View Single Post
  #30  
Vechi 26.02.2024, 00:14:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 763
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Foarte interesantă cugetarea lui Alex Stefanescu, criticul literar care a trecut la Domnul:

“Dacă eu scriu în Istoria literaturii române despre Petre Țuțea și Mircea Eliade, despre Emil Cioran și Constantin Noica, despre Mircea Vulcănescu și Radu Gyr, evidențiind valoarea excepțională a operei lor, Alexandru Florian va decide dacă am practicat cultul unor fasciști sau criminali de război și dacă trebuie să fiu condamnat la închisoare”. (interviu realizat de jurnalistul Alexandru Căutiș)
Și George Călinescu îi marginaliza pe ortodocși încă de pe vremea sa. A scos și ratatul de Nicolae Manolescu o istorie a literaturii române în 2008 și în 1.500 de pagini nu este nimic despre Radu Gyr. Despre Nichifor Crainic spune doar că n-are nicio valoare poezia lui. În general „criticii literari” ai noștri care au urmat după Titu Maiorescu și Nicoale Iorga au fost de stânga. Maiorescu a respectat cultura ortodoxă, apreciindu-l mult pe Octavian Goga, iar Iorga a fost bineînțeles naționalist.

Alex Ștefănescu știu că avea seria aia pe Trinitas „100 de semnături” - https://www.youtube.com/playlist?lis...dJxwP_wcSj0YtL

Nu zic nimic, Dumnezeu să-l odihnească.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote