View Single Post
  #9  
Vechi 14.10.2010, 15:52:53
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ionut, ceea dce spui tu este adevarat si frunos. Trebuie insa o dorinta arzatoare, profunda si sincera in sufletul tau pentru toate acestea, fiind ca acolo vede Dumnezeu iubirea ta totala fata de El. Atunci, intr-adevar, vei reusi toate acestea si va fi o mare fericire pentru sufletul tau. Daca te simti pregatit, fa-o. Daca nu, continua sa te nevoiesti spre indreptare, asa cum facem noi, pacatosii, cu speranta ca, din marea mila al lui Dumnezeu, ne vom elibera de pacate. Imi aduci aminte de o invatatura din Pateric, pe care o voi reda fara pretentia citarii. Erau doi frati care lucrau din greu pamantul pentru a-si obtine hrana. Intr-o zi unul dintre ei a zis ca pleaca in pustie, sa se hraneasca cu Cuvantul lui Dumnezeu. Zis si facut. Dupa cateva zile, intr-o noapte, cel ramas acasa aude batai disperate in usa. Se apropie si intreaba: Cine este? Eu sunt, fratele tau. Da-mi drumul si pune-mi ceva de mancare ca nu mai pot de foame. Nu se poate. Tu nu esti fratele meu. El se hraneste acum cu Cuvantul lui Dumnezeu, in pustie. Ba eu sunt, da-mi drumul, da-mi drumul. Cand i s-a deschis si a intrat, printre lacrimi si inghitituri ii spuse fratelui sau ca nu a inteles ce inseamna sa te hranesti cu Cuvantul lui Dumnezeu. .... Poate este ceva de invatat din aceasta.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote