dumnezeu.Apoi cerem indurare la Judecata .Cerem binele celor apropiati(care e acelasi ca al nostru)
In concluzie,desi ajunge doar gandul nostru sincer de cerere catre Dumnezeu,noi nu stim sa il formulam,si de aceea avem nevoie de ajutorul Traditiei
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2010, 19:59:35
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

de ce este interzisa rugaciunea cu ochii inchisi?(din cate stiu,doar sectantii se roaga asa,dar as vrea sa stiu care e argumentul pentru care trebuie sa ne rugam cu ochii deschisi)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2010, 20:29:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Aoleo,si eu mereu tin ochi inchisi,pentru a ma concentra si a trai mai bine
Cate lucruri nu stim,in naivitatea noastra .
Si se si zice "Tu cand te rogi intra in camara ta si incuie-te " Camara reprezinta simturile ,asa ca a te rupe de simturi e chiar recomanda. Dar bineinteles ca sunt simple pareri ale mele...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2010, 16:25:34
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
de ce este interzisa rugaciunea cu ochii inchisi?(din cate stiu,doar sectantii se roaga asa,dar as vrea sa stiu care e argumentul pentru care trebuie sa ne rugam cu ochii deschisi)
totusi,chiar nu stie nimeni?
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 82 13.03.2013 01:45:47
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 17:06:33
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 21:57:22
Sa ne rugam ! cristiboss56 Umanitare 3 16.11.2008 23:21:26
cum sa ne rugam andorueca Rugaciuni 1 09.09.2008 20:34:39