Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2011, 20:41:19
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Treceți prea repede și superficial peste acest aspect. "Pieirea" din textul de aur al Bibliei nu este moartea aceasta "de obște" ca "plată a păcatului" de care avem parte fiecare, ci moartea veșnică, moartea a II-a, moartea definitivă, din care nu mai există înviere (precum din prima). Priviți mai cu atenție la text, cele două (viața veșnică și pieirea) sunt puse în antiteză:

"Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică." (Ioan 3,16)

Verbul folosit în original pentru această "pieire" este [άπόλλυμι] = a distruge, a nimici cu totul, a șterge, a se topi în neființă.

„Plata păcatului este moartea” (Romani 6,23). Opusul „vieții veșnice” nu este chin veșnic, ci desființare veșnică. Păcatul are în sine semințele nimicirii. Moartea are loc, nu doar pentru că Dumnezeu o vrea, ci pentru că păcătosul alege să se despartă de Dumnezeu care este izvorul vieții.
Rastalmaciti biblia si o interpretati dupa bunul plac.
Neaguu avea dreptate. De ce va place sa treceti de la un subiect la altul sa ametiti lumea? Asa pica multi.

Asta e aiureala curata. Cum sa nu existe chin vesnic? Ce spune la Matei, 25, 41 "Atunci (la Judecata de apoi) va zice (Imparatul) si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui"
Apoi, in continuare, aratand rezultatul Judecatii de apoi, zice: "Si vor merge acestia (pacatosii) la osanda vesnica, iar dreptii, la viata vesnica" (Matei, 25, 46).
Mantuitorul numeste mai departe chinurile vesnice ca fiind "...gheena, focul cel nestins, unde viermele nu moare si focul nu se stinge" (Marcu, 9, 43-48)
"Si multi dintre cei ce dorm in tarana pamantului se vor scula, unii la viata vesnica, iar altii spre ocara si osanda vesnica" (Dan., 12, 2)
Daca ar fi vorba despre moartea de care tu zici ar insemna sa nu mai existe acea Judecata de apoi.
Atentie numai moarte se numea despartirea sufletului de trup, ci si iadul. Asculta si pe patriarhul Iacob, zicînd: Veti pogorî batrînetele mele în iad (Facere 42, 38). Iar proorocul David zice: Dumnezeu va izbavi sufletul meu din mîna iadului (Psalm 48, 16).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2011, 21:13:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
Rastalmaciti biblia si o interpretati dupa bunul plac.
Neaguu avea dreptate. De ce va place sa treceti de la un subiect la altul sa ametiti lumea? Asa pica multi.

Asta e aiureala curata.
"Aiureala" asta "curată" este rostită de Domnul Iisus Hristos și pusă pe pergament de sf. apostol Ioan prin inspirația Duhului Sfânt. Vă mai mențineți cuvintele?
Credeți că au greșit folosind expresia [άπόλλυμι] = a distruge, a nimici cu totul, a șterge, a se topi în neființă?

Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
Atentie numai moarte se numea despartirea sufletului de trup
De doi ani cer să mi se arate expresia aceasta în Scripturi și nu a reușit nimeni, Oare de ce? Nu pentru că ea e inexistentă?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2011, 21:25:30
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Aiureala" asta "curată" este rostită de Domnul 1. 1. Iisus Hristos și pusă pe pergament de sf. apostol Ioan prin inspirația Duhului Sfânt. Vă mai mențineți cuvintele?
Credeți că au greșit folosind expresia [άπόλλυμι] = a distruge, a nimici cu totul, a șterge, a se topi în neființă?

2. De doi ani cer să mi se arate expresia aceasta în Scripturi și nu a reușit nimeni, Oare de ce? Nu pentru că ea e inexistentă?
1. Da, o mentin. Faptul ca pur si simplu a fost pusa astfel prin pergament asta nu imi schimba parerea ca judecati dupa bunul plac. Am dat si exemple.
2. Mie greu sa cred acest lucru
" Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12,7).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2011, 23:26:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
1. Da, o mentin.
Vă respect opinia pentru că și Dumnezeu v-o respectă. Trebuie însă să vă spun răspicat: Este gravă neîncrederea în cuvintele lui Hristos și în inspirația Duhului Sfânt. Cuvântul acela (ca și alte multe cuvinte asemenea lui) nu au fost pus acolo la voia întâmplării.

Citat:
În prealabil postat de Andy00 Vezi mesajul
2. Mie greu sa cred acest lucru
" Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12,7).
Vă este greu să credeți din cauza prejudecăților confesionale, dar e adevăr dumnezeiesc ce scrie acolo. Un creștin adevărat ar trebui să creadă mai bine Cuvântul sfânt al Scripturii, decât ideile păgâne ale lui Platon.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2011, 00:19:59
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă respect opinia pentru că și Dumnezeu v-o respectă. Trebuie însă să vă spun răspicat: Este gravă neîncrederea în cuvintele lui Hristos și în inspirația Duhului Sfânt. Cuvântul acela (ca și alte multe cuvinte asemenea lui) nu au fost pus acolo la voia întâmplării.
Eu am explicat ce inseamna aceste lucruri si zadarnic am postat, am zis ca poate prindeti ceva si va puneti niste semne de intrebare.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă este greu să credeți din cauza prejudecăților confesionale, dar e adevăr dumnezeiesc ce scrie acolo. Un creștin adevărat ar trebui să creadă mai bine Cuvântul sfânt al Scripturii, decât ideile păgâne ale lui Platon.
Poate nu am fost pe deplin inteles. Ideea eca mie imi era greu sa cred ca nu vi sa oferit un raspuns la ceea ce mi-ati cerut

Eu v-am aratat din Sf Scriptura dovezi. Dumneavostra inafara de faptul ca nu aveti un raspuns la ceea ce v-am aratat, spuneti ca sunt idei pagane. Cu alte cuvinte renegati pe Duhul Sfant. Si acum imi dau seama ca Sfintii Parinti aveau dreptate:De la tot păcatul se întoarce omul ușor, dar de la eres, foarte greu!”
In zadar iti zic ca laptele este alb cand tu il vezi negru.
Inca putin si il renegati si pe Fiul lui Dumnezeu. Pe Fecioara Maria la fel , cand ea l-a nascut pe Iisus, la purtat in pantece, cine poate fi mai mare decat Ea? O sa vedeti voi la Judecata cand v-a straluci peste ceata ingerilor. Vai de voi!

Eu aici am incheiat cu aceasta polemica!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2011, 08:59:39
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

In catacombe si nu numai acolo nimeni nu a lasat marturii adventiste, ideea adventa ca biserica a fost corupta este absurda! Nu avem nici o dovada in acest sens este o idee ce nu poate fi sustinuta si combatuta usor cu Nt vezi parabola grauntelui de mustar si nu numai!
Dar sa revenim la acel pasaj. Se spune despre cei rai ca vor fi nimiciti dar in ce mod? Sa nu piara din mintea noastra din mintea lui Dumnezeu! Ti-am mai aratat ca nu gandesti ca un evreu care are o gandire totusi diferita de a noastra! El va fi nimicit sau uitat de Dumnezeu si sfintii lui! Tot ce a fost a fost dat uitarii! Litera ucide baiete duhul da viata. Tu vei fi uitat in iad nimeni nu te va mai baga in seama daca vei ajunge acolo ,Doamne fereste! De aceea nu poti sa interpretezi corect scriptura si treci peste n pasaje datorita unui pasaj!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2011, 09:22:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar subiectul comporta mai multe fatete decit pare la prima vedere.
-vesnic poate avea si intelesul de definitiv deci nu neaparat ca durata in timp.
Apocalipsa arata ca la Judecata chiar si iadul este aruncat in iezerul (lac) de foc pai si atunci daca nu pier definitiv si ei tot in acelasi iezer (iezerul poate fi vesnic fiindca este putere divina) atunci iadul ce vina are sa fie arucat la fel ca si locuinta mortilor la fel ca si cei din iad care nu au fost gasiti in cartea vietii. Si ce rost are sa fie aruncati daca nu sint desfiintati? La fel de bine puteau sa stea pe mai departe si fara iezer.

Asa incit lucrurile nu sint atit de cardinale cum par la prima vedere ele trebuie judecate in ansamblu.

Last edited by Mihai36; 27.07.2011 at 09:33:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 11:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05