View Single Post
  #3  
Vechi 18.05.2024, 19:19:49
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 779
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Doamne ajută! Poate că încep puțin câte puțin și oamenii cei catolici să se trezească la adevărata realitate duhovnicească, și anume să priceapă că multe minuni sunt diavolești, și că nu trebuie să fugim după miracole așa cum zboară muștele către miere.

Tocmai am găsit această știre: https://evz.ro/biserica-romano-catol...-miracole.html
Nu știu cât de bună e știrea aia. Eu ce văd este mai multă secularizare („minunile” sunt păcăleli pentru îmbogățire ci nu lucrare satanică), mai mult ecumenism („stigmatele” catolice au fost mereu criticate de protestanți și printr-o critică catolică, Vaticanul poate încearca o apropiere de protestanți), și bineînțeles mai mult papism (Papa care este un episcop schismatic are ultimul cuvând în privința a ce constituie o minune și ce nu!)

Minunile sunt fenomene importante împotriva secularizării. Sunt necesare și importante și destul de răspândite în Ortodoxie pentru cine are deschidere.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote