Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ministerul cultelor l-au luat Ungurii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7872)

bmadalin 18.12.2009 19:13:46

Ministerul cultelor l-au luat Ungurii
 
Ministerul cultelor nu se ocupa cu legi privind libertatea religioasa si alte lucruri de genul asta?
Cum poti tu ca stat ortodox sa lasi pe altii catolici si reformanti sa reglementeze asptecte legate de religie la tine in tara?

antoniap 18.12.2009 19:20:21

Citat:

În prealabil postat de bmadalin (Post 192549)
Ministerul cultelor nu se ocupa cu legi privind libertatea religioasa si alte lucruri de genul asta?
Cum poti tu ca stat ortodox sa lasi pe altii catolici si reformanti sa reglementeze asptecte legate de religie la tine in tara?

:13: Intr-adevar aceasta nu e o veste buna pentru ortodocsi.

andreicozia 18.12.2009 19:25:19

Citat:

În prealabil postat de bmadalin (Post 192549)
sa reglementeze asptecte legate de religie la tine in tara?


la cine LA TINE in tara?
Cumva la TINE in tara sunt numai romani, ortodocsi, si dupa tine restul ar trebui sa fie eliminati din anumite pozitii care apartin NUMAI romanilor?, tu ai auzit de maghiari, germani, turci , tatari, sirbi, arabi, moldoveni si alte nationalitati?

Banuiesc ca stii a ce suna acest demers la nationalism si sovinism. Nu cred ca este bine sa privim asa lucrurile. Ministerul cultelor nu trebuie sa apartina numai ortodocsilor.

florinbrasov0 18.12.2009 19:30:41

Re
 
Doamne lumineaza-ne ca suntem prea cazuti in intuneric.

bmadalin 18.12.2009 20:27:46

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 192552)
la cine LA TINE in tara?
Cumva la TINE in tara sunt numai romani, ortodocsi, si dupa tine restul ar trebui sa fie eliminati din anumite pozitii care apartin NUMAI romanilor?, tu ai auzit de maghiari, germani, turci , tatari, sirbi, arabi, moldoveni si alte nationalitati?

Banuiesc ca stii a ce suna acest demers la nationalism si sovinism. Nu cred ca este bine sa privim asa lucrurile. Ministerul cultelor nu trebuie sa apartina numai ortodocsilor.

N-am nici un dubiu ca foarte multi sustin aceasta ideie, doar cei de acolo sunt reprezentantii cuiva. Ba chiar a majoritatii.

Totusi mi s-ar fi parut normal ca cei 87% de ortodocsi cati s-au declarat la recensamantul din 2002 sa fie reprezentati de cineva care atunci cand citeste popa in bisierica <<Pe ostașii români căzuți pe câmpurile de luptă pentru apărarea Țării și a credinței strămoșești, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăția Sa >> sa nu-si faca cruce pe dos de la dreapta la stanga.

Bine, ca nu i-a reprezentat si n-o sa-i reprezinte nimeni, asta e alta discutie.

truthtostone 18.12.2009 21:33:20

E bine atat timp cat se gandesc ca statul este majoritar (mult majoritar, nu ma refer ca la alegeri 51-49) ortodox si sa priveasca lucrurile din aceasta perspectiva.Altfel risca mare valva.Oricum mai nou cand spunem stat ,spunem politica,iar cand spunem politica spunem bani,deci ma indoiesc ca ii va pasa cuiva de religie atat timp cat este un ciolan mare care trebuie muscat.

andreicozia 18.12.2009 22:02:37

Citat:

În prealabil postat de bmadalin (Post 192570)

Totusi mi s-ar fi parut normal ca cei 87% de ortodocsi cati s-au declarat la recensamantul din 2002 sa fie reprezentati de cineva .

Una este sa te declari pentru ca nu ai alta OPTIUNE pe buletin care sa fie cit de cit apropiata cu realitatea, insa daca este asa ar trebui ca in fiecare Duminica ~14 000 000 de romani sa deschida usile tuturor bisericilor din Romania :)...si daca toti acesti 87% ar da macar un leu la cutia milei observi citi bani s-ar stringe ?

glykys 18.12.2009 23:19:14

De ce vedeti numai aspectul religios in cultura?!... dar stim clar ca Basescu a spus-o ca a ajuns mare si fara carte...si ca suntem un popor de tinichigii si ospatari. cui ii mai trebuie cultura?! Doamne,ce am ajuns...

bmadalin 18.12.2009 23:27:09

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 192606)
Una este sa te declari pentru ca nu ai alta OPTIUNE pe buletin care sa fie cit de cit apropiata cu realitatea, insa daca este asa ar trebui ca in fiecare Duminica ~14 000 000 de romani sa deschida usile tuturor bisericilor din Romania :)...si daca toti acesti 87% ar da macar un leu la cutia milei observi citi bani s-ar stringe ?

Ne spui ca tre sa avem grija si de turci, ca nu suntem nici <<mult majoritari>> cum bine zice truthtostone....
Mi se pare mie, sau tu nu prea esti cu ortodocsii?

nelupop23 19.12.2009 00:30:20

Va grabiti cu judecatile precum si cu generalizarile.
 
Inca n-a fost numit nimeni. Cand va manifestati teama de ce o sa se intample in si cu bisericile noastre, ce pericole aveti in vedere? Nu aici, la drepturile credinciosilor, se va umbla! Toti politicienii, toate partidele au nevoie sa arate maselor votante de contribuabili ce mult iubesc si apreciaza bisericile din care fac parte.
Eu inclin sa cred ca numirea, daca va fi, are in vedere introducerea limbii maghiare in administratia locala si crearea de institutii de invatamant cu limba de predare maghiara.Predecesorii actualei puteri s-au tot fofilat sa faca acest pas.(Necesitatea si actualitatea pasului e o alta discutie ce nu-si are locul aici si acum)
Daca acum,insa, il vor face si va iesi "galagie" vor clama ca nu e vina lor ci exclusiv a celor care nu au vrut sa intre alaturi si sub comanda lor asa ca au fost obligati de imprejurari....bla,bla bla
Cat despre generalizari, cand spuneti 87% (sau cat o fi) aveti in vedere si ca ca o foarte buna parte din noi suntem doar credinciosi folclorici? Ca respectam, ne pregatim, (material) si tinem doar sarbatorile de indestulare (Pasti, Craciun). Care consideram ca preotul locului o fi el slujitorul Domnului, dar este in principal prestatorul nostru gratuit de servicii cu caracter religios (ca nu cumva sa ne arate lumea cu degetul). Bani pentru biserica nu putem sa dam ca n-avem, abia de ne mai raman de "cinstirea" sarbatorilor din BOR. Ca sa nu mai spunem ca bisericile sunt ale statului iar preotii au si ei leafa ca si noi.
Nu se vrea o postare critica sau de controversa ci,cu amarul constatarii,doar de nuantare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:27:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.