View Single Post
  #5  
Vechi 18.12.2009, 20:27:46
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
la cine LA TINE in tara?
Cumva la TINE in tara sunt numai romani, ortodocsi, si dupa tine restul ar trebui sa fie eliminati din anumite pozitii care apartin NUMAI romanilor?, tu ai auzit de maghiari, germani, turci , tatari, sirbi, arabi, moldoveni si alte nationalitati?

Banuiesc ca stii a ce suna acest demers la nationalism si sovinism. Nu cred ca este bine sa privim asa lucrurile. Ministerul cultelor nu trebuie sa apartina numai ortodocsilor.
N-am nici un dubiu ca foarte multi sustin aceasta ideie, doar cei de acolo sunt reprezentantii cuiva. Ba chiar a majoritatii.

Totusi mi s-ar fi parut normal ca cei 87% de ortodocsi cati s-au declarat la recensamantul din 2002 sa fie reprezentati de cineva care atunci cand citeste popa in bisierica <<Pe ostașii români căzuți pe câmpurile de luptă pentru apărarea Țării și a credinței strămoșești, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăția Sa >> sa nu-si faca cruce pe dos de la dreapta la stanga.

Bine, ca nu i-a reprezentat si n-o sa-i reprezinte nimeni, asta e alta discutie.
Reply With Quote