View Single Post
  #1  
Vechi 27.06.2010, 23:35:31
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La masa cu Mantuitorul

Textul supus spre studiu>Luca 24:36-43

Intro>Eu sunt doar un amator.Nu am atins subiectul pe care il veti citi din perspectiva pnevmatologiei.Luati analiza dar ca o parere departe de a fi una bine definita dpdv teologic.O intrebarea care mereu m-a framintat in ceea ce priveste acel text din Sfânta Evanghelie după Luca :oare chiar avea nevoie Mantuitorul sa manince?Oare chiar ii era foame sau era vorba despre altceva?O sa incerc sa-mi spun punctul de vedere in analiza de mai jos.Cam asta ar fi.Lectura placuta.PS>topicul este postat la sectiunea ,,Biserici Protestante" si va fi postat in 2 parti deoarece este destul de lung.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.

,,Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră? Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. Și luând, a mâncat înaintea lor.”(Luca 24:36-43)

1).In primul rand as remarca atmosfera care domnea printre apostoli la momentul cand Mantuitorul s-a aratat lor:

,,Și, în ceasul acela sculându-se, s-au întors la Ierusalim și au găsit adunați pe cei unsprezece și pe cei ce erau împreună cu ei”(Luca 24:33)
,, Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh”(Luca 24:37)
,,De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?”(Luca 24:38)
,, Aceea, mergând, a vestit pe cei ce fuseseră cu El și care se tânguiau și plângeau. Și ei, auzind că este viu și că a fost văzut de ea, n-au crezut. După aceea, S-a arătat în alt chip, la doi dintre ei, care mergeau la o țarină. Și aceia, mergând, au vestit celorlalți, dar nici pe ei nu i-au crezut. La urmă, pe când cei unsprezece ședeau la masă, li S-a arătat și I-a mustrat pentru necredința și împietrirea inimii lor, căci n-au crezut pe cei ce-L văzuseră înviat.”(Marcu 16:10-14)
,, Și fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii (duminica), și ușile fiind încuiate, unde erau adunați ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus și a stat în mijloc și le-a zis: Pace vouă!”(Ioan 20:19)

Este evident ca Apostolii treceau printr-un moment critic.Mantuitorul era mort.Marea majoritatea credeau acest fapt si se indoiau de orice alta varianta.Visele si promisiunile pareau cenusa.Deznadejdea pusese stapinire pe ei.Se intalneau in mod conspirativ,cu usile inchise,se simteau urmariti de iudei.Nu dadeau nici un semn ca ar sti ce trebuiau sa faca in continuare,indoiala si frica pusese stapinire pe ei.Atmosfera era una asemenea unei revolutii esuate.Liderul lor fusese rastignit iar acesta putea fi finalul credintei lor.Se asteptau la prigoana si represalii.Nimeni nu isi asuma rolul de lider.Ei bine intr-un asemenea cadrul se va intampla ceea ce analizam noi.Este un cadru paroxistic.

2).A doua intrebare care imi vine in cap>putea fi Mantuitorul atins fizic pt a se proba Invierea sa?

Sa vedem>este evident ca Mantuitorul spune :,,Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am”Dar sa mai vedem si alte indicii:
,, Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu”(Ioan 20:17)dar in Matei 28:9 se spune ,, Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucurați-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui și I s-au închinat”.

O scena si mai interesanta se petrece in 20:27-29 ,, Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios. A răspuns Toma și I-a zis: Domnul meu și Dumnezeul meu! Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!”

Din paragraful de mai sus nu rezulta ca Toma ar fi pus mana efectiv.Este posibil ca el sa fi fost convins de simpla vedere a ranilor,sa nu mai fi dorit sa si puna mina.Este ca si cum Mantuitorul ar fi spus,,Pune mana daca nu crezi.Uite ranile”iar Toma ar fi zis ,,Nu este nevoie,le vad,sunt reale,nu sunt atat de necredincios ca sa le mai si ating.le vad”,,Deci le vezi?SUnt reale?”,,Da le vad si cred” ,,A trebuit sa vin personal ca sa ma vezi linga tine ca sa crezi”.

Totusi initial Toma vroia dovada fizica,palpabila>,,Deci au zis lui ceilalți ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, și dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, și dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede”(Ioan 20:25)

Faptul ca Mantuitorul avea o forma fizica umana ne este spus chiar de EL>,, Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am”(Luca 24:39)dar cu toate acestea nu era chiar ca noi>in prima faza nu putea fi recunoscut:

1),,Dar ochii lor erau ținuți ca să nu-L cunoască”(Luca 24:16)
2),, Zicând acestea, ea s-a întors cu fața și a văzut pe Iisus stând, dar nu știa că este Iisus. Zis-a ei Iisus: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea, crezând că este grădinarul, I-a zis”(Ioan 20:14-15)
3),,Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh.”(Luca 24:37)

Inseamna ca El alegea momentul cand putea fi atins(precum in Matei in 28:9)/recunoscut dar in cazul cand a dorit sa fie recunoscut sa vedem cum a facut asta>prin gesturi familiare,psihologie elementara din partea Celui pt care sufletul uman nu avea ascunzisuri.
Se stie ca un gest pe care o persoana l-a mai facut anterior,un gest familiar,care se poate identifica cu aceea persoana intr-un anumit mod>poate sa ii determine pe cei din jur fie sa-l recunosca fie san u mai fie speriati pe urmatorul sistem:

,,Ce vad?Este un duh!Halucinez!”iar ,,duhul”iti spune ,,Hei omule.Nu sunt duh.Am carne si oase ca si tine(prima legatura psihologica stabilita in vederea alungarii fricii.Identitatea fizica intre persoana speriata si cel ce sta in fata sa)ba mai mult>uite ca imi este foame!Da-mi ceva de mancare!Crezi ca unui duh i-ar fi foame?”La care omul ar spune,,Este ca mine.Are singe,oase si carne.Vrea sa manince.Mi-a spus asta intr-un mod pe care l-am mai auzit.M-am linistit.”

Un lucru este cert>Mantuitorul nu avea nevoie de mancare iar starea sa fizica era diferita de noastra.Cu toate acestea EL a facut acele actiuni pentru a fi recunoscut intr-un anumit mod,avea nevoie de cooperarea psihologica a apostolilor,trebuia ca ei sa fie linistiti si siguri de ceea ce vad pt ca urma un moment important.Veti vedea de ce spun asta.Dar mai intai sa vedem acele gesturi care ne trimit spre un alt moment important din trecut:

●,,Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. Și luând, a mâncat înaintea lor.”(Luca 24:41-43)
●,,Deci le-a zis Iisus: Fiilor, nu cumva aveți ceva de mâncare?”(Ioan 21:5)
●,,Deci a venit Iisus și a luat pâinea și le-a dat lor, și de asemenea și peștele. Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru”(Ioan 21:13-15)
●,,Și, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor.”(Luca 24:30)

Este un fel de tehnica psihologica prin apelare la ultimul reper cunoscut din trecut.Este evident ca cei care vedeau aceste gesturi s-ar fi gandit la ultimul moment cand au vazut asta.Dar care era acel?Cina ceea de taina.Sa ne intoarcem putin in timp.
Reply With Quote