Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2011, 16:30:44
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Lilith draga, las-o asa. Melissa are (ca intotdeauna) dreptate. E insa putin important, am inteles ca, oricum, etimologia numelui Isus nu are o mare importanta pentru tine. E greu sa intelegi de ce ma agit eu.

Mai bine zi-ne si noua confesiunea ta.
Am vazut ca ai scris la rubrica religie: "Alta confesiune".
Mai stiu un ortodox simpatic ce-si scrisese "Protestant" pe firma.
L-au banat. Dar a intrat el iar fiindcă e jmeker.

Deci, tu ce culoare ai?

Last edited by vinerea13; 29.05.2011 at 16:37:09.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2011, 16:49:15
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Lilith draga, las-o asa. Melissa are (ca intotdeauna) dreptate. E insa putin important, am inteles ca, oricum, etimologia numelui Isus nu are o mare importanta pentru tine. E greu sa intelegi de ce ma agit eu.

Mai bine zi-ne si noua confesiunea ta.
Am vazut ca ai scris la rubrica religie: "Alta confesiune".
Mai stiu un ortodox simpatic ce-si scrisese "Protestant" pe firma.
L-au banat. Dar a intrat el iar fiindcă e jmeker.

Deci, tu ce culoare ai?

Eu am spus în nenumărate rânduri că sunt agnostică. Nu cred că am de ce să fiu "banată", că nu am încălcat regulile forumului.

Da, sincer, etimologia numelui Iisus e prea puțin importantă pentru mine. Și nu înțeleg de ce lumea s-ar certa pentru un i în plus sau în minus. Atâta timp cât credeți în același Iisus (indiferent cum îi scrieți numele), cred că modul de scriere e ceva trivial și nu merită atâta importanță.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2011, 16:54:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2011, 17:28:20
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
Raspund eu si astept sa fiu tras de urechi pana mi se lungesc ca la acel asin pe care a incalecat Domnul la intrarea in Ierusalim. Numele Iisus, draga Mihnea, nu se desparte in silabe caci Domnul nostru nu poate fi impartit. Se scrie intreg. Cum se scrie? aici iti vor raspunde cei corecti, cei care au multa carte. Eu imi recunosc limita si prostia.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2011, 18:08:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Raspund eu si astept sa fiu tras de urechi pana mi se lungesc ca la acel asin pe care a incalecat Domnul la intrarea in Ierusalim. Numele Iisus, draga Mihnea, nu se desparte in silabe caci Domnul nostru nu poate fi impartit. Se scrie intreg. Cum se scrie? aici iti vor raspunde cei corecti, cei care au multa carte. Eu imi recunosc limita si prostia.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Gând la gând cu bucurie ! Cam tot astfel îmi pregătisem și eu răspunsul . Ai perfectă dreptate , frate dragă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2011, 18:08:53
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
Eu zic că varianta corectă e Ii-sus. Pentru că cei doi i nu formează un hiat, ci un diftong. Unul din i (irelevant care) e semivocală, deci nu poate constitui o silabă.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.05.2011, 18:14:47
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
Am întâlnit preoți care pronunțau I-i-sus (ceea ce după mine e hipercorectitudine), dar și preoți care pronunțau Ii-sus. Între ei Părintele Galeriu și Părintele Stăniloae.
Din moment ce tot nu ne apucăm să îl rostim ca în aramaică sau în ebraică, felul în care pronunță numele Domnului fiecare neam e o convenție. Noi știm despre cine vorbim și Domnul știe că Lui I ne adresăm sau că despre El vorbim.

Last edited by N.Priceputu; 29.05.2011 at 18:17:13.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2011, 04:59:27
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Hristos a înviat!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am o întrebare pentru adepții scrierii cu doi de i: cum se desparte în silabe ? Altfel spus, numele respectiv conține trei silabe sau două (I-i-sus ori Ii-sus) ?
Despărțiți-l în silabe cum doriți, îndulciți-vă dacă vreți cu fiecare literă în parte, gânguriți în taina inimii ca pruncii numele cel dulce al lui Iisus, spuneți-l mai repede sau mai încet dar dacă cu adevărat doriți să faceți voia lui Dumnezeu în privința numelui Său celui înfricoșat:


Filip.2:9. Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume, care este mai presus de orice nume;
Filip.2:10. Ca întru numele lui Iisus tot genunchiul să se plece, al celor cerești și al celor pământești și al celor de dedesubt.
Filip.2:11. Și să mărturisească toată limba că Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl.


9 διὸ καὶ ὁ Θεὸς αὐτὸν ὑπερύψωσε καὶ ἐχαρίσατο αὐτῷ ὄνομα τὸ ὑπὲρ πᾶν ὄνομα, 10 ἵνα ἐν τῷ ὀνόματι ᾿Ιησοῦ πᾶν γόνυ κάμψῃ ἐπουρανίων καὶ ἐπιγείων καὶ καταχθονίων, 11 καὶ πᾶσα γλῶσσα ἐξομολογήσηται ὅτι Κύριος ᾿Ιησοῦς Χριστὸς εἰς δόξαν Θεοῦ πατρός.

scrieți-l cum trebuie fără lene Iisus.

Dacă pronunția o doriți cu sinceritate și nu doar iscodiți silabele ca să demonstrați prin șiretlic că rătăcirea scripturilor dvs. este corectă vă dau și un loc unde puteți auzi dulcea rugăciune în graiul cel frumos al Pr. Cleopa unul din apostolii contemporani ai ortodoxiei care nu este nici hiper nici hipo corect ci ORTODOX (și ce este mai minunat pentru om decât a fi ortodox?):

http://www.crestinortodox.ro/comunit...ANDRUANASTASIU

Hristos a înviat!
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 30.05.2011 at 05:05:19.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2011, 08:58:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din fericire, normele limbii române nu sunt stabilite de nimeni, indiferent că se numește Alexandru Atanasiu sau...Daniel Ciobotea. Normele limbii noastre sunt stabilite de Academie. Atâta timp cât Academia scrie, în DOOM, că ambele forme: Iisus și Isus sunt corecte, eu înțeleg că ambele forme sunt corecte.

Argumentul că ortodoxia constă în numărul de "i"-uri cu care scriem numele Domnului este aiuritor. Mai aiuritor decât acela că Isus cu un singur "i" înseamnă măgar. Nici liderul partidei fariseilor din Sanhedrin nu ar fi venit cu asemenea scorneală.

Domnule Atanasiu, eu cu bucurie aș scrie Isus și cu trei de i, dacă aș ști că asta v-ar putea ajuta pe dv la mântuire. Dar știu că nu asta vă ajută...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2011, 00:41:43
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Hristos S-a înălțat!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din fericire, normele limbii române nu sunt stabilite de nimeni, indiferent că se numește Alexandru Atanasiu sau...Daniel Ciobotea. Normele limbii noastre sunt stabilite de Academie. Atâta timp cât Academia scrie, în DOOM, că ambele forme: Iisus și Isus sunt corecte, eu înțeleg că ambele forme sunt corecte.

Argumentul că ortodoxia constă în numărul de "i"-uri cu care scriem numele Domnului este aiuritor. Mai aiuritor decât acela că Isus cu un singur "i" înseamnă măgar. Nici liderul partidei fariseilor din Sanhedrin nu ar fi venit cu asemenea scorneală.

Domnule Atanasiu, eu cu bucurie aș scrie Isus și cu trei de i, dacă aș ști că asta v-ar putea ajuta pe dv la mântuire. Dar știu că nu asta vă ajută...

Vedeți că v-am surprins intenția? Este același duh ca în Sfânta Evanghelie:

"Matei 22:15. Atunci s-au dus fariseii și au ținut sfat ca să-L prindă pe El în cuvânt.
Matei 22:16. Și au trimis la El pe ucenicii lor, împreună cu irodianii, zicând: Învățătorule, știm că ești omul adevărului și întru adevăr înveți calea lui Dumnezeu și nu-Ți pasă de nimeni, pentru că nu cauți la fața oamenilor.
Matei 22:17. Spune-ne deci nouă: Ce Ți se pare? Se cuvine să dăm dajdie Cezarului sau nu?
Matei 22:18. Iar Iisus, cunoscând viclenia lor, le-a răspuns: Ce Mă ispitiți, fățarnicilor?"


Nu ca să aflați și să vă rugați ați întrebat de silabe ci ca să prindeți în cuvânt. Vă vădește despre aceasta modul jignitor de a vă adresa Patriarhului nostru. Noi îl numim, precum și este, Preafericit. Nici numele meu nu l-ați citit cu atenție schimbând sensul din înviat Anastasiu în nemuritor adică Atanasiu. Nu m-ar mira ca în postarea următoare să scrieți că este același lucru.
Este specific papismului să nu dorească adevărul ci interesul. În papism se face o cruce inversă (a tâlharilor) fără să se înțeleagă semnificația ei, se pironește Domnul cu trei piroane, se slujește pe azime și alte lucruri după mintea proprie, omenească, bolnavă de cădere. Nu este de mirare când faceți făptura dumnezeu prin papă. După toate aceste aberații să ne mai mirăm că luați Academia drept hotărâtoare în chestiuni de credință? Să ne mai mirăm că nu numai luați în deșert numele Domnului dar chiar îl și deșertați de o literă, tocmai de litera care îi arată firea Dumnezeiască?
Nu ne mirăm.
Dacă însă aveți intenția de a vă mântui (nu aveți cum să mă mântuiți pe mine nici dacă ați folosi numele adevărat al lui Hristos: Iisus, nu e om mântuitor nici măcar papa, ci numai un singur Mântuitor Iisus) mai bine lăsați superficialitatea și citiți cărțile celui mai renumit istoric papist, fost abate de pe la dvs. care după ce a ajuns la documentele originale ale papismului s-a îngrozit de înșelarea sub care este ținută o întreagă masă de oameni ce-și zic romano-catolici dar sunt de fapt doar păcăliți și a scris două cărți edificatoare pentru mântuirea dvs.:


http://www.scribd.com/doc/3992410/Pa...ea-schismatica
http://www.scribd.com/doc/20633476/Papalitatea-eretica


Succes în aflarea adevărului, dacă îl căutați cu sinceritate iar nu ca în postările de până acum.

Ps. sunt convins că vă convine denumirea de isus (adică mântuitor fără de Dumnezeu) fiindcă vă susține doctrina că Hristos S-a retras undeva în transcendent și a lăsat aici un locțiitor de mântuitor care se tot schimbă odată cu schimbarea papilor. Nu m-ar mira ca mai încolo să ziceți Bisus în loc de Iisus [fiindcă papa de acum se cheamă (dar nu este) Benedict] adăugând B inițiala de la Benedict care îl înlocuiește pe I de la Iahwe ca să dea un isus adică mântuitor cu înlocuitor (înlocuiți în credința dvs. pe Dumnezeu mântuitor Iisus cu vicarul "mântuitor" Bisus).

Vedeți liderul sinedriului este încântat de traducerile papisto-protestante fiindcă nu mai mărturisesc că Hristos este Dumnezeu adică Iisus.

Slavă Domnului că noi nu ne luăm, ca cei din apus, după învățăturile sinedriului, nici după cele ale cine știe cărei Academii, ci după Sfinții Părinți care au explicat credința Universală = Catolică = cea Ortodoxă.

Hristos S-a înălțat!
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 03.06.2011 at 00:44:43.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17