Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.10.2010, 18:43:37
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit omul e creat sa fie perfectibil nu perfect

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
1-spovedania deasa
2-ascultarea de duhovnic
3- ferirea a ce duce la pacat sau cei ce ne ispitesc
4-tv si muzica lumeasca trebuie sa dispara din viata noastra
5-sa cautam sa avem prieteni care sunt cu dumnezeu care le place sa mearga
la biserica si cei ce au duhovnic
6-rugaciunea cat mai deasa
7-infranarea,postul,smerenia
8-normal sa va spun direct nici calculatorul nu este bun indiferent ce site
folosim.
9-sa cerem ajutorul sfintilor oriunde si oricand
Mai oameni buni omul e o fiinta perfectibila nu poate devenii perfecta poate doar aspira la perfectiune dar perfect e doar Dumnezeu si cine a zis ca e pacat sa asculti muzica nu includem tot dar unele genuril sunt de bun gust si nu au nici o inclinatie spre lucruri necurate chiar si pentru crestinii gen traditie de pe forum care explica cum sa facem dragostre fara sa te misti in pat ca cica miscarile alea ar fi pacat lol ,esti cel mai tare omu daca cumva citesti :)) lol continuam :Sa avem prieteni doar ca noi buni crestini si atunci la ce iti foloseste credinta si cunostinta despre Dumnezeu daca nu incerci sa deschizi ochii altora mai putin credinciosi nu uitati Hristos a stat de vorba cu oameni de tot felu cu o moralitate nu prea buna cateodata chiar infecta deci daca cumva dam peste oameni de genu sa nu ii alungam ca pe nista caini ci sa incercam sa le explicam daca vor desigur.Cam atat ar fi si inca o data traditie rullz :)) oh yea si sa nu uitam God Rullz :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.10.2010, 18:46:09
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

ne ferim de ispite daca ne ocupam cu rugaciunea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.10.2010, 23:22:47
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Despre ispite

Multumesc celor ce mau completat si ajutat
doamne ajuta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.10.2010, 23:28:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu nici nu stiu care sunt ispitele.Eu pacatuiesc direct .Ispita inteleg ca e ca un fel de preambul,in care ai avea sansa sa i te opui.Dar pacatul e mult mult mai puternic ca noi.
Deci cred ca cine simte ispite,deja a evoluat,pentru ca ii trece,fie si prin gand,ca s-ar putea opune,si nu se daruieste din prima clipa placerii si mintii sale.
Ori ca sa ajungi la aceasta stare,incat sa nu te ma supui automat pacatului,trebuie sa urmezi reteta duhovniceasca data de tine ost,rugaciune,si impartasire.
De abia atunci intredeschizi ochi ,si de abia atunci incepi lupta cu ispita.Pana atunci,esti mort.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.10.2010, 23:51:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cum sa te feresti de ispite ?
Te indragostesti de cine nu trebuie si ai sa vezi ce departe stai " de ispita ", si lupti si te chinuiesti si, poate, mai ai si plata. Cine stie !
In general luam drept o buna scuza faptul ca ne-am indragostit si abandonam din start lupta cu ispita. Ca si pe vremea vrajitorului Ciprian, devenit apoi Sf. Ciprian, exista si azi persoane care sunt in stare sa-ti induca aceasta stare de a te simti indragostit/a, fara ca sentimentul sa se fi nascut in mod natural, dar care te copleseste, daca il accepti. Dar si impotriva acestui sentiment se poate lupta, - avem exemplul Sf. Justina -atunci cand stii, ca este gresit sa ii dai curs. Iar rasplata nu intarzie sa apara, caci ai invins o mare ispita.
Iata rugaciunea Sf. Iustina:

“O, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, uite vrăjmașii mei cum s-au ridicat împotriva mea pregătind lațuri picioarelor mele! Sufletul mi-e greu dar numele Tău m-a ușurat în noapte. Când m-au împresurat am fugit la Tine, pentru ca vrajmașii mei să nu se bucure de mine, pentru că Tu știi, Doamne, că eu sunt roaba Ta. Pentru Tine am păstrat curăția trupului meu și sufletul meu l-am închinat Ție; de aceea, miluiește pe roaba ta, o bunule Păstor și nu lăsa dușmanii să mă mănânce, ci ajută-mă să înving aceste rele ispite.”
http://florinm.wordpress.com/2009/08...a-desfranarii/

Bucura-te, Sfanta Iustina, ca de grele robii ne feresti.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2010, 23:54:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum sa ne ferim de ispite? Prin trezvie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.10.2010, 13:32:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pana la urma, nu stiu de ce se presupune ca trebuie sa ne ferim de ispite, cand ispitele sunt reprezentate de cele mai multe ori, de experientele noastre sociale si individuale .
Cum si cat ar trebui sa fugim de noi insine si de lucrurile inconjuratoare, pana la ce nivel acestea capata statutul de ispita, un cuvant oarecum nedrept dat unor elemente care pot initia intelepciunea, dreptul la cunoastere pana la urma.?
" Ispita " aduce cu sine si sacrificiul, intotdeauna ne platim cu varf si indesat placerile, tocmai fiindca responsabilitatea si repercursiunile vin de la sine , iar acestea detin cea mai mare forta in formarea individului .
De ce s-ar numi aceste placeri ; " ispite " ? Cand toti le cautam intr-un fel sau altul tocmai pentru a ne intregi definirea proprie si cea unitara, credinta si identitatea.
Depinde foarte mult de felul cum percepem ispita, cum o acceptam sau o respingem sau o reprimam, astfel ea poate capata tot atatea trasaturi infime inaintea celui incercat, cat si trasaturi importante .
Traim printre ispite, facem parte din ele, desi prea putine le denumim astfel, mai cu precadere pe acelea pe care le asociem cu credinta si posibilitatea stirbirii acesteia. Si atunci devenim mult prea formali.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 15.10.2010 at 13:38:30.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.10.2010, 13:49:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si microbi sunt peste tot, totusi ne spalam, ca sa nu mancam cu mainile murdare. La fel, si de ispite sa ne pazim, daca ne stim slabi si nu le putem tine piept.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.10.2010, 14:46:27
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

....." daca ne stim slabi ", of !, ce mult si, in acelasi timp, ce putin poate spune aceasta !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 15.10.2010 at 15:01:03.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.10.2010, 15:44:02
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu nici nu stiu care sunt ispitele.Eu pacatuiesc direct .

foarte rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ne ferim de vraji? Valeria9 Vrajitoria 64 22.09.2012 01:51:03
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Hristos a fost întâmpinat cu răutate și ispite NECTARIE Generalitati 0 29.12.2010 14:40:21
Ispite noi Daniela-Iulia Pocainta 2 12.05.2009 11:02:52
Cum ne ferim... Thheo Vrajitoria 2 28.11.2008 21:12:47