View Single Post
  #17  
Vechi 26.03.2023, 22:08:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Însă realist vb cred ca ai mai multe șanse sa îl spui tu modificat în intimitatea credinței tale decât sa fie oficial modificat.
Slujba de Pavecerniță conform resurselor de pe net e atestată cert de la Vasile cel Mare, de ce ar schimba el Crezul printr-o slujbă care e o rugăciune de seară ?
Pavecernița face parte din cele 7 laude cu care se mai roagă doar călugării, eu nu cred că mirenii fac pavecernița acasă -deși nu le e interzis, poate 1 din 20.000 sau din 50.000 care are și studii teologice la teologie pastorală sau citește în strană.
Mulți nu se roagă nici din cartea de rugăciuni.

"...Ca mai inainte de toate esti, Cel ce esti Parinte, si impreuna fara de inceput ai pe Fiul Tau..."

Fără de început ai pe Fiul tău, adică și Hristos și Dumnezeu Tatăl există dinaintea timpului cum îl percem noi, ce e contradictoriu cu Crezul în toată treaba asta ?

Că zici mai-nainte de toți vecii - mai-nainte de timpul perceput în creație, sau cel făr de început - adică cel care preexistă timpului perceput de noi făptura - infinitul (față de noi creația finită) e același lucru.

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Daca reușești voi fi primul care te va ruga sa ii dai un nou model de Crez cu o mica dedicatie.
Nu ne putem juca după capul nostru cu formulele clasice de rugăciune, ne despărțim de Biserică așa, Filioquele era tot o modificare în Crez la comanda politică a lui Carol cel Mare -Charlemagne, care în timp a produs schismă, mai degrabă aia era intervenția politică, grosolană și amestec al politicii în Biserică și Constantin cel Mare a fost neutru, i-a lăsat pe episcopi să delibereze sub rugăciune și călăuzirea Duhului Sfânt pt că dăinuie încă Crezul adoptat atunci și a fost acceptat mult timp după adoptare ca unic.

A mai fost o controversă generată dinspre papalitate și cu formula din Tatăl Nostru nu ne duce pe noi în ispită și s-au găsit argumente pt care e formula validă asta și nu ce a adăugat Papa cu nu ne lăsa pe noi în ispită.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.03.2023 at 22:57:38.
Reply With Quote