Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.05.2012, 17:47:41
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Lasati-l dom'le in pace, v-a casunat pe om?
Macar azi, a spus omul ca a fost la spovedit, ce-l tot ispititi?
Ce treaba are spovedania lui cu felul de a scrie? Da uite ca nu ne-am gandit pana acum, de asta scrie el nasoale, il ispitim noi, zic sa fim arsi pe rug de eretici ce suntem.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.05.2012, 18:18:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Ce treaba are spovedania lui cu felul de a scrie? Da uite ca nu ne-am gandit pana acum, de asta scrie el nasoale, il ispitim noi, zic sa fim arsi pe rug de eretici ce suntem.
Pentru tine sunt niste litere mai in fata... o pagina, doua..

Last edited by Adriana Cluj; 21.05.2012 at 18:23:27.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 22.05.2012, 02:38:01
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Domnul sa rasplateasca truda celor doi.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.05.2012, 10:09:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
Domnul sa rasplateasca truda celor doi.
Marimu-Te pe Tine,Datatorule de viata,Hristoase,si cinstim pe Preasfintul Tau Duh,pe Care de la Tatal La-i trimis dumnezeiestilor Tai Ucenici.

Ar fi bine daca ati corecta cum vi s-a sugerat.
Se scrie l-ai trimis deoarece ai trimis este verbul a trimite la trecut, perfect compus .
Litera l din fata este un pronume ,pe El l-ai trimis
Se spune te-am trimis ,m-ai trimis,l-am trimis .
Nu mai am clare notiunile de gramatica ,dar stiu ca asa este corect.
Ma iertati daca v-am suparat
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.05.2012, 11:55:07
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Daca cei care au tiparit cartea in 19.. nu stiu cat au gresit, asa scrie si el, ia de buna greseala de tipar.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.05.2012, 23:29:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit va multumesc!

pentru stradania de care dati dovada,insa eu imi pastrez vechea semnatura neschimbata,asa ca un respect pentru cei ce au scos de sub lumina tiparului aceasta minunata carte mintuitoare,aprobata de institutul biblic si de misiune al bisericii ortodoxe romane,asa cum este cu sau fara greselile ei.si noi oamenii suntem tot timpul supusi greselilor,ar fi indicat sa ne corectam, mai inainte gresalele noastre,sa dam dovada de dragoste intr-u Hristos Domnul,ca mai apoi sa incercam cu duhul blindetei sa il corectam pe aproapele de este cazul. acea liniuta nu este mintuitoare ci continutul acestei psaltiri.sa vedeti o carte din 1800 ce cuvinte greoaie foloseste[aduce a limba romana],si mai sunt biserici in tara[vorbesc in cunostinta de cauza] unde se fac sfintele slujbe dupa aceste tipuri de carti, ce au coperti de lemn imbracat in piele, si nimic nu e gresit,poate doar viteza si ardoarea, unor corectori pe care nu ia rugat nimeni sa isi faca treaba, de fapt poate chear nu e treaba lor.

Last edited by mihaila_alin; 22.05.2012 at 23:33:41.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.05.2012, 09:32:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
pentru stradania de care dati dovada,insa eu imi pastrez vechea semnatura neschimbata,asa ca un respect pentru cei ce au scos de sub lumina tiparului aceasta minunata carte mintuitoare,aprobata de institutul biblic si de misiune al bisericii ortodoxe romane,asa cum este cu sau fara greselile ei.si noi oamenii suntem tot timpul supusi greselilor,ar fi indicat sa ne corectam, mai inainte gresalele noastre,sa dam dovada de dragoste intr-u Hristos Domnul,ca mai apoi sa incercam cu duhul blindetei sa il corectam pe aproapele de este cazul. acea liniuta nu este mintuitoare ci continutul acestei psaltiri.sa vedeti o carte din 1800 ce cuvinte greoaie foloseste[aduce a limba romana],si mai sunt biserici in tara[vorbesc in cunostinta de cauza] unde se fac sfintele slujbe dupa aceste tipuri de carti, ce au coperti de lemn imbracat in piele, si nimic nu e gresit,poate doar viteza si ardoarea, unor corectori pe care nu ia rugat nimeni sa isi faca treaba, de fapt poate chear nu e treaba lor.
Faceti cum doriti ,dar aceasta semnatura poate sminti pe multi ,mai ales ca nu au de unde sa stie ca a fost preluata gresit.
Cei care au tiparit cartea nu cred ca se vor supara ,poate intre timp chiar au corectat .
Daca cineva va atrage atentia asupra greselilor de ortografie nu cred ca e sinonim cu a vedea paiul din ochiul altuia ,paiul este pacatul ,dar noi aici am corectat o greseala de ortografie si ar trebui sa acceptati in virtutea smereniei ortodoxe.
Ma iertati ,dar nu se scrie ia rugat ci i-a rugat ,pe ei i a rugat ,verbul a ruga la trecut .
Incercati sa va corectati ,e spre binele d-voastra.Verbele la trecut compus se despart cu liniuta de pronumele care le preced.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.05.2012, 12:39:51
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cum ne ferim de vraji:

de vraji ne ferim in primul rind frecventarea bisericii,spovedanie,impartasirea cu sfintele taine dupa vrednicie, facind canonul de rugaciune zilnic,citirea la psaltire,si a rugaciunilor speciale pentru farmece si vraji,post,curatie,ne luare in seama a raului,facind fapte bune,milostenie,iertarea aproapelui pentru ce ne-a gresit noua.mai sunt multe lucruri de facut pentru acuumularea virtutilor crestine.precum cavalerul in armura,coif si pavaza-n mina,tot asa si noi cestinii ne imbracam in virtuti spre a biruii toate incercarile celui viclean.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.05.2012, 13:10:59
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Faceti cum doriti ,dar aceasta semnatura poate sminti pe multi ,mai ales ca nu au de unde sa stie ca a fost preluata gresit.
Cei care au tiparit cartea nu cred ca se vor supara ,poate intre timp chiar au corectat .
Daca cineva va atrage atentia asupra greselilor de ortografie nu cred ca e sinonim cu a vedea paiul din ochiul altuia ,paiul este pacatul ,dar noi aici am corectat o greseala de ortografie si ar trebui sa acceptati in virtutea smereniei ortodoxe.
Ma iertati ,dar nu se scrie ia rugat ci i-a rugat ,pe ei i a rugat ,verbul a ruga la trecut .
Incercati sa va corectati ,e spre binele d-voastra.Verbele la trecut compus se despart cu liniuta de pronumele care le preced.
dragalase Anita in virtutea smereniei crestine,si spre a nu sminti nici pe mine nici pe altul mi-e teama sa nu las lucrurile asa cum sunt,poate pina in momentul cind patriarhia romana imi spune ca am gresit[erata nu am gasit la sfirsitul cartii].si cu paiul este o alta poveste,paiul este pentru aceia ce isi spun ortodocsi prin botez,dar sunt schismatici prin comportament batjocorind slujitorii altarului,si afisindu-si lipsa totala,a credintei dind totul pe seama intimplarii.intimplarea, intimplatoare este: ca nu este intimplare, ci lucrurile merg pe fagasul lor,uneori anormal.insa noi oamenii suntem cei ce putem schimba lucrurile in bine prin faptele si pildele ce Domnul le-a pus la dispozitie prin intermediul sfintei scripturi,si mai ales prin semnul prorocului Iona ce ni-sa dat o data pentru totdeauna pina la sfirsitul viacurilor.Amin Doamne Slava Tie.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.05.2012, 09:22:25
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Sunt curios daca ai trecut de clasa a 8 -a, daca da atunci e naspa, profesorii cred ca erau orbi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vraji bleusi Vrajitoria 9 24.11.2014 10:26:27
Cum trebuie sa ne ferim de ispite ionut12 Generalitati 31 15.10.2010 17:33:30
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43
vraji Tia Vrajitoria 24 17.12.2009 19:44:52
Cum ne ferim... Thheo Vrajitoria 2 28.11.2008 21:12:47