View Single Post
  #63  
Vechi 22.09.2015, 13:39:42
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

@ Yasmina Ma bucur ca te-ai intors, dar ma pui pe ganduri pe alocuri. Pentru ca mesajul tau incepe trist si vreau sa stii asta. Parerea mea despre tine, o cunosti si nu mi-o schimb, indiferent de momentele prin care treci care te determina intr-un fel sau altul sa devii un fel de Cezar... Fii buna, Yasmina, si vei castiga TOT. Ridicand mingea la fileu, mereu te vei confunda cu cei pe care-i blamezi. Lupta-te pentru altii mai mult decat te lupti pentru tine. Numai asa vei scapa si vei avea toata pacea lumii. Nu vorbesc din carti, crede-ma.
Imi permit sa fragmentez putin primul tau mesaj, care a fost teribil de bun, cu exceptia inceputului care probabil te caracterizeaza, dar nu e de bun augur. Imi amintesc cum cu niste ani in urma aveam (pe privat) cam acelasi gen de discutie cu Lavinia, care nu putea ierta pe cei ce i-au facut mult rau in viata (cu mult mai mult decat crezi ca ti s-a facut tie). Draga mea, daca nu suntem capabili de iertare, ce fel de indrazneala putem avea sa ne indreptam catre Sfintele Taine? Gandeste-te la asta, te rog!...


Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu ma intorc decat in conditia in care persoana care m-a jignit in mod gratuit,atribuindu-mi caractere scandaloase,se smereste, isi cere public scuze si imi face deosebita placere sa nu mai initieze dialog cu mine niciodata.

Dar pe cum il stiu,un monumentt de orgoliu si cult personal,o inima golita de insuccese de socializare si relatioanare,asta nu se va intampla decat peste cadavrul lui.
Conditiile de acest gen nu le punem noi, oamenii, draga mea, ci numai bunul Dumnezeu. Ridicandu-ne, nu facem decat sa ne afundam... Persoana cu pricina, asa cum scrii mai jos, nici macar nu constientizeaza trecerea in falsitate si fariseism, asa cum o faci tu. Si e mai demna de mila decat tine, care ne lasi tuturor impresia ca stii bine ce spui. Pentru ca daca stii, dar n-o faci, esti vinovata, Cristina! Am comentat mai sus mesajul lui Cezar. Ma vad nevoit sa adaug: prostii sunt ingaduiti pentru ca ceilalti sa devina intelepti!!! "Rau e sa fii prost!" - spune unul, la care celalalt raspunde: "Mie-mi spui?" Tendinta instantanee este aceea de a pune eticheta celui de-al doilea, dar bietul de el este cel care pricepe si suporta mojicia celuilalt. Pentru ca prostul nu simte durerea pe care o provoava celorlalti si deci nu are cum sa constientizeze un anume sistem de valori. In cazul de fata, tu esti cea care zici "Mie-mi spui?" Asadar... esti fericita. Crede-ma! Nu mandra, nu VIP, ci asa cum spune psalmistul: "Cele ascunse si cele nearatate ale intelepciunii Tale, mi le-ai aratat mie!" Deci, chiar de nu meriti mai mult, totusi Dumnezeu isi face mila de tine ca sa intelegi si sa stii, spre deosebire de altii pe care-i desoperi altfel si fata de care nu te poti tu pronunta!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
A luat o pauza de cateva zile,apoi a reiceput sa posteze lejer,cu acelasi sictir existential binecunoscut. Este de la sine inteles ca va ataca din nou.
La cat de grav a clacat,nu inteleg de ce nu a fost banat? Care sunt regulile jocului pe forum?
Faptul ca ii porti oarecum de grija, arata ca iti pasa. Iar daca iti pasa, castiga ea. Daca nu a primit bann, eu unul i-as fi dat in momentul in care a facut acea propunere hazardata pe facebook. Abia acolo am inteles ce fel de caracter se ascunde intr-un suflet plin de... evlavie... Daca gestul a fost trecut sub tacere, fara nici macar un avertisment, eu consider ca ori nu s-a aflat inca, ori persoana se afla in "gratiile" adminului, ceea ce e prea putin probabil si ca aceasta este doar falsa ei impresie!...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu cunosc dedesupturile acestui forum,nu mai intru de scarba!
Lehamitea e una, sila si scarba e alta. Ia seama, Yasmina, la ceea ce vrea Dumnezeu de la noi...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi este sila,o sila imensa de oameni din astia bolnavi duhovniceste care te terfelesc si te improasca cu ura cand prind ocazia ,apoi isi pierd ziua postand scrieri alese,citate celebre,fragmente din carti si din Sfinti Parinti.
Asta este mai mult decat simpla ipocrizie,este o boala sufleteasca grava,o dedublare de personalitate.
Sa nu-ti fie sila, ci mila de ei. Repet: faptul ca tie ti s-a dat sa vezi, te obliga mai mult decat pe cei care inca sunt orbi. In plus, unii dintre ei, vad uneori la tine exact ceea ce tu sustii ca vezi la altii. Daca te trateaza cu rabdare si ingaduinta, e semn ca au inteles. Daca nu, cad in aceeasi greseala pe care tu o pui sub observatie. Toti gresim, toti avem nevoie de ajutor la un moment dat. Primind doar jigniri si suturi in fund, cred ca facem dovada unei comunitati cel putin ciudate din punct de vedere moral.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cred ca dupa asasinarea virtuala pe care o fac public,mereu,pe forum,urmeaza si adormirea propriei constiinte cu postari biblice si pseudo-duhovnicesti.
Adormirea constiintei n-ar fi atat de grava, pentru ca mai avem sansa sa ne trezim. Mai rau este sa nu ne supralicitam constiinta, crezand sincer ca Adevarul se invarte doar in jurul celor spuse de noi, suntem infailibili, iar cine nu vede "iluminarea" noastra... "e prosti"! Nu e cazul tau, pentru ca zic eu ca te cunosc destul de bine, dar am constatat uneori si acest gen de atitudine... La tine este durerea dusa spre extrem, care asteapta un cuvant de pocainta, si care se incapataneaza sa nu apara... Draga mea, atat timp cat nu-l primesti, ai sanse mai mari sa te smeresti curat. Cand il vei primi, te vei mandri cu asta, fie si numai in adancul sufletului tau... Deocamdata esti in avantajul... umilirii, sora cu smerenia!...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Imi pare rau de Cezar,el macar se smereste si chiar daca este intr-o pasa proasta,isi cere scuze in maxim 5 ore!
Fiecare are zile si toane proaste,numai ca astea se deosebesc usor de un caracter de tip maniacal care traieste permanent o toana proasta si nu-si scuza comportamentul dezgustator niciodata!
Adevarat, fara Cezar, forumul e mai sarac. Nu inteleg cum reuseste sa atinga din cand in cand aceste extreme... Dar sincer spun, merita ajutorul si rugaciunile noastre!

Despre celelalte nu vreau sa mai comentez, pentru ca incet-incet, cazi in plasa provocarilor. Si e trist cand vad ca nici n-ai venit bine si esti scuturata binisor... Cred ca unii considera forumul un teren de fotbal, in care daca ai intrat, e musai sa fii driblat sau faultat... Dar... intr-o zi vom raspunde pentru tot!...

Inca o data bine ai venit. Nu-ti spun sa treci pe banca de rezerve, ci mai degraba sa stai in aparare. Lasa-i pe "golgheteri" sa marcheze, cel putin pentru inceput. Nu toti se nasc "lideri"...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote