Subiect: vraji
View Single Post
  #7  
Vechi 23.11.2014, 21:12:21
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florynitu Vezi mesajul
Buna ziua. Am o problema grava si nu stiu ce sa fac. L-am cunoscut pe sotul meu acum 3 ani, era un om cu "probleme" cu zicea el pt ca fosta lui il urmarea incontinuu chiar daca nu mai era impreuna de 1 an la fiecare pas ea era dupa el probleme la servici scandal politie numai necazuri dar eu am fost tot timpul langa el si l-am sprijinit si intr-un final ne-a lasat in pace. Se purta atat de frumos cu mine simteam ca ma iubeste atat.de.mult. Pana la un moment dat cand au inceput sa-i dispara lucruri ia fost sparta masina de 2 ori si nu-i dispareau lucruri de valoare ci ale lui. Dupa 2 ani a inceput sa se schimbe se poarta urat imi vorbeste urat nu mai e dragastos ma jigneste ba chiar mi-a dat si o palma nu mai ma atinge nimic nu stie cum sa faca sa nu mai petreaca timpul cu mine. S-a schimbat ceva in privirea lui si nu stiu ce. Ba chiar l-am urmarit am zis ca poate are pe alta si nimic am ajuns sa cred ca acea femeie ii face farmece si asa ca era nebuna nu stiu dar ceva are si cand i-am zis de biserica sa ii citeasca un preot a facut ca toate alea. Chiar nu stiu ce sa fac pana si prietenii lui spun ca e schimbat am nevoie de ajutor va rog frumos, il iubesc mult dar am ajuns sa-mi fie teama de el.
Probabil te aștepți să primești o rețetă magică sau contramagică care să-ți readucă bărbatul în starea de la începuturile legăturii voastre, poate să-ți recomande cineva un preot vestit pentru cine știe ce dezlegări și relegări de încurcături amoroase. Indiferent la ce te aștepți, cred că n-ar strica să vezi realitatea așa cum este ea: de fapt "vraja" care v-a adus și ținut laolaltă s-a cam risipit. Nu e întâmplător faptul că n-ați depășit cei doi ani prevăzuți de analiștii comportamentelor iubărețe contemporane ca termen standard de expirare pentru relațiile clădite pe nisipul "chimiei" atracțiilor naturale dintre oameni. Pare destul de limpede că sentimentele soțului tău pentru tine au cam pierit, nu din cauza unei agresiuni magice asupra persoanei lui ci pentru că de la bun început erau condamnate la moarte. Iar tu dacă mai iubești ceva la el, "iubești" amintirea zilelor când focul de paie al afecțiunii sale ardea cu flăcări mari și orbitoare.
În momentul acesta nu vă rămâne altceva de făcut decât să discutați sincer despre voi, cu trecut, prezent și perspective de viitor. Și în caz că mai găsiți un fir, cât de subțire, capabil să vă țină împreună, începeți să croșetați în jurul lui un nou început pe altfel de temelii, mai concentrați pe a dărui decât pe a primi.
Desigur, ar fi extraordinar să cauți un preot, dar nu ca să primești de la el formule magice pentru aprinderea din senin a altui foc de paie în amor, ci cu scopul de a pune început bun unei noi vieți, cu consistență și sens fără termene de expirare.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 23.11.2014 at 21:37:35.
Reply With Quote