Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.10.2010, 15:52:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Intr-o casnicie, care poate fi ispita cea mai elocventa ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 15.10.2010 at 15:59:07.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.10.2010, 16:04:17
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Intr-o casnicie, care poate fi ispita cea mai elocventa ?
Inchinarea la sotz. Sau la copil/copii.

... trecerea lui Dumnezeu/voii Lui pe locul 2.

Genul asta de ispite sunt incredibil de greu de depasit- daca nu imposibil-mai ales in zilele noastre. Pai cati Sfinti cu viata de om casatorit avem in calendar? cati sunt?... Ioachim si Ana... si mai cine?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.10.2010, 16:07:13
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Intr-o casnicie, care poate fi ispita cea mai elocventa ?
o alta femeie.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.10.2010, 16:17:39
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
o alta femeie.
Doar daca el NU ARE aceleasi pacate oferite deja acasa. Adica daca sotia e femeie buna si credincioasa, atunci va cauta ispita... :) o alta femeie.

N-are remediu chestia asta, nu? Nu se vindeca cu binele. Binele e "rasplatit" cu rau in cazul asta, fara cale de intoarcere.


In cuplurile pe care le stiu eu, daca femeia ar face ce e bine, ce spune Biserica, si-ar distruge casnicia fara cale de intoarcere. Am auzit des expresia "daca nu-i fac eu cutare lucru, se duce si-i face alta". Pai nu... aici apare "o alta femeie". Doar atunci cand n-are suficient pacat acasa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.10.2010, 16:20:48
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Doar daca el NU ARE aceleasi pacate oferite deja acasa. Adica daca sotia e femeie buna si credincioasa, atunci va cauta ispita... :) o alta femeie.
concluzie eronata.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.10.2010, 16:27:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Doar daca el NU ARE aceleasi pacate oferite deja acasa. Adica daca sotia e femeie buna si credincioasa, atunci va cauta ispita... :) o alta femeie.

N-are remediu chestia asta, nu? Nu se vindeca cu binele. Binele e "rasplatit" cu rau in cazul asta, fara cale de intoarcere.


In cuplurile pe care le stiu eu, daca femeia ar face ce e bine, ce spune Biserica, si-ar distruge casnicia fara cale de intoarcere. Am auzit des expresia "daca nu-i fac eu cutare lucru, se duce si-i face alta". Pai nu... aici apare "o alta femeie". Doar atunci cand n-are suficient pacat acasa.
Daca asa barbati si-au ales, asta au...desi asta denota implicit si caracter slab, cat si multa nesiguranta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2010, 16:47:38
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, andrusca... daca tu ai da pe apa sambetei cativa sau mai multi ani din viata ta, sau poate ai risca si siguranta copiilor tai, si statutul tau social ca sa aperi credinta,sa nu faci nici un compromis, fara sa eziti... te admir.

cat despre "caracter slab"- majoritatea oamenilor se dau pe fatza abia dupa casatorie. Chiar si multi ani dupa, unii. Deci daca o fecioara, e si mai mare sansa sa nu stie saraca fata cu cine se marita, ca n-a mai trait cu el nici macar o luna inainte. Deci nu e nici o vina a nimanui aici. Alegerea asta toata lumea o face cu convingerea sa e bine.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2010, 16:51:18
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Deci daca o fecioara, e si mai mare sansa sa nu stie saraca fata cu cine se marita, ca n-a mai trait cu el nici macar o luna inainte.
Cum puteti spune astfel de prostii si lucruri anticrestine? adica trebuie sa aiba relatii sexuale macar o luna, sa-si dea seama de caracterul viitorului sot????!!!!!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.10.2010, 17:14:17
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Cum puteti spune astfel de prostii si lucruri anticrestine? adica trebuie sa aiba relatii sexuale macar o luna, sa-si dea seama de caracterul viitorului sot????!!!!!!
:) N-am zis asta. Unde vedeti dvs asta? Am zis doar ca exista o posibilitate mai mare de esec in caz ca totul e facut ca la carte.

Stiu mai multi oameni ce traiesc fericiti in concubinaj, sau intr-o casatorie rezultata din concubinaj.

Putinele casatorii "ca la carte" au ca rezultat DRAME. Se trezesc in casa doi straini. Si-n timp se intraineaza si mai rau. Sunt exceptii, e adevarat. Cam un sfert din total ajung sa se inteleaga bine totusi. Un procent tot trist.

ok... e bine sa fie totul facut bine... dar majoritatea pt care au ales ori parintii ori "dragostea" de tip adolescentin... au sfarsit urat. Si fara suparare, dar va pot da foarte multe exemple... de oameni cu vietile distruse de asa o alegere ce parea a fi buna. Si sunt convinsa ca si dvs vedeti asta in jur, n-aveti cum sa nu vedeti. Dar poate nu vreti sa constientizati...

Inainte lumea nu divorta din rusine de gura lumii, atata tot. Si acum sunt multi pe care doar gura lumii si frica de scandal si partaj ii mai tine impreuna, dar cu adevarat casatoriti nu mai sunt demult... de ce sa fim ipocriti... asta se intampla in jur.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.10.2010, 17:17:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cea mai buna cale de a ne feri de ispite imi pare a fi trezvia.

Fiecare dintre noi stie de ce patimi este tinut. Unii de mai putine, iar altii de mai multe. Nu conteaza insa numarul patimilor, cat mai ales modul nostru de a ne raporta la ele. Un om cu zece patimi, intristat tot timpul de pe urma lor, e mai presus decat unul cu o patima, insa care nu o baga in seama, bucurandu-se de absenta celorlalte.

Cand ne cunoastem patimile, tot ce mai avem nevoie este o buna stare de veghe, anume trezvia.
Niciodata insa fara ajutorul lui Dumnezeu, cerut in rugaciune, si fara Taine, sfinti, etc.

Ispita betiei. Mi se spune ca sunt betiv, ori observ eu insumi aceasta.
In primul rand, trebuie sa recunosc aceasta patima, iar nu sa spun ca sunt liber si ca ma pot controla.
De recunosc, pe jumatate sunt vindecat.
Bun.
Ce urmeaza?
In primul rand, sa cer ajutor tuturor, spunandu'le ca ma tine aceasta patima.
Apoi, sa scap de prietenii betivi, sa ii ocolesc, ori sa ma vad cu ei numai unde este imposibil a bea ceva.
Apoi, sa nu am bautura in casa, ba inca sa spun celorlalti nici sa nu imi aduca.
Cerem ajutor lui Dumnezeu si tinem post, mai des decat de patru ori pe an.
Spovedanie si comunicare cu cei dragi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 15.10.2010 at 17:20:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ne ferim de vraji? Valeria9 Vrajitoria 64 22.09.2012 01:51:03
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Hristos a fost întâmpinat cu răutate și ispite NECTARIE Generalitati 0 29.12.2010 14:40:21
Ispite noi Daniela-Iulia Pocainta 2 12.05.2009 11:02:52
Cum ne ferim... Thheo Vrajitoria 2 28.11.2008 21:12:47