View Single Post
  #23  
Vechi 28.05.2011, 05:09:45
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Dar Moise însuși schimbă numele ucenicului său din Isus în Iisus

Și vedem că la fel face și Moise când schimbă numele ucenicului său:
Num.13:17. Acestea sunt numele bărbaților pe care i-a trimis Moise să iscodească tara. Insă pe Osia, fiul lui Navi, Moise l-a numit Iosua.
אֵלֶּה שְׁמֹות הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר־שָׁלַח מֹשֶׁה לָתוּר אֶת־הָאָרֶץ וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לְהֹושֵׁעַ בִּן־נוּן יְהֹושֻׁעַ׃

לְהֹושֵׁעַ =Osia, echivalentul lui Isus în ebraică înseamnă mântuire. Dar fără de Dumnezeu nu poate fi cu adevărat mântuire ci ori o falsă mântuire (deci o antimântuire) ori o palidă arătare a ei. Așadar Osia sau Isus dacă îl substituie pe Iisus este antihristul.

יְהֹושֻׁעַ = Iosua, echivalentul lui Iisus în ebraică înseamnă Domnul mântuiește. Adică fără de El nu poate exista mântuire. Iisus este adevărata mântuire (adică prin Dumnezeu) și este și Dumnezeu mântuitor după cum îi spune adevăratul Lui nume. Moise schimbând numele lui Osia în Iosua vrea să arate:
1. pe de o parte că proorocul de care a vorbit că va veni și va fi ca el (fiind deci dătător de un nou legământ) și de care evreii (dacă vor vrea să se mântuiască) vor trebui să asculte se va numi Iisus nu Isus:
2. iar pe de altă parte că va fi chiar Dumnezeu mântuitor și nu un mântuitor banal ca și alții sau antimântuitor ca antihrist și proorocii lui mincinoși.
Deut.18:15. Prooroc din mijlocul tău și din frații tăi, ca și mine, îți va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultați.

Hristos a înviat!
________________________________________
La cele de mai sus, după cercetare în limba ebraică, am adăugat și cele de aici:

http://www.scribd.com/doc/54246558/Iisus-cu-2-de-I

Aici se arată că în limba ebraică isus înseamnă mântuire dar din nume este scoasă (prin scoaterea primului I) tocmai particula care îl desemnează pe Dumnezeu ca mântuitor. Dar o mântuire fără de Dumnezeu o promite și antihrist care vrea să fie întocmai ca și Hristos dar fără de Hristos, căutând slava sa personală.


Ioan 7:18. Cel care vorbește de la sine își caută slava sa; iar cel care caută slava celui ce l-a trimis pe el, acela este adevărat și nedreptate nu este în el.
Ioan 5:43. Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu Mă primiți; dacă va veni altul în numele său, pe acela îl veți primi.
Ioan 5:44. Cum puteți voi să credeți, când primiți slavă unii de la alții și slava care vine de la unicul Dumnezeu nu o căutați?

Oricine crede că se poate mântui fără Iisus numai prin Isus (adică fără de Dumnezeu) are duhul lui antihrist


I.Ioan 2:22. Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul.
I.Ioan 2:23. Oricine tăgăduiește pe Fiul nu are nici pe Tatăl; cine mărturisește pe Fiul are și pe Tatăl.
I.Ioan 4:1. Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.
I.Ioan 4:2. În aceasta să cunoașteți duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturisește că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu.
I.Ioan 4:3. Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume.



Așadar isus este antihrist.


Iar numele de Iisus în ebraică înseamnă Domnul mântuiește și se arată că Iisus este și Dumnezeu și mântuiește dumnezeiește fiind sigurul și adevăratul mântuitor.
Mulți "mântuitori" au fost pe pământ, toți cei despre care credea lumea că o scapă de la ceva îi numea mântuitori de popoare. Dar fără de Dumnezeu au dus la iad pe cei ce i-au urmat. Unde este Hitler, unde este Stalin, unde este Ceaușescu, unde este Dunaan? Dacă însă numim mântuitori pe cei ce au slujit la mântuire, cum au fost proorocii și îngerii, care au arătat spre Hristos nici ei fără de Iisus, și acesta răstignit, nu au putut face nimic și nici nu au vrut a se numi mântuitori sau să fie fără de Dumnezeu deci doar cu Isus.
Cu alte cuvinte mântuirea este adusă de Tatăl prin Fiul în Sfântul Duh. Fiul S-a făcut om primind numele de Iisus care înseamnă Dumnezeu mântuitorul. Aceasta ne arată nouă că Dumnezeu S-a făcut Om ca pe om să-l facă dumnezeu după har. Dacă scoatem tocmai pe Dumnezeu scoțând litera Lui adică "I" de la יְהוָה din numele de Iisus cum oare ne-am mai putea îndumnezei prin Sfintele Scripturi, Sfintele Taine și dulcea rugăciune a lui Iisus?
Dacă scoatem tocmai "I" adică tocmai pe יְהוָה Ieș.3:14. “Eu sunt Cel ce sunt”. Apoi noi cum vom mai fi?

Amin!

Hristos a înviat!

Deși am tâlcuit teologic numele Domnului, Taina Lui nu se epuizează nici în aceasta și nici măcar nu se atinge. Ea se poate atinge doar prin gustare, prin rugăciunea lui Iisus practicată de ortodocși sub îndrumarea duhovnicilor.
Vă doresc din toată inima, la toți cei de pe forum, să ajungeți să gustați pe Domnul și dulcele Lui nume în Adâncul Tainei Lui, care nu are sfârșit nici în vecii vecilor. Amin!

__________________
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 28.05.2011 at 05:32:56.
Reply With Quote