Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 18.03.2010, 14:46:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pai tocmai asta am anticipat din intrebarea ta. Sau as incerca sa o reformulez: De ce a murit acel copil? Din cauza cui?
Sa nu-mi spui ca Dumnezeu a vrut sa ne invete ceva prin asta ...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 18.03.2010, 14:47:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Sa nu-mi spui ca Dumnezeu a vrut sa ne invete ceva prin asta ...
Nu stiu. Intreaba-L cu post si cu rugaciune si iti va raspunde.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 18.03.2010, 14:48:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu stiu. Intreaba-L cu post si cu rugaciune si iti va raspunde.
Intreaba-L tu ca poate tie iti raspunde. Mie nu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 18.03.2010, 14:49:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Desi, scuipatul in sine nu reprezinta o compozitie extrem de scarboasa in comparatie cu altele mult mai dezastruoase, totusi creierul nostru ne semnaleaza aceasta repulsie si ne dezvolta instinctul de a-l respinge , poate pentru ca acesta este mult mai periculos decat ne imaginam, format din atatea enzime si substante care dau imunitate doar fiecarei persoane in parte.
Nu mai are legatura cu credinta sau cu necredinta, instinctul de aparare ne formeaza starea de greata si de respingere a acestor substante.
Daca cineva ti-ar scuipa in mancare probabil ca ai refuza categoric sa o mananci, insa, daca gasesti o musca in aceasta, percepi si posibilitatea de a o inlatura si a manca in continuare.
Desi sarutam persoanele pe care le iubim, ne amestesam, astfel, saliva si toate substantele existente in aceasta, totusi, daca persoana pe care o sarutam cu foc, ne-ar scuipa in paharul de suc...ne-am ingretosa si am refuza sa-l mai consumam.
Asadar, este ceva natural sa ne ingretosam de saliva altora, cu atat mai mult, al persoanelor straine....si mai mult, al multor persoane straine la un loc.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 18.03.2010 at 14:53:30.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 18.03.2010, 14:53:14
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

A fost voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 18.03.2010, 14:59:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
A fost voia lui Dumnezeu.
Am auzit o replica intr-un film:
"Dumnezeu are cel mai bun PR din lume. Daca iese bine ... mare este voia ta Doamne. Daca iese rau ... incurcate sunt caile Domnului."
Cam asta vrei tu sa-mi spui acum.

Si tu cam care crezi ca ar fi logica acestui fapt?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 18.03.2010, 15:18:18
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Nu sunt vrednic sa judec .E doar o constatare. De fapt ti-ai si raspuns incurcate sunt caile Domnului.nu?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 18.03.2010, 15:31:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Nu sunt vrednic sa judec .E doar o constatare. De fapt ti-ai si raspuns incurcate sunt caile Domnului.nu?
Daca nu te considerai vrednic pentru judeca, trebuia sa spui ca nu stii.
Crestinismul spune ca Dumnezeu nu face nimic fara motiv. Totul are un scop bine determinat.
Care este, deci, logica mortii unu copil la botez?
Atentie, noi nu vorbim de moarte in sine, desi ar fi de discutat, ci de ce a provocat moartea copilului: apa in care tocmai fusese botezat. Care e motivatia acestui fapt?
Unde este invatatura? Cu ce as putea eu sa ma folosesc din asta?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 18.03.2010, 15:55:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate George fratia ta nu stii ca se fac pogoraminte pentru cei care sunt mai slabi in credinta sa poata lua Sfanta Impartasanie?
Asa a facut (adica a facut pogoramant) si parintele Grigore nu cum zic unii pe aci ca parintele Grigore nu crede ca trupul si sangele lui Dumnezeu Iisus Hristos sunt prezente in Sfanta Impartasanie si ca nu crede ca Dumnezeu Iisus Hristos vindeca toate bolile.

Toti crestinii iau Sfanta Impartasanie cu pogoramant pentru ca nimeni nu este vrednic de Sfanta Impartasanie.
Fratia ta nu ai citit niciodata cele 12 Sfinte rugaciuni dinainte de Sfanta Impartasanie ale marilor mistici ai BO?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 18.03.2010, 16:16:36
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Daca nu te considerai vrednic pentru judeca, trebuia sa spui ca nu stii.
Crestinismul spune ca Dumnezeu nu face nimic fara motiv. Totul are un scop bine determinat.
Care este, deci, logica mortii unu copil la botez?
Atentie, noi nu vorbim de moarte in sine, desi ar fi de discutat, ci de ce a provocat moartea copilului: apa in care tocmai fusese botezat. Care e motivatia acestui fapt?
Unde este invatatura? Cu ce as putea eu sa ma folosesc din asta?
Asta e treaba anatomo-patologului, sa spuna cauza mortii -- care din cate am inteles, nu se cunoaste. Daca ai vazut tu undeva raportul, negru pe alb, atunci hai sa discutam, daca nu, vorbim ca morile stricate despre ce nu stim, ca din cauza apei sau mai stiu eu ce.

Cat despre motivele pentru care a murit - adica de ce a trebuit sa se intample asa - asta e iconomia lui Dumnezeu. Poate voia sa ii smereasca pe parinti, iar bebelusul s-a dus direct in rai. Ce zici de asta? Trebuie sa ne dea noua explicatii scrise? Sau daca avea o malformatie congenitala, nu mai trebuia botezat?

Asta mai lipsea acum, sa ne fie teama de Botez si de microbii si saliva din Sf. Impartasanie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37