Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 17.03.2016, 12:40:17
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce treaba are giful cu planetele observabile ? Ca fapt divers, giful cu sistemul heliocentrist e de asemenea gresit si in realitate sistemul heliocentrist in care planetele s-ar misca circular arata mai rau decat sistemul lui Ptolemeu. Ce a postat abaaa e doar o simplificare, la fel ala care le-a facut ar fi putut pune pamantul in centru si planetele si soarele miscandu-se in cercuri normale, fara nici o bucla.

Uite aici cum se misca galaxiile mai repede decat viteza luminii :

http://www.universetoday.com/13808/h...peed-of-light/

"This sounds like it breaks Einstein’s theories, but it doesn’t. The galaxies themselves aren’t actually moving very quickly through space, it’s the space itself which is expanding away, and the galaxy is being carried along with it. As long as the galaxy doesn’t try to move quickly through space, no physical laws are broken."

La fel si dincoace, galaxiile ar fi purtate de spatiul care se invarte in jurul pamantului. Nu e nici o problema.
Deci, pina la urma, esti si tu un potential geocentrat, din doua motive, mari si subiective: primo, nu crezi in baietii rai din mainstream; secundo, iti inchipui ca Biblia e buna si de carte de stiinta. Da, e si stiinta in ea...depasita demult, cu mituri cosmologice infantile cu tot.
  #192  
Vechi 17.03.2016, 12:42:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Atinge "viteze superluminice" relativ la sistemul de referinta, in realitate nu se duce nicaieri.
Poate explici tu cum atinge viteze superluminice fara sa se miste, asta e chiar una noua.

Citat:
Daca ai cerceta un pic, ai sti ca exista si in mainstream obiecte cu masa care " ating viteze superluminice".
Imi pare rau, eu nu pot sa aduc argumente pentru absurditatile sustinute de altii.


Citat:
Exista galaxii intregi si probabil roiuri de galaxii care se indeparteaza de noi cu "viteze superluminice".
Asa ti-a trecut tie pe langa ureche, dar din pacate nu te-ai obosit sa aprofundezi problemea.

Si sunt sigur ca dupa ce ai sa o aprofundezi, singura scapare pentru a nu recunoaste ca esti superficial, este sa cazi in refugiul suprem: conspirationismul.

"Stim noi ca se departeaza cu viteze mai mari decat viteza luminii, dar ni se ascunde lucrul asta".


Explicatia o gasesti tot pe una din link -urile care le-am dat:

https://en.wikipedia.org/wiki/Faster...rsal_expansion

Si pentru ca probabil n-ai sa intelegi mare lucru din explicatia de acolo ( de asta te-ai si ferit sa citesti link -urile date) am sa ti-o spun in termeni simpli:

In cazul respectiv, nu obiectele cosmice se misca cu viteze superluminice ci spatiul se dilata la astfel de viteze.
In teoria relativitatii nu exista nici o interdictie in acest sens.

Acum, daca tu poti produce rotatii circulare superluminice pentru un obiect cosmic prin dilatarea spatiului, te rog sa vii cu un model, cine stie, ai putea castiga premiul Nobel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #193  
Vechi 17.03.2016, 12:44:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Deci, pina la urma, esti si tu un potential geocentrat, din doua motive, mari si subiective: primo, nu crezi in baietii rai din mainstream; secundo, iti inchipui ca Biblia e buna si de carte de stiinta. Da, e si stiinta in ea...depasita demult, cu mituri cosmologice infantile cu tot.
Unde anume am scris ca as fi geocentrist ? Si unde am scris vreodata ca in Biblie e vorba despre geocentrism ? Cel mult am scris ca nu se poate respinge un asemenea model.
Nu cred in tot ce spune mainstreamul dar macar inteleg ce spune.
  #194  
Vechi 17.03.2016, 12:46:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate explici tu cum atinge viteze superluminice fara sa se miste, asta e chiar una noua.



Imi pare rau, eu nu pot sa aduc argumente pentru absurditatile sustinute de altii.




Asa ti-a trecut tie pe langa ureche, dar din pacate nu te-ai obosit sa aprofundezi problemea.

Si sunt sigur ca dupa ce ai sa o aprofundezi, singura scapare pentru a nu recunoaste ca esti superficial, este sa cazi in refugiul suprem: conspirationismul.

"Stim noi ca se departeaza cu viteze mai mari decat viteza luminii, dar ni se ascunde lucrul asta".


Explicatia o gasesti tot pe una din link -urile care le-am dat:

https://en.wikipedia.org/wiki/Faster...rsal_expansion

Si pentru ca probabil n-ai sa intelegi mare lucru din explicatia de acolo ( de asta te-ai si ferit sa citesti link -urile date) am sa ti-o spun in termeni simpli:

In cazul respectiv, nu obiectele cosmice se misca cu viteze superluminice ci spatiul se dilata la astfel de viteze.
In teoria relativitatii nu exista nici o interdictie in acest sens.

Acum, daca tu poti produce rotatii circulare superluminice pentru un obiect cosmic prin dilatarea spatiului, te rog sa vii cu un model, cine stie, ai putea castiga premiul Nobel.
Am impresia ca ai suferit o lobotomie. Phil Plait nu stie ce vorbeste, amicul lui fizicianul nu a inteles ce l-a intrebat, numai tu esti destept.
Tocmai ce am scris acolo ca la fel ca in cazul unde galaxiile sunt purtate de spatiul care se extinde, dincoace ar fi purtate de spatiul care se roteste. In realitate, galaxiile nu se misca, se misca relativ la un anumit sistem de referinta.
  #195  
Vechi 17.03.2016, 12:48:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite aici cum se misca galaxiile mai repede decat viteza luminii :

http://www.universetoday.com/13808/h...peed-of-light/

"This sounds like it breaks Einstein’s theories, but it doesn’t. The galaxies themselves aren’t actually moving very quickly through space, it’s the space itself which is expanding away, and the galaxy is being carried along with it. As long as the galaxy doesn’t try to move quickly through space, no physical laws are broken."

La fel si dincoace, galaxiile ar fi purtate de spatiul care se invarte in jurul pamantului. Nu e nici o problema.
Buna dimineata.
Exact ce am scris mai sus, in sfarsit, te-ai prins si tu, doar ca nu seamana cu nimic cu ideea ta initiala.

Ramai in continuare invitatul meu sa demonstrezi cum expasiunea superluminica a spatiului poate genera o miscarea circulara cu viteza superluminica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #196  
Vechi 17.03.2016, 12:51:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Am impresia ca ai suferit o lobotomie. Phil Plait nu stie ce vorbeste, amicul lui fizicianul nu a inteles ce l-a intrebat, numai tu esti destept.
Hai sa nu ne certam pe o referinta de tip "telefonul fara fir" de la un tip care si-a declinat competentele in fizica sau "relativitatea pentru prosti".
Vino cu referinte serioase.

Citat:
Tocmai ce am scris acolo ca la fel ca in cazul unde galaxiile sunt purtate de spatiul care se extinde, dincoace ar fi purtate de spatiul care se roteste. In realitate, galaxiile nu se misca, se misca relativ la un anumit sistem de referinta.
Cazul asta nu mai seamana cu expansiunea galaxiilor, in cazul ala distantele efectiv cresc prin dilatarea spatiului, dilatarea spatiului nu poate crea miscare circulara.


Dar daca spatiul s-ar roti, si pamantul s-ar roti, si atunci toate planetele ar apare ca fiind statice.

Ce facem, dam o gaura in centrul spatiului rotitor si expansiv si bagam Pamantul acolo ca sa nu se miste?

Poate vrei sa tipi ca si asta este "fizica mainstream".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.03.2016 at 12:55:49.
  #197  
Vechi 17.03.2016, 12:55:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Buna dimineata.
Exact ce am scris mai sus, in sfarsit, te-ai prins si tu, doar ca nu seamana cu nimic cu ideea ta initiala.

Ramai in continuare invitatul meu sa demonstrezi cum expasiunea superluminica a spatiului poate genera o miscarea circulara cu viteza superluminica.
Wow, ce tare am fost, am banuit ce o sa scrii tu si in sfarsit m-am prins si eu inainte sa apuci tu sa scrii.
Ai recunoscut vreodata ca nu te pricepi ? Ca esti afon in legatura cu anumite subiecte ? Cum e asta cu relativitatea generalizata si relativitatea speciala ?
  #198  
Vechi 17.03.2016, 12:56:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

...............
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #199  
Vechi 17.03.2016, 12:58:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Wow, ce tare am fost, am banuit ce o sa scrii tu si in sfarsit m-am prins si eu inainte sa apuci tu sa scrii.
Ai recunoscut vreodata ca nu te pricepi ? Ca esti afon in legatura cu anumite subiecte ? Cum e asta cu relativitatea generalizata si relativitatea speciala ?
Cu atat ai reusit sa faci pe desteptul? "Spirit profetic", etc?
Si cu "bla bla bla" in loc de argumente?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #200  
Vechi 17.03.2016, 13:06:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hai sa nu ne certam pe o referinta de tip "telefonul fara fir" sau "fizica pentru prosti".
Vino cu referinte serioase.
Ce referinte serioase vrei ? Ti-am dat blogul unui astronom care are totusi o instructie la nivel superior in domeniu si care citeaza si parerea altuia care e profesor. Vax - telefonul fara fir ! :)
Ti-am dat cartea unui laureat Nobel care incearca sa explice de ce Pamantul fix e la fel de bun ca oricare alt sistem de referinta. Vax !
Ti-am dat si linkul cu relativitatea pentru astia mai ... ca sa intelegi de ce relativitatea speciala nu se aplica in cazul pamantului fix.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cazul asta nu mai seamana cu expansiunea galaxiilor, in cazul ala distantele efectiv cresc prin dilatarea spatiului, dilatarea spatiului nu poate crea miscare circulara.
Dar cine a spus ca expansiunea ar crea miscare circulara ? In cazul in care consideram ca pamantul e fix, spatiul din jurul lui s-ar roti si ar purta in aceasta rotatie toate masele in jurul pamantului.
Ca fapt divers a existat unul Hans Thirring care chiar a demonstrat ca in acest caz apar toate fortele care apar si in cazul in care pamantul se roteste. Si care a corespondat cu Einstein. Si era normal pentru ca este o demonstratie a teoriei relativitatii generalizate. Numai ca asta s-a intamplat la inceputul secolului trecut si tu nu ai aflat nici astazi.
[/quote]
Subiect închis