Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2024, 19:50:18
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 406
Implicit

Citat:
În prealabil postat de olynth2024 Vezi mesajul
Cunosti vreun caz concret cand cineva care ratacind la secte si facandu-se rugaciuni pentru acea persoana, omul acela sa revina la ortodoxie? Mi-ar placea sa citesc istorisiri de acest fel pentru intarire in credinta.
Nu am cunoscut pe nimeni, dar pe internet am citit de persoane care s-au intors la ortodoxie. O femeie din comentarii in acest clip (dau copy-paste aici): https://www.youtube.com/watch?v=ZQuXYAfamJA&t=1187s

Ce inseamna rugaciunea parintilor, catre copii.

"@ancad795
2 weeks ago
Doamne ajuta! Eu sunt nascuta ortodoxa, dar in timpul facultatii spre rusinea mea am ajuns in plasa penticostalilor si multi ani am mers la biserica lor, ajungand chiar sa ma botez la ei. Cu timpul am inceput sa vad si sa inteleg altfel biserica si oamenii de acolo. Ma rugam mereu lui Dumnezeu pentru luminarea mintii mele si daca gresesc sa imi arate si sa ma faca sa inteleg calea cea dreapta.
Multi ani mi-au trebuit si mult zbucium sufletesc ca sa ajung sa vad ortodoxia in adevarata ei lumina si valoare! M-am reintors in biserica si recunosc ca o perioada nu puteam sa ma rog Maicii Domnului fiindca purtam inca in suflet o raceala, ca urmarea a invatamintelor din biserica lor.
Mintea stia ca nu e bine, dar sufletul nu se lasa inmuiat. Dupa ce m-am rugat mai mult Maicii Domnului, am inceput sa o vad din nou ca pe o Mama, cea mai Sfanta fiinta nascuta vreodata pe pamant din om. Cea mai sfanta femeie de pe pamantul acesta de la facerea lui si pana la finalul timpului.
Ei ar trebui sa o considere Sfanta si din prisma aceasta: cum ar putea Dumnezeu sa aleaga sa trimita pe Fiul Sau pe pamant printr-o femeie oarecare? Domnul Cel Sfant s-ar fi putut intrupa din cineva pacatos? Maica Domnului nu a pacatuit nici cu gandul! Avea doar pacatul stramosesc.
Mai pastrez legatura cu oameni din biserica cealalta dar stiu ca nu ii pot schimba prin ceea ce le spun, sunt prea incrancenati si nu pot intelege ca ceea ce li se prezinta nu e adevarul. Sa ii lumineze Dumnezeu prin mila Sa!
Eu ma bucur ca pt mine s-au rugat parintii si ma pomeneau si la biserica chiar daca eram departe… cred ca m-au ajutat pe calea aceasta incurcata.
Toate pataniile acestea m-au ajutat fiindca am devenit putin mai inteleapta si am studiat si am inteles ortodoxia un pic mai in profunzime."
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2024, 13:25:44
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Foarte bine terminată povestea Ancăi din comentariul de mai sus! O situație de viață din care baptiștii, adventiștii, iehoviștii, unitarienii și Penticostalii Tradiționali au ceva de învățat.
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2024, 16:48:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.644
Implicit

Toți avem de învățat cât suntem pe pământ, frate Peter!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2024, 21:27:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.190
Implicit

La care ortodoxie să te întorci?

Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.

Mă duc la biserică să rezolv lucruri și aflu că trebuie să plătesc după cum urmează: concesiune pe șapte ani pentru locul de veci (deși unchiul meu avea deja de mai mulți ani loc de veci, dar înainte să apară regula cu concesiunea pe șapte ani - în fapt un alt nume cu ecou administrativ dat unei tâlhării la drumul mare) - 3000 lei, două zile de capelă - 700 lei, prohod în biserică - 600 lei , deschiderea mormântului (un fel de taxă pe nimic)- 300 lei, donație benevolă (dar subînțeles obligatorie) - 300 lei.

Cam așa își tratează enoriașii campionii adevărului și unicii moștenitori ai raiului !

PS - Penticostalule Traditional, la voi cum se procedează în asemenea cazuri?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 27.04.2024 at 21:37:31.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2024, 23:32:45
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?

Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.

Mă duc la biserică să rezolv lucruri și aflu că trebuie să plătesc după cum urmează: concesiune pe șapte ani pentru locul de veci (deși unchiul meu avea deja de mai mulți ani loc de veci, dar înainte să apară regula cu concesiunea pe șapte ani - în fapt un alt nume cu ecou administrativ dat unei tâlhării la drumul mare) - 3000 lei, două zile de capelă - 700 lei, prohod în biserică - 600 lei , deschiderea mormântului (un fel de taxă pe nimic)- 300 lei, donație benevolă (dar subînțeles obligatorie) - 300 lei.

Cam așa își tratează enoriașii campionii adevărului și unicii moștenitori ai raiului !

PS - Penticostalule Traditional, la voi cum se procedează în asemenea cazuri?
Începând cu data de 21.03.2022 tarifele de întreținere anuale percepute în cimitirele și crematoriile umane administrate de municipalitate au fost modificate conform H.C.G.M.B. nr. 125/25.02.2022, după cum urmează:

Tarif anual pentru întreținerea unui loc de 3 mp:

Categoria I de cimitire – 200 lei

Categoria II și III de cimitire – 90 lei

Categoria IV de cimitire – 40 lei

Tariful anual pentru întreținerea unei nișe la Crematorii: – 30 lei
--------------------------------------------------------------------------------
Cel mai scump( banuiesc gen Ghencea Militara) este 200 x 7 ani = 1400 nu 3000 lei
Vezi ca pe undeva ti-au tras o teapa.

In rest n-as mai fi platit nimic, poate doar preotului vre-o 2-300. S-au spurcat cu totii la bani fara sa faca nimic. Dar este si vina ta ca le canti in struna si le faci jocul.

Ce or sa-ti faca? Lasa mortul neingropat deasupra pamantului?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2024, 23:41:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.060
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?
Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.
Păi asta e chestia nașpa că un om dacă plătește cultul și alte taxe de la 7 ani(să zicem că plătesc părinții pt el sub 20 de ani), până la 80 de ani sau mai mult, când moare schimbă vreo 10 preoți, se și uită ce a făcut.

E urâtă treaba asta dar o văd și o constat.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mă duc la biserică să rezolv lucruri și aflu că trebuie să plătesc după cum urmează: concesiune pe șapte ani pentru locul de veci (deși unchiul meu avea deja de mai mulți ani loc de veci,
Asta cu concesiunea ține de mafia cimitirelor, la început era 10-20 de ani și o sumă simbolică, acum s-a redus la 7 ani pe motive de igienă, că nu sunt locuri, că directive europene, de fapt te-ar jupui de viu.

Dar și tu ai o parte din vină fiindcă nu te-ai revoltat și prin vot și prin acțiune împotriva sistemului politic PNL-PSD și a experimentului toxic USR care ori te jupoaie, or te distruge.

Se va ajunge ca în jegosul occident că oamenii își donează voluntar corpul post mortem prin testament, să se facă studii pe ei fiindcă înmormântarea e prea scumpă, sau cu oameni care zac prin morgi neîngropați sau cu incinerarea.

Citat:
dar înainte să apară regula cu concesiunea pe șapte ani - în fapt un alt nume cu ecou administrativ dat unei tâlhării la drumul mare) - 3000 lei, două zile de capelă - 700 lei, prohod în biserică - 600 lei , deschiderea mormântului (un fel de taxă pe nimic)- 300 lei, donație benevolă (dar subînțeles obligatorie) - 300 lei.
Urât dar trebuie făcută plângere la episcopie pe treaba asta, cu cât vor fi mai puțini enoriași aceia puțini vor trebui să suporte poveri fiscale tot mai mari și către stat și către parohie, e logică treaba.

Dar o parte din vină au toți oamenii de pe forumul ăsta că nu am dat de pământ cu sistemul politic corupt de când ați avut ficare drept de vot până când nu se remedia totul, de la parcuri distruse, școli în paragină, agricultură distusă, dacă presa era presă cu adevărat nu hiene și mercenari făcea campanii zi de zi, împotriva oricărui abuz.

S-a complăcut fiecare în zona lui de confort și din anii 90 încoace de fapt se trăiește din rău în mai rău cu niște poveri fiscale abominabile și care vor tot crește ca să te aducă în stare de dependență de stat și de un nenorocit de guvern mondial.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.04.2024, 18:24:58
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.644
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?
PS - Penticostalule Traditional, la voi cum se procedează în asemenea cazuri?
Imi pare rău de ceea ce ai pățit, Mihail, condoleanțe!
Te cred că ești poate frustrat și supărat.
Mă rog ca Domnul să nu lase să se zdruncine credința ta.

La noi este tot sistemul diferit și nu se poate face comparație. Eu plătesc lunar, toată viața, zeciuială din salariul meu bisericii. Acum să zicem că e undeva la 1.200€ anual. Am fost botezat la 18 ani. Hai să presupunem că unul ca mine moare la 68 de ani și plătește timp de 50 de ani zeciuială bisericii. A plătit în viața lui 60.000€, aprox. 300.000 RON.

E adevărat că nu plătește niciodată niciun serviciu bisericii, nici acatiste, nici cununie, nici botez, nici înmormântare nici nu știu exact ce și cum se plătește la ortodocși. Dar probabil că, de-a lungul vieții, un ortodox obișnuit nu plătește la fel de mult ca un penticostal.

Dacă o iei așa, la o primă vedere "la ortodocși plătești înmormântarea, la penticostali nu" pare că ortodoxul iese pe minus. Dacă privești în ansamblu nu mai este așa.

Eu asemăn cele două sisteme cu a avea asigurare auto sau nu. Într-un sistem plătești CASCO lună de lună, iar dacă ai un accident nu e grija ta În celălalt plătești doar dacă ai un accident. Și într-un sistem și în celălalt ai avantaje și dezavantaje.

Eu sunt mulțumit cu sistemul meu. Gândesc că dau banii lui Dumnezeu, nu plătesc servicii ci dau Bisericii pentru toate nevoile ei. Dar totuși, dacă vorbim strict financiar, a ieși pe pierdere sau câștig, atunci când se trage linie cel mai probabil că plătesc mai mult decât un ortodox.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2024, 22:33:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.060
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?
Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.
Totuși ceva nu se leagă în ce povestești, știu din experiență că unde te cunoaște preotul de ani de zile, nu ia pielea de pe tine, dacă avea duhovnic unchiul de ce nu l-a îngropat duhovnicul?

Duhovnicul știe cam care sunt posibilitățile materiale ale fiecărei persoane și nu forțează nota.

Uite știu parohii unde parohul a anunțat că tinerii din parohie(care frecventează slujbele) se pot cununa gratis acolo, numai să anunțe din timp nunta.

Cimitirul aparținea de o parohie sau de primărie ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.04.2024 at 22:36:01.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2024, 10:20:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La care ortodoxie să te întorci?

Acum câteva săptămâni m-am implicat, de nevoie, în organizarea înmormântării unei rude, într-un oraș de provincie (sub 40.000 de suflete). Unchiul meu răposat, om evlavios care mergea la biserică, fost membru al consiliului parohial, sidoxie la zi plus numeroase donații cu și fără chitanță.

Mă duc la biserică să rezolv lucruri și aflu că trebuie să plătesc după cum urmează: concesiune pe șapte ani pentru locul de veci (deși unchiul meu avea deja de mai mulți ani loc de veci, dar înainte să apară regula cu concesiunea pe șapte ani - în fapt un alt nume cu ecou administrativ dat unei tâlhării la drumul mare) - 3000 lei, două zile de capelă - 700 lei, prohod în biserică - 600 lei , deschiderea mormântului (un fel de taxă pe nimic)- 300 lei, donație benevolă (dar subînțeles obligatorie) - 300 lei.

Cam așa își tratează enoriașii campionii adevărului și unicii moștenitori ai raiului !

PS - Penticostalule Traditional, la voi cum se procedează în asemenea cazuri?
Din nefericire, situațiile de genul ăsta nu sunt rare, ba poate chiar tind să facă regula, dacă ne raportăm la experiențele cunoscuților noștri.

Am avut o experiență întrucâtva similară, deși mult mai puțin costisitoare material, în urmă cu doi ani, la moartea tatălui meu, într-o localitate la fel de mare.

Terenul pentru cimitir și biserică fiind donat de un binefăcător care a pus clauză în testament ca locurile de îngropare să fie atribuite cu titlu gratuit enoriașilor, preotul n-a putut să-mi ceară decât o sumă - infimă - de 80 de lei, reprezentând contribuția anuală pentru biserică. Însă după înmormântare a tergiversat întocmirea actelor aproape un an, dându-mi de înțeles în modul ăsta că ar trebui să "mă simt" cu ceva. Cum întâlnirea cu sugestia mitei mă tulbură de fiecare dată, am abordat problema deschis, iar tânărul preot mi-a dat de înțeles că "cineva de mai sus" ar fi sursa acestor bețe-n roate. Cel mai probabil era vorba despre protopop, a cărui corupție este binecunoscută în zonă iar episcopul nu este nici el inocent. Asta face ca preoții și personalul bisericesc să fie numiți/ angajați pe criterii care n-au legătură cu pregătirea/ calitățile lor - cu excepțiile de rigoare (cum ar fi numirea fără pile a unui preot tânăr și râvnitor într-o parohie periferică pe care trebuie să o ridice de la zero).

Am decis să încerc rezolvarea situației insistând și încercând să mișc conștiința de creștin a tânărului preot (care probabil îi datora protopopului numirea pe post), dar rezolvarea a venit de la cel de-al doilea preot, fostul paroh, om cinstit și inimos, care a preluat și rezolvat solicitările mele fără a pretinde nimic necuvenit - pentru sine ori pentru alții.

Acum, chiar dacă eu am reușit să-mi rezolv problema, ea rămâne pentru ceilalți enoriași care se vor afla în situații similare, iar soluția nu poate fi, Iorest, migrarea spre alte parohii.

Corupția trebuie scoasă din Biserică și Patriarhul dă semne, chiar dacă târzii, că dorește acest lucru, cerând înființarea unui organism de sancționare a corupției din Biserică. Însă o astfel de încercare (nepopulară ca și DNA) ar putea fi repede evacuată de către sinodali, având în vedere că în regulamentele canonice mita și alte fapte de corupție nu sunt prevăzute ca abateri.

De altfel, acest păcat social care macină de atâta vreme în profunzime poporul nostru, făcându-l să ia calea pribegiei, n-am auzit (sau nu-mi amintesc) să fi fost condamnat ca atare în nicio predică din cele auzite în ultimii 30 de ani.

Ei bine, astea ar putea fi motive pentru care să nu te întorci, dacă nu chiar să pleci de la Ortodoxie. Sminteli, cum se zice, pietre de poticnire.

Dar dacă Crucea pe care L-am răstignit pe Hristos este tocmai expresia ticăloșiilor noastre (căci fără trădarea lui Iuda, invidia, obtuzitatea și ipocrizia fariseilor ea n-ar fi fost posibilă), poate că tocmai la asta suntem și noi chemați, respectiv să primim fără crâcnire scârbele, nedreptățile - chiar ura semenilor, făcând din ele prilej de pătimire și înviere.

Dincolo, însă, de motivele pentru care nu te-ai întoarce, de obstacolele pe care le vei avea de înfruntat dacă o faci, eu am găsit mult mai multe pentru care să rămân după ce m-am întors, în urmă cu zeci de ani. Biserica este o fântână adâncă, iar dacă ajungi să te adăpi din apa ei cea adevărată, o vei căuta mereu pentru că n-o poți găsi în altă parte.

Numai slujbele ei îmi dau prilejul, spre exemplu, să ies din timp ca să pătrund în veșnicie și să fiu de față la patimile și răstignirea Domnului, ca apoi să Îl contemplu înviat. Uneori, mergând la denii, am sentimentul că am găsit cu adevărat "comoara din țarină" pentru care merită să uiți de toate celelalte.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde