Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2015, 12:55:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Am spus să aveți răbdare până le scriu toate, apoi venim și le discutăm.
Hai nu fi încăpăținat, bine?
Și citește cu atenție ce am scris acolo.
Nu e vorba doar de închinare, ci și de altceva, pe lângă închinare. Dar e închinare. E de mai multe forme închinarea. Te las să găsești ce mai e pe lângă închinare.
DAR AI RĂBDARE, REVINO PE DESEARĂ, sau mâine și le vorbim, bine?
Ca să le scriu toate.

Sunt și la servici, și scriu și mai și lucrez cu oamenii.
Iertare.
Citește tot cu atenție și dorință fierbinte în inimă de a înțelege.
Dar dorință fierbinte. Să simți cu ardoare că Îl cauți pe Dumnezeu, când citești.
Nu le arunca în vânt, la primul gând.
Hai cu Domnul. Cu răbdare.
Domnul nu te va lăsa, îți promit. Îți arată calea. E lângă noi, mereu.


Războiul e doar în Cuvânt. Nu te teme. Nu vei păți nimic.
Nu vă temeți, nici unu din voi, protestanților.
Hristos vă iubește. Mult de tot.

Pace ! Și Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 16.02.2015 at 12:59:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2015, 13:50:36
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

@Igor_Paslusnik
N-ati vrea sa-L lasati pe Dumnezeu sa hotarasca cine se mantuieste? Nu uitati ca El judeca ALTFEL decat noi, simplii muritori.

@centesimusvicesimusoctavus
Sunteti cam dur, domnule, cu amenintarea ca cine se inchina icoanei Mantuitorului este sub blestemul lui Dumnezeu. Noroc ca nu ma sperie "noii teologi". :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2015, 14:13:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluelight Vezi mesajul
@Igor_Paslusnik
N-ati vrea sa-L lasati pe Dumnezeu sa hotarasca cine se mantuieste? Nu uitati ca El judeca ALTFEL decat noi, simplii muritori.
De fapt observ ca lumii ii place sa creada ca stiu cum judeca Dumnezeu, ba chiar actioneaza in consecinta, incercand sa faca dreptate Acestuia, exemplu fiind chiar postarile lui Igor, sau ale altora.

Macar de zice cineva ceva, sa zica cu "Eu cred ca ce faci este gresit", nu "Dumnezeu crede ca ce faci este gresit". N-o sa stie nimeni in viata nimic despre ce vrea/ cum este/ ce este/ ce inseamna Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2015, 14:18:11
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De fapt observ ca lumii ii place sa creada ca stiu cum judeca Dumnezeu, ba chiar actioneaza in consecinta, incercand sa faca dreptate Acestuia, exemplu fiind chiar postarile lui Igor, sau ale altora.

Macar de zice cineva ceva, sa zica cu "Eu cred ca ce faci este gresit", nu "Dumnezeu crede ca ce faci este gresit". N-o sa stie nimeni in viata nimic despre ce vrea/ cum este/ ce este/ ce inseamna Dumnezeu.
Absolut just, frate!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2015, 16:55:32
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De fapt observ ca lumii ii place sa creada ca stiu cum judeca Dumnezeu, ba chiar actioneaza in consecinta, incercand sa faca dreptate Acestuia, exemplu fiind chiar postarile lui Igor, sau ale altora.

Macar de zice cineva ceva, sa zica cu "Eu cred ca ce faci este gresit", nu "Dumnezeu crede ca ce faci este gresit". N-o sa stie nimeni in viata nimic despre ce vrea/ cum este/ ce este/ ce inseamna Dumnezeu.
Nu a afirmat Sf.Ap.Pavel ca sfintii vor judeca lumea?
Dumnezeu din Iubire pentru noi ne descopera judecatile Sale!
De ce vreti sa luati de la sfintii lui Dumnezeu intelepciunea judecatilor lor? Doar pentru ca voi, sectarii nu ati ajuns si nu veti ajunge niciodata la descoperirile lui Dumnezeu?

Dumnezeu fie laudat ca a lasat pruncilor descoperirea intelepciunii Sale ... fie ca vreti voi, fie ca nu vreti!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 22.02.2015 at 16:57:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2015, 20:08:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De fapt observ ca lumii ii place sa creada ca stiu cum judeca Dumnezeu, ba chiar actioneaza in consecinta, incercand sa faca dreptate Acestuia, exemplu fiind chiar postarile lui Igor, sau ale altora.

Macar de zice cineva ceva, sa zica cu "Eu cred ca ce faci este gresit", nu "Dumnezeu crede ca ce faci este gresit". N-o sa stie nimeni in viata nimic despre ce vrea/ cum este/ ce este/ ce inseamna Dumnezeu.
Eu cred că ceea ce faci aici este greșit! Anume, vorbești în numele Proorocilor, a bărbaților sfinți, în numele lui Hristos, în numele Preasfintei Născătoare, vorbești în locul Bisericii - răsturnîndu-le tuturor cuvintele, negîndu-le! Întrucât ei au spus altceva, exact invers decât spui tu.
Rătăcești, așadar și hulești. Rătăcești senin în puterea nopții... Cugeți cu adâncă înclinare spre nihilismul cel mai pueril și desconsideri Adevărul Revelat și Istoria Bisericii și a oamenilor dintotdeauna. Dar ții la mare preț, unul de convingere nestrămutată, rătăcirea asta a ta. Iată, eu cred că e greșit ce faci, Abaaab! Ți-o părea briliant ceea ce năzbâticești cu superficială judecată... Pui gândul cel nevrednic în răspăr cu Lumina?... Paiul tău de cugetare vrea să răstoarne, așadar, Adevărul?
O, Abaab, mare e puterea fărădeminții și mulți bezmetici cad cu încântare în ea! Te-ai lăsat dus de duhul nihilist și obraznic... De cel ce e caricatură numelui om, de duhul pitecantropului tehnologizat ...

Nu ai auzit până azi, omule, că sunt două mii de ani și mai bine de când Dumnezeu S-a întrupat și a luat chip de om? Nu ai citit, nu ai auzit niciodată ce a descoperit El și cum și cui? Iar dacă ai avut totuși această experiență, cum mai poți, atunci, să susții că noi oamenii, noi creștinii, nu știm în viață nimic despre ce vrea El? Sau despre cum este El? Sau ce este și ce înseamnă El? Cum nu știm când ne-a spus-o El Însuși, lămurit, de mii și milioane de ori?
Când de-a lungul întregii istorii a omului și a omenirii Dumnezeu nu a încetat să vorbească despre El și despre noi, oamenii...
Când prin toți bărbații sfinți, prin Patriarhi și Prooroci Dumnezeu S-a dezvelit pe Sine în toate privințele care ne-ar fi fost de folos pentru a nu muri noi și a nu rătăci...
Iar tu spui că noi încă nu am aflat nimic? Negi toată lucrarea Dumnezeirii și toată realitatea omenirii? Nici cel mai bicisnic duh iudaizant steril, al celor mai împietriți fățarnici dintre iudei, n-ar putea susține un asemenea duh nihilist. Cui aparții tu, singurătate?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2015, 16:58:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De fapt observ ca lumii ii place sa creada ca stiu cum judeca Dumnezeu, ba chiar actioneaza in consecinta, incercand sa faca dreptate Acestuia, exemplu fiind chiar postarile lui Igor, sau ale altora.

Macar de zice cineva ceva, sa zica cu "Eu cred ca ce faci este gresit", nu "Dumnezeu crede ca ce faci este gresit". N-o sa stie nimeni in viata nimic despre ce vrea/ cum este/ ce este/ ce inseamna Dumnezeu.
Serios?
A nu știi cine se mântuiește, este o erezie. Îi spune: erezia ecumenismului. În care sunt mulți.
E cea mai mare erezie a tuturor timpurilor.
Fiind cea mai mare, poți să cazi ușor în ea, fără să îți dai seama.
După logica ereziei ecumenismului: toți, începând de la Hristos, nici Hristos, nu știa cine se mântuie, nu?
Sfinții Apostoli, Sfinții Părinți și toți Sfinții, până azi, nu pot știi și nu vor știi cine se mântuie și cine nu.
Atunci de ce a mai venit Hristos, dacă nu știm cine se mântuie și cine nu?
De ce au mai murit Sfinții Apostoli? Cei 12 și cei 72?
De ce s-au mai adunat Sfinții Părinți, la fiecare din cele 9 Sfinte Sinoade Ecumenice?
Nu? De ce au mai vorbit atât de concis, răspicat și clar, Sfinții Părinți, contra ereziilor, sute de erezii, în total, de tot felul, din fiecare secol?
Pentru că nu știau cine se mântuie și cine nu?
Deci?
Ei bine, Biserica știe cine se mântuie și cine nu se mântuie. Crezi sau nu, Hristos, Sfinții Apostoli, și toți Sfinții, până azi și până la sfârșitul veacurilor, vor știi cine se mântuie și cine nu.
Și de azi, știi și tu acest răspuns:
Răspunsul e ăsta:
Dacă ești în Biserică, te mântuiești, și dacă nu ești în Biserică, nu te mântuiești.
În Biserică dacă ești te numești creștin. Înafara Bisericii te numești eretic.
Așa a fost în fiecare sută de ani. Biserica și ereziile. Din anul 1054, Biserica primește numele de Ortodoxia, pentru că era prea mare erezia desprinsă din Biserică. Era jumate din Biserică, tot apusul, devine eretic și se numește "romano-catolic".
La fel cum ne spune Hristos, că la căderea lui lucifer, a luat după el o treime din bolta cerească a îngerilor.
Deci în erezia ecumenismului, toată lumea se mântuie.
Ecumeniștii spun: nu știm noi cine se mântuie, că și acolo e adevărat, și dincolo, uite, ne închinăm la același Dumnezeu, aveam aceași biblie, cu mici diferențe. Să ne adunăm toți, să ne rugăm lui Dumnezeu, cum vrem noi.
Dacă ar fi fost așa ceva, Sfinții Părinți, de la Sinoadele Ecumenice (nu ecumeniste) nu ar mai fi existat.
Și sfârșitul lumii ar fi venit demult, antihrist ar fi venit demult.
E cea mai perfidă și vâscoasă erezie.
Cei din altă credință, sunt în alt duh. Imediat îi simți în Biserică. Nu te mai poți ruga. Nu pot să explic...
Cum adică să nu știm cine se mântuie și cine nu se mântuie? E absurd. normal că știi cine se mântuie și cine nu se mântuie.
În fine.
Deci, cam asta ar fi.
Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.02.2015 at 17:04:33.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2015, 09:07:19
OctavianAdrian OctavianAdrian is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2010
Mesaje: 30
Implicit Subscriu

"Credinta adevarata se traieste, inclusiv ca exemplu, in tacere, nu se "urla" prin tastatura. " , cum bine a zis un frate. Mi se pare ca acest forum devine, pe alocuri, un mod de a-ti urla demonii interiori.

Oricum, daca dupa "solve", nu urmeaza "coagula" apare o disolutie a eului.

Tot ce putem face este sa ne rugam pentru ei, sa fie luminati, si eventual sa ii atentionam ca directia pe care merg (mai ales, prozelitismul martorilor lui Iehova) este gresita.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.02.2015, 20:25:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
la fel ca Daniel_Ortodox,
Hmmmm... cum ii spune chestiei aleia cand vorbesti despre tine la persoana a 3-a?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde